Rekonvalescence, emoce a rostlinné oleje
Přináším vám třetí díl minisérie věnované zdravé močopohlavní soustavě. Zaměřím se na příčiny chronických stavů a jejich řešení, popíšu emoční vliv a samozřejmě zmíním éterické a rostlinné oleje, které podporují tělo i duši. Dočtete se, co zařadit do jídelníčku jako prevenci, aby vaše tělo bylo co nejodolnější při případném útoku bakterií. Tak pojďme se na to podívat…
Jak si pomoci při akutním zánětu močových cest? – se dočtete zde
Chronické stavy způsobují nedoléčené stavy akutní, nebo též nedořešené psychické příčiny
Chronické stavy jsou ty, které trvají delší dobu, mohou trvat souvisle nebo se opakovaně vracet, například jednou za rok. Důsledkem je snížená obranyschopnost člověka. Může se akumulovat stres a únava nebo je zanedbávané tělo a nedostává adekvátní výživu. V tomto případě je nejdůležitější posílení a regenerace organismu. Na místě není detoxikace, ale posílení.
Rekonvalescence je důležitý a často zanedbávaný významný faktor
Odpočinek je lék sám o sobě a přispívá k regeneraci a posílení organismu. Je tedy na místě při jakékoli léčbě dopřát tělu i duši odpočinek do samého uzdravení. Kdo nedoléčí a nedoodpočívá svoji ne-moc, dostane opakovaně příležitost si to zopakovat. A co je váš cíl?
Chronické emoce, které ovlivňují situace v životě
Chronická úzkost je velmi destruktivní. Úzkost a strach jsou velmi nepříjemné stavy, které mohou ovlivnit téměř všechny situace v životě. Každý malý ústupek úzkosti je krokem pryč z přirozeného srdce člověka. Často se ale zdá, že je třeba být trochu osobností, abychom takové pocity překonali. Bázlivost a ostatní emoce jsou aspektem ducha a obvykle jsou těžko vysvětlitelné rozumem. Pocit být lapen jako králíček ve světlech reflektorů, chycený do dilematu, zda bojovat či utéct, hraje svoji jemnou úlohu u milionu lidí nesčetněkrát za den. Jakýkoli případ přebytku nevyhnutelně člověka poškozuje, a proto je moudré vyhýbat se extrémům a přehánění. A to stačí.
Když je vůle v harmonii, je zdrojem iniciativy a rozhodnosti. Je uložena v ledvinách, které nám jako kořen poskytují základní a přirozenou sílu.
Depresivní stav ledvinové povahy obsahuje pocit bezmocnosti. Takto stižení lidé se mohou cítit přemoženi silami, které nedokáží zvládnout. Může se jim zdát, že od nich život žádá příliš mnoho.
Tyto stavy oslabují duchovní ochranu orgánů močopohlavní soustavy a tím může docházet k opakovaným zánětům močových cest.
Éterické oleje jako silní pomocníci pro tělo i duši
Ať je příčina známá nebo neznámá, volíme éterické oleje, které podporují vůli
Tymiánový olej pomáhá otcovským přístupem dodat sebejistotu.
Tymián (Thymus vulgaris) pomáhá těm, kdo postrádají odvahu a jsou odmítaní. Dodává radostný odhodlaný optimismus a podporuje vůli. Přináší duchovní statečnost a podporuje při pocitech osamění.
Olej z plodů jalovce má podobný účinek jako tymián.
Jalovec (Juniperus communis) je vhodný pro ty, kteří dovolili, aby negativita způsobila strnulosti jejich názorů a strach z neúspěchu zablokoval jejich úsilí úspěchu dosáhnout. Boří psychickou stagnaci a pomáhá při přetížení, přepracování a pocitech opomíjení.
Cypřišový olej pomáhá pokročit dopředu po psychické stránce.
Cypřiš (Cupressus sempervirens) se doporučuje lidem, kteří mají pocit že jsou ovládáni a je s nimi manipulováno. Protože je zde většinou vůle skryta nebo zasažena, vůle druhých ji snadno přemůže, což vede k pocitům útisku.
Záněty v létě nebo v zimě?
Vyskytuje-li se zánět v létě, je vám spíše horko a bolesti jsou pálivého charakteru, doporučují se éterické oleje z levandule, eukalyptu citronovonného, citronu, santalu nebo řebříčku.
Jste-li zimomřivější a bolesti jsou spíše svíravé, doporučují se éterické oleje z jalovce, eukalyptu globulu nebo niaouli.
Z těchto éterických olejů si můžete vyrobit směs k potírání podbřišku a spodní části zad. Do 30 ml brusnicového oleje vyberete jeden až tři oleje éterické a nakapete maximální celkový počet 15 kapek.
Úprava výživy při infekcích močových cest
Nezbytnou součástí léčby je úprava jídelníčku
Další podporou fyzického těla je strava
Do jídelníčku je dobré zařadit červený meloun, okurky, třešně, višně, drobné bobulovité ovoce, petržel a celer.
Bylinky, které mají močopudný nebo protizánětlivý účinek
Bylinky s tímto účinkem jsou nať přesličky, plod borůvky, květ měsíčku, nať i kořen petržele, kořen libečku, list máty a nať kopřivy. Z těchto bylinek si můžeme dělat odvary, obklady anebo je jíme v syrovém stavu.
Nejznámějším přírodním prostředkem prevence i léčby je brusinková šťáva
Fytochemikálie brusinek podporují ochranu sliznice tak, že se nemohou „přilepit“ a tím nezpůsobí infekci. Brusinky je možné konzumovat v čerstvém stavu nebo ve formě tablet, což je u nás dostupnější. Brusinky jsou výbornou prevencí a doporučuji takové užívání v případě opakovaných močových infekcích. Identické jsou i borůvky a ostružiny. Co do účinku, jsou velmi podobné brusinkám.
Velkou podporou je vnitřní užívání rostlinných olejů
Rostlinné oleje doporučuji lisované za studena a od dodavatelů, kteří na vás působí věrohodně, či k nim máte důvěru.
Blahodárná pupalka dvouletá
Pupalka má léčivé schopnosti. Je nesmírně důležitá pro zdraví všech tělesných orgánů a je hlavním zdrojem kyseliny gama-linolenové, která se účastní mnoha metabolických procesů.
Pomáhá při předmenstruačních bolestech, v menopauze a harmonizuje hormonální nerovnováhu. V kombinaci s makadamiovým olejem je výborná v období klimakteria. Navrací pleti elasticitu a je proti stárnutí.
Pomáhá na ekzémy i lupenku, na poruchy trávení. Olej je výborný při nervových poruchách, roztroušené skleróze a impotenci.
Její rozsah působení je opravdu široký a já užívání tohoto oleje doporučuji každé ženě.
Dýňový olej nejen na močové cesty
Dýňový olej mírní močové infekce. Rozdrcená semena smíchaná s medem či mlékem mají tišící účinek při řezavém močení. Doporučuji u stavu akutního i chronického. Doporučuji semínka naklíčit a tím je napotencujeme.
Olej se lisuje ze semen a má výrazné hojivé a zklidňující účinky.
Panenský olej má dobré zvláčňující a restrukturalizační schopnosti, prospívá vlasům a je velice užitečný jako zábal na namáhané a poškozené vlasy a omezuje jejich vypadávání.
Nechť se nám všem daří užívat si dary ženství a mít krásné parterské i rodinné vztahy. Přeji vám zdravou močopohlavní soustavu.
Autorkou článku je Darina Hájková Ellingerová. Foto: Pixabay.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku.
Zdroje:
- ZRUBECKÁ Adéla a AŠENNBRENEROVÁ, Ivana. Aromaterapie v životě ženy. Mladá fronta a.s., 2008. ISBN 978-80-204-1938-5
- MUDr. BUKOVSKÝ, Igor, PhD. Nová miniencyklopedie přírodní léčby. Ostrava: Bookmedia s.r.o., 2016. ISBN 978-80-88063-28-9
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše. Praha: Alternativa, 2013. ISBN 978-80-85993-64-6