Autorka: Mgr. Veronika Koleva
Lisované citrusové oleje svou explozí osvěžujících vůní a terapeutických vlastností vybízejí k zakomponování nejen do aromaterapeutických směsí, ale také do kosmetiky a parfémů. Bohužel díky svým přirozeným složkám, furokumarinům (FCs), způsobují po vystavení pokožky slunci a UV lamp (a to až po 18 h od aplikace!), podráždění, tzv. fototoxickou reakci. Projevující se fototoxickou dermatitidou, jejíž příznaky jsou bolestivost, začervenání, puchýře a pigmentace.
Fototoxická reakce a zásah IFRA
Jak a proč k ní dochází? Molekuly FCs se dokážou vázat na DNA kožních buněk, v okamžiku kdy pleť vystavujeme UV záření. To způsobuje jejich buněčnou smrt, kterou zaznamenáme zmiňovanou nepříjemnou reakcí. Díky zásahu IFRA (International Fragrance Association) došlo k legislativnímu omezení použití citrusových olejů v kosmetice a parfémech. A to byl také jeden z hlavních důvodů proč se začaly vyrábět destilované citrusové éterické oleje, které FCs neobsahují vůbec nebo je u nich jejich obsah zanedbatelný.
Co jsou to furokumariny neboli furanokumariny (FCs)
Furokumariny jsou přirozené složky éterických olejů lisovaných z kůry citrusových plodů. Asi nejznámější z nich je bergapten v bergamotovém oleji a citropten v citrónovém, bergamotovém a limetkovém oleji. Ovšem FCs najdeme obsaženy také u jiných éterických olejů než jen těch citrusových, např. angelicin u Anděliky lékařské, methoxsalen u Routy vonné, psoralen u bergamotového, aksamitníkového, andělikového oleje a oleje z hořkého pomeranče, marmesin a 8- hydroxybergapten u Morače zákrovnatého.
Margaritová dermatitida a jiné zvláštnosti
Zvláštností jsou pak fototoxické složky, které ale nepatří mezi furokumariny, přesto je vhodné je zmínit. Jedná se o alpha-Terthienyl u aksamitníkového oleje, dimethyl anthranilate u oleje z mandarinkového listu, protože i u těchto éterických olejů bychom měli, při aplikaci na pokožku, dodržovat dermální limity. Další zajímavostí je hypericin, který je zastoupen u nádherného červeného macerátu z květů třezalky tečkované a způsobuje fototoxickou reakci pouze po vnitřním užití, v éterickém oleji tato těžká molekula není [R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2nd edition, s. 417]. Nemohu opomenout i známé rostliny, které díky obsahu FCs mohou způsobit podráždění. Pozor dávejte při manipulaci s celerovou natí, petrželí, bolševníkem. Nebo již notoricky známou plážovou „margaritovou dermatitidu“, kdy se vymačkáním limetky i citrónu dostanou FCs z kůry do šťávy a tím i na povrch našich rukou. Když přidáme sluneční svit, kterému se při pobytu na pláži nelze vyhnout, fototoxická reakce je na světě. Na její následky se podívejte na fotografie na webu Tisserand Institute.
Přenos furokumarinů
Furokumariny jsou v těchto éterických olejích přítomny v malém procentuálním zastoupení cca mezi 1 – 2 %, ovšem už 0,1 % může být fototoxické. Molekuly FCs jsou netěkavé, těžké a tedy větší než většina jiných molekul komponentů éterických olejů. R. Tisserand zmiňuje, že je velmi pravděpodobné, že težší molekuly FCs se přenesou i do C02 extraktů a absolue [R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2nd edition, s. 87]. Proto uvádí jako fototoxický nejen éterický olej z aksamitníku, ale i jeho absolue. A stejně tak absolue z fíkového listu.
Destilované citrusové oleje
Poprvé byli fototoxické reakce na parfémy obsahující bergamotový olej zaznamenány v roce 1916. Postupem let na souvislost mezi FCs a UV zářením upozorňovali vědci. Díky činnosti IFRA a jejich publikaci bezpečnostních doporučení pro citrusové oleje, k tomu od 70. let 20. století dochází ojediněle. Všechny tyto aspekty vedli k tomu, že se průmyslově začali vyrábět destilované citrusové oleje. Vyznačují se jemnější vůni a jsou zcela bezbarvé. Lisované jsou barevné a mají sice bohatší aroma, ale také díky FCs dermální limity při aplikaci na pokožku. R. Tisserand upozorňuje, že bezpečné ne-fototoxické jsou destilované citrusové oleje [R. Tisserand, Essential Oil Safety, 2nd edition, s. 87], a to zejména díky faktu, že netěkavé těžší molekuly FCs během procesu destilace nepřejdou do éterického oleje! A proto tyto éterické oleje neobsahují prakticky žádné FCs a nejsou tak fototoxické [R. Tisserand: Phototoxicity: essential oils, sun and safety, 20.6.2023].
Mezi takzvané bezpečné ne-fototoxické citrusy R. Tisserand řadí
Destilované ÉO: Bergamot, Grep, Citrón, Limetu, Mandarinku, Pomeranč
Lisované ÉO: Sladký či krvavý pomeranč
Jiné ÉO: Citrónový list, Neroli, Petitgrain
Mezi pravděpodobně lehce fototoxické zařazuje R. Tisserand:
Tangerinu, Mandarinku (plod), Petržel, Zázvor, Yuzu, Patchouli
Destilované versus lisované
O tom, jak a proč jsou destilované citrusy bezpečné, nás stále informuje věda. Důkazem je např. analýza HPLC (High-performance liquid chromatography) destilovaného citronového oleje. Její výsledky ukazují, že obsahuje 12 krát méně isopimpinellinu, 22 krát méně bergaptenu a 930 krát méně citroptenu než lisovaný citronový olej, což znamená, že destilovaný citronový olej není fototoxický, i když obsahuje některé FCs.
Děsivé následky
Co může naopak způsobit neodborné použití lisovaného limetkového oleje jako součást domácího deodorantu v kokosovém oleji, na to se doporučuji podívat do databáze Adverse Reaction na Tisserand Institute. Nebo opravdu velmi nešikovné použití neředěného bergamotového lisovaného oleje před vstupem do parní sauny následované soláriem s jeho děsivými následky. Upozorňuji, že je to opravdu nehezký pohled.
Profesionalita především
Závěrem je nutno podotknout, že dermální limity dle IFRA 50 a 51 pro lisované citrusové oleje platí “pouze” pro kosmetiku a parfumerii. Osobně doporučuji, aby jejich aktualizované podobě věnovali pozornost i odborní aromaterapeuti v rámci profesionálního přístupu ke zdraví klienta. Praktické tabulky naleznete taktéž v druhém vydání Tisserand & Young (2014) – Essential Oil Safety. V případě, že Vás zajímají destilované citrusové oleje či je při své praxi preferujete, doporučuji pestrou produktovou řadu destilovaných citrusových olejů rodinné společnosti SoZoLe Rose. Najdete zde také lisované citrusové oleje z menších sérií Italských pěstitelů a destilerií. Máte tak možnost si jednoduše porovnat jednotlivé druhy a zvolit přesně podle Vašich potřeb.
O AUTORCE
Mgr. Veronika Koleva – Nadšená spisovatelka, milovnice damašské růže a opravdových vůní. Spoluzakladatelka a majitelka SoZoLe Rose s.r.o. Česká republika a SoZoLe Ltd. Bulgaria. Absolventka certifikovaných kurzů prestižního Tisserand Institute.
ZDROJE
Tisserand & Young (2014). Essential Oil Safety 2e. Churchill Livingstone, Edinburgh.
R. Tisserand: Phototoxicity: essential oils, sun and safety (20.6.2023)
Li, G., Xiang, S., Pan, Y. et al (2021). Effects of cold-pressing and hydrodistillation on the active non-volatile components in lemon essential oil and the effects of the resulting oils on aging-related oxidative stress in mice. Frontiers in Nutrition, 8(June), 1–15.
Adverse Reaction Report Details – lime expressed oil
Adverse Reaction Report Details – bergamot expressed oil
Index of IFRA Standards – 51st Amendment
IFRA Standards
IFRA Complete Standars 50th
Fotografie z osobního archivu
Mgr. Veroniky Kolevy