Autorka: Ing. Mgr. Michaela Suchá

Jednou z prvních věcí, která mnoho lidí při výrobě vlastní kosmetiky napadne, je přidávání éterických olejů (EO).

Éterické oleje jsou nádherné suroviny, ale je třeba jich využívat s velkou dávkou pokory. Nelze je do produktů přidávat bezhlavě s myšlenkou „Vždyť je to přírodní surovina, tak jí mohu dát, kolik chci“.

Éterické oleje jsou vysoce koncentrované látky. Na 1 kg EO je zapotřebí mnoho desítek, stovek a někdy až tisíc kg čerstvé hmoty. Kolik účinných látek pak musí obsahovat byť jen jediná kapka…

I když většina z vás (s veškerou úctou) zůstane jen u výroby produktů pro vlastní potřeby, je dobré vědět něco o tzv. dermálních limitech EO. V aromaterapii se mnohdy používá vyšší koncentrace, ale tyto produkty se zpravidla používají jen krátkodobě a na malou část kůže – jedná se o cílenou aromaterapeutickou topickou péči.

Kosmetiku používáme každý den, proto je třeba se mít na pozoru a doporučené limity jednoduše nepřekračovat. Pokud chcete proniknout ještě hlouběji do této problematiky, doporučuji vám investovat do knihy od pana Tisseranda a Younga – Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals  a také si stáhněte standardy IFRA, které čítají něco kolem 600 stran. Oba doporučené materiály jsou v angličtině.

Nežádoucí kožní reakce

Proč ale tolik povyku? Jak je již uvedeno v úvodu, éterické oleje jsou velmi koncentrované suroviny, které mohou způsobit nežádoucí kožní reakce, mezi které patří:

  • podráždění
  • senzibilita
  • fotosenzibilita

Vždy bude záležet na mnoha faktorech, jakým je stav pokožky, věk, pohlaví, místo aplikace, to zda berete nějaké léky… Každý jsme velmi jedinečný a stejně jedinečné mohou být i naše rekce na podněty.

Podráždění

Naše pokožka může reagovat na řadu alergenů, které jsou obsaženy v jednotlivých éterických olejích. Mezi nejčastější projevy patří svědění, pálení a začervenání kůže.

Senzibilita

Velmi podobná podráždění s tím rozdílem, že jí nevidíme hned. Zpravidla se jedná o plíživou reakci, která následuje po opakované aplikaci nebo při použití podobných látek v rychlejším sledu za sebou.

Fotosenzibilita

Asi nejčastější nežádoucí reakce na lisované citrusové éterické oleje a některé další, které se ale v kosmetice moc nepoužívají, jako je EO z kořene anděliky, nebo kmínu (v aromapéči ale ano). Mohou za to terpeny zvané furokumariny. Fototoxicita může trvat až 3 dny po aplikaci, proto opravdu pozor, co si na sebe nanášíme. Ideální tedy je používat destilované citrusy.

Pro komerční účely je třeba navíc přepočítávat i obsah alergenů, z nichž některé jsou obsaženy i v éterických olejích. Tímto vás ale zatěžovat nebudu, pro DIY kosmetiku jsou dostačující následující informace.

Dermální limity

Éterické oleje se musejí ředit. Pravidlem č. 1 nejen v kosmetice, je nepoužívat je neředěné na pokožku. Pro běžnou aplikaci se používá celkové ředění od 0,1 – 3 % (všech zastoupených EO v součtu).

  • max. 1 % pro bezoplachové obličejové produkty a produkty pro děti starší 2 let (při respektování kontraindikací vybraných EO)
  • do 0,5 % pro balzámy na rty

Vždy zvažte zařazení EO do produktů určených pro velmi citlivou pokožku, pro děti obecně, těhotné a také pro osoby s pokožkou poškozenou a pro seniory. Nižší procento použijte také v produktech vlasové péče.

Obecné limity pro všeobecné použití

Zamýšlený produktRozmezíBěžné dávkování
Pleťová kosmetika, deodoranty0,1 – 1,5 %1 %
Tělové oleje, mléka, krémy1 – 3 %2 %
Koupelové produkty2 – 4 %3 %
Speciální produkty na akné, poranění2 – 10 %4 %
Produkty na bolest3 – 10 %5 %

Děti do 3 měsíců – nedoporučuji žádné éterické oleje, používejte raději hydroláty.

Děti do 24 měsíců – max 0,5 %, děti do 12 let používejte poloviční dávku pro dospělé, max 1,5% – vždy zvažte konstituci dětí, některé jsou malého vzrůstu, někteří jsou habáni :).

Senioři jsou jako děti – myšleno co do doporučeného dávkování. Jejich pokožka je již ztenčená a většinou o dost citlivější.

Dermální limity dle IFRA a Tisserand/Young (kniha Essential oil safety)

Uvedené limity jsou poměrně přísné a věřím, že mnoho z vás bude překvapeno nízkým dávkováním. Je ale třeba brát v úvahu, že kosmetické produkty se aplikují každý den, na velkou plochu pokožky, proto jsou limity velmi nízké.

Pro oplachovací produkty jsou limity vyšší. Limity u éterických olejů s * jsou uvedeny pouze ve výše uvedené knize pana Tisseranda a Younga.

EO je samozřejmě více druhů, toto jsou jen ty nejběžnější.

Éterický olejDermální limitOpodstatnění
Růže Otto (destilovaná)0,01 %
oplach 0,08 %
obsahuje velké % methyl eugenolu
Jasmín absolue (grandiflorum)0,15 %
oplach 1,2 %
může způsobit senzibilizaci pokožky
Levandule lékařská*1,0 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Grapefruit (lisovaný)4 %
oplach bez omezení
fototoxicita
Citron (lisovaný)2 %
oplach bez omezení
fototoxicita
Meduňka0,15 %
oplach 1,2 %
může způsobit senzibilizaci pokožky
Limetka (lisovaná)0,7 %
oplach bez omezení
fototoxicita
Bergamot (lisovaný)0,4 %fototoxicita
Elemi*0,13 %obsahuje methyl eugenol
Geránium*0,05 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Citonová tráva*0,5 %fototoxicita, senzibilizace
Ylang ylang0,78 %
oplach 1,4 %
může způsobit senzibilizaci pokožky
Skořice kůra*0,07 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Benzoe*2 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Hřebíček*0,2 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Pimentovník*0,2 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Kmín0,4 %
oplach bez omezení
může způsobit senzibilizaci pokožky
Aksamitník0,01 %může způsobit senzibilizaci pokožky
Andělika kořen0,08 %fototoxicita
Šalvěj lékařská*0,4 %může způsobit senzibilizaci pokožky

Předpokládá se, že pouze 2 % obyvatelstva na éterické oleje (na jejich komponenty) reagují.

Uvedené limity slouží jako vodítko pro vaše domácí produkty a staví EO do nového světla – jsou to opravdu velmi účinné, ale rovněž velmi koncentrované přírodní suroviny, které mohou způsobovat nežádoucí kožní reakce.

O AUTORCE

Ing. Mgr. Michaela Suchá – milovnice života v souladu s přírodou a s tím spojené přírodní ale bezpečné péče. Autorka dvou knih Zelená kosmetika a Minerální kosmetika, blogerka se zaměřením  na recepty DIY bezpečné kosmetiky, aromaterapeutka se zaměřením využívání éterických olejů v kosmetice, absolventka prestižních zahraničních  aromaterapeutických, fytoteraputických a kosmetických kurzů (Tisserand Institut, LabAroma, Herbal Academy, Institut of Personal Care aj.)