Zažívací proces z jiného pohledu 
d0231917_11464666Podle tradiční orientální medicíny je klíčovým orgánem zažívacího procesu Slezina. (Termíny použité v tomto článku jako Slezina, Orgán apod., píši s velkým písmenem, abych zdůraznil jejich konceptuální (východní) význam, na rozdíl od doslovného (západního) významu. Zmiňuji-li se například o „Slezině“ z hlediska orientální medicíny, je třeba si pod tímto pojmem představit nejenom vlastní anatomický orgán sleziny, ale také jeho energetické funkce, psychicko-duchovní složení a meridiánovou síť.) V tomto případě název Slezina označuje jak slezinu, tak slinivku, neboť v orientální medicíně jsou oba orgány považovány za součást jednoho energetického celku. S pomocí Žaludku (párového jangového Orgánu) je Slezina – slinivka zodpovědná za přetváření jídla a tekutin v Čchi a Krev. Slezina – slinivka odděluje „čistou“ použitelnou složku jídla a tekutin od té „nečisté“ nezužitkovatelné, dohlíží na nejrůznější transformační a transportační procesy, které zajišťují správné zažívání a rozdělování živin.
Funkční oslabení Sleziny – slinivky, identifikované jako „nedostatek Čchi ve Slezině“ – má za následek sníženou chuť k jídlu, pomalé zažívání, pocit plnosti v epigastriu a bolesti, řídkou stolici či průjem. V tomto případě je třeba aplikovat éterické oleje, které podporují a zároveň posilují zažívání, jako například kardamom (Elettaria cardamomum).

Játra mají také důležitý energetický vliv na zažívací proces. Protože Játra zajišťují pravidelný a harmonický tok Čchi, jaterní Čchi odpovídá za to, že žaludeční a slezinová Čchi cirkuluje hladce, bez překážek a směrem, který je správný pro daný Orgán. Játra také udržují hladký tok Čchi v Tenkém a Tlustém Střevě.

Základní funkce Jater – regulovat tok Čchi – může být narušena dlouhodobým nervovým napětím a/nebo špatnou životosprávou. V tom případě je Čchi zadržována a „stagnuje“, čímže se narušuje její harmonický tok v Žaludku a ve střevech. Stagnace Čchi v žaludečním a střevním traktu se může projevovat jako křeče, pocit plnosti v břišní dutině, nepříjemné pocity nebo bolest. Pomáhají pak v první řadě oleje, které působí proti křečím, stimulují tvorbu žluči a regulují tok Čchi v Játrech a v Žaludku; příkladem může být mandarinka (Citrus reticulata).

V případech narušeného trávení a žaludečních katarů se anatomická pozornost soustředí, pochopitelně, zejména na žaludek. V orientální medicíně Žaludek kontroluje „rozkládání a uzrávání potravy“ a „transport esence jídla“. Tento popis se vztahuje k procesu podobnému fermentaci, který připravuje půdu pro extrakci jemné esence z potravy Slezinou a Žaludek také pomáhá Slezině při transportu této esence do celého organizmu.

Disharmonický Žaludek je extrémně náchylný na stagnaci Čchi. Ta může být následkem stagnace Čchi v Játrech a nervového napětí nebo přejídání a nesprávných stravovacích návyků. Manifestuje se jako nepříjemné pocity či napětí v epigastriu, říhání, škytání, pálení žáhy a nevolnost. Situace pak volá po olejích posilujících a napomáhajících trávení, jako je máta peprná (Mentha piperita).

Často vážnější nerovnováha Žaludku je žaludeční Horký Hlen. Jedná se o horkou plnou kondici (nadbytek jangu), při které klient trpí žízní, zácpou a zánětlivými procesy jako je například gastritida. Etiologicky je tento stav spojován s dlouhodobým mentálním stresem, starostmi a napětím a také s nadprůměrnou konzumací energeticky „horkých“ potravin a nápojů včetně alkoholu a smažených jídel. Zde si ošetření žádá chladných, protizánětlivých olejů jako je například heřmánek (Chamomilla recutita).

Poruchy zažívání z ortodoxního hlediska 

Poruchy zažívání zahrnují symptomy od pocitu plnosti v epigastriu, pocitů nevolnosti a bolesti, přes říhání, škytavku a pálení žáhy až po extrémní případ – zvracení. Ve většině případech jsou poruchy trávení způsobené mírnou žaludeční dysfunkcí následkem dietetických faktorů, emočního napětí a stresu nebo jejich kombinací. Pokud se stav opakuje a/nebo jsou symptomy silné, mohou indikovat vážnější stav jako například žaludeční vředy. Jsou-li symptomy typické pro žaludeční vřed, ale při vyšetření se žádný vřed nenajde, používá se termín nevředová dyspepsie. Pokud klient trpí silnou a/nebo vytrvalou bolestí v epigastriu, nevolností, případně zvracením, doporučte mu návštěvu u lékaře.

Jednou z nejobvyklejších příčin častých poruch trávení je žaludeční katar (gastritida). Katar je zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice a rozeznává se buď akutní nebo chronický stav.

Při akutní gastritidě dochází k narušení žaludeční sliznice (nazývá se akutní erozivní gastritida) a k jejímu občasnému krvácení (akutní hemoragická gastritida). Oděrky žaludeční sliznice a krvácející místa se mohou nalézat kdekoliv v žaludku nebo být situovány jen v určité části. Hlavními symptomy akutní gastritidy jsou bolesti v epigastriu, nevolnost, zvracení a přítomnost krve ve stolici. Akutní gastritida se často objevuje po nejrůznějších vážných onemocněních a u velkého procenta pacientů hospitalizovaných v kritickém stavu v nemocnicích. Může také vzniknout v důsledku výrazné konzumace alkoholu nebo konvenčních drog.

Chronická gastritida vzniká chronickým zánětlivým procesem, který může postupně zničit žaludeční žlázy. Během prvních fází vývoje je chronická gastritida známá jako povrchová gastritida, je omezena pouze na horní část žaludeční sliznice a neničí tudíž žlázy. Nicméně, když se zánět dostane do hlubších vrstev tkáně nastává postupná destrukce žaludečních žláz a vzniká onemocnění zvané atrofická gastritida. Chronická gastritida, stejně jako žaludeční vředy, je spojována se spirálovitou bakterií známou jako Heliobacter pylori a s nesteroidními protizánětlivými léky.
Klientům trpícím poruchami trávení a chronickou gastritidou může aromaterapie přinést značnou úlevu masáží epigastrické a břišní oblasti. K výraznému zlepšení je ovšem zapotřebí, aby klient změnil stravovací návyky a užíval speciální bylinné směsi doporučené fytoterapeutem. 

Podle Orientální medicíny jsou symptomy poruch trávení a chronické gastritidy důsledkem jedné ze tří hlavních energetických disharmonií:
1. stagnace Čchi v Žaludku
2. nedostatek Čchi ve Slezině
3. Žaludeční Horký Hlen

Poruchy trávení v důsledku stagnující Čchi 

Zřejmě nejběžnější příčinou poruch trávení a chronické gastritidy je stagnace Čchi Žaludku. Základním problémem zde není energetické oslabení, ale nepravidelnost či obstrukce toku životní energie. Stagnace Žaludeční Čchi bývá důsledkem přejídání nebo přílišného množství těžkého mastného jídla. Může také vzniknout ze stagnace Jaterní Čchi způsobené dlouhodobým nervovým napětím, frustrací a podrážděností.
Když Čchi Žaludku funguje normálně, plyne směrem dolů. Nicméně stagnace představuje pro tok Čchi překážku a způsobuje, že namísto plynulého pohybu dolů, Čchi „rebeluje“ vzhůru. Důsledkem je pak říhání, škytavka, pálení žáhy a někdy i zvracení. Stagnace Čchi Žaludku může vést k žaludečním křečím, pocitu plnosti v epigastriu, obecně nepříjemným pocitům či bolesti.
Při stagnaci Čchi v Játrech a v Žaludku pomáhají éterické oleje s protikřečovými účinky, které posilují ˇžaludek a, v některých případech, stimulují tvorbu žluči. Základním představitelem je éterický olej z pomeranče hořkého nebo sladkého. Energeticky neutrální, se schopností regulovat Čchi Jater, Žaludku a střev, je užitečný v celé řadě případů.

Příznaky a symptomy: 
Nepravidelná chuť k jídlu, pocit plnosti v epigastriu,pocit nevolnosti v epigastriu, říhání, škytání, pálení žáhy, nevolnost až zvracení, zácpa, nervové napětí a starosti. Jazyk je často lehce nafialovělý, zejména ve střední části a může mít špinavý, mastný povlak. Může být červený nebo nateklý po stranách.

Éterické oleje: 
Obecně posilující žaludeční a střevní trakt, regulující Čchi v Žaludku, střevech a/nebo v Játrech; ve svých účincích protikřečové a podporující zažívání.

Doporučená receptura:
Pomeranč hořký nebo sladký Citrus aurantium/ sinensis 30%
Koriandr Coriandrum sativum 20%
Máta Mentha piperita 20%
Petitgrain Citrus aurantium ssp amara 10%
Anýz Pimpinella anisum 10%
Majoránka Origanum majorana 10%

Další relevantní éterické oleje:
Omej (Ammi visnaga), andělika (Angelica archangelica), kmín (Carum carvi), heřmánek římský (Chamaemelum nobile), bergamot (Citrus aurantium ssp bergamia), mandarinka (Citrus reticulata), citronela (Cymbopogon nardus), kardamom (Elettaria cardamomum), fenykl (Foeniculum vulgare), vavřín (Laurus nobilis), meduňka (Melissa officinalis), oregano (Origanum compactum), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), zázvor (Zingiber officinalis).

Poruchy trávení z nedostatku Čchi ve Slezině 
Nedostatek Čchi energie ve Slezině-slinivce je hlavním důvodem pro symptomy poruch trávení, jakými jsou pocit plnosti v epigastriu, nechutenství a únava (zejména po jídle). Zažívání je pomalé a transformační funkce Sleziny je relativně malá. Klient má řídkou stolici, která může obsahovat nestrávené zbytky potravy. Protože ve Slezině sídlí Intelekt (Yi), nedostatek Slezinové Čchi může vést k duševní únavě, špatnému soustředění, přílišnému přemýšlení a starostem.
Při špatném trávení způsobeném nedostatkem Čchi ve Slezině pomáhají éterické oleje energeticky více posilující než při stagnaci Čchi. Ovšem protože poruchy trávení, už ze své podstaty, zahrnují symptomy stagnace (zejména roztažení epigastria), éterické oleje s protikřečovými účinky, které napomáhají trávení, zůstávají nadále důležité.

Příznaky a symptomy: 
Únava, nechutenství, roztažení epigastria a břišní dutiny, nadýmání, řídká stolice, chronický průjem, slabé a ztěžklé končetiny, bledost, špatné soustředění, přílišné přemýšlení a starosti. Jazyk je obecně bledý a může být mírně nateklý.

Éterické oleje: 
Obecně posilující a regenerující žaludeční a střevní trakt, posilující Čchi Sleziny a regulující Čchi v Žaludku a ve střevech; ve svých účincích protikřečové a podporující zažívání.

Doporučená receptura: 
Kardamom Elettaria cardamomum 20%
Majoránka Origanum majorana 20%
Zázvor Zingiber officinalis 20%
Pomeranč hořký nebo sladký Citrus aurantium/ sinensis 20%
Kmín Carum carvi 10%
Benzoe Styrax benzoin 10%

Další relevantní éterické oleje: 
Andělika (Angelica archangelica), skořice (Cinnamomum zeylanicum), koriandr (Coriandrum sativum), fenykl (Foeniculum vulgare), yzop (Hyssopus officinalis), vavřín (Laurus nobilis), máta (Mentha piperita), oregano (Origanum compactum), anýz (Pimpinella anisum), pačule (Pogostemon cablin), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), pepř (Piper nigrum), šalvěj levandulolistá (Salvia lavandulaefolia), tymián (Thymus vulgaris ct. linalol, thujanol a thymol).

Poruchy trávení z důvodu Horkého Žaludečního Hlenu 
Stavy způsobené Horkým Žaludečním Hlenem jsou často zánětlivé povahy se symptomy, které, z důvodu přítomnosti Horka, zahrnují palčivou bolest, žízeň a suchý načervenalý nebo červený jazyk. Horký Hlen zabraňuje plynulému sestupnému toku Žaludeční Čchi, což má za následek pálení žáhy a nevolnost. Často také ovlivňuje Mysl a vede k duševnímu neklidu, starostem a nespavosti.
Při Horkém Žaludečním Hlenu je třeba omezit energeticky horkou stravu a nápoje a k ošetření používat chladné éterické oleje, které prospívají Žaludku a zklidňují Mysl.

Příznaky a symptomy: 
Bolest a pocit pálení v epigastriu, pálení žáhy, žaludeční vředy, nevolnost, špatný dech, žízeň po studených nápojích, neustálý hlad, zácpa, bolestivé nateklé dásně, mentální podráždění, starosti a obsesivní chování. Jazyk je obecně červený a obvykle má relativně silný, žlutý povlak.

Éterické oleje: 
Obecně chladné a suché oleje, které uvolňují žaludeční a střevní trakt a rozptylují Horkost, Oheň a Horký Hlen; ve svých účincích protizánětlivé a protikřečové.

Doporučená receptura:
Heřmánek Chamomilla recutita 20%
Mandarinka Citrus reticulata 20%
Máta Mentha piperita 20%
Geránium Pelargonium graveolens 20%
Grep Citrus x paradisi 10%
Santal Santalum album 10%

Další relevantní éterické oleje:
Heřmánek římský (Chamaemelum nobile), pomeranč hořký nebo sladký (Citrus aurantium/ sinensis), citron (Citrus limonum), palmorůžová (Cymbopogon martinii var. motia), citronela (Cymbopogon nardus), meduňka (Melissa officinalis), máta citronová (Mentha citrata), růže (Rosa damascena), řebříček (Achillea millefolium).

Aplikace éterických olejů
· Masáž v 1-3% ředění v rostlinném oleji; mast ve 2-5% ředění zejména na oblast epigastria a břišní dutiny; dráhy Sleziny, Žaludku, Jater a Žlučníku.

Závěr 
Je důležité mít na paměti, že vývoj při ošetřování klientů s poruchami trávení či gastritidou je velmi pomalý, pokud nejsou odstraněny zřejmé dietetické příčiny. V oblasti Orientální medicíny existuje na toto téma rozsáhlá literatura. Kniha, kterou mohu vřele doporučit, je od Henry C. Lu „Chinese System of Food Cures“. Poskytuje široký přehled energetické stravy z pohledu preventivního i léčebného.
Téměř každému, kdo trpí chronickými trávicími obtížemi, mohou navíc pomoci bylinné odvary. Řekl bych dokonce, že bylinná léčba je v těchto případech nejdůležitější. Není bez zajímavosti, že zejména při stavech stagnace Čchi, jsou bylinná doporučení shodná s aromaterapeutickými. Mám na mysli bylinné čaje z máty, anýzu, fenyklu, pomerančové kůry atd.
Přes všechnu důležitost správné výživy a bylinné léčby může aromaterapie výše popsané stavy velice pozitivně ovlivnit. Schopnost určitých éterických olejů regulovat Žaludeční Čchi – zejména jsou-li aplikovány masáží, která zahrnuje i relevantní dráhy – zajišťuje, že aromatické ošetření má vždy smysl a význam. Ještě více to platí v případech, kdy skutečnou příčinou potíží je nervové napětí, úzkost a další psychologické faktory.

Kontraindikace 
Nepoužívejte následující oleje u těhotných či kojících matek, dětí do dvou let, epileptiků, při horečce nebo na citlivou, nemocnou či poškozenou pokožku: skořice, fenykl, yzop, vavřín, meduňka, máta, anýz, rozmarýn, šalvěj levandulolistá, tymián thymol. Omej, andělika, bergamot, citron a grep jsou fototoxické oleje – nevystavujete se slunci nebo paprskům solárií alespoň 12 hodin po dermální aplikaci ředěného oleje.

GABRIEL MOJAY

Přeložila ADÉLA ZRUBECKÁ