Dr. Kateřina Svoboda (BSc Hons, PhD)
Life in the time of Coronavirus
S trochou naděje a trochou štěstí by naše životy měly být o něco jednodušší než v knize Love in the Time of Cholera (G.G.Marquez). Tento článek je posazen trochu mimo můj obvyklý měsíční příspěvek. Do 12. března 2020 bylo o koronaviru napsáno více než 900 dokumentů a zpráv. Byla přijata neobvyklá doporučení a přísná opatření. Tato zpráva je pokusem shrnout důležité body z pohledu aromaterapeuta. Přeji všem svým přátelům, kolegům a studentům zdravé jaro a rychlý návrat do normálního šťastného léta.
Koronaviry (CoVs) patří do čeledi Orthocoronavirinae řádu Nidovirales a zahrnují viry alfa, beta, gama a delta. Viry alfa a beta infikují především savce a gama a delta viry infikují ptáky. V posledních desetiletích se ukázalo, že tyto viry jsou schopné infikovat i lidi. Epidemie těžkého akutního respiračního syndromu (Severe Acute Respiratory Syndrome SARS, úmrtnost 9 %) v roce 2002 v Číně (tento virus se dosud nevrátil) a respiračního syndromu na Středním východě (Middle East Respiratory Syndrome MERS, pocházející z netopýrů a přenášených s vysokou pravděpodobností pomocí velbloudů, stále se sporadicky vyskytuje) v roce 2012 byly významné nedávné problémy. Na konci roku 2019 byl v Číně nalezen nový chřipkovitý koronavirus (COVID- 19), velmi podobný SARS a MERS. Bylo prokázáno, že jeho RNA je z 82 % identická se SARS. WHO (Světová zdravotnická organizace) oficiálně jmenovala tuto chorobu jako Coronavirus disease 2019 (COVID-19). Coronavirus Study Group (CSG) of the International Committee navrhla jmenovat nový koronavirus jako SARS-CoV-2 dne 11. února 2020. Je pravděpodobné, že koronaviry se budou i nadále objevovat a vyvíjet díky své schopnosti rekombinovat, mutovat a infikovat více druhů a typů buněk.
Koronaviry mají na povrchu hustý pokryv výběžků v podobě hrotů. Tyto hroty mají vzhled sluneční koróny, která tak dala viru jméno. Virus se skládá z hrotů, membrány, obálky a nukleokapsidu – RNA (ribonucleic acid), která patří mezi největší u virů (30 kb). Virus má specifickou replikační strategii. Dne 7. ledna 2020 čínští vědci sekvencovali a identifikovali kompletní genom. Na základě toho bylo také možné vysledovat původ tohoto viru k netopýrům. Proč jsou netopýři vůči těmto virům imunní, není známo a odpověď může pomoci vyřešit problém, jak podporovat imunitu u lidí. Netopýři mají i další různé koronaviry, včetně SARS.
CoV se váže na mukózní povrch lidských buněk přesným mechanismem zámku a klíče (receptory hostitelských buněk), který je jedinečný pro každý typ viru. Jakmile se připojí, získá vstup do buňky fúzí s buněčnou membránou, pozitivní RNA se dostane do cytoplazmy a složitými biochemickými reakcemi se převádí na proteiny. Tyto zprostředkovávají replikaci RNA a sestavování nových virových částic. Viry se s pomocí sekrečního mechanismu buněk uvolňují a napadají nové buňky. Tyto procesy byly detailně popsány geneticky, molekulárně a biochemicky. Imunitní odpověď hostitele je nezbytná pro kontrolu a vyřešení CoV infekce. Imunitní reakce musí být vyvážená, protože nadměrná reakce je stejně nebezpečná jako velmi nízká imunita.
Jelikož neexistuje specifická léčba, je nejenom užitečné, ale nutné posílit imunitní systém a zabránit vstupu virů do těla a jeho dalšímu šíření. Vitaminy A, C, E a B mají důležité funkce v podpoře imunitního systému. Účinek infekce COVID-19 je nejvýraznější u lidí středního věku a starších lidí, jejichž imunitní systém je slabší z různých důvodů, včetně nevyvážené stravy a nedostatku vitamínu D. K útoku často dochází v zimě, kdy je třeba tyto faktory zohlednit. Například vitamin D kromě své úlohy při udržování integrity kostí také stimuluje zrání imunitních buněk. Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) jsou důležitými mediátory zánětu a adaptivních imunitních odpovědí. Dalšími doplňky, které přispívají k silnému imunitnímu systému, jsou selen (Se) a zinek (Zn). Děti jsou tímto virem zřídka infikovány, což lze možná vysvětlit jejich robustním imunitním systémem a skutečností, že současné vakcíny proti dětským RNA virům nabízejí mírnou ochranu.
Bylo prokázáno, že různé EO, jejich jednotlivé chemické složky a rostlinné extrakty mají antivirový účinek proti obaleným a / nebo neobaleným virům. Zdá se, že existuje více mechanismů těchto antivirových účinků: působí buď přímo na virus samotný (např. na obálku nebo kapsid), nebo na první stádia replikace viru v hostitelské buňce. Neobalené viry jsou odolnější.
Na anti-chřipkovou aktivitu bylo hodnoceno 63 EO, z toho 11 mělo značnou aktivitu a 3 oleje byly obzvláště účinné – mateřídouška, šalvěj muškátová a anýz.
EO s všeobecně antivirovými účinky (v abecedním pořadí)
Anýz (Pimpinella anisum)
Badyán (Illicium verum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Citron (Citrus limonum)+ další Citrus sp.
Cypřiš (Cupressus sempervirens)
Dobromysl (Origanum vulgare)
Eucalyptus (Eucalyptus – globulus, radiata,)
Heřmánek (Matricaria chamomilla)
Hřebíček (Eugenia caryophyllata (plody, listy)
Jalovec (Juniperus communis; Juniperus oxycedrus (bobule), Juniperus virginiana (kůra))
Lemongrass (citronová tráva; Cymbopogon flexuosus)
Levandule (Lavandula angustifolia)
Manuka (Leptospermum scoparium)
Máta peprná (Mentha piperita)
Mateřídouška (Thymus mastichina)
Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)
Ravensara (Ravensara aromatica)
Rozmarýn (Rosmarinus officinalis)
Santalové dřevo (Santalum album)
Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
Tea tree (Čajovník, Melaleuca alternifolia)
Tymián (Thymus vulgaris)
Vavřín (Laurus nobilis (bobule))
Verbena citronová (Lippia citriodora; Aloysia triphylla)
Verbena vonná (Lippia graveolens)
Yzop (Hyssopus officinalis)
Zázvor (Zingiber officinale)
Složky EO s antivirovými účinky
Anethol
Beta-caryophyllene
Beta-caryophyllene-oxide
Beta-eudesmol
Carvacrol
1,8 cineole
Citral
Eugenol
Farnesol
Isoborneol
Linalyl-acetate
Linalol
Menthol
Thymol
Trans-anethol
Mechanismus antivirového působení EO:
– přímé poškození virových částic (obálka, kapsule),
– inhibice adsorpce viru na hostitelské buňky,
– shlukování, nafukování a deformování virových částic,
– blokování receptorů hostitelských buněk,
-inhibice syntézy proteinů a replikace virů,
-aktivace nebo degradace nukleových kyselin uvnitř virového kapsidu,
– modifikace glykoproteinů.
EO díky těmto účinkům inhibují infekčnost virů. Výrazné snížení infekce bylo zjištěno během 15 až 60 minut po aplikaci EO. Výše uvedená tvrzení jsou souhrnem různých experimentů in vitro, založených na biomedicínském a genetickém buněčném výzkumu využívajícím širokou škálu EO a / nebo jejich složek. Uvádím seznam EO a jejich složek, které byly účinné proti různým typům virů v koncentracích 0,1 – 2 %. Každý typ viru vykazuje různé reakce s různými EO. Navíc se ukázalo, že celý EO je efektivnější než jeho jednotlivé složky.
EO nemají účinek na intracelulární viry po určité době, obvykle po několika hodinách. Inhibují však raná stádia replikace viru v buňkách a snižují nebo zabraňují infekci.
Na základě těchto zjištění doporučuji následující opatření:
Vdechováním EO se narušuje molekulární povrch slizničních buněk a následně zabraňuje vazbě viru na hostitelskou buňku.
Připravte si směs EO, které mají rozdílné chemické složení (3-5 EO), abyste získali co nejširší bariéru. Než opustíte dům, nastříkejte si obličejovou masku roztokem EO v 70–90% alkoholu nebo v jakémkoli dezinfekčním prostředku (1% koncentrace pro děti, 3–10% koncentrace podle vaší citlivosti). Pokud sprej nemáte, nakapejte několik kapek do levého a pravého rohu masky, šikmo mezi nos a koutek úst. Alternativně můžete mít tento přípravek v malé lahvičce a dýchat přímo z lahvičky. Můžete to opakovat v 10minutových intervalech. Pravidelně dýchám před odchodem EO ze 100% nezředěné směsi EO, než vstoupím do letadla, vlaku nebo na jakékoli místo, kde je mnoho lidí. Nezaznamenala jsem žádné negativní účinky a nikdo mi nenahlásil žádný problém s tímto přístupem. Sledujte však možnou alergickou reakci nebo jakýkoli jiný neobvyklý pocit (lehká hlava, nevolnost).
Další doporučení:
Nepoužívejte odpařování EO po delší dobu ve svých místnostech, koncentrace může být neúčinná a viry mohou mutovat; použijte vyšší koncentrace v krátkých intervalech, jak je uvedeno výše.
Směs EO (můžete použít ty, které jsou prošlé!!) poskytuje vynikající antivirovou povrchovou sterilizaci.
Extrakt z hroznových semen poskytuje vynikající antivirovou povrchovou sterilizaci.
Uvádí se, že šťáva z brusinek a granátového jablka má antivirový účinek.
Pro informaci, příklady dalších virů
Dengue virus (RNA, Flaviviridae, enveloped virus)
Herpes simplex virus (DNA, Herpesviridae, enveloped virus)
Influenza virus (RNA, Orthomyxoviridae, enveloped virus)
Hepatitis A virus (RNA, Picornaviridae, non-enveloped virus)
Polioviruses (RNA, Picornaviridae, non-enveloped virus)
HIV virus (RNA, Retroviridae, enveloped virus)
Measles and mumps viruses (RNA, Paramyxoviridae, enveloped virus)
Reference
The origin, transmission and clinical therapies on coronavirus disease 2019 outbreak – an update on status.
J. Guo et al, Military Medical Research 7, art no 11, 2020
Potential intervention for novel coronavirus in China: A systematic review.
J Med Virol 2020, 92:479-490
L. Zhang, Y. Liu Dpt of Neurosurgery, Shengjing Hospital, China medical University, 11 004 Liaoning, China, liuyh@sj-hospital.org Journal of Medical Virology
Chemical constituents of EO possessing anti-influenza virus activity
Hwa-Jung Choi, Kwangju University South Korea
Osong Public Health and Research Perspective, 2018
Natural Virucidal Compounds in Foods. Viruses in Foods.
S.M. Goyal and J.L. Cannon Eds. Springer, Biomedical and Life Sciences, 2016
Coronaviruses: an overview of their replication and pathogenesis
Fehr, AR, Perlman, S.
Methods Mol Biol 2015 1282:1-23