Feng Shui je dávný způsob porozumění a práce s energiemi v prostředí, ve kterém člověk žije – dnes populární v Evropě a Severní Americe jako poutavý přístup k bytovému designu. Původem z Číny, staré přes 3000 let, Feng Shui vychází z filozofie I-Ťingu. Osm trigramů I-Ťingu tvoří základ čínské školy Feng Shui (doslova Vítr Voda). Trigramy se skládají z přerušovaných (jinových) a nepřerušovaných (jangových) čar, složených podle tří základních úrovní bytí. Každý trigram se pojí s jedním z osmi základních úhlů podle kompasu a s jiným pohybem energie Qi. Prostor tvořený Centrem, osmi směry a jejich příslušnými symboly a cíly vytváří Ba Gua (Osm Trigramů) – nejdůležitější nástroj Feng Shui.
Užívání vysoce kvalitních éterických olejů k provonění domova nebo kanceláře je základem aromatického Feng Shui – jemného způsobu aromatizování prostředí pomocí principů Feng Shui a Ba Gua. Tento způsob jsem vyvinul z vlastního pojetí aromaterapie, založeném nejen na vědeckých účincích éterických olejů, ale také na jejich energetickém působení z hlediska orientální medicíny, včetně jejich účinků na Qi (životní energii), jin, jang a pět elementů.
Aroma má výrazný účinek zejména na element Kovu, do kterého patří Plíce, nos a čich. Je zajímavé, že Plíce řídí a cirkulují Qi a zároveň jsou domovem tělesnému duchu (P´o). Používání éterických olejů k aromatizování našeho bezprostředního okolí má na nás tudíž hluboký vliv, který, v termínech orientální medicíny, ovlivňuje P´o: energetický nástroj naší instinktivní, animální přirozenosti; naši „životní duši“.
Tento účinek lze použít v domácím prostředí podobným způsobem, jako se používá tvar, barva a prostor ve Feng Shui. Směsi éterických olejů se mohou používat jako ostatní pomůcky Feng Shui k nabíjení nebo harmonizaci určité části domácnosti, aby se zvýraznily jemné vlivy spojované s daným směrem. Vyberte si dva nebo tři éterické oleje a pomocí rozprašovače nebo elektrického difuzéru je rozptylte do prostředí v místnosti nebo místnostech, ležících v příslušném směru. Anebo si vytvořte „aromatický lék“ pouze na základě vlivů, které byste rádi do prostředí dostali obecně a použijte jej stejným způsobem v domě nebo na pracovišti.
Aromatické Feng Shui představuje rozjímavý filozofický přístup k přírodnímu aromatizování prostředí a nemělo by se k němu přistupovat nebo jej chápat přehnaně puntičkářsky nebo doslovně. Zatímco rozptylování éterických olejů do prostředí může mít změřitelný psychologický účinek, úroveň působení aromatického Feng Shui je velice jemná. Vskutku, já osobně jsem přesvědčen, že většina získaného užitku přichází v podobě filozofické a duchovní: člověk může zkoumat archetypální významy za principy Feng Shui, a zejména pak Ba Gua, a přitom z difuzéru rozptylovat vlastní Feng Shui směs k tichému rozjímání a jejich připomenutí.
Seznam éterických olejů, které jsem vybral pro každý z osmi směrů Ba Gua, není v žádném případě definitivní, ani neznamenají doporučenou směs či recepturu. Každý z nás interpretuje tyto principy svým způsobem a zvolí si také svůj individuální aromatický „lék“.
Termínem „vnitřní Feng Shui“ se označuje astrologické použití Ba Gua. Každý trigram a směr včetně Centra, koresponduje s určitým rokem narození, nebo číslem Qi devíti hvězd. Aromatické Feng Shui se tedy může rovněž použít k posílení energetického stavu a soustředění mysli na vlastní životní cestu, jak ji symbolizuje samotné číslo Qi devíti hvězd. To ve své úplné formě bere v úvahu také měsíc a den narození a je to mnohem složitější systém, než aby jej bylo možno v tomto úvodu popsat. Proto prosím nepřikládejte této kusé informaci přílišného významu – pokud ovšem pro vás nemá zvláštní důležitost.
K´AN – Síla ducha
Trigram: K´an
Symbol: Voda
Energie: Jin
Element: Voda
Směr: Sever
Roční období: Zima
Cíl: Kariéra; cesta
Hlavní éterické oleje: cedr atlas, himalájský cedr, hinoki, santal, jalovec, cypřiš, borovice skotská
Sever je řízen trigramem K´an („Nekonečný“), který představuje nezměrný potenciál Vody. Je to jeden ze základních protikladů I-Ťingu; druhým je Oheň (Li). V přírodě je K´an plynoucí, měnící se princip bez daných tvarů – prvotní temnota, ze které vzniká všechno živé. V lidské přirozenosti se tento princip pojí s našimi nejhlubšími silami a nejistotami a s naší schopností vydržet a překonat těžkosti a pochybnosti. Umocníme-li v domácnosti tento směr, pomůže nám to soustředit Mysl (Zhi) a posunout se na naší životní cestě, zejména v pracovní kariéře.
Éterické oleje, které evokují K´an, prohlubují naše spojení s mystickým pramenem naší vlastní životní síly; oleje, které posilují element Vody, Qi Ledvin a Původní Qi. Tyto éterické oleje mají většinou dřevité, jehličnaté aroma, které dává vnitřní sílu a pevnost potřebnou k „udržení kurzu“ a zachovává jak cílevědomost tak pružnost. Budeme-li doma nebo na pracovišti posilovat Sever, zvýší se naše nápaditost, důvtip, nezávislost a také naše schopnost přizpůsobit se měnícím se okolnostem. Skutečně, zlepší se naše schopnost plout životem – vždy směrem k našemu osudu.
K´UN – Výživa
Trigram: K´un
Symbol: Země
Energie: Jin Element: Velká Země
Směr: Jihozápad
Roční období: Pozdní léto
Cíl: Manželství; vztahy
Hlavní éterické oleje: vanilka, vetyver, jasmín, geránium, majoránka sladká, santal
Jihozápad je řízen Trigramem K´un („Vnímavý“), který reprezentuje pečující schopnost Země. Je to jeden z univerzálních protikladů I-Ťingu; druhým je Nebesa (Ch´ien). V přírodě je K´un primárním zdrojem hmotného světa – Velká Matka, která plodí samu existenci a formu a odevzdává se Stvoření. V lidské přirozenosti se tento aspekt spojuje s naší schopností vychovávat a pečovat o druhé a považuje se proto za sektor partnerství a manželství. Rozněcovat tento směr doma pomáhá kultivovat atmosféru jemnosti a tepla, dávání a přijímání.
Proto také teplé vyživující éterické oleje posilují vliv K´un v domácím prostředí. Doporučuji éterické oleje a absolue s balzamickým, sladce kořenovým, květovým, sladce bylinným nebo sladce dřevitým aroma. Oleje, které v aromaterapii posilují element Země a tonizují Slezinu-slinivku, energetické centrum vyživující funkce těla.
Péče o duši Jihozápadu pěstuje naši touhu angažovat se ve vzájemné podpoře, a proto pomáhá našim osobním vztahům. Zároveň posiluje naši trpělivost a píli – kvality, které čerpají z Intelektu, v Orientální medicíně spojovaném s elementem Země.
CHEN – Vitalita
Trigram: Chen („Probuzený“)
Symbol: Hrom Energie: Jang
Element: Velké Dřevo
Směr: Východ
Roční období: Jaro
Cíl: Zdraví; rodina
Hlavní éterické oleje: chemotypy rozmarýnu a tymiánu, levandule spaik, kalifornská, španělská a řecká šalvěj, (Salvia alpiana, S.lavandulaefolia a S.triliba), citron, limetka, grapefruit, yuzu (Citrus junos).
Východ je řízen trigramem Chen („Probuzený“), který představuje výbušnou sílu Hromu. Je to jeden z organických protikladů I-Ťingu; druhým je Vítr (Sun). V přírodě je Chen oplodňující princip – vitální síla, která iniciuje veškerý růst, svěžest Jara a svítání. V lidské přirozenosti se pojí s naší touhou po výzvách a nových dobrodružstvích a také s potřebou stimulace a motivace. Posilování tohoto směru doma dává vyniknout entusiasmu a spontánnosti a inspiruje nás k aktivní práci na našem zdraví.
Chen lze aktivivat pomocí aromatického Feng Shui silnými, čerstvými a povzbuzujícími éterickými oleji, které jsou bohaté kupříkladu na čerstvé bylinné, kafrovité či citrusové aroma. V aromaterapii některé z těchto olejů stimulují element Dřeva a Játra – příbytek našeho éterického ducha (Hun), který je zdrojem naší vnitřní vize a smyslu pro poslání.
Zvýraznění vlivu Východu nás povzbuzuje k předvídavému a pružnému jednání v harmonii s ostatními kolem nás. Zvyšuje také naši iniciativu a pomáhá najít vždy čerstvý přístup k našim projektům a vztahům.
SUN – Citlivost
Trigram: Sun („Jemný“)
Symbol: Vítr
Energie: Jin
Element: Malé Dřevo
Směr: jihovýchod
Roční období: Plné jaro
Cíl: Blahobyt; štěstí
Hlavní éterické oleje: růže, neroli, bergamot, meduňka, heřmánek římský, levandule.
Jihovýchod je řízen trigramem Sun („Jemný“), který reprezentuje měnící se a pronikající schopnost Větru. Je to jeden z organických protikladů I-Ťingu; druhým je Hrom (Chen). V přírodě je Sun princip neustálého pohybu – ne vybuchující síla Bouře, ale jemný pohyb přítomný v organickém růstu, který svého maxima dosahuje v období plného jara. V lidské přirozenosti je symbolický pro naši schopnost reagovat a vstřebávat vnější podněty způsobem, který přispívá našemu emočnímu naplnění a vnitřnímu vývoji.
Vliv Sunu se nejlépe zvýrazňuje éterickými oleji se schopností zvýšit naši emoční citlivost a intuitivní vnímání a prohloubit pocit vnitřního bezpečí. K tomu se hodí éterické oleje se ponejvíce květovým, zeleným nebo jemně sladce-bylinným aroma (i když ani jiné oleje nelze vyloučit). Tyto oleje v aromaterapii harmonizují Játra a srdeční Qi v případech, kdy nervové napětí vede k podrážděnosti a necitlivosti.
Protože Jihovýchod je sektorem štěstí a prosperity, přisuzuje se mu také schopnost uštědřit požehnání. Důležitější je to, že posílením Jihovýchodu zlepšujeme komunikaci a náklonnost a také intuici a tvořivost – klíčové znaky zejména květových éterických olejů.
TAI CH´I – Rovnováha
Trigram: Tai Ch´i
Symbol: Centrum
Energie: Jin/Jang
Element: Země
Směr: Střed
Roční období: žádné
Cíl: Talent; vliv
Hlavní éterické oleje: vetyver, nard, atar Mitti, kardamom, kmín, anýz, cedr atlas, majoránka sladká.
Střed (Tai Ch´i) není řízen žádným z osmi Trigramů, i když zaujímá samo srdce Ba Gua. I když nemá žádný doplňující protiklad mezi osmi směry, jeho středová poloha zajišťuje trvale těsné sepětí s každým z ostatních životních principů. V přírodě hraje Střed důležitou sjednocovací roli a někdy se považuje za nejdůležitější pozici ze všech – „prvotní sílu“ života. V lidské přirozenosti představuje naši schopnost řídit, koordinovat a kontrolovat a také zaujímat pozici důvěry a autority.
Éterické oleje, které pomáhají rozvinout kvality Středu, jsou ve své podstatě harmonizující, vyrovnávající a podpůrné – z terapeutického hlediska posilující element Země, který má udržující a vystřeďující funkci. Tyto oleje mají silnou kořenovou zemitou energii jako vetyver, nard a atar mitti, sladkou pronikavou vůni ze semen jako kardamom a anýz; převážně dřevitou vůni jako cedr atlas a také některé sladce bylinné vůně jako majoránka.
Posilování Centra doma nebo na pracovišti zvýrazňuje jednotu, rovnováhu a ducha spolupráce a je přínosné všude tam, kde je důraz na skupinové projekty.
CH´IEN – Inspirace
Trigram: Ch´ien („Tvořivý“)
Symbol: Nebesa
Energie: Jang
Element: Velký Kov
Směr: Severozápad
Roční období: Pozdní podzim
Cíl: Přátelé; učitelé
Hlavní éterické oleje: kalifornská, španělská a řecká šalvěj, šalvěj muškátová, bazalka sladká a posvátná, vavřín, andělika, kadidlo, myrha.
Severozápad je řízen trigramem Ch´ien („Tvořivý“), který reprezentuje nehmotný svět Nebes. Je to jeden z universálních protikladů I-Ťingu; druhým je Země (K´un). V přírodě symbolizuje Ch´ien neviditelnou tvořivou esenci života a energie Qi. V lidské přirozenosti pak představuje duchovní sílu a aspirace. Posílením tohoto směru podporujeme jasnost, stabilitu a produktivitu.
Éterické oleje, které umocňují přítomnost Severozápadu, zvyšují naši vitalitu, ale zároveň posilují naše spojení s duchovním zdrojem života – tvořivou esencí, ze které se vyvíjí všechno poctivé úsilí. Je to celá řada možných olejů, jejichž výběr záleží jako vždy na individuální povaze. Všechny vyjmenované oleje jsou známé tím, že vzývají duchovní sílu a inspiraci.
Jako sektor, který odráží vliv přátel a učitelů, má Severozápad rovněž schopnost uvědomit si a potenciálně maximalizovat pomoc a poučení, které dostáváme od druhých.
TUI – Tvořivost
Trigram: TUI („Radost“)
Symbol: Jezero
Energie: Jang
Element: Malý Kov
Směr: Západ
Roční období: Podzim
Cíl: Děti; budoucí projekty
Hlavní éterické oleje: bergamot, pomeranč, mandarinka, grapefruit, neroli, růže, pačuli, šalvěj muškátová.
Západ je řízen trigramem Tui („Radost“), který představuje přetvářející a zobrazující kvality Jezera. Je to jeden z anorganických protikladů I-Ťingu; druhým je Hora (K´en). V přírodě svědčí Tui o procesu přeměny, symbolizující schopnost Jezera transformovat se do mlhy a mračen a stát se tím, co samo odráží. V lidské přirozenosti pak reprezentuje naši schopnost lehkosti bytí a optimismu, právě tak jako vnímavost a představivost.
Vliv Tui se nejlépe posiluje éterickými oleji, které podporují veselí, lehkost ducha, mírnou rozjímavost a tvořivost. Jsou to zejména oleje s citrusovým aroma, ale mohou se také použít ty, které mají výrazně povznášející účinek.
Posilovat energii Západu domácím prostředí znamená vnášet sem radost a entusiasmus, což je vhodné zejména pro děti a tvořivé úsilí. Pomáhá nám také přeměnit naše vnitřní vize do tvůrčího činu.
K´EN – Moudrost
Trigram: K´en („Nehybnost“)
Symbol: Hora
Energie: Jin
Element: Malá Země
Směr: Severovýchod
Roční období: Pozdní Zima
Cíl: Vědomosti
Hlavní éterické oleje: kadidlo, myrha, galbanum, nard, andělika, santal, guajakové dřevo a jedle obrovská (Abies grandis).
Severovýchod je řízen trigramem K´en („Nehybnost“), který reprezentuje rozjímavou energii Hory. Je to jeden z anorganických protikladů I-Ťingu; druhým je Jezero (Tui). Zatímco v přírodě představuje Jezero pomíjivý a proměnlivý proces, K´en je symbolem kompaktnosti a nehybnosti. V lidské přirozenosti pak značí klid mysli, mravní sílu a vyrovnanost.
Přítomnost K´enu tak mohou prohloubit éterické oleje, které prostředí nasytí klidem, tichem a rozjímavým vhledem – oleje, které pomáhají dodat duchovní sílu v době stresu, klidně se zaměřit, když je třeba soustředění. Tato kombinace vlastností je bezpochyby přítomna v mnoha éterických olejích s pryskyřičným, kořenitým a sladce dřevitým aroma.
Podpoříme-li tento směr doma, nejenže posílíme naši vnitřní sílu a stabilitu, ale také schopnost koncentrace a studia, protože Severovýchod každého domu je sektorem znalostí, učení a rozjímání.
LI – Smělost
Trigram: LI („Přitažlivý“)
Symbol: Oheň
Energie: Jang
Element: Oheň
Směr: Jih
Roční období: Léto
Cíl: Uznání; sláva
Hlavní éterické oleje: zázvor, skořice – list, hřebíček, černý pepř a východoindická bazalka (Ocimum gratissimum).
Jih řídí trigram Li („Přitažlivý“), který reprezentuje dynamickou oslnivost Ohně. Je to jeden z elementálních protikladů I-Ťingu; druhým je Voda (K´an). Zatímco K´an představuje v přírodě tmu a beztvárnost, Li je symbolem všeho, co je zářivé a jasně zformované. Jeho nejdokonalejším vyjádřením je zářivá a aktivující energie Slunce. V lidské přirozenosti je to pak dynamika, sebejistota a schopnost „zářit“.
Éterické oleje, vzývající ducha Li, mají moc prohřát duši a rozjasnit ducha, povzbuzují jak vnitřní realizaci, tak vnější sebejistotu. Aromaticky kořeněné éterické oleje jsou ty, jež vyzařují a mají výslovný terapeutický účinek na srdeční Qi a element Ohně, hlavní zdroj našeho sebevyjádření a sebejistoty. Rozptylování těchto olejů dodá do kterékoliv části domu sálající teplo a pocit oddanosti jeho odpovídajícím cílům.
Dodáme-li energii Jihu, pomáháme v domě udržet jasnost a bystrost úsudku a zároveň vyjádřit plně náš skutečný potenciál. Právě proto je Jih známý jako sektor slávy a uznání.
GABRIEL MOJAY Přeložila ADÉLA ZRUBECKÁ