NEBUĎTE TRAPNÝ, KLEPEJTE

DOSPÍVÁNÍ S LEHKOSTÍ A RESPEKTEM, S PODPOROU AROMATERAPIE

Mají právo být pochopeni. Máme právo se z toho nezbláznit. Dospívání je významný životní přerod a zaslouží si pozornost, respekt a podporu. Pojďme se podívat na důležitá témata tohoto přechodového období z pohledu potřeb dospívajících, psychologie, rodičovství, rodinného zázemí. Nahlédněme možnosti propojení podpůrných služeb s aromaterapií jako komplementární péčí.

PROGRAM KONFERENCE


PÁTEK 22. 4. 2022

Odborná společnost české aromaterapie

ZAHÁJENÍ KONFERENCE
17:00


PhDr. Václav Mertin

ÚVOD DO SVĚTA DOSPÍVÁNÍ
17:30 – 18:30

Projevy období puberty. Vztahy dospívajícího v tomto období ke vzdělání, rodičům a vrstevníkům. Kolizní situace a jejich řešení. Vhodné přístupy ze strany dospělých.


Panelová diskuze

DOPAD PANDEMIE NA SKUPINU DOSPÍVAJÍCÍCH
19:00 – 20:30

PhDr. Václav Mertin – dětský psycholog
Mgr. Hedvika Hrušková – školní psycholožka, psychoterapeutka
Lenka Dora Stejskalová – odborná aromaterapeutka
Adéla Sen – koučka, mentorka
Lucie Dobešová – školní psycholožka


Networking se sklenkou

PÁTEČNÍ VEČERNÍ VOLNÝ PROGRAM
20:30 – 22

SOBOTA 23. 4. 2022

Mgr. Jiří Halda

PRIORITOU DOSPÍVÁNÍ JE RESPEKT
ANEB “VŠICHNI DOSPĚLÁCI JSOU TUPÍ”
9:00 – 10:30

Dospívání je období, kdy se učíme dospělost „nanečisto“. Kromě hormonálních a emocionálních úskalí narážíme na další obtíž – výchovné tradice. V našich zemích je od nepaměti „pubertální vzdor“ potírán, nutíme děti k poslušnosti a považujeme je za nevychované. Koho napadne, že právě v pubertě děti nejsilněji napodobují chování rodičů z doby, kdy jsme si mysleli, že tomu děti nerozumí. Ano, nerozumí, ale pamatují si 🙂 Pokusím se Vám nastínit, jak klíčový je ve vztazích respekt, jak klíčový je především ve vztahu k dětem a o co klíčovější je ve vztahu k dospívajícím.


COFFEE BREAK
10:30 – 11:00


Anna Krutová

UVOLNĚNÍ ZA POMOCI VŮNÍ JAKO CESTA K PSYCHICKÉ POHODĚ
11:00 – 11:45

Aromarelease je přístup, který kombinuje aromaterapii s principy biodynamické bodypsychoterapie. Dá se využít pro uvolnění psychického napětí a pozorování vlastních emocí, pocitů a životních témat, která mohou komplikovat vztahy v rodině. Díky vnímání vůní přes tělo pomáhá klientům se více naladit na to, co se v nich děje a osvobodit se od případných omezujících přesvědčení a programů.
Ráda bych sdílela způsob, jakým pracuji se svými klienty a jak hledáme vůně a kompozice, které jim pomohou se vracet ke klidu, stabilitě, respektu nebo například pochopení. Mými klienty jsou hlavně rodiče a především matky. Aromaterapeutická kompozice pro ně bývá kotvou, která jim pomáhá zpracovat téma rodičovství v různých vrstvách a podobách.


Kateřina Svobodová Brooker  PhD, BSc Hons.

LÉTA DOSPÍVÁNÍ:  MINULOST, PŘÍTOMNOST A BUDOUCNOST SE SETKÁVAJÍ A PROLÍNAJÍ. ÉO A JEJICH VYUŽITÍ V TOMTO ŽIVOTNÍM ÚDOBÍ
11:45 – 12:45

V období dospívání – pubescence – se člověk přeměňuje z dítěte v dospívajícího. Po předchozím údobí poměrného klidu a spokojenosti dochází k příkrým nevyrovnanostem, neklidu, tvůrčí aktivitě a bojovné neuspořádanosti. Anatomický a fyziologický vývoj je úzce spojen s dovršením vývoje inteligence, se vzrůstem vědomí a sebevědomí a s erotikou a sexualitou. Na několika příkladech (zábavných, ale možná ne až tak pro rodiče); uvedu jak se hra a práce oddělují, jak se dospívající jedinec snaží vyrovnat s realitou a analýzou abstraktního myšlení a jak veliká je variabilita mezi pohlavími, individuálními sklony a prostředím. Využití EO je dokumentováno na premenstruálním syndromu u dospívajících dívek, potřebě spánku a relaxace, výskytu akné, utlumení bolesti a jiných neurologických projevů.


OBĚD
12:45 – 13:45


Mgr. Barbora Sládeková

„KDYŽ JE JISTOT PRAMÁLO“ – POHLED NA PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY Z POHLEDU BIOSYNTETICKÉ PSYCHOTERAPIE A PANDEMICKÉ SITUACE
13:45 – 15:00

Aktuální koronavirová situace v každém z nás zanechala svojí nesmazatelnou stopu. Přinesla dobu nejistot, strachu z neznámého, omezení a ohrožení toho, co bylo do té doby samozřejmé. V některých z nás objevila potenciál síly, naděje, v některých z nás prověřila schopnost rychlé adaptace a kreativitu. Není pochyb, že koronavirová krize zasáhla nejvíc populaci našich „teen“, a taky není pochyb, že je zastihla v tom nejkřehčím a nejdůležitějším období života. A taky není pochyb, že to byl na ně příliš velký nárok. A tak do našich ambulancí a praxí proudí obrovské množství mladých, kteří v nich hledají jistotu, pevnost a ukotvení. Aby je nemuseli hledat v nemoci, izolaci a úniku od reality. Přednáška se zaměřuje na porozumění poruchám příjmu potravy z pohledu ztráty jistot a stability.


Ing. Marta Procházková

AROMATERAPIE V PÉČI O DOSPÍVAJÍCÍ V PRAXI
15:00 – 15:45

Obdobím dospívání musí projít každý z nás. Je přirozenou etapou lidského života a zároveň náročným obdobím, ve kterém dochází k řadě změn v tělesné i duševní rovině. Adaptace na tyto změny spolu s nároky, které klade na -náctileté dnešní doba, mohou vést k jejich duševní nepohodě. Je mi ctí, že mohu řadu dospívajících doprovázet na jejich cestě a prostřednictvím éterických olejů je podpořit a pomoci  nalézt duševní rovnováhu. Podíváme se na konkrétní příběhy z mé praxe. Povíme si, jak můžeme účinně kombinovat éterické oleje s Bachovými květovými esencemi při působení na psychiku a využít tak synergický účinek pomocníků z říše rostlin. Nebude chybět ani pohled tradiční čínské medicíny na emoční rovnováhu.


COFFEE BREAK
15:45 – 16:15


Mgr. Jana Merhautová

DOSPÍVÁNÍ NEJEN DOSPÍVAJÍCÍCH A PODPORA ESENCIÁLNÍMI OLEJI
16:15 – 17:30

Příspěvek je zaměřen na zkušenost s používáním esenciálních olejů v terapii při psychicky vypjatých situacích, retraumatizaci nebo panických úzkostných atakách. Primárně pracuji s Eko Arteterapií, která je zaměřená na symbolický způsob sebevyjádření skrze umění a vliv krajiny, na podporu psychiky, aktivující multismyslové senzory a citlivost člověka (práce s 54 smysly podle konceptu ekopsychologa Dr. Cohena. Součástí terapeutických setkání bývá i ritualizace změn psychické odezvy na krizové a zátěžové situace v osobních tématech. Jedním z nejčastěji se opakujících témat je zraněné vnitřní dítě a ritualizovaný proces dospívání nejen u dospívajících.


Odborná společnost české aromaterapie

UKONČENÍ KONFERENCE
17:45

TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ

22. – 23. 4. 2022

PALÁC ARA – HUB HUB
Perlová 5, Praha 1
MHD: metro Můstek

VSTUPNÉ

Odborní členové OSČA

Zájmoví členové OSČA

Ostatní

2.800 Kč

3.000 Kč

3.400 Kč

Cena zahrnuje vstup i občerstvení na oba dny konference.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Medailonky přednášejících

PLAKÁT

PARTNEŘI

Aromaterapie & bylinky