Autorka: Gabriela Olšanská

Milé ženy, která z nás se ani jednou v životě nepotkala s některým z projevů premenstruačního syndromu… Pár dní před začátkem menstruace býváme plačtivé nebo naopak podrážděné, nervózní nebo naopak letargické, bolí nás na těle leccos. A ty chutě, co nás honí, že? Ale vážně, potíže PMS pociťuje až 40 % žen a mohou být od lehce obtěžujících po natolik intenzivní, že narušují či úplně znemožní osobní a pracovní život. V následujícím článku shrnula Gabriela Olšanská odborné rešerše studií, které se zabývaly vlivem aromaterapie na potíže související s PMS, a studií, které se soustředily na konkrétní éterický olej – růži damašskou. Věříme, že si v něm každá najdeme toho svého favorita, který nám v „těch dnech“ pomůže.

Charakteristika PMS

Premenstruační syndrom (PMS) je soubor psychických a fyzických příznaků, které se objevují v posledním týdnu menstruačního cyklu a odezní na začátku nového menstruačního cyklu. Mezi psychické příznaky patří úzkost, napětí, deprese, zmatenost, hněv, podrážděnost, výkyvy nálad, energičnost, strach z odmítnutí, letargie a poruchy spánku. Fyzické příznaky zahrnují zejména citlivost prsou, nadýmání, změny chuti k jídlu, přibývání na váze, bolesti hlavy, bolesti břicha, otoky, únavu, gastrointestinální příznaky a kožní problémy. Příčiny PMS nejsou úplně objasněné. Částečně jsou způsobeny hormonálními změnami během menstruačního cyklu a vlivem hormonů na tvorbu a využití neurotransmiterů (kyselina gama-aminomáselná – GABA a serotonin). Psychické příznaky PMS se mohou objevit vlivem snížení množství nebo funkce serotoninu, tryptofanu a hladiny estrogenu. Dále je ve hře nedostatečná výživa a abnormality ve funkci osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky nebo osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny.

PMS postihuje 20 až 40 % žen ve fertilním věku, narušuje jejich profesní i osobní život. V konzervativní léčbě se používají léky ze skupiny inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, hormony (estradiol a progesteron) nebo nesteroidní protizánětlivé léky. Tato léčiva však mají vedlejší nežádoucí účinky. Aromaterapie může být bezpečnou a zároveň levnější alternativou pro zvládání PMS. Většina studií v naší analýze používala difuzér nebo oční polštářky.

Mechanismus účinku složek éterických olejů proti příznakům PMS

Jedním z vysvětlení účinků aromaterapie na PMS je způsob, jakým složky éterických olejů ovlivňují limbický systém. Elektrochemický impuls z olfactory bulb se přenáší do primárních čichových oblastí v mozku, které jsou obsaženy v hypotalamu, hipokampu a limbickém systému. Tyto systémy jsou zodpovědné za řízení autonomní homeostázy, vědomých myšlenkových procesů a vytváření emočních pocitů.

  • Limonen, gama-terpinen, linalool a linalyl acetát prokazatelně působí jako anxiolytická antidepresiva a mají sedativní vlastnosti (Setzer et al. 2009, Matsumoto et al. 2016).
  • Limonen hraje roli při stimulaci sympatického systému a subjektivní bdělosti (Herz et al. 2009).
  • Linalool jako klíčová těkavá složka levandule má sedativní vlastnosti díky využití vazby glutamátu (Nan et al. 2013).
  • Gama-terpinen snižuje stres tím, že zvyšuje uvolňování dopaminu (Fukumoto et al. 2006). 
  • β-karyofylen zlepšuje psychické příznaky, jako je deprese a úzkost (Bahi et al. 2014).
  • α-pinen, má také zmírňující účinky na autonomní stresovou reakci na nové prostředí (Akutsu et al. 2000).
  • Směs levandule/sladký pomeranč/bergamot zvýšila hladinu 5-hydroxytryptaminu (serotoninu) v krvi u pacientů s příznaky deprese (Xiong et al., 2018).
  • Denní inhalace 0,5% oleje z hořkého pomeranče po dobu 5 dnů zvýšila hladinu estrogenu v krvi u pacientek v postmenopauze (Choi et al., 2014). 

 

Hlavní závěry metaanalýzy 2016–2020 (Somayeh Es-Haghee, 2020)

Z 253 studií bylo hodnoceno pouze 8 jako vyhovujících kritériím.

  • Heydari et al. (2016): 0,5% pomerančový éterický olej, oční polštářky, 2 x denně 5 minut, po dobu 5 dnů. Celkové skóre PMS a psychických příznaků se po aromaterapii významně snížilo ve srovnání s kontrolní skupinou; aromaterapie však neměla významný vliv na fyzické a sociální parametry.
  • Heydari et al. (2016): 4% růžový olej, oční polštářky, 2 x denně 5 minut, po dobu 5 dnů. Celkové skóre PMS, psychických, fyzických a sociálních příznaků se po aromaterapii významně snížilo ve srovnání s kontrolní skupinou.
  • Lotfipur-Rafsanjani et al. (2018): Éterický olej geranium 2% v mandlovém oleji, vs. mandlový olej, masáž 30 minut týdně. Aromaterapeutická masáž výrazně snížila fyzické a psychické příznaky PMS ve srovnání s masáží bez éterického oleje.
  • Matsumoto et al. (2016): Inhalace yuzu éterického oleje a levandulového oleje jako kontroly, po dobu 10 minut, v luteální fázi. Úzkost, hněv a únava se v aromaterapeutické skupině zlepšily ve srovnání s kontrolní skupinou již po 35 minutách po inhalaci. Ostatní příznaky se však významně nezměnily (deprese, zmatenost). Aktivita yuzu se pokládá za srovnatelnou s levandulovým olejem.
  • Uzuncakmak et al. (2018): levandulový éterický olej, 5 inhalačních sezení ve 3 menstruačních cyklech. Byl nalezen statisticky průkazný rozdíl v celkovém skóre PMS, úzkosti, depresivních afektech, depresivních myšlenkách, nervozitě, bolesti, nadýmání, v období před testem a po 3. cyklu.
  • Geethanjali et al. (2020): Inhalace šalvěje muškátové měla průkazný vliv na vysokofrekvenční výkon (aktivitu parasympatiku), ve srovnání s inhalací vody. Šalvěj muškátová ovlivňuje autonomní funkce pomocí krátkodobé variability srdeční frekvence (HRV) u pacientek s PMS.

 

Účinky růže (Rosa damascena) na PMS

Systematický přehled a metaanalýza (Koohpayeh et al., 2021)

Přehled shrnul účinky produktů z růže damašské na příznaky spojené s premenstruačním syndromem, jako je bolest při menstruaci, bolest hlavy, únava, úzkost či nadýmání. Ve studiích byly použity éterické oleje a extrakty k topickému i perorálnímu použití. Ze 1 468 studií na růžích jich pouze 7 vyhovělo kritériím pro tuto analýzu. Sledovaným ženám bylo 18–35 let, trpěly bolestivou menstruací nebo PMS. Počet sledovaných žen byl 276 ve skupině s podpůrnou aroma léčbou a 272 ve srovnávací skupině.

Zajímavé studie na Rosa damascena

Heydari et al. (2019)

  • způsob podání: inhalace 4% růžového oleje v mandlovém oleji, placebo mandlový olej
  • aplikace: 2x denně 10 kapek inhalace, 5 dní v luteální fázi, během 2 po sobě jdoucích cyklů
  • neprůkazný vliv na: úzkost, zájem o běžné/sociální aktivity, pocit přetažení bez kontroly, přehřátí, nespavost, pracovní efektivita
  • průkazný vliv na: hněv, zvýšená citlivost, depresivní nálada, obtížné soustředění, únava, ospalost, citlivost v prsou, bolesti hlavy, bolesti svalů/kloubů, nadýmání, přibývání na váze, potíže v rodinných vztazích, ve společnosti, problémy s domácími povinnostmi, problémy s kolegy, přáteli

Davaneghi et al. (2017)

  • způsob podání: orální aplikace 800 mg extraktu z růže + rybí olej, placebo rybí olej 
  • aplikace: 1 kapsle denně od 1. dne cyklu po dobu 60 dnů, celkem 480 g
  • neprůkazný vliv na: nevolnosti, zvracení, průjem, křeče břicha, bolesti v bedrech, bolesti hlavy, únava, úzkost, slabost, závratě, ospalost, zimomřivost
  • průkazný vliv: nadýmání, pocení

Sadeghi Aval Shahr et al. (2015)

  • způsob podání: samo-masáž s 4% koncentrací růžového oleje v mandlovém oleji, placebo mandlový olej
  • aplikace: 5 kapek 1. den menstruace, po dobu 2 cyklů
  • neprůkazný vliv po 1. cyklu, 
  • průkazný vliv po 2. cyklu: bolest při menstruaci, před a po masáži

Jamillian et al. (2013)

  • způsob podání: orální aplikace extraktu z růže, placebo destilovaná voda
  • aplikace: 15 kapek 2x denně po dobu 14 dní před menstruací, do konce menstruace, po dobu 3 cyklů
  • neprůkazný vliv: bolesti hlavy, zapomnětlivost, palpitace, otoky končetin, nadýmání, citlivost v prsou
  • průkazný vliv: nervozita, podrážděnost, emoční labilita, úzkost, deprese, únava, bažení po sladkém, plačtivost, zhoršené soustředění, potíže se spánkem, sebevražedné myšlenky, přejídání

Zdroje

Koohpayeh S. A., Hosseini M., Nasiri M., Rezaei M. Effects of Rosa damascena (Damask rose) on menstruation-related pain, headache, fatigue, anxiety, and bloating: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Edu Health Promot 2021;10:272.

Somayeh Es-Haghee,Fatemeh Shabani, Jessie Hawkins, Mohammad Ali Zareian, Fatemeh Nejatbakhsh, Marzieh Qaraaty, Malihe Tabarrai. The Effects of Aromatherapy on Premenstrual Syndrome Symptoms: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Complementary and Alternative Medicine in Female Reproductive Endocrine Diseases. Volume 2020. https://doi.org/10.1155/2020/6667078

TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ

5. – 6. 4. 2024

PALÁC ARA 
Perlová 5, Praha 1
MHD: metro Můstek