KOTĚZajímavý článek / kazuistika TČM MVDr.Jaroslavy Bláhové, který je zajímavý výběrem akupunkturních bodů, ale i psí dg. jazyka. :-). Berte ho třeba jako motivaci na letošní
XX. MEZINÁRODNÍ AROMATERAPEUTICKOU KONFERENCI – Přírodní léčba zvířat s využitím aromaterapie – aplikovaná zoofarmakognozie.

KAZUISTIKA

Anamnéza

Majitelka navštívila v červnu 2012 na základě doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře ordinaci čínské medicíny s malým temperamentním psem, křížencem, 10kg, věk 6 let. Důvodem byla lumbalgie, bolest se projevovala při určitých pohybech, kdy vykviknul a schoval se do botníku.

Pes žije v panelákovém bytě s křížencem rotvajlera. Jejich vzájemný vztah je konfliktní, je stále ve střehu a stresu.

U ošetřujícího veterinárního lékaře bylo provedeno RTG páteře, na kterém nebyly zjištěny patologické změny.

Pes prodělal na jaře roku 2012 zánět slinivky a jater a několik předešlých let trpěl alergii na kvetoucí trávy, projevující se hlavně kýcháním.

Diagnostika

 Tělo jazyka mělo nafialovělý nádech, bez povlaku a špička byla načervenalá (tento nález ukazuje na blokádu energie v akup. drahách s vnitřním teplem pravděpodobně emočního původu)

Pulz byl kvality XIAN MAI (napjatý) a SHU MAI (rychlý), což potvrzuje závěr z vyšetření jazyka.

Z poplašných bodů byl bolestivý pouze bod na dráze močového měchýře PI SHU – BL 20, který přímo ukazuje na nerovnováhu v energetickém okrsku slinivky.

Diagnóza, interpretace

Na jaře 2012 prodělal zánět slinivky, a přestože byl úspěšně léčen západní medicínou, energetická hladina v akupunkturní dráze, která ovlivňuje slinivku, nebyla ještě zcela doplněna a to se projevilo bolestivostí zad právě v oblasti, kudy prochází energetická dráha spojená se slinivkou.

Pes žije v panelákovém bytě v konfliktním vztahu s dalším psem, ve stálém stresu. Stres oslabuje energetickou dráhu jater, v mluvě čínské medicíny hovoříme o „napjatých játrech“ stresem. Ty mohou ovlivňovat přímo dráhu plic a slinivky. Předešlé roky se stres projevoval skrze dráhu jater na dráze plic – alergií. Energetická dráha jater je nejzranitelnější na jaře. Proto, když stres nepolevoval, onemocněl letošní jaro pacient zánětem jater. A nemocná játra umí doslova a do písmene energeticky zaútočit na slinivku, u které se projevil také zánět.

Terapeutický postup

Pro terapii jsem zvolila akupunkturu podpořenou užíváním bylinných preparátů.

Při prvním akupunkturním sezení jsme vybrali body pro uvolnění bolesti zad.

HOU XI – Si 3 (dráha tenkého střeva) a SHEN MAI – BL 62 (dráha močového měchýře). Tato kombinace otevře celou dráhu DU MAI, což je mimořádná akup. dráha vedoucí středem páteře.

Vzdálené body- WEI ZHONG – BL40, který uvolní celou oblast beder, YANG LING QUAN – GB 34, vyživující šlachy v celém těle, SHEN MEN – HT 7, uvolňující psychiku, TAI BAI – SP3, bod posilující slinivku a současně svaly.

Lokálně byly napíchnuty body v bolestivé oblasti – GAN SHU-BL 18, PI SHU-BL20, SAN JIAO SHU-BL22, ZHI SHI-BL 52 a HUA TUO JIA JI body

Pacient snášel aplikaci jehliček i přes svůj temperament neobyčejně dobře. Jediné bolestivé místo při napichování byl bod, který přímo ovlivňuje a podporuje především funkcí slinivky PI SHU-BL20.

Po prvním akupunkturním sezení se bolest zad výrazně zlepšila a v dalších setkáních jsme se začali více zaměřovat na doplnění a zharmonizování dráhy slinivky za současné podpory jater a plic.

Další vybrané body napíchnuté během terapie –

HLAVA – BAI HUI – GV 20, SHANG XING – GV 23, FENG CHI – GB 20

PŘEDNÍ KONČETINY – CHI ZE – LU5, QU CHI – LI 11, SHOU SAN LI – LI 10, LIE QUE – LU7

ZADNÍ KONČETINY – ZU SAN LI – ST 36, YIN LING QUAN – SP9, TAI CHONG – LI3

BŘICHO- ZHONG WAN – CV12, TIAN SHU – ST 25, QI HAI – CV6

ZÁDA – JIAN JING – GB 21, FENG MEN – BL12, FEI SHU – BL13, DA SHU – BL11

Bylinná směs během 3 měsíců léčby akupunkturou byla XIAO YAO SAN (Prášek volnosti), který harmonizuje vztah mezi energiemi jater a slinivky (složení: CHAI HU-Radix bupleuri, DANG GUI-Radix angelicae chinensis, BAI SHAO-Radix paeoniae alba, BAI ZHU-Rhizoma atractylodis, FU LING-Sklerotium poriae, GAN CAO-Radix glycyrrhizae, BO HE-Folium menthae, SHENG JIANG-Rhizoma zingiberis recens)

 Po 10 setkáních jsme léčbu ukončili. Léčebná procedura odstranila bolest zad a z dlouhodobého hlediska měla pozitivní dopad na činnost slinivky, jater a i na alergii. Při zlepšení energie slinivky se zlepší i energie plic, neboť dle energetického zákona čínské medicíny energie slinivky rodí energii plic. „Je-li matka silná, syn je zdráv“.

Do současné doby je pes bez klinických problémů.

K dobrému průběhu napomohlo i přestěhování do rodinného domku a odstranění stresu.

Vybral Petr Novák z článku „Čínská  medicína je více než akupunktura“ – MVDr.Jaroslava Bláhová – VETCENTRUM, veterinární nemocnice Stodůlky, sekce přírodní medicíny, Praha

STUDIUM VETERINÁRNÍ AKUPUNKTURY – Jaroslava Bláhová

  • Ucelené studium akupunktury psů a koček.
  • Výuka bude probíhat během 10 dnů (5x víkend) – 9-18 hod.
  • Důraz je kladen na praktické zvládnutí diagnostiky, určení strategie léčby, lokalizace
  • bodů a praktické dovednosti napichování (vlastní nekonfliktní pes není podmínkou, ale   velikou výhodou).
  • Maximální počet v studijní skupině je 15 posluchačů.
  • Cena je  8 500,-Kč
  •  Zahájení ZÁŘÍ 2014

akupunktura-psu.cz