Autorky: Jana Urbanová, Lenka Kalivodová, Gabriela Olšanská

Zdraví je základním předpokladem kvality života každého člověka. Však si jej přejeme při nejrůznějších příležitostech – o narozeninách, při příchodu nového roku, při narození dítěte… Zdraví ženy má svá specifika, která odrážejí životní ale i společenskou roli ženy. Z fyziologického hlediska ovlivňuje zdraví ženy menstruační cyklus, těhotenství nebo naopak neplodnost, porod a následná péče o dítě či menopauza. Společenská role ženy je v současnosti mimořádně náročná. Na ženy je vyvíjen přílišný tlak na dokonalost ve všech směrech – aby byly krásné, trendy, dokonalé manželky a matky, úspěšné ve své kariéře… Životní tempo se zrychluje a přináší s sebou stres jako neoddělitelnou součást každodenního života. Není proto s podivem, že přibývá žen s nejrůznějšími potížemi souvisejícími právě s jejich ženstvím. Hormonální nerovnováha, gynekologické potíže, onkologická onemocnění, ale i deprese, únava, syndrom vyhoření – to je jen letmý nástin problémů, kterým ženy stále častěji čelí a o kterých se naštěstí stále častěji a otevřeně mluví.

Právě tématu ženského zdraví se bude věnovat již XXVII. aromaterapeutická konference, kterou pořádá Odborná společnost české aromaterapie. Aromaterapie je totiž jednou z možností, jak o ženské zdraví pečovat. Nenahrazuje lékařskou péči, ale díky svým blahodárným účinkům je vítanou komplementární terapií, která využívá účinků éterických olejů k posílení fyzického i psychického zdraví. Tyto vonné látky získávané z rostlin mohou pomoci a podpořit ženy v různých situacích, od uvolnění při menstruačních bolestech po podporu emocionální pohody v období menopauzy či jako podpůrná terapie při onkologických onemocněních. Aromaterapii určitě stojí za vyzkoušet i při gynekologických zánětech, mykózách či endometrióze.

Stále více žen se o své zdraví stará, hledá různé přístupy, metody, jak si pomoci, ať už preventivně nebo když se nějaká nemoc projeví. Věříme, že téma ženského zdraví z pohledu aromaterapie vás zaujme a zvážíte účast na naší konferenci. Vystoupí a své zkušenosti a znalosti s námi budou sdílet přední čeští i světoví aromaterapeuté, terapeuté i lékaři.

Všechny potřebné informace a přihlášku najdete zde.

A co říká věda o vlivu aromaterapie na ženské zdraví?

Za zpracování děkujeme Ing. Gabriele Olšanské

Zdravotní potíže, které se vyskytují během menstruačního cyklu a menopauzy, také u endometriózy, negativně ovlivňují fyzické i psychické zdraví milionů žen v soukromém i profesním životě. Tato témata byla považována za příliš intimní. Po roce 2020 se boří mýty o ženském zdraví, a sice díky rozvoji digitálních médií, sociálních sítí, lepšímu přístupu ke vzdělání a svobodnému vyjadřování. Nežádoucí účinky léčiv nebo překážky v systému zdravotní péče vedly ženy k využití metod, jakou je například aromaterapie. Výhodou je její snadná aplikace i v domácím prostředí a její rychlé fyziologické a psychologické účinky. Nejpoužívanějším způsobem aplikace je masáž břicha, podbřišku a inhalace.

Přinášíme vám pohled vědy a výzkumů na některé oblasti ženského zdraví.

Dysmenorrhea

Dysmenorea je jednou z nejčastějších gynekologických potíží a postihuje téměř 50 % žen. Typickým příznakem jsou křeče v břiše, bolest zad, bolest hlavy, závratě, zvracení, nevolnost nebo průjem. Masáže břicha podporují krevní oběh, snižují hladinu stresových hormonů, naopak se zvyšuje uvolňování endorfinu a serotoninu. Dle výsledků studií je proti menstruační bolesti účinná směs majoránkového, růžového a levandulového éterického oleje v mandlovém oleji nebo 3% směs EO levandule, šalvěje muškátové a majoránky v poměru 2:1:1 v nosném krému. Jako rychlé řešení proti bolesti se doporučuje přímá inhalace růžového nebo levandulového oleje.

PMS

Premenstruační syndrom je souhrn příznaků, které se vyskytují několik dní před menstruací. Jde o bolest v podbřišku, bolest hlavy, napětí v prsou, změny nálad. Psychické příznaky PMS se objevují v důsledku snížení hladiny serotoninu, tryptofanu a hladiny estrogenu. Na PMS si stěžuje přibližně 80–95 % žen. Dle jedné studie byla zvýšená koncentrace serotoninu zaznamenána po inhalaci éterického oleje z levandule lékařské, sladkého pomeranče a bergamotu. Další studie prokázala, že každodenní inhalace oleje z pomeranče (0,5 %) po dobu 5 dnů mírně zvýšila hladinu estrogenu. Postup se doporučuje proti úzkosti, depresi, únavě. Inhalace levandulového oleje po dobu 5 dnů před začátkem cyklu byla účinná a rychlá při zvládání úzkosti, depresivního afektu, únavy, podrážděnosti, bolesti. Samo-masáž břicha geraniovým olejem nebo růží damašskou během luteální fáze menstruačního cyklu výrazně zlepšila fyzické i psychické příznaky PMS.

Sexualita, libido

Starší studie prokázaly pozitivní vliv některých éterických olejů jako je ylang ylang, santal, růže, jasmín, šalvěj muškátová, vanilka a kadidlo na ženské libido.

Menopauza

30–40 % života prožije žena po menopauze.  Až u 85 % žen se během tohoto procesu mohou objevit typické příznaky: deprese, podrážděnost, úzkost, fyzická a psychická únava. Tyto potíže lze dle dostupných studií zlepšit např. inhalací levandulového, bergamotového oleje, oleje z hořkého pomeranče a neroli, máty peprné a citronu. Tyto oleje zlepšily náladu, sexuální funkce a snížily frekvence návalů horka. Kombinace levandule, fenyklu, gerania a růže významně zlepšila sexuální funkce v menopauze, ale nedošlo k významné změně hladiny estrogenu v séru.

Endometrióza

Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění, které obvykle postihuje ženy v reprodukčním věku, vzácně se vyskytuje po menopauze. Její výskyt celosvětově narůstá, v současnosti se blíží 15 %. Vyznačuje se především chronickým zánětem, zvýšenou tvorbou krevních kapilár ve formě ložisek, bolestmi různého druhu. Studií je k dispozici velmi málo, většinou jde o buněčné nebo zvířecí modely.

In vitro a na in vivo myším modelu bylo zjištěno, že vodný extrakt kadidla zmírňuje endometriózu, respektive redukuje vývoj endometria. Za účinek je pravděpodobně zodpovědná kyselina boswellová, která je v éterickém oleji pouze ve stopovém množství. Slibnou látkou je seskviterpen β-karyofylen, který může potlačovat růst nádorů a metastáz a může indukovat apoptózu. Snížil růst endometriotických ložisek o více než 52,5 % ve srovnání s kontrolami, u modelů na potkanech. Dalším olejem, který má potenciál k alternativní léčbě endometriózy je Copaifera langsdorffii. Masáž směsí mandlového oleje a olejů z bergamotu, šalvěje muškátové, cypřiše, fenyklu, gerania pozitivně ovlivnily bolest a kvalitu života pacientek s endometriózou.

Další zajímavosti ze světa výzkumu

Vědci zkoumali celkem 265 molekul, z nichž většina patří mezi terpeny nebo fenylpropanoidy. Snažili se zjistit sílu jejich vazebné energie na receptory, které mají roli v regulaci ženské hormonální soustavy. Celkově asi 23 molekul vykazovalo přiměřené vazebné energie na zkoumané receptory, přičemž slibnými kandidáty na nová léčiva jsou pinokarvon, (+)-spathulenol, α-bisabolol oxid A a β-eudesmol.

Letos začnou nové klinické studie zaměřené na aromaterapii a PMS a menopauzu. Zkoumat se budou oleje z neroli, citronové trávy, růže, šalvěje, levandule a máty peprné.

Výsledky mnoha studií je obtížné srovnat. Vysoká míra heterogenity mezi studiemi může být způsobena rozdíly v délce trvání léčebného sezení, celkovém počtu sezení, frekvenci léčby, formách olejů. Rozdílná vzdálenost mezi zdrojem éterického oleje a nosními dírkami ovlivňuje celkovou dávku inhalace. Autoři rovněž používají rozličné nástroje pro hodnocení výsledků, případně jejich interpretaci. Pro reprodukci výsledků se doporučuje před použitím inhalace provést předběžný test čichové funkce a negativních reakcí na vybrané oleje. Kromě toho by se mělo zvážit prodloužení doby inhalace a vyšší počet sezení.

Náš tip: svěřte se do rukou kvalifikovaných aromaterapeutů a pečujte o své zdraví bezpečně a zodpovědně.

ZDROJE

Balan A, Moga MA, Dima L, Dinu CG, Martinescu CC, Panait DE, Irimie CA, Anastasiu CV. An Overview on the Conservative Management of Endometriosis from a Naturopathic Perspective: Phytochemicals and Medicinal Plants. Plants 2021, 10:587.

Egoumenides L. Women’s health: let’s bust some taboos! [online]. [cit. 2024-01-21]. Dostupné https://www.vitafoodsinsights.com/womens-health/womens-health-lets-bust-some-taboos

Es-haghee S, Shabani F, Hawkins J, Ali Zareian M, Nejatbakhsh F, Qaraaty M, Tabarrai M. „The Effects of Aromatherapy on Premenstrual Syndrome Symptoms: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials“, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2020, ID 6667078.

Farrar AJ, Farrar FC. Clinical Aromatherapy. Nurs Clin North Am 2020 Dec, 55(4):489-504.

Leandro dos Reis Lucena, Jair Guilherme dos Santos-Junior, Sergio Tufik, Helena Hachul. Lavender essential oil on postmenopausal women with insomnia: Double-blind randomized trial. Complementary Therapies in Medicine 2021, 59:102726.

Min Kyoung Cho, Jung-Sook Jin, Yunju Jo, Jung Ho Han, Su Shin, Sung-Jin Bae, Dongryeol Ryu, Jongkil Joo, Jang-Kyung Park, Ki-Tae Ha, Frankincense ameliorates endometriosis via inducing apoptosis and reducing adhesion. Integrative Medicine Research 2023, Volume 12(2):100947, ISSN 2213-4220.

Kazemzadeh R, Nikjou R, Rostamnegad M, Norouzi H. Effect of lavender aromatherapy on menopause hot flushing: A crossover randomized clinical trial. Journal of the Chinese Medical Association 2016, 79(9):489-492.

Koohpayeh SA, Hosseini M, Nasiri M, Rezaei M. Effects of Rosa damascena (Damask rose) on menstruation-related pain, headache, fatigue, anxiety, and bloating: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Edu Health Promot 2021, 10:272.

Sakhteman A, Pasdaran A, Afifi M, Hamedi A. An Assay on the Possible Effect of Essential Oil Constituents on Receptors Involved in Women’s Hormonal Health and Reproductive System Diseases. J Evid Based Integr Med 2020, Jan-Dec, 25:2515690X20932527.

Uzunçakmak T, Ayaz Alkaya S. The use of aromatherapy in women’s health. J Educ Res Nurs 2022, 19(2):240-243

akce EARLY BIRD platí do 8. 3. 2024
TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ

5. – 6. 4. 2024

PALÁC ARA 
Perlová 5, Praha 1
MHD: metro Můstek