Imunita je výraz, který se dnes skloňuje ve všech pádech. Opodstatněně. Pravdou je, že lék na Covid 19 nemáme, léčba se nastavuje podle příznaků, které napadený organizmus vykazuje. Naše výsledné zdraví potom odráží výsledek souboje imunita versus škodlivý patogen přicházející zvnějšku.
Silná imunita – co to znamená v TČM?
Čínská medicína se na imunitu organizmu dívá, jak jinak, z úplně odlišného úhlu pohledu. Ve hře je několik hráčů, resp. pojmů, které si musíme vysvětlit.
Wei Qi (wej čchi) – je energetické brnění, které nás chrání před vnějším vlivem. Představte si, že jsme taková cibule, kde Wei Qi je první energetickou vrstvou chránící obsah, kolující v povrchových partiích organizmu. Její odolnost závisí na stavu orgánů Ledvin, Sleziny a Plic.
V TČM (Tradiční čínské medicíně) tím rozumíme celý energetický okruh, který spadá pod zmíněné orgány, ne pouze samotný orgán fyziologicky. Tedy např. pod čínským názvem Slezina chápeme tu část organizmu, která dělá to, že z potraviny, kterou sníme, extrahuje vše potřebné, tedy Qi (energii) nezbytnou k životu a ostatní posílá pryč. Tedy Slezina je vlastně trávicí trakt a ještě něco k tomu (např. svalovina, kterou má Slezina pod přímou kontrolou). Tak je to s každým ze zmíněných orgánů.
Xie Qi – škodlivý patogen, který nás napadl a snaží se dostat dovnitř energetické cibule, tedy do organizmu. Pod tento název můžeme skrýt jakoukoliv škodlivinu, která nás ohrožuje, např. chlad, horkost, sucho, ale i bakterie či viry. Jakákoliv epidemie je extrémně silná Xie Qi.
Silnou imunitou tedy v TČM rozumíme zejména rovnováhu na ose Ledviny – Slezina – Plíce, která následně generuje dobrou Wei Qi.
Koloběh Qi v těle
Slezina z jídla „vyrábí“ Qi (energii). Její kvalitu odráží složení a hodnota našeho jídelníčku a stravovací návyky.
Plíce k vyrobené Qi Slezinou přidávají Qi z dýchání a celkovou Qi distribuují po celém těle. Její součástí je naše energetické brnění, tedy Wei Qi.
Ledviny stráží náš poklad nejcennější, tzv. vitální esenci (Jing). Co je tím myšleno? Představte si svíčku, kterou na počátku života někdo zapálil a ona hoří. Odráží náš způsob života, může hořet nepravidelně, rychleji, jestliže žijeme od zdi ke zdi, turbulentně. Může hořet pomaleji, jestliže žijeme v rovnováze a střídáme aktivitu s odpočinkem tak, jak to má být. Každopádně stále hoří a až dohoří, bude to konec naší fyzické existence v tomto čase na tomto místě.
Zároveň platí, že esence se podílí na všem co se v organizmu děje, bez ní nepohneme ani očním víčkem. Zde je odpověď, proč jsou senioři zranitelnější skupinou v nynější pandemii, protože již ve 40 letech je polovina svíčky uhořelá, Ledviny slábnou a i celý organizmus postupně chátrá a vysychá. Je to smutné, bohužel pravdivé.
Jak tedy imunitu posílit?
Kromě toho, že na člověka lze nahlížet jako na energetickou cibuli skládající se z několika vrstev, kde při průniku Xie Qi (škodlivého patogenu) dovnitř nastává boj na další úrovni, je třeba se na problematiku podívat ještě z jiného úhlu. Možná se vám popis zdá příliš složitý, ale nebojte, v závěru článku to shrneme. Možná se vám čínský pohled na člověka zdá nemoderní a nevědecký, ale kupodivu funguje, a to již několik tisícovek let.
Lidská bytost je 3 v 1
Každý z nás je složen ze třech aspektů:
- fyzické tělo,
- energetický systém,
- duch.
Jak nemoc, tak zdraví, má tendenci se projevit na všech třech úrovních. To je logické, když nám není dobře, ani psychicky nebudeme jásat. A opačně, když nás něco dlouhodobě trápí, časem se to promítne i do naší fyzické skořápky.
Suma sumárum, silná imunita je jednak podmíněna dobrým stavem orgánů osy Ledviny – Slezina – Plíce (fyzické tělo), která generuje dostatek kvalitní Qi, jež následně koluje v akupunkturních drahách a v organizmu bez omezení a blokád (energetické tělo). A konečně je imunita ovlivněna rovnováhou psychickou a emoční (duch, Shen) která našemu konání dává smysl a směr stejně jako vnitřní pohodu.
Hezký příběh, ale co to znamená pro nás? Jak zocelit vlastní imunitu? Jak si pomoci? Návratem k rovnováze organizmu, konkrétně to znamená:
Posílení Sleziny správnou stravou, protože Slezina vyrábí Qi z jídla.
Sklenka teplé/převařené vody s několika kapkami citronu nalačno po ránu. Svlaží suché hrdlo z noci, zahřeje organizmus a rozhýbá Qi v těle, podpoří Yang, který narůstá během dopoledne všude kolem nás i v našem těle.
Teplá snídaně podpoří nárůst yangové Qi, posílí a podpoří činnost Sleziny. Teplou snídaní nemyslím chleba s máslem a sýrem a čajem a už vůbec ne jogurt, ale např. obilnou kaši, míchaná vajíčka či polévku.
Slezina miluje pravidelnost a nesnáší nic, co jí oslabuje, zahleňuje, zachlazuje či jinak zraňuje. Nejspolehlivěji to dělá kravské mléko a mléčné výrobky, cukr a sladkosti a přemíra zachlazující stravy (citrusy, syrová zelenina, meloun, banán, kiwi,…) zejména v zimním období. Já vím, teď se ozvete: „Cože? Vždyť to je zdravé a jsou v tom vitamíny!“ Ano, nyní je již jaro a ovoce a zeleninu v syrové stavu si již můžeme dovolit, ale v zimě je lépe obojí tepelně upravovat.
Obiloviny, luštěniny, zeleninu v přiměřeném poměru k živočišným produktům. Strava obecně by měla být pestrá, kvalitní a čerstvá, dát přednost jednoduchosti před složitostí.
Při jídle se věnovat jídlu, nečíst noviny, nesledovat zprávy na mobilu nebo TV, nehádat se s partnerem a neřešit! Během jídla a bezprostředně po něm nepít. Pitný režim je samozřejmě důležitý a během dne popíjet přiměřené množství tekutin, např. teplou vodu. Ale ne během jídla.
Pomoci Plicím s redistribucí vyrobené Qi po těle, protože Qi (včetně Wei Qi) se musí hýbat.
Po jídle se projít v přírodě, jde-li to. „100 kroků po jídle ti zajistí 99 let života“, řekl neznámý čínský mudrc.
Procházka v přírodě na čerstvém vzduchu, nebo cvičení, kdy zapojujeme Plíce, zlepšují jejich funkci, jejich vklad do celkové Qi organizmu a pomáhají s její distribucí.
Qigong, jóga, pozdrav slunci, protahovací cviky, chůze,…. to vše přispívá zlepšení cirkulace Qi v drahách a rozpuštění stagnací a blokád, prospívá psychice.
Nemusíte cvičit 2 hodiny denně, i 10–15 minut každý den udělá pro vaše zdraví více, než myslíte. A nyní na to ten čas máte!
Podpořte své Ledviny, svůj nejdůležitější poklad. Ochranná energie, Wei Qi, má kořeny právě zde.
Do jídelníčku zařaďte poctivé vývary, hovězí, slepičí, z kostí. Přidejte trochu kustovnice a černého sezamu. Nemusíte tak často, zima (čas ledvin) je na ústupu, tzn. 1x za 1 – 2 týdny je dostatečné množství. Mimochodem, je to skvělá snídaně!
Pro muže: nepřehánějte to se sexuálními aktivitami, muž ztrácí nejvíce esence právě ejakulací. Zase, na toto pravidlo je třeba myslet zejména v zimě, nejvíce yinovém období v roce, ale přeci jen „všeho s mírou“, i když máte nyní více času… (vliv má roční období, věk a celkové zdraví).
Zdraví je v čínské medicíně o rovnováze, rovnováze mezi yinem a yangem, což je něco, co se táhne jako červená linka nejen čínskou medicínou, ale celou východní filozofií. Proto aktivita, fyzická i mentální, to je Yang, musí být vyvážena odpočinkem, což je Yin. Jinými slovy, dopřejte si dostatek odpočinku!
Spánek je yinová fáze dne. Během něj dochází ke spuštění samoozdravných programů, proto je nesmírně důležitý. Nepodceňujte tuto skutečnost!
Udržte si psychiku v kondici, ač to není snadné.
Každá emoce ovlivňuje náš energetický systém. Emoce vzniká v následku emoční zátěže, stresující situace. To je přesně to, co nyní máme neustále kolem sebe. Strach o zdraví, o své blízké, strach z budoucnosti. Strach narušuje přirozený pohyb Qi v těle a posílá Qi dolů a oslabuje Ledviny, vzpomeňte si, Wei Qi má kořen v Ledvinách!
Přemítání, jak se dostat z této situace, co vše zařídit pro případ, že se stane to či ono. Jak vyřešit něco, s čím jsme se nikdy nesetkali… Nadměrné přemítání oslabuje Slezinu, nyní již víme, že Slezina vyrábí Qi, jejíž součástí je i Wei Qi, tedy naše imunita.
Smutek, lítost nad vynaloženými penězi na dovolenou, která nebude, a které mi nikdo nevrátí. Smutek nad vším naplánovaným, co je nyní jinak. Smutek požírá Qi a oslabuje Plíce. Tak bych mohl pokračovat. Asi se mnou souhlasíte, že je prospěšné minimalizovat negativní dopad emocí.
Smiřte se se situací, kterou nezměníte. Jestliže jsme doma na karanténě, využijme vzniklý prostor na vše „na co nebyl čas“ předtím, na to, co jsme odkládali, byť by to měl být úklid sklepa, nebo zařazení fotek z poslední dovolené.
Dávkujte si přísun informací, které nás chtě nechtě stresují. Není nutné mít zapnutou TV 12 hodin denně, stejně tak, jako sledovat info aplikace na mobilu po 10 minutách.
Nastavte si pevný režim, rutinní úkony, jestliže už toho máte doma dost a dopadá na vás ponorková nemoc. Využijte hezkého počasí a běžte na procházku, denně si zacvičte.
Jestli máte doma malé děti, je to těžké. Nasměrovat jejich yangovou energii tak, abyste to ve zdraví ustáli. Vymyslet jim bezpečný program a zároveň zamezit setkávání s ostatními. Chce to notnou dávku kreativity a trpělivosti. Přesto si najděte chvilku pro sebe, dobijte baterky, je to důležité! Partner, nebo jiný blízký v rodině vám musí pomoci.
Meditujte! Nemusíte sedět v lotosovém sedu půl dne, ale klidně na židli s rovnou páteří. Pozorujte svůj dech při nádechu i výdechu. Když přijde myšlenka, jen si jí uvědomte a opět se vraťte k dýchání. I když to bude jen 10 minut denně, každý okamžik, kdy jste s minimem myšlenek, působí blahodárně!
Cvičení Qigong, jóga, pilates, to vše se počítá! Stejně tak dobrá kniha, dobrý film, podpora blízkého člověka…
Čínská medicína jako součást léčby koronaviru
Prevence je v TČM nesmírně důležitá, protože „I řeku lze zastavit rukou, stojíme-li u pramene. O kilometr dál to je již holý nesmysl“, jak praví další čínské přísloví. Covid 19 je velmi silná Xie Qi (škodlivý patogen z vnějšku) a stejně nakonec závisí na naší Zheng Qi, tedy celkové energetické kapacitě organizmu, jejíž důležitou součástí je Wei Qi, jak se s patogenem srovnáme.
Nebudu zde mluvit o nezbytné hygieně, karanténě, respirátorech a informacích, které jsou dostupné kolem, ale nastíním pohled TČM na samotné napadení organizmu.
V médiích se o tom moc nemluví, ale v Číně se do boje s epidemií zapojila jak západní, tak tradiční medicína, často ruku v ruce. Z pohledu TČM lze průběh nemoci rozdělit do čtyř etap, což neznamená, že by pacient musel absolvovat všechny!
1. Počáteční stádium, nebo lehčí příznaky
Odpovídá příznakům chřipky, bývá zvýšená teplota, rýma, kašel, únava, pobolívání a tíha celého těla, průjem, nechutenství. Podle TČM se jedná o napadení plic patogenem vlhkosti spolu s chladem/horkem dle prostředí a konstituce pacienta. A tomu odpovídá i složení odpovídající bylinné směsi, která odvádí vlhkost a pročišťuje horkost či odvádí chlad. Západní medicína zde tlumí horečku a ostatní příznaky, doporučuje klidový režim. Dostupná antivirotika se zatím neosvědčila.
2. Pokročilá fáze, postižení plic
Patogen překonal energetické brnění a dostal se do hloubky. Vyšší horečka, kašel suchý dráždivý, později až vykašlávání žlutých hlenů (následná bakteriální infekce), dušnost, zchvácenost, žíznivost, pocit sucha. Bylinná směs pročišťuje a chladí horkost, zvlhčuje, rozpouští hlen, uvolňuje plíce, předchází vzniku plicních abscesů.
3. Kritická fáze
Závažné stádium, akumulace patogenu v plicích narušuje jejich fungování. Dušnost a mělké dýchání, upadání do bezvědomí, tíseň na hrudi, arytmie, silné pocení. Zde je potřeba využít specializovanou jednotku urgentní medicíny s asistencí dýchání. Podání bylinných směsí je zde druhořadé, byť by napomohly.
4. Rekonvalescence, náprava bojiště po bitvě
Slabost, pokašlávání, nechutenství, pocení, odpovídají oslabené/zraněné Slezině a Plicím. Užívají se bylinné směsi na podporu orgánů, doplnění Qi.
Bylinkárna TCM Bohemia je připravena k výrobě dostatečného množství bylinných směsí, stejně tak já se všemi kolegy terapeuty čínské medicíny jsme připraveni ve stávající situaci pomoci tak, jak umíme nejlépe. Doufejme, že to nebude třeba.
Preventivně doporučuji cokoliv, co posiluje celkovou vitalitu člověka, tedy i imunitu. Co vše to je, jsem se snažil popsat v prvních částech článku. Snad jsem vás nezahltil informacemi a neznechutil přílišnou odborností.
Přeji vám/nám/sobě dostatek Zheng Qi, vnitřní rovnováhy a zachování dobré nálady! Martin Řezníček
https://martinreznicek.cz/imunita-od-a-do-z-a-pohled-cinske-mediciny-na-koronaviry/