Endometrióza je bolestivé onemocnění, které dokáže velmi znepříjemnit život. Projevuje se především bolestmi v pánevní oblasti, silným menstruačním krvácením, bolestmi při pohlavním styku, neplodností. Jde o nemoc, která významně ovlivňuje kvalitu života ženy a to i po psychické stránce. Ženy jsou podrážděné, apatické, hůře se koncentrují a mohou se u nich projevit nízké sebevědomí, úzkost až deprese.

Jak endometrióza vzniká a lze ji úspěšně léčit?

Jednoznačná příčina vzniku není dodnes známa. Proč se u některých žen vyskytne a u jiných nikoli? Nevíme. Co však víme je, že endometrióza je na estrogenu závislé, zánětlivé onemocnění, kdy se částečky děložní sliznice (endometria) nacházejí mimo dutinu děložní (např. v pochvě, vejcovodech, konečníku, vzácně i v očích, mozku, plicích) Lze ji diagnostikovat pouze laparoskopickým vyšetřením a zároveň tak provést operaci, při které jsou ložiska endometrií odstraněna. Bohužel operace je většinou třeba několikrát opakovat. Klasickou léčbou je hormonální terapie, která snižuje produkci estrogenu a navozuje dočasnou menopauzu. Tato léčba však neřeší příčinu nemoci a některé ženy špatně snášejí její vedlejší účinky.

Může aromaterapie pomoci?

Worwood a Stonehouse (2007) považují používání éterických olejů za klíčový prvek v jimi navrženém přírodním léčebném programu endometriózy. Doporučují následující oleje:

  • Protizánětlivé: slaměnka, heřmánek římský, heřmánek modrý, levandule lékařská, eukalyptus radiata a řebříček. 
  • Antispazmatické: majoránka, heřmánek římský, šalvěj muškátová.
  • Harmonizující: neroli, bergamot
  • Relaxační: pomeranč hořký, levandule lékařská, heřmánek římský, kozlík, chmel, řebříček, meduňka, majoránka, šalvěj muškátová, vetiver.

Za jeden z nejdůležitějších olejů považují pro své všestranné použití geránium.

De Lunny (2006) vychází z výzkumu (Anglie, rok 1987) a své praxe a ubezpečuje, že aromaterapie při léčbě endometriózy funguje. Doporučuje éterické oleje: šalvěj muškátová, šalvěj lékařská, růže damašská, jalovec obecný, muškátový oříšek, heřmánek římský, řebříček a petitgrain.

Endometrióza je na hormonech závislé onemocnění. V některých materiálech k jejímu léčení najdeme doporučení používat tzv. estrogen-like éterické oleje, jako např. šalvěj muškátovou, fenykl, anýz, růži, geránium atd. Jiné zdroje naopak před používáním těchto olejů varují. Estrogenní aktivita éterických olejů je předmětem diskuze a není dostatečně prokázána (např. Tisserand a Young, 2014). Z výsledků některých studií se jako účinné proti endometrióze jeví éterické oleje obsahující β-caryophyllene (např. Abbas a kol., 2013). Jsou to např.: meduňka, řebříček, pepř černý, chmel, rozmarýn, bazalka, drmek obecný (na fotografii), kopaiva, jalovec obecný.

Endometrióza z pohledu TČM

Tradiční čínská medicína nám poskytuje ještě bližší pohled na toto záhadné onemocnění. Vidí ho jako stagnaci krve. Endometria vyskytující se mimo dělohu nemají kudy odejít během menstruačního krvácení a zůstávají, způsobují blokádu a výsledkem je velká bolest. Doprovodná zánětlivá reakce je vlastně pokusem těla vyčistit se a aktivovat imunitní systém, který ovšem ztrácí schopnost rozlišit mezi cizím a vlastním. Čínská medicína při léčbě endometriózy dále sleduje stagnaci čchi v játrech, vlhkou horkost, nedostatek čchi sleziny, nedostatek Jangu ledvin a nedostatečnost krve. Léčba endometriózy je zaměřena především na rozbití blokád a rozproudění krve.                                                     

K blokádě krve a čchi v děloze může docházet celkem obyčejnými a pro dnešní ženy běžnými činnostmi, např. používáním tampónů a nitroděložních tělísek, sexuálním stykem během menstruace, začátkem sexuálního života před či v nastupující pubertě, kdy jsou dráhy početí velmi zranitelné, přílišnou fyzickou námahou nebo cvičením. Ani chlad a vlhkost děloze a spodnímu ohřívači nesvědčí, takže dnešní móda bokovek a triček nad pupík není příliš šťastná.  

Stres, emoce a strava jsou rovněž důležitým faktorem pro rozvoj onemocnění. Zlost, frustrace, podrážděnost, závist či nenávist vedou ke stagnaci čchi v dráze jater a posléze i k blokádě jaterní krve. Nepravidelná strava, mnoho syrové a chladné stravy způsobují chlad ve spodním ohništi, zpomalí se přirozený tok čchi a krve a blokáda je na světě. Při léčbě endometriózy musíme vzít v úvahu i hormonální antikoncepci. Ta podle TČM oslabuje ledviny a má vliv opět na kvalitu jaterní krve.

Jaké éterické oleje použít při:

stagnaci čchi v játrech: obecně citrusy, bergamot, pomeranč, mandarinka, heřmánek římský, rozmarýn, levandule;

stagnaci krve: cypřiš, bergamot, rozmarýn, slaměnka, jasmín, majoránka, šalvěj muškátová;

chladu v dolním ohřívači: rozmarýn, kafr, černý pepř, zázvor, jalovec;

nedostatku jaterní krve: kardamom, heřmánek římský, rozmarýn, cypřiš.

Abychom poznali, zda se jedná o stagnaci, nedostatek, chlad či horko, jaký orgán je oslaben atd. a lépe tak mohli zacílit účinek EO, je třeba znát alespoň základní diagnostiku podle TČM.

Příběh z praxe

Před 8 lety diagnostikovali jedné mé klientce, říkejme jí Mia, endometriózu, podstoupila 2 laparoskopické operace, hormonální léčbu špatně snášela. Mia cítí nepřetržitě pálivou a horkou bolest v břiše, má velmi silné menstruační krvácení a bolesti. Touží po plnohodnotném vztahu a miminku, stále o tom přemýšlí, v noci se budí. Cítí se velmi osaměle, má strach a špatně to snáší. Navenek Mia působí vyrovnaně, bez problémů, ale uvnitř je stažená, bolavá a ve stresu. Domluvily jsme se na práci s psychikou, emocemi i fyzickým tělem.

Podle specialistů na endometriózu je bolest důsledkem zánětlivé reakce v dutině břišní. Do masážních směsí jsem použila oleje s protizánětlivým a protikřečovým účinkem řebříček, geránium, šalvěj lékařskou, růži, kadidlo a cypřiš, které jsem ve směsích různě střídala. V průběhu ošetření bolest výrazně ustoupila a cca 3 týdny byla Mia úplně bez bolestí, poprvé za 8 let!

Estrogeny vyživují endometriózu. Většina žen s endometriózou má zároveň nízké hladiny progesteronu. Do masážní směsi na léčbu endometriózy jsem zvolila drmek, geránium, kadidlo a šalvěj levandulovou. Po 2 týdnech používání této směsi  projevy endometriózy ustoupily, až vymizely. Troufám si říci, že svou úlohu zde sehrál především drmek (Vitex agnus castus), který vykazuje působení na hladinu progesteronu (Lunny, 2006; Tisserand a Young, 2014). Z vůně drmku byla Mia navíc úplně unešená.

Dále jsme pracovaly s harmonizací menstruačního cyklu, s oleji: geránium, cypřiš, růže, řebříček, šalvěj muškátová. Cyklus se upravil na pravidelných 28 dní, bolesti ustaly, krvácení se zmírnilo a Mia zas mohla normálně žít.

Nezanedbatelnou úlohu při onemocnění endometriózou hraje stres a psychika. Obecně je endometrióza spojována se stresem pracovním, kdy se ženy snaží např. dělat kariéru na úkor mateřství. U Mii jsem vnímala spíše stres z (ne)prožívání partnerského života. Ten se projevoval nočním buzením, stálým přemítáním a strachem ze samoty. Z velkého výčtu olejů zmírňujících stres jsme postupně vybraly: růži, heřmánek modrý i římský, šalvěj muškátovou, kadidlo, meduňku, benzoi, santal, petitgrain mandarinkový, neroli. A povedlo se. Noční buzení ustalo, odezněla úzkost, strach a frustrace.

V příběhu Mii aromaterapie skvěle zafungovala. Po 8 letech s bolestmi se Mie výrazně ulevilo nejen po fyzické stránce. Upravila se menstruace, zmírnilo se krvácení, bolesti i náladovost. Odezněla podrážděnost, úzkost i strach. Snížilo se napětí a stres, zlepšila se jí kvalita života. Pokud byste se vy nebo vaše klientky potkaly někdy s endometriózou, určitě zkuste blahodárný účinek éterických olejů. Působí totiž jak na fyzické tělo, tak na emoce, na které nesmíme při léčení zapomínat.

Jana Urbanová, odborná aromaterapeutka

Foto: Pixabay.com

Zdroj:

ABBAS, A., Manal a kol. β – Caryophyllene causes regression of endometrial implants in a rat model of endometritis without affecting fertility. European Journal of Pharmacology. 2013, 702, 12-19.

DE LUNNY, V. N. L.. Péče o ženu od první menstruace po menopauzu. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2011. Volný přepis přednášek. XI. Mezinárodní konference Asociace českých aromaterapeutů, 2006. Zpracovaly: R. Klečková a D. Sladká.

LEWIS, R. Treatment od Endometriosis and Fibrosis with Acupuncture. Dostupné z: www.acufinder.com

NOVÁK, Petr. Diagnostika pěti elementů. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie.

TISSERAND, R. & YOUNG, R. Essential oil Safety. 2nd ed. London: Churchill Livingstone Elsevier, 2014.

WORWOOD, V. A. & STONEHOUSE, J. The Endometriosis Natural Treatment Program, A Complete Self-Help Plan for Improving Health and Well-Being. California: New World Library, 2007.ZRUBECKÁ, A. Aromaterapie a TČM. Praha: Asociace českých aromaterapeutů, 2015. Skripta Institutu Aromaterapie