Jan Kusmirek, překlad: Adéla Zrubecká, Listy aromaterapie, léto 2001, úprava pro web: K. Polívková
Chanel a konec jedné módy
Rizika slunění jsou dnes již dobře známá. Symptomy kůže nadměrně vystavované slunci se pohybují od ochablosti až k různým typům rakoviny. Módu nemírného uctívání slunce odstartovala Coco Chanel. A v posledních 20 letech se od ní odstupuje. My všichni, kdo se zabýváme péčí o pokožku, bychom měli rozšiřovat znalosti, které ohledně možného přírodního ošetření a prospěšných látkách máme.
Kůže se sama ochraňuje dvěma způsoby: stratum corneum začne nabývat na tloušťce a začne vytvářet zvýšené množství melaninu. Oba procesy, při kterých dochází ke zmnožení keratocytů (resp. melanocytů), jsou výsledkem podráždění buněk a jejich následného dělení.
Světlé typy kůže se ztlušťují snadněji než tmavé a zesílená pokožka se pak lépe chrání odrážením části slunečních paprsků.
Opalování spočívá v tmavnutí kožního pigmentu. UVA paprsky způsobují přechodnou pigmentaci kůže, kdežto UVB paprsky vyvolávají zhnědnutí, které drží 48-72 hodin po prvotním slunění.
UVB paprsky jsou také odpovědné za spáleniny, které nás tolik znepokojují. Spáleniny jsou ve skutečnosti důležitým varováním, které by mělo přimět rozumné lidi, aby se před slunce náležitě chránili.
Co se s námi děje?
Každý člověk má vlastní přirozený limit ochranného tmavnutí, ten víceméně zavisí na typu jeho pokožky. Samozřejmě čím světlejší kůže, tím méně pigmentu melaninu obsahuje, aby odrážel, rozptyloval a pohlcoval sluneční paprsky v celém spektru viditelného i ultrafialového světla.
Melanin je tedy skvělým ochranným filtrem, který chrání naši DNA, jakmile začne nadbytek záření ohrožovat epidermis. A je také stálým bojovníkem proti volným radikálům.
Z naší strany je tedy třeba větší zodpovědnosti při opalování. Měli bychom se omezit jen na rozumné dávky slunečních paprsků a používat kvalitní prostředky, než se (dnes už nemoderně) nadměrně vystavovat slunci za použití syntetických ochranných krémů.
Sluneční paprsky pronikající kůží sice spouštějí přirozené ochranné mechanismy, ale neustálé vystavování se prudkému slunci působí vznik mutovaných buněk. Melanocyty tak mohou být zničeny, tím vznikají bílé skvrny, nebo nadměrně aktivovány, čímž vznikají pigmentové (tak zvané stařecké skvrny.
Předčasné stárnutí ze slunce
Problém rakoviny kůže je hojně skloňován, nicméně mnohem rozšířenějším důsledkem působení slunečních paprsků na kůži je projev předčasného stárnutí. Tomu už se tolik pozornosti nedostává.
Nadměrné bombardování fotony způsobuje podstatný nárůst volných radikálů, buňky trpí oxidací, membrány ztrácejí pružnost, per oxidace lipidů a relativní pohyb jedné buňky vůči druhé je omezen. Sluneční záření ovlivňuje pružnost kůže, prohlubuje vrásky. Následky jsou vidět už v poměrně mladém věku. Výzkumy také ukázaly, že UV záření snižuje imunitu.
Také způsobuje řadu „normálních“ kožních problémů jako třeba erytém – zarudnutí kůže od rozšířených cév (tím se zpomaluje proces opalování), extrémní vysušení kůže, šupinatost (odlupování odumřelé vrstvy pokožky) a různé alergie.
Slunce ovšem má mnohé prospěšné a povznášející účinky! A my ho proto milujeme.
Jak se vyvarovat komplikací? Jaké přípravky používat?
Pozn. AČA: Tento článek pochází z roku 2001, vývoj šel značně kupředu, s přírodními prostředky na opalování to není jednoduché, tak se soustředíme na péči po opalování, protože tady jsou rady Jan Kusmirka stále skvělé a funkční.
Hledejte zklidňující a zchlazující nosná mléka bohatá na lecitin, gely bez obsahu minerálních olejů. Měsíčkový olej (macerát) je často prvním přírodním prostředkem, na který pomyslíme v souvislosti s po opalovací péčí.
Běžnou směsí je kombinace měsíčku, třezalky a oleje z pšeničných klíčků, někdy s přídavkem myrhy.
Účinky protizánětlivých éterických olejů také stojí za zamyšlení, a to zejména heřmánku a řebříčku, ovšem v malých dávkách a v co nejlepší kvalitě.
Co se týká látek zpomalujících předčasné stárnutí kůže, nabízejí se okamžitě dva základní oleje, dají se použít jako nosné pro vaši směs éo. Jsou to olej ze šípkových jader a bylinný olej Centella asiatica. A v podstatě všechny další oleje, které vážou volné radikály.
Z hlediska silic jsou namísto citrusů často používány éterické oleje ze španělské majoránky, rozmarýnu a kajeputu. Používejte jenom minimální množství ve směsi se silicemi „podpůrného“ charakteru jako je například levandule.
V různých recepturách jsou často zmiňovány silice z mrkvového semínka a z růžového dřeva. Nic méně, podle mého názoru, je hlavním cílem ošetření použít co nejúčinněji maximální potence a prospěšný účinek rostlinných olejů. Pokud jako základ použijete neutrální mléko či gel (ty fungují jako emulgátor), přidané rostlinné oleje v nich snadno rozmícháte.
Recepty
Zchlazující a zklidňující mléko po opalování
- Základní neutrální mléko
- Směs bylinných olejů vhodných po opalování: aloe, rakytník, heřmánek římský, helichrysum
- Rostlinné mléko / gel z aloe
Mléko / olej po opalování na zklidnění a udržení opálení
- Základní neutrální mléko
- Monoi olej (speciální upravený kokosový olej používaný v Polynésii)
- Sezamový olej
- Měsíčkový bylinný olej
- Hydrolát z heřmánku římského