Vliv vůní na lidskou psychiku – rozhovor s farmaceutka Ass. – Prof. Dr. Iris Stappen


Ass. – Prof. Dr. Iris Stappen

Aromaterapie je v sousedním Rakousku zaběhlá mnohem více, než u nás. S úspěchem ji tam aplikují lékaři i ošetřovatelé. Éterické oleje voní v pečovatelských domech, porodnicích, ale i na psychiatrických klinikách. tu prověřuje také tým vědců na Vídeňské univerzitě. K němu patří i farmaceutka Ass.- Prof. Dr. Iris Stappen, která vystoupí 7. září na Aromakonferenci Brno s přednáškou na téma “Od psychofyziologie k farmakologii.” Asociace českých aromaterapeutů je partnerem této konference a díky tomu si můžete přečíst i tento rozhovor.

Jak je možné, že aromaterapie funguje tak rychle a efektivně pokud jde o ovlivňování lidské psychiky?

IS: “Důvodem je způsob přenosu čichového signálu v našem mozku. Pokud pach zaktivuje čichový epitel v našem nose, tak se vzruchy ihned přenášejí do části mozku, která zpracovává emoce, tedy do limbického systému. U jiných smyslů jako je zrak nebo sluch vedou signály přes thamalus, kde je nejprve racionálně zpracujeme, a teprve potom pustíme do limbického systému. Pach (ať už je příjemný nebo nepříjemný), který jsme v minulosti cítili ve spojitosti se silnými emocemi (ať už příjemnými nebo nepříjemnými), může kdykoliv později vyvolat stejně silnou emoci.”

Které éterické oleje patří mezi vědecky nejprozkoumanější, co se týče řešení psychických potíží?

IS: “Určitě éterický olej z rozmarýnu lékařského var. cineol. Existuje hned několik studií mozku, které prokazují jeho aktivační účinek. Ale opravdu nejprobádanější bude pravděpodobně éterický olej z levandule lékařské.”

Velmi aktuálním problémem naší společnosti je stres: jaké výzkumy na toto téma jste na univerzitě dělali a s jakým výsledkem?


Ass. – Prof. Dr. Iris Stappen

IS: “Na toto téma jsme zpracovávali rešerši z dostupné literatury ohledně terapie syndromu vyhoření. A z ní vyplynulo, že škála éterických olejů, které můžeme použít, je opravdu široká. Například oud nebo levandule jsou vhodné při potížích se spánkem, máta peprná a levandule proti bolestem hlavy, kmín koptský a máta peprná proti chronickému napětí svalů, černý pepř a andělika proti příznakům závislostí na drogách. A to je jen malá zmínka. Jen musíme mít na paměti, že žádný z těchto éterických olejů nevyléčí syndrom vyhoření jako takový!”

Je vůbec možné kombinovat aromaterapii s klasickou psychiatrickou medikací?

IS: “Ano, ale musíte být velice opatrní, právě kvůli silnému vlivu vůní na emoce klientů.”

A lze nahradit v některých případech medikaci inhalací přírodních vůní?

IS: “Možné by to být mohlo, ale rozhodně ne vždy. Opravdu to velmi záleží na konkrétní diagnóze, na stupni onemocnění pacienta a na jeho vztahu k vůním. Aromaterapie je většinou používána jako doplňková metoda. A často se díky ní povede medikaci snížit.”

Jaká je praxe v Rakousku? Používají aromaterapii specializovaná zařízení nebo běžní psychoterapeuti a s jakými výsledky?

IS: “Aromaterapii praktikují klasičtí doktoři medicíny. A profesionální aromapéči poskytují i ošetřovatelé například v pečovatelských domech. Oba tyto přístupy jsou plně respektovány právě díky zvýšení kvality života a lepšímu zotavení pacientů. Výsledky jsou pozitivní! Zejména v oblasti péče o seniory. V psychoterapii se éterické oleje často používají při léčbě demence. A v nabídce kurzů najdeme specializované workshopy pro lékaře a farmaceuty. Stejně tak je široká nabídka ve vzdělávání ošetřovatelů.”

Studovala jste souvislost čichu, úzkostí a depresí. Co tedy s člověkem udělá, pokud je narušeno jeho čichové vnímání? A jak lze aplikovat aromaterapii?

IS: “Pacienti s úzkostí a depresí vnímají pachy jinak, než zdraví lidé. Navíc platí, že se snižuje nebo naopak zvyšuje aktivita v příslušných oblastech mozku. Depresivní pacienti mají menší čichový bulbus, který je jednou z hlavních struktur čichového systému. Lidé, kteří trpí ztrátou čichu, vykazují úzkostné a depresivní chování. Ale zatím máme jen málo faktů, které by potvrdily silnou vazbu mezi čichem a depresí nebo úzkostí. Z výzkumů profesorky Antje Hähner a jejího týmu v německých Drážďanech už víme, že čichový trénink pomáhá pacientům nejen zlepšit čich, ale také snížit projevy úzkosti a deprese.”

Jaké jsou vaše oblíbené vůně?

IS: “Určitě meduňkový éterický olej, který kapu do aromalampy pro lepší spánek. A pak miluji santal a oud.”

Více o programu Aromakonference Brno a registraci vstupenek najdete zde: (http://bit.ly/aromakonference)

Autorka rozhovoru: Anna Krutová
Foto: archiv Iris Stappen