Dneškem začínáme 14. den přísné karantény, která byla nejprve stanovena pouze v údolí Paznaun a St. Anton a o týden později také v celém Tyrolsku. Údolí Paznaun zahrnuje celkem 4 obce s příslušnými osadami, jednou z nich je také obec Ischgl. Ano, je to ten v médiích propíraný lyžařský resort, který svojí polohou, kapacitou i vybavením patří mezi nejvyhledávanější a nejmodernější v Evropě. Teď se k nám však nikdo nedostane a vlastně i my jsme zde uvězněni. Sled událostí, jak prožíváme karanténu i jak si lze pomoci při podezření nákazy virem COVID-19, stručně líčím v tomto článku.

Pár informací pro reálnou představu

Žiji ve vedlejší vesnici, v Galtüru, ale Ischgl znám dobře, neboť je to mé pracovní prostředí. Letošní sezónu jsem shodou okolností pracovala také pro největšího zaměstnavatele v údolí, pro Firmu Silvretta Seilbahn AG, která má na starosti všechny vleky a kondici sjezdovek, včetně gastronomických zařízení lyžařské oblasti Ischgl propojené se švýcarským střediskem Samnaun. Spolu tak tvoří neuvěřitelný komplex 239 km sjezdovek, jejichž lanovky jsou schopny přepravit během hodiny asi 94 tisíce lyžařů.

Ve středisku se v závislosti na počasí průměrně pohybuje denně asi 8-15 tisíc lidí. Ale během koncertu pořádaného na konci sezóny může středisko pojmout až 25 tisíc lidí – jako třeba na koncertu Heleny Fischer, ze kterého se často objevovaly fotografie přiložené ke článkům o tom, jak Ischgl pochybil.

Ano, Ischgl nezareagoval na nákazu virem COVID-19 včasně. Tenhle krok je v médiích Ischglu vyčítán a je za něj dokonce obžalován.

“Příběh od konce se čte snadno”

Rozhodnutí uzavřít provoz lyžařského střediska bylo zásadní nejen pro všechny obyvatele údolí Paznanun, ale vlastně pro celý okres. Jen tato obec nabízí přibližně 2.800 pracovních míst a spoustu dalších je propojeno s jeho provozem založeném na turismu v zimní sezóně. Uzavřít lyžařskou oblast a s ní všechny provozy, hotely, restaurace a vlastně všechno, na čem existenčně závisí nejen místní obyvatele, nebylo jistě jednoduché rozhodnutí.

V týdnu, kdy se objevily zprávy o prvních nakažených hostech virem COVID-19, jsem ještě chodila do práce, pak jsem měla dovolenou. Myslím, že hosté pocházeli z Islandu, už ani nevím přesně, sjíždí se tu turisté z celého světa. Mohla jsem tak zaregistrovat rozsáhlé, ne vždy konstruktivní, diskuze o tom, co bude nejlepší podniknout? Čas měl najednou zcela jiný rozměr a každý protichůdný názor nahrával do karet rozšiřujícímu se viru, o kterém nikdo z nás nic moc nevěděl.

Nikdo nechtěl situaci podcenit, ale ani zbytečně plašit, a to ve všech směrech. Když se definitivně rozhodlo o ukončení lyžařského provozu, na kterém závisí chod ostatních provozů, věděli už všichni, že je pozdě. V tu chvíli si ještě nikdo nedokázal představit, jaká opatření a kroky nás dále čekají. Na tomto místě bych chtěla vyjádřit obdiv těm, na jejichž ramena padla všechna rychlá rozhodnutí za ostatní obyvatele v situaci, která byla zcela nová a nečekaná, nelehká pro celou Evropu. 

Co prožíval Institut aromaterapie

Vlastně to rozjela Anna Krutová. Najednou mi od ní přišla zpráva, ať raději nejezdím na workshop v Brně, protože pocházím z infikované oblasti. “Tady v Česku se to Tyrolsko fakt dost řeší.“ napsala mi, když jsem smlouvala a nechtěla připustit, že zrušíme už asi půl roku naplánovaný workshop. Nedocházelo mi pořád, co se opravdu děje, byla jsem nabalená a nachystána vyrazit příštího dne vlakem směr Břeclav.

Nemáme televizi, zpravodajství posloucháme jen výjimečně, a tak jakékoliv zprávy z Česka o mne zavadí spíše ze sociálních sítí. Probrala jsem to s dalšími blízkými a zpruzelá, že nemohu vycestovat do Česka na své semináře a workshopy nejen pro AČA, jsem musela uznat, že moudré bude zůstat tady v Tyrolsku.

Tím nám s Bárou Krejčí začal 2 dny před výukou totální maraton obvolávání, vypisování emailů, posouvání termínů a hledání náhrady jiným lektorem za mou absenci. Úžasně zareagovala Lucka Tvrdíková, která si se mnou přes její osobní nevýhody prohodila výuku ročníku Oranžových. Děkuji, Lucko! Také Radka Honková se postarala o informovanost všech účastnic těšících se na workshop “Dýchejme s lesem”.

Sotva jsme si však oddechly, že máme vše zařízeno, byl v Česku vydán zákaz pořádání akcí pro počet zúčastněných nad 10 osob. Nebyla to však marná práce. Byla to úžasná zkouška, díky které jsme se přesvědčily, jak jsme schopné zafungovat v krizi a vzájemně si vypomoci. Jsem moc ráda za své kolegy z Asociace českých aromaterapeutů.

Karanténa v epicentru koronaviru

První den karantény se uzavřely obce, na okrajích stály hlídky. Všichni opouštějící údolí byli  kontrolováni, možná, že někdy až nedůstojně. Nikdo nesměl do údolí.  Zahraniční turisté byly vyzváni k okamžitému opuštění údolí, rakouští hosté zde byli od soboty 14.3. uzavřeni stejně jako veškerý personál, kterému je jeho hostitel/zaměstnavatel povinen poskytnout ubytování, u některých firem a hotelů také stravu.*

Každý den dostáváme zprávy mailem od starosty, ve kterém jsou jak povzbuzující slova, tak konkrétní pokyny a fakta o tom, jak se koronavirus šíří v Tyrolsku a v našem okrese Landeck. Dneškem je v Tyrolsku oficiálně 1664 lidí pozitivních na COVID-19, z toho 503  pochází z našeho okresu (pro srovnání: v Innsbrucku je to k dnešnímu dni 277). Čísla každým dnem stoupají a asi všichni víme, že ještě nějaký čas budou. Opatření jsou proto na místě.

Nařízená opatření jsou podobná těm v Česku:

  • Nikdo nesmí opouštět svou obec, přejíždět do sousední vesnice, opouštět Tyrolsko (vyjímky existují). Hranice celého kraje jsou však uzavřeny.
  • Sociální kontakty jsou absolutně zakázány, stýkat se smějí pouze členové jedné domácnosti
  • Dodržovat odstup od lidí na vzdálenost 1,5m v případě setkání na veřejných prostranstvích
  • Kromě venčení psa, výběru finanční hotovosti v bance či bankomatu a nákupu nezbytných potravin jsou lidé neustále vyzýváni, aby zůstali doma #stayathome
  • Povoleny jsou jen krátké procházky, tzv. “Luft schnappen”, ostatní venkovní aktivity jsou zakázány

Taky řešíme roušky – Tyrolsko nikoli

Tato opatření jsou vzhledem k situaci zcela logická. Čemu však příliš nerozumím je, že nikdo oficiálně neřeší používání ochranných pomůcek ve veřejných prostorech nebo na pracovištích. První týden karantény ještě obsluhovaly prodavačky v obchodě bez roušky či rukavic, pošťák dodnes jezdí mezi domy bez příslušné ochrany, stejně jako prodavačka v pekárně vám podá pečivo.

Myslím, že kromě respektování všeobecných pokynů je na místě řídit se také svým selským rozumem. Zákaz vycházení z domu má jistě svůj význam ve větších městech a nebo pro lidi nemocné či oslabené a jde o to, aby se lidé nestýkali pospolu. Nedělám si tedy žádné výčitky, že se k nelibosti místních obyvatel pohybujeme déle v místech, kde nepotkáme ani nohu, neboť slunce a pohyb na čerstvém vzduchu považuji za nezbytně nutný pro udržení pevného zdraví každého jedince.

Naopak jako větší prohřešek shledávám neohleduplnost těch, kteří chodí nakupovat bez roušky, stejně jako pro léky k lékaři. A to nejen v naší malé vesnici, ale také v okresním městě, jak mi sdělil známý. Vlastně jsem v naší vesnici neviděla s rouškou nikoho. Jsme tak asi jediní, kteří ji mají při nákupu přes obličej. Vyrobili jsme si své vlastní a zcela upřímně – nechali jsme se inspirovat naším národem.

Staráme se o sebe

Propagovaným logem “Sorge um dich – sorge um mich” (překl. Starej se o sebe – starej se o mne) se řídí každý tak, jak umí a dovoluje mu současná izolace. Obyvatelé Tyrolska jsou velmi disciplinovaní, v ulicích Galtüru, který má asi 800 obyvatel, lze zahlédnout jen málokoho. Nádherné počasí panující poslední dny ale přece jen vylákalo pár jedinců na lehčí túry či běžkování do přilehlých částí obce, které nespadají do povolených oblastí. Pohybujeme se zde ale vždy s respektem.

Potíže s dodržováním společných pravidel mají především cizinci a personál. Mne samotnou celkem vytočil počin 22-leté Češky, která si v Ischglu vyšla na vysokohorskou túru, což je momentálně striktně zakázáno také horskou službou a krajem Tyrolsko z důvodu zbytečného ohrožování záchranných složek ve stavu nouze.

Když někdo onemocní a nebo má podezření na infekci COVIDem-19, zůstává doma a pokud to jde, léčí se podobně, jako kdyby měl chřipku. Až při vážných příznacích navštíví lékaře nebo si zavolá záchrannou službu. K dnešnímu dni v Tyrolsku podlehly viru 4 osoby, oficiálně bylo 42 vyléčeno.

Co je důležité dodržovat, když mám podezření, že jsem nakažený

Hlavně zůstat v klidu. Tento vir nechce nikoho zabít, byl by tím sám proti sobě, protože ke svému životu potřebuje hostitele. Podle zákona přírody mu však podléhají slabí, nemocní a nebo staří jedinci. Je to vir, takže při infekci se léčíme podobně jako při jiných infekčních onemocněních a čím dřív s léčbou začnu, tím líp:

  • Zůstat v teple, nejlépe v posteli v klidovém režimu
  • Dodržovat pitný režim a zvýšit příjem vitamínů, především vitamínu C (vhodný je odvar z plodů růže šípkové Rosa canina)
  • Mám-li zvýšenou teplotu, je vhodné popíjet čaje z bylin podporujících pocení -> bez černý Sambucus nigra a na snižování horečky tužebník jilmový Filipendula ulmaria, kůra vrby Salix alba, stejně jako zklidňující levandule lékařská Lavendula officinalis a meduňka lékařská Melissa officinalis 
  • Hodně větrat, protože viry se akumulují v uzavřeném prostředí
  • Udržovat hygienu, také z respektu vůči ostatním, aby se nákaza nerozšiřovala
  • Místnost mohu čistit vykuřovadly a nebo antivirovými éterickými oleji (tomuto tématu se podrobně věnovala Marie Noe ve svém článku zde >>> Jak se co nejlépe ochránit proti virům pomocí éterických olejů
  • Udržujeme vlhké nosní sliznice, například napářkou se slanou vodou nebo antivirovými éterickými oleji -> stačí 1-2 kapky do hrnce s horkou vodou a inhalovat alespoň 1 minutu několikrát denně (můj tip na EO: eukalyptus globulus, niaouli, tee tree nebo levandule)
  • Pro dezinfekci krku a hrtanu je vhodné kloktat odvar ze šalvěje lékařské Salvia officinalis -> asi 1 polévkovou lžíci přelijeme 200 ml vroucí vody a louhujeme přikryté cca 10 minut. Přecedíme a necháme lehce vychladnout. Aby bylo kloktání účinné, je třeba kloktat nejméně 1 minutu, poté vyplivnout, nepolykat.   
  • Oblast průdušek potíráme na přední I zadní části hrudního koše tuky obohacenými o éterické oleje nebo výtažky z bylin (můj tip na EO: kadidlo, myrha, bergamot, benzoe a výše jmenované)

Samozřejmě mezi nejlepší způsob posilování zdraví patří prevence. Když už mám podezření nákazy, je náročné dohánět na fyzickém těle svůj oslabený imunitní systém. Vždy však mohu posilovat ducha, který úzce souvisí s kondicí celého těla. Řízené dýchání, meditace a modlitba jsou účinným prostředkem pro načerpání nové síly a povzbuzení při jakýchkoliv potížích.

Byliny vhodné na posilování dýchacích cest, zklidnění kašle a posilu organismu:

  • Yzop lékařský Hyssopus officinalis (největší posila plic, pozor! zvyšuje krevní tlak -> opatrně s dávkováním)
  • Lípa srdčitá Tilia cordata (čaj z květů podporuje pocení, napomáhá vykašlávání, je lehce protikřečový, mobilizuje organismus)
  • Česnek medvědí (listy) i setý (stroužky) -> účinně zabíjejí viry
  • Meduňka lékařská (je silným sedativem, pomáhá při bolestech hlavy)
  • Lékořice (zklidňuje kašel, eventuelně napomáhá vykašlávání) 
  • Zázvor Zingiber officinalis (podporuje pocení, silně prohřívá organismus a bojuje s infekcí)

Ještě doporučení závěrem

Vrátím se k těm tyrolákům, studeným čumákům, kteří si jen tak někoho nepřipustí k tělu. Ať se děje cokoliv, místní umí držet při sobě a vzájemně si v rámci možností pomáhat. Stejně jako u nás, i oni prožívají různé krize spojené s karanténou a jejím omezením. Myslím, že toto náročné období odhalí nitra srdcí, která pomalu vyplouvají napovrch, a naše slabiny.

Doporučuji tedy všem zdravým jedincům: vypněte na nějaký čas své mobilní telefony a běžte se odreagovat od všeho toho „moc“, na co nejsme zvyklí – moc volného času, moc přemýšlení, moc obav o budoucnost, moc času bez přátel jen se svými blízkými, moc informací, moc … všeho moc se stává jedem! Vyjeďte si do přírody, kde nejsou lidi a zaposlouchejte se do jara.

Právě kvete podběl Tussilago farfara – krásná shoda náhod, že tato bylina úžasně posiluje plíce a působí proti kašli. Ale pozor! Při pravidelném užívání stačí jen 2-3 květy na celou konvici, jinak se stává toxickým.

Krásné pozdravy z klidného Tyrolska,

Veronika

Poznámka: Číselné údaje k počtu infikovaných osob v Tyrolsku se vztahují ke dni Pátek 27.3. 2020

Zdroj informací a dat:

  • BÜHRING Ursel: Praxis-Lehrbuch Heilpflanzenkunde, Haug 2014, ISBN 978-3-8304-7750-1
  • Gemeinde Galtür zastoupeno starostou Anton MATTLE
  • Gemeinde Ischgl zastoupeno starostou Werner KURZ
  • Silvrettaseilbahn AG, Ischgl, AUSTRIA

Fotografie: autorka článku