Článek uveřejněný na webu https://peceosverodice.cz/ v rámci mediální spolupráce k XXIII. Aromaterapeutické konferenci s Ullou-Maijou Grace. Tématem konference je Aromaterapie pro zralý věk a seniory aneb voňavý podzim života.

U všech pečujících a sociálních profesí je zdůrazňován velký význam péče o sebe. Úplně stejně důležité je to i u domácí péče o blízké. Zapomeňme na tendence na sebe zapomínat!

Jednou z cest, jak si pomoci, dostaví-li se únava, vyčerpání, stres či tápání duchovního rázu, je aromaterapie. Přírodní silice produkované rostlinami mají silný a přímý efekt na naše rozpoložení. Mohou poskytnout „první pomoc“ ve chvílích doléhající krize. Samozřejmě, vůně nejsou všemocné. Ale z vlastní terapeutické zkušenosti vím, jak významná tahle pomoc v dané chvíli může být.

Dlouhodobě se jako aromaterapeutka a lektorka kurzů o vůních zabývám jejich dopadem na naše cítění fyzické i psychické. Ráda se dívám do historie využití vůní a jejich spojení s rituály. Velmi často vůně doprovázely události spojené s transformací, přechodem, loučením, umíráním. Santal, cypřiš, kadidlo jsou jen těmi známějšími z celé dlouhé řady příkladů.

Vybrala jsem pro vás 10 dostupných éterických olejů, jaké podle mne lze jednoduše a funkčně využít v případech, které vás mohou potkat. A také přidávám několik velmi snadných možností, jak mít vůně stále po ruce.

Nebudu rozepisovat všechny účinky, ty jednoduše najdete na internetu. Spíše vám nastíním jejich „poslání“ a charakter. Tedy to, čím člověka obohacují na emocionální rovině. A čím by v rámci pomoci mohli oslovit i vás.

Vůně, jak je vybrat, jak je smíchat

Doporučuji na začátek vybrat jednu až tři vůně podle vaší potřeby. Ideální je, můžete-li si je před zakoupením očichat, aby vám sedly. Váš nos je skvělý indikátor toho, co vaše tělo potřebuje.

Došla síla

Potřebujete trošku „nakopnout“, dodat posilu k tomu, co děláte s nasazením a láskou. Tyhle vůně pomohou, ale nečichejte si k nim večer. Jsou hodně povzbuzující.

Rozmarýn „Energie a moudrost v jednom“

Doporučuji obzvláště, pokud už vám to „nemyslí“, vaše hlava to přestala „dávat“. Ale není dobrý pro osoby s vyšším tlakem, za to je skvělý na jakékoli učení.

Mateřídouška „Mocná Matka bojovnice“

Ta se zase hodí, když už to nezvládá vaše imunita a pečování o někoho se začíná podepisovat na vašem zdraví. Znáte z lesních paloučků.

Ztrácíte se sami sobě

Přestáváte-li vidět smysl v tom, co děláte, pomyslné světlo na konci tunelu jen poblikává, jedete tak zvaně „na setrvačník“? Nabízím tři mocné pomocníky.

Cedr „Všechny krize zdolá mužná stromu síla“

Krásná dřevitá vůně, velmi oblíbená. Hodí se vždy, když potřebujete podpořit stabilitu a směr. S cedrem navíc může smíchat kteroukoli ze zde zmiňovaných vůní.

Levandule „Bezpečí, jistota, péče. Jako správná multifunkční babička“

Voňavé pohlazení vždy po ruce, potřebujete-li ho, zhluboka se nadechněte a levandule to zařídí. Osoby s výrazně nízkým tlakem s ní musí opatrně.

Růže „Láska k sobě i všemu kolem v nejčistší podobě“

Je drahá, možná dokonce nejdražší esence vůbec. Ale stojí za to! Při nákupu hledejte růži v jojobovém oleji, dostanete hotový poklad za přijatelnou cenu, stačí 2-3 kapky voňavého olejíčku. Rozetřené v srdeční oblasti způsobí zázrak, tělem se vám rozlijí vlny lásky.

Růže v jojobě je již naředěná drahá esence, oproti čistému éterickému oleji, jehož cena je opravdu závratná, ji takto máte rovnou připravenou k použití. O ředění pro vašeho osobního aroma pomocníka do kapsy se ještě zmíním.

 Je vám smutno

Nasaďte citrusové vůně. Mají moc pročišťovat, osvěžovat a rozradostňovat. Také jsou oblíbené a dobře se kombinují.

Bergamot „Nezlobte se sami na sebe!“

Příjemná vůně obzvláště pokud se vaše trable zkombinovaly a vy se cítíte udoláni. A také v případě, že si připadáte jako křeček honicí se stále dokola v nekonečném kolečku.

Mandarinka „Pro hravost vnitřního dítěte“

Z toho všeho jste dočista zapomněli si občas hrát a bavit se. Zasloužíte si to!

Neroli „Něžností rozpustí každý stres“

Neroli je esence z pomerančových květů a patří (vedle růže) k těm extra drahým. Ale je též dostupná v naředěné podobě v jojobovém oleji. Na naši psychiku toť učiněný balzám! Velmi prospěje lidem, kteří už mají ze starostí problémy zažívací.

Pochopení smyslu smrti

To je důležité. Někdy ve chvílích blížícího se konce života přijde tohle poznání samo. Někdy ale potřebujeme pomoc, vedení, náhled někoho jiného, kdo si podobným prošel. A jak jsem již psala, vůně jsou tradičními společníky rituálů smrti tisíce let. Zkuste k nim přičichnout, tyhle dvě voní věčností.

 Kadidlo „V meditaci se napojit na to, co je“

Velmi dobrý pomocník při potřebě smíření a vyrovnání se se situací. Nese v sobě poselství klidu a podpory v těžkých chvílích.

Santal „Žít tady a teď“

Přenádherná a zklidňující vůně santalu činí naši mysl lehkou a jasnou, najednou cítíme, že vše se děje ve správnou chvíli a my jsme tam, kde být máme. Hledejte santal v jojobě, neředěný je drahý.

Zbytek článku s praktickými radami na použití v praxi najdete přímo na webu:

Dochází vám při pečování síly? Zkuste se posílit vůněmi!

 

Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka, lektorka kurzů. www.dobrevune.cz