A je to tady – léto budiž pochváleno. Milujeme léto stejně jako vy a těšíme se na něj celou zimu do doby, než vylezou. Kdo? No, přece breberky letní – komáři a jiný bzzzzzučivý hmyz. Pak nastává otázka, co s nimi, pokud nechcete používat syntetické chemikálie. Máme pro vás návrh řešení, které se bude hodit i dnešních, vodou promáčených dnů.

Mocného spojence v boji s hmyzem najdeme v přírodních éterických olejích. Vždyť ochrana před žravými škůdci, hmyzem, plísněmi, viry a bakteriemi je jednou ze základních funkcí, kterou má silice v rostlině. Když ze silice vydestilujeme éterický olej, nese si dál tento pro přežití důležitý účinek a víme tak, že všechny éterické oleje mají protiplísňové, protivirové a antibakteriální účinky, a to více či méně podle druhu oleje. Pojďme si říci, které jsou ty nejsilnější.

Abyste odradili různé létací a lezoucí kamarády z přírody od kobercových náletů, využijte například éterického oleje citronely. 20-30 kapek nařeďte v 50 ml vody ve spreji, silně protřepejte a ihned nastříkejte na oblečení. Před každým novým postřikem směs znovu silně protřepejte. Citronelu můžete použít i na noc do difuzéru či aromalampy. Komáry odpuzuje také máta, lemongras a levandule.

Pro repelentní účinky na pokožku použijte stejný postup do vodního spreje, ale s éterickým olejem levandule. Čistý levandulový olej můžete použít v kapkách na spodní část nohavic u kalhot, boty, případně na tričko před výletem do lesa, abyste od návštěvy odradili klíšťata a mravence. Pokud si mravenci myslí, že u vás budou letos bydlet, zkuste jim cestu přehradit nadrceným hřebíčkem nebo je vystříkejte sprejem s mátou.

K ošetření hmyzích štípanců jsou vhodné základní éterické oleje levandule a tea tree. Oba oleje se používají neředěné na pokožku a mají silné antiseptické a hojivé účinky. Levandule se úspěšně používá proti svědění po hmyzím štípnutí. Vhodnou synergickou směsí je Univers s využitím právě na tyto účely. Protože alergické reakce na hmyzí štípnutí jsou častý problém, neměl by v naší lékárničce chybět olej, který má schopnost zmírňovat alergickou reakci. Takovým je například heřmánek modrý, který se vhodně doplňuje s homeopatiky. Pokud je potřeba oleje naředit a potřít větší plochu pokožky, doporučuji jako základní olej z černého kmínu, který působí výrazně proti alergiím, s malým přídavkem rostlinného oleje tamanu, který je sám o sobě analgetický a antiseptický.

Jestliže se vám letos nevyhnula velká voda, zkuste přírodní dezinfekci povrchů postřikem. Do 10 litrů vody přidejte 25 kapek éterického oleje z následujícího seznamu nebo je míchejte mezi sebou do účinných směsí: tea tree, skořice, tymián, hřebíček, citronela, pačuli, oregano, citron či niaouli. Nezapomeňte před použitím vždy silně promíchat.

Článek uvádíme s laskavým svolením Adély Zrubecké a je převzat z webu společnosti Nobilis Tilia.