V sobotu 18. září 2021 se v Brně koná již popáté mezinárodní Aromakonference Brno. Letos na aktuální téma Postcovidová péče. Program nabídne přednášky pěti odbornic, které představí různé podpůrné metody pro řešení postcovidových potíží jako je přetrvávající únava, dušnost, psychické potíže a především poruchy čichového vnímání. Akci pořádá spolek Aromaterapie & Bylinky, Odborná společnost české aromaterapie je jejím partnerem. Díky tomu mohou členové OSČA využít zvýhodněného vstupného na akci.
Ztrátě čichu (anosmii), ale i dalším poruchám (parosmie, fantosmie a další) se budou ve svých přednáškách na Aromakonferenci Brno věnovat dvě zahraniční klinické aromaterapeutky: Eliane Zimmerman (Německo/Irsko) a Pascal Frennet (Belgie). Ty ve své nemocniční i soukromé praxi pracují již několik desítek let s čichovými tréninky pro obnovu čichu. Při nich se využívá k inhalaci sada různých vůní, cvičení se opakuje několikrát denně po dobu alespoň šesti týdnů. Výhodou individuální práce je sestavení tréninkových vůní na míru, což je důležité zejména u potíží, které trvají déle než jeden měsíc. V České republice s tímto individuálním přístupem zatím zkušenosti nejsou. Ztráta čichu postihuje až 80 procent nakažených koronavirem. Mnozí z nich zůstávají bez zlepšení i po několika měsících a to má výrazný vliv na kvalitu jejich života.
Celostní pohled na problematiku virových onemocnění se zaměřením na covid-19 přinese fytoterapeutka Renáta Jahodová. Ta ve své praxi snoubí aplikaci léčivých bylin s principy východní medicíny. Hovořit bude o prevenci a posilování imunity, ale také o možnostech fytoterapie při dohojování plic, řešení přetrvávající únavy nebo psychických potíží. Na psychiku se detailně zaměří i profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková, která ve své praxi kombinuje aromaterapii s terapeutickou metodou EFT. Hovořit bude o nejčastějších tématech, která narušují psychickou pohodu lidí v souvislosti s koronavirovou situací.
Onemocnění dýchacího systému patří na světě k nejčastějším příčinám úmrtí. Přidružené bakteriální infekce jsou komplikací také při prodělávání covidu-19. Výzkumem aromatických rostlin, které by v budoucnu mohly být základem antibiotik určených k přímé inhalaci do plic, se ve své praxi zabývá Markéta Houdková z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na České zemědělské univerzitě v Praze. Ve své přednášce představí nejčastější příčiny bakteriálních komplikací a bylinné preparáty pro jejich léčbu.
Medajlonky přednášejících, abstrakty jednotlivých příspěvků konference a registraci na Aromakonferenci Brno najdete na webu spolku Aromaterapie & Bylinky: https://www.aromaterapieabylinky.cz/konference/.
Kdy: 18. září 2021, 8.30-19.00
Kde: Mendelova univerzita v Brně, Zemědělská 5
Web: www.aromaterapieabylinky.cz
Kontakt na organizátory: Anna Krutová, mob.: 602 632 342, e-mail: aromaterapieabylinky@gmail.com