Vítejte u druhého dílu miniseriálu o močovém ústrojí. Tentokrát se podíváme, jak si můžeme pomoci při akutním stavu a jaké souvislosti se nabízí k bližšímu pochopení. Seznámíte se s rizikovými faktory i aktivní léčbou a nebudou chybět ani receptury.

Co to je akutní zánět a jak ho poznám?

Zánět močových cest je druhým nejčastějším infekčním onemocněním

Zajímavé je, že jím trpí přibližně 50 % dospělé ženské populace. Léčba by měla být co nejrychleji započata, aby se infekce nerozšířila do ledvin. Infekce může postihnout horní část močových cest (pyelonefritida = zánět ledvinové pánvičky) nebo jejich dolní část (urenritida = zánět močové trubice a cystitida = zánět močového měchýře).

Zánět močového měchýře a někdy i jeho ústí do močové trubice je mimořádně bolestivý a nepříjemný. Nemoc provází časté nutkání na močení, kvůli kterému je třeba vstávat několikrát za noc. Objem moči je malý a močení velmi bolestivé. Zánět způsobuje bakteriální infekce a někdy i drobné poranění při pohlavním styku.

Můžeme rozlišit dva typy

Jedním typem je takzvaný zánět močových cest „horkého typu“. Horký typ se projevuje pálivou bolestí a malým množstvím tmavé moči. Postihuje organismus nejčastěji v létě. Je třeba vynechat mléčné výrobky, cukr, kávu a alkohol.

Druhým typem je zánět „chladného typu“, který provází bolest svíravá a moč je spíše čirá. U chladného typu je třeba vynechat opět alkohol, cukr a mléčné výrobky a doporučuje se nepít ovocné džusy. V tomto případě je třeba prohřívat organismus suchým teplem a vytrvat v léčbě.

Proč vzniká?

Jednou souvislostí je emoční rovina a další jsou vnější faktory, které si způsobujeme sami

Podívejme se na emoční rovinu, která oslabí ledviny a močové cesty a tím se dostane do nerovnováhy duchovní ochrana těchto orgánů. Díky ztrátě nebo oslabení duchovní ochrany vznikne prostor pro enterobakterie (Escherichia coli, Enterococcus), mykotický organismus Candida či virus Herpes simplex genitalis. Další související faktory jsou takové, které můžeme sami ovlivnit způsobem hygieny a stravou.

Nerovnováha emocí vede k nerovnováze ve fyzických funkcích

Ledviny jsou sídlem vůle a spolu s močovými cestami patří k elementu vody dle TČM. S elementem vody souvisí emoce strachu a děsu (šoku). Ve strachu a úzkosti se, podle orientálního lékařství, dostávají tyto orgány do nerovnováhy.

Strach působí na tělo zvýšenou produkcí adrenalinu, zvýšením svalového tonu i dechové a pulzové frekvence. Jakmile se v důsledku nestability vůle stanou obavy neúměrnými, vede to samozřejmě k psychické disharmonii.

Náhlý šok může zanechat svou stopu na ledvinách

Záleží na tom, jak strach a děs rozvineme. V případě akutního stavu jde spíše o prožitek náhlého šoku či děsu, což velmi oslabí ledviny a močové ústrojí. Může se jednat o silné leknutí, náhlou ztrátu partnera nebo podkopání jistot v partnerství i životě, které jsou pro nás důležité. V případě, že jde o extrémní situaci, je to cesta k nemoci. Člověk se stává bezmocným – nemocným.

Strach má i své pozitivní stránky

Je zároveň základní emocí, která poskytuje naší duši zdroj pro instinkt přežití. Všichni se potřebujeme cvičit v tom, abychom dávali pozor. Potenciální schopnost pociťovat strach je hluboce zakořeněná a potřebná. Bez toho bychom přišli o moudrost plynoucí z vědomí naší smrtelnosti a přestali bychom usilovat o sebezáchovu.

Rizikové faktory, které můžeme sami ovlivnit

Abychom předešli zbytečnému dráždění a namáhavému zpracování faktorů, které působí z vnějšku, můžeme se zaměřit na následující doporučení.

  1. Je třeba, abychom dbali na pravidelný pitný režim a při nutkavém pocitu na močení vykonali potřebu co nejdříve.
  2. Dávejme přednost při menstruaci neparfémovaným vložkám před tampóny.
  3. Vhodnější je bavlněné prádlo, které je prodyšné. Doporučuje se nenosit tanga.
  4. Při návštěvě bazénu s chlorovanou vodou je dobré zavést do vagíny kapsli s probiotickými bakteriemi.

V čem spočívá aktivní léčba

Aktivní léčba spočívá v tom, že co nejdříve uděláme vše, co umíme a známe. Například zvýšíme pitný režim, snížíme příjem potravin, dopřejeme si odpočinek, pomodlíme se, užijeme tinktury či homeopatika, nasadíme léčbu s pomocí éterických olejů či zapůsobíme na akupresurní body. Základem je pomoci tělu, aby vše lépe zvládlo.

Úprava výživy

Do jídelníčku je doporučeno zařadit petržel (nať, plod i kořen), celer, červený meloun, bobulovité ovoce, okurky, třešně i višně.

Jako velkou podporu léčby můžeme vypít přeceděnou umixovanou směs ze dvou polévkových lžic čerstvé natě petržele a šálku vody.

Léčbu infekce podpoří užívání tinktury z lichořeřišnice větší a nálev z lípy srdčité.

Léčba pomocí éterických olejů

Bakterie se mohou stát rezistentní na antibiotika, proto je léčba éterickými oleji obzvláště účinná.

Zde jsou uvedeny receptury dle Valerie Ann Worwood:

Denně provádějte masáž podbřišku, boků a křížové oblasti, dokud potíže nevymizí.

Někdy stačí pár dnů, ale není to pravidlo. V některých případech je třeba vytrvat i dva týdny. Sami poznáme, že přišla úleva a že nastal čas léčbu ukončit. Namíchejte 30 ml kvalitního rostlinného za studena lisovaného brusnicového oleje a přidejte 5 kapek šalvěje lékařské, 5 kapek dobromysli a 20 kapek niaouli.

Skvěle působí i sedací koupele, kdy voda sahá do úrovně boků

U sedací koupele užijme ve směsi hydrofilní rostlinný olej, který propojí s vodou i éterické oleje. Přidáme 5 kapek levandule, 5 kapek majoránky a 5 kapek koriandru. Nedoporučuji užívat éterické oleje pouze s vodou, zůstaly by na hladině a mohou tak podráždit kůži.

Užívejme života plnými doušky s respektem ke svému tělu a psychice. Své zdraví máme ve svých rukou.

Autorkou článku je Darina Hájková Ellingerová. Foto: Pixabay, Canva.

Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:

„Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.“

Zdroje:

  • WORWOOD, Ann Valerie. Voňavá lékárna. Příbram: Marie Noe One Woman Press, 2012. ISBN 978-80-86356-47-I
  • ZRUBECKÁ Adéla a AŠENNBRENEROVÁ, Ivana. Aromaterapie v životě ženy. Mladá fronta a.s., 2008. ISBN 978-80-204-1938-5
  • MUDr. BUKOVSKÝ, Igor, PhD. Nová miniencyklopedie přírodní léčby. Ostrava: Bookmedia s.r.o., 2016. ISBN 978-80-88063-28-9
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše. Praha: Alternativa, 2013. ISBN 978-80-85993-64-6

Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku.