Jóga, aromaterapie, akupresura a fonoforéza, všechny tyto systémy se zabývají člověkem holisticky, věří v to, že celek je větší než součet jednotlivých částí a propojují tělo, mysl i ducha. Smyslem mojí závěrečné práce bylo spojit jógu a aromaterapii, říká Barbora Vlasáková. Můstkem pro toto spojení se stala tradiční čínská medicína. Fonoforéza pak byla pomyslnou třešinkou na dortu, její síla však předčila všechna očekávání.

Frekvence (ladiček) planet a čaker

Pro tuto práci byl zvolena yin jóga, druh jógy, který vychází z klasické hatha jógy. Yin jóga je velmi pomalá, v každé ásaně se zůstává 3-10 minut. Pracuje na principu úplného uvolnění se do pozice. Klient zůstává v klidu, aby energie mohla dobře plynout. Pozice jsou voleny na míru a přizpůsobovány použitím vhodných pomůcek, aby v nich klient mohl setrvat pohodlně. Smyslem yin jógy je zaměření na protažení fascií bez zatěžování kloubů. Pokud by se klient uložil do yinové pozice, a přitom se prolamoval v některých kloubech, docházelo by k nechtěnému efektu a energie by tělem neplynula volně.

Pro ilustraci je přiložen obrázek s variací jedné pozice tak, aby podle možností
jogína došlo k adekvátnímu protažení. Na obrázku jsou verze stejné pozice s různě
vysokým podepřením.

S klientkou proběhlo jedno úvodní aromaterapeutické sezení s masáží a pět aromaterapeutických sezení s lekcí jógy. Vzhledem k častým zánětům močového měchýře, na který klientka brala mnohokrát antibiotika, jsme se rozhodly zaměřit sezení na meridián ledvin a močového měchýře.

Na terapeutickém sezení jsme vždy nejprve promluvily o aktuálních potížích a o tom co se změnilo od posledního sezení. Podle zjištěného jsme klientce namíchaly olej. Následovala yinová jógová lekce. Tato lekce byla každé sezení stejná. Začínala společnou meditací, dechovým cvičením a záměrem pro dnešní společný čas. Následovala yinová jógová sestava pro meridián ledvin a močového měchýře poskládaná z 8 ásan. Tato jógová sestava byla na všech sezení stejná. Ke každé ásaně byl zvolen akupresurní bod, který po uložení klientky do ásany, terapeutka namasírovala směsí éterických olejů v nosném oleji, která byla připravena na začátku sezení. Po namasírování byla na tento bod navíc přiložena ladící vidlička po dobu vibrace cca 2 minuty. Jógová sestava byla zakončena relaxací a na úplný závěr proběhla společná meditace.

K přípravě směsi éterických olejů byla využita metoda „Kapka po kapce“. Během úvodního rozhovoru a popisu aktuálního stavu klientky si klientka mohla volně zkoušet éterické oleje a ty co se jí líbily si nechávat u sebe. Z celkového množství předvybraných olejů, pak podle diagnostiky a vůně zvolily společně 3-5 olejů pro kompozici. Pro akupresurní masáž bylo použito 10 ml mandlového oleje. Terapeutka dala klientce po jedné kapce od každého éterického oleje do základního, ta olej zamíchala a dál se rozhodovala podle vůně, který z esenciálních olejů chce přidat až do naprosté spokojenosti.

Klientka se přirozeně sama zastavovala na 2% ředění směsí, bez toho, aby předem věděla, jak silnou směs je možné namíchat. Nejlépe ze všech éterických olejů klientka reagovala na Cedr Cedrus deodara, jak uvádí Gabriel Mojay, „cedr je silné tonikum lidské energie čchi“, posiluje dráhu ledvin a sleziny, ulevuje od bolestí spodních zad, je užitečným prostředkem na genitourinární infekce chladné povahy. Na psychologické úrovní dává vůli zůstat pevný v dobách krize a proměnit tyto negativní zážitky na zkušenost. V období terapie procházela klientka náročným obdobím, kdy zažila rozčarování v jednom zaměstnání a rozhodla se, že jí musí povolání víc než jen živit, ale naplňovat a pomáhat společnosti. Dalším éterickým olejem, který ji provázel, byl Eukalyptus globulus Eukalyptus globulus. Působí antibakteriálně a velmi se hodí na genitourinární infekce, a také pomáhá, když se cítíme emočně sevřeni nebo omezováni svým okolím. A to bylo přesně něco, co klientka zažívala v původním zaměstnání. A třetím éterickým olejem, který terapie provázel, bylo Benzoe Styrax tonkinensis, které se hodí na infekce močových cest studené povahy a také uzemňuje, změkčuje ostré hrany a pomáhá zastavit přemítající mysl.

Během 5 ti jógových lekcí se stav klientky zlepšil, což bylo možné vidět jak na jazyku, tak na tom, že klientka přestala mít bolesti beder, kolene a záněty močového měchýře. Kromě jógově aromaterapeutických sezení si uvědomila, které věci její stav zhoršují a které naopak zlepšují a upravila svůj životní styl.

Spojení jógy a aromaterapie je velmi vhodné, obě metody nahlížejí na lidskou bytost celistvě a věnují se kromě fyzické stránky i psychice a duši člověka. Tradiční čínská medicína je pak dobrým můstkem mezi oběma systémy, dokáže je spojit a přesně zacílit. K dalšímu prozkoumání je využití jógových sestav a aromaterapie i pro ostatní meridiány při práci s jedním klientem. Velký potenciál má i zobecnění aromaterapie a jógy pro jednotlivé meridiány a zařazení této praxe na skupinových lekcích.

Použitá literatura

Knihy

 1. BOSSON, Lidia. Hydrolaterapie. Praha: One woman press, 2019. 313s. ISBN 978-8086356-60-0
 2. MILDT, Christina. Akupresura v praxi. Překlad 2. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2017. 300s. ISBN 978-80-271-0105-4
 3. MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše. Praha: Alternativa, 2000. 228s. ISBN 978-80-85993-64-6
 4. MYERS, Thomas W. Anatomy trains. Churchill Livingstone Elsevier, 2014. 317s. ISBN 978-0-7020-4654-4
 5. POWERS, Sarah. Insight yoga. Clorado:Shambhala Publications, Inc., 2008. 196s. ISBN 978-1-59030-598-0.
 6. STEPHENS, Mark. Vyučujeme jógu. Brno: CPress, 2014. 352s. ISBN 978-80-264-0190-2.
 7. ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno:CPress, 2018. 198s. ISBN 978-80-264-2085-9.

Skripta

 1. JERVIS-READ, Angela. Yin Yoga training. 2016. 149s. Součást kurzu: Yin yoga teachers training yoga alliance 50h
 2. KLOUDOVÁ, Kateřina. Omamná vůně květů. Aroma Atelier 2019. 29s.
 3. KREJČÍ, Barbora. Aromaterapie péči o duši. Asociace českých aromaterapeutů 2018. 71s.
 4. NOVÁK, Petr. Diagnostika klienta podle pěti elementů. Asociace českých aromaterapeutů 2018. 43s.
 5. NOVÁK, Petr. Akupresura a éterické oleje. Asociace českých aromaterapeutů 2018. 24s.
 6. NOVÁKOVÁ, Lenka. Dietetika a obrazy nemocí dle tčm. Asociace českých aromaterapeutů 2018. 57s.
 7. ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie v praxi. Asociace českých aromaterapeutů 2018. 45s.