Zájem o rostliny jako zdroje surovin pro aroma, vůně, farmaceutické a jiné použití roste. Hlavní kategorie léčivých přípravků pocházejících z rostlin jsou terpeny (34 %), glykosidy (32 %) a alkaloidy (16 %), zatímco ostatní typy představují 18 % trhu. To se odráží v top 250 farmaceutických společnostech: v roce 1980 se jen několik z nich zapojilo do projektů týkajících se rostlinných přírodních produktů, v současné době se však více než polovina společností zapojuje do těchto projektů nebo aktivně podporuje výzkum. Předpokládá se, že trh s éterickými oleji (EO) poroste ročně o 6 %.

Existují různé databáze, které se zabývají výzkumem AMP (Aromatic and Medicinal Plants = aromatických a medicinálních rostlin). Jedním z nejkomplexnějších je „Review of AMP“ (Commonwealth Agriculture Bureau, CAB Abstracts Database). Databáze je sestavena ze světové vědecké a technické literatury: přes 35 000 publikovaných dokumentů, včetně výzkumných prací, konferenčních sborníků, knih, zpráv a prací z více než 150 zemí, je promítáno, překládáno, abstrahováno a indexováno odborníky a lingvisty. Recenze AMP je dvouměsíčník, který se věnuje literatuře o kultivovaných a divokých druzích a každý rok obsahuje přibližně 4000 abstraktů odvozených z databáze CAB Abstracts.

Obsah je rozdělen do následujících částí

  • Botanika (taxonomie, morfologie, anatomie, biochemie a fyziologie, přírodní zdroje, ekologie a reakce na faktory prostředí)
  • Rostlinná výroba (kultivary, šlechtění a genetika, rozmnožování, půdy a hnojiva, obhospodařování plodin a technologie po sklizni, ochrana plodin, ekonomika, produkce, marketing a obchod)
  • Fytochemie (EO, alkaloidy, fenolové sloučeniny, terpenoidy)
  • Produkce metabolitů in vitro a biotechnologie
  • Složení a kvalita výrobků
  • Legislativa
  • Lékařství (etnofarmakologie, klinické studie, nepříznivé účinky)
  • Farmakologie; studie in vitro a na zvířatech (antioxidační vlastnosti, cytotoxicita, protirakovinné vlastnosti, kardiovaskulární systém, dýchací systém, uhlohydráty a další metabolismus, gastrointestinální systém, imunitní systém, farmakokinetika, protizánětlivé vlastnosti, nervový, močový a reprodukční systém, další farmakologické účinky, farmakokinetika
  • Toxikologie (studie in vitro a na zvířatech)
  • Veterinární medicína (učinnost proti organismům lékařského a veterinárního zájmu: bakterie a houby, viry, členovci, hlísty, měkkýši a prvoci)

Studium přírodních produktů z rostlin obecně a konkrétně éterických olejů má velmi solidní základ a není možné držet krok se všemi aspekty současného výzkumu a vývoje. Aplikace biologických principů poskytuje základní porozumění a ukazuje vztahy mezi různými aspekty praktického využití. Je nutné aplikovat selektivitu na studijní materiály, být kritický a udržovat určitou flexibilitu při čtení vědecké literatury a ocenit, že věda se neustále mění. Primárním cílem není jen spoléhat se na faktické informace, ale pochopit širší kontext. Uchovávání některých faktických informací je nezbytné, ale kdo si chce zapamatovat dlouhé seznamy, ten se minul se současnou realitou. Informace by měly být omezeny na koncept, který lze odvodit a aplikovat, spíše než na pamatovaní faktů.

Těmito slovy bych ráda poděkovala všem čtenářům, kteří sledovali seriál za poslední 2 roky, a přeji všem šťastný, úspěšný rok 2020, plný lásky a zdraví.

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní – Online časopisu o vůních, bylinách a jejich využití. Zdroj článku.