Vánoce jsou svátkem mimo čas. Otevírají se brány onoho světa a vítá se příchod světla. Zdobí se stromeček, peče cukroví a slaví. Vánoční stromeček je u nás buď jedle, smrk nebo borovice. Jejich symboly nás posilují a jejich vůni můžeme znásobit příslušným éterickým olejem. Vůně těchto tří stromů a jejich účinky vám představím v tomto vánočně laděném článku.
Proč zdobíme vánoční stromeček?
Než se pustíme do vůní vánočních stromečků, přečtěme si pár zajímavostí o vzniku tradice zdobení vánočního stromku. Bylo velmi zajímavé číst si různé názory, kdy a jak vznikla či nevznikla tato tradice.
Křesťané vidí smysl vánočního stromu jako symbol pro kolébku malého Ježíška. Vzhledem k tomu, že Vánoce jsou u nás 24. prosince, kdy má svátek Adam a Eva, měl prý strom zobrazovat prvotní hřích Adama a Evy. Před kostelem se hrávala hra o tajemství prvotního hříchu. Celá hra byla o tom, že o Vánocích je prvotní hřích vykoupen Kristovým vtělením. Stromu Pokušení a jeho ovoci je vrácena důstojnost. V tuto dobu v prosinci není u nás k dispozici žádný zelený strom, kromě jehličnanů. Bohužel biblický příběh se nezmiňuje o vůních, které jehličí dává.
Pohané zase zdobili stromy rovnou v přírodě. Tančili kolem nich a oslavovali sluneční božstvo. Přeci jenom, po Vánocích se už zase blížíme k jaru, teplu a začne se zase prodlužovat den.
Vánoční stromek nemá v Česku dlouhou tradici
Co je pro mě překvapením je to, že vánoční strom v Česku nemá dlouhou tradici. První stromeček pro své přátele postavil v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém zámečku. Také na náměstích ve městech se vztyčují vánoční stromy. Většinou co největší. Úplně poprvé byl strom na náměstí postaven v Brně!! A to na Náměstí svobody spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Jeho pohnutky byly velmi srdíčkovaté. V zimě 1919 našel totiž v bílovickém lese prochladlé a opuštěné děvčátko a díky tomu se rozhodl na náměstí postavit o pár let později strom, pod kterým uspořádal sbírku pro všechny opuštěné děti.
Stromeček se dříve věšel špičkou dolů
Dříve se stromy v domácnostech věšeli špičkou dolů a zdobili různými pamlsky. Toto mělo obelstít mrtvé duše, které mohou v určitých dnech vstoupit na náš svět. Lidé věřili, že duchové se chytnou na stromeček plný dobrot, nají se a dají pokoj. Mně osobně zdobení stromů světýlky připomíná vesmír. Hlavním stromem byla jedle. Tu lidé stavěli před dům a zdobili ji světly k poctě boha Slunce. Říkalo se tomu zimní májka. Já osobně mám před bytem také zasazenou jedličku.
Kdy řezat vánoční stromek?
Měsíc má velký význam pro výdrž vánočního stromečku. Borovice vydrží nejdéle z těchto tří stromů. Také jedle vydrží dlouho. Má hustší jehličí, a proto jsou ve větší oblibě. Smrk opadá jako první. Nicméně pokud smrčky řežete za přibývajícího měsíce až do úplňku před Vánoci, vydrží prý smrček až do Hromnic (2. únor).
Symbolika jehličnatých stromů
Jehličnany jsou stromy ochranné. Byly tady dříve než stromy listnaté. Neopadavé stromy, jako je jedle, smrk a borovice symbolizují stálost a trvalost. Větvičky a jehličí umožňují rostlině dýchat, chrání rostlinu před ztrátou vody a podporují fotosyntézu. Jehličí je u jehličnatých stromů to, co u listnatých stromů listy. Už před 200 milióny lety se tvořily silice v jehličnatých stromech a pomáhaly s oxidací. Pomáhaly, aby planeta byla přátelštější.
U éterických olejů z některých jehličnanů může hrozit alergická reakce z důvodu oxidace. Proto je potřeba nepoužívat na kůži oleje starší 1 roku (od načnutí). Krásně se pojí s citrusovými éterickými oleji. Pozor, tyto také mají sklon oxidovat. Jsou také fotosenzitivní. Nicméně v zimě, když je málo sluníčka, naopak to slunce do Duše dodají. U jehličnatých stromů větvičky i jehličí obsahují v éterických olejích biochemickou látku 1,8 cineol. To znamená podporu dýchání, antibakteriální účely, působení proti úzkosti a podporu kreativity.
Pojďme se teď podívat na hlavní 3 zástupce českých stromečků.
Smrk (Picea)
Éterických olejů ze smrku je více druhů. Například smrk černý (Picea mariana) anebo smrk ztepilý (Picea abies). V Tisserandově knize o bezpečnosti éterických olejů jsem napočítala celkem 8 druhů.
Smrk je nositelem mužské energie. Roste rychle, a proto je výborný ve chvílích, kdy potřebujeme rychle doplnit životní sílu. Je nazývám domorodými kmeny jižní Kanady jako Strom míru. Ochraňuje před zlem.
Uklidňuje, regeneruje psychiku a dodává energii svou lesní vůní. Miluji ho v kombinaci s litseou cubebou. Společně čistí ovzduší od bakterií a virů tam, kde se vyskytuje hodně lidí. Zároveň dodává radost do života.
Je výborný při rýmě a nachlazení, na bolavé klouby a uvolnění svalů. Zvládá záněty jak dýchacích cest, tak močového systému. Přidávám ho do parfému pro muže.
Borovice (Pinus)
Éterických olejů z borovice je hooodně druhů. V Tisserandově knize o bezpečnosti éterických olejů jsem jich napočítala 32 druhů!!! Jsem v šoku. 😊 Nejznámější éterický olej je z borovice lesní (Pinus sylvestris).
Borovice roste ve vzdušných lesích. Roste jedna vedle druhé, aniž by někomu narušovala prostor. Vytváří přátelské a svobodné okolí. Keltové ji považovali za Strom moudrosti. Podle legendy zažehovali druidové v Evropě v nejkratším dni v roce vatry z borového dřeva, aby přivolali nazpět Slunce. Symbolizuje nesmrtelnost.
Borovice stimuluje, napomáhá koncentraci, odlehčuje celou osobnost. Uvolňuje napětí a pomáhá uvolňovat nahromaděné potíže. Na fyzické úrovni je výborná při nachlazení a chřipce, kterou doprovází zimnice a únava. Posiluje plíce při bronchitidě. V zimním období posílí ledviny.
Za zmínku stojí i to, že borovici používám velice často jako Bachovu esenci. V této rovině působí proti pocitu viny, dodává sebeúctu.
Jedle (Abiens)
V Tisserandově knize o bezpečnosti éterických olejů jsem napočítala přesně 6 druhů éterických olejů z jedlí. V stromové abecedě druidů dostalo každé písmeno jméno podle stromu nebo keře. Stříbrná jedle, ailm, odpovídá prvnímu písmenu.
Jedle symbolizuje sebevědomí. Je králem lesa. Ve starověké Frýgii a ve starém Řecku byla jedle zasvěcena Artemidě, bohyni Luny a patronce porodu. Je to Strom světla. Výborná při duševním vyčerpání. Vhodná pro workoholiky (ano, miluju ji 😊).
Je ze všech zmíněných jehličnanů nejvíce psychicky dorovnávající. Její majestátní vzezření a zelená barva dodává světlo i v tom nejtemnějším období, jakou zima pro mnoho lidí bezesporu je. Pokud jste těžce nemocní, utrhněte si šišku z jedle a mějte ji u sebe. Ochraňuje a dodává sílu.
Udělějte si koupel s vůní lesa
Ze všech těchto stromů si můžeme udělat léčivou koupel na artritidu a revmatismus. Můžeme si podpořit plíce a imunitu. Stačí k tomu přibližně 200 g jehličí, které svaříme v půl litru vody. Přidáme do koupele. Podpoříme si tím nejen naši imunitu, ale i psychiku v době vánočních shonů.
Krásné svátky!
Autorkou článku je Xenie Bodorík Pilíková, foto: Pixabay.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku:
Zdroje:
- HAGENEDER, Fred. Moudrost stromů: historie, lidová tradice, symbolika, léčení. V Praze: Knižní klub, 2006. ISBN 80-242-1635-3.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.
- CATTABIANI, Alfredo. Florarium: mýty, legendy a symboly spjaté s květinami a rostlinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-595-0.
- http://www.katolik.cz/vanoce/van07.asp
- Výpisky ze soukromého kurzu biochemie s Kateřinou Kloudovou
- Výpisky z kurzu Marie Noe
- Skripta Institutu aromaterapie z roku 2008