Lenka Svobodová je vyhlášená aromaterapeutka, psychoterapeutka a masérka v jedné z nejsevernějších oblastí naší země – Šluknovském výběžku. Dostat se k ní jako nový klient je velmi obtížné a i ti, kteří k ní chodí, se musí obrnit trpělivostí před dlouhými objednacími lhůtami. A protože jsem nedávno začala pracovat ve stejném oboru i lokalitě, napadlo mne Lenku vyzpovídat a zeptat se na to, jak se k aromaterapii dostala, jak začínala a na spoustu dalších zajímavých otázek. Na konci rozhovoru vás čeká i recept na masážní směs podle Lenky Svobodové 🙂

Lenko zajímalo by mne, jak jste se k aromaterapii dostala a kdy to bylo?

Lenka Bluetee pracovala původně jako učitelka v mateřské školce

„K aromaterapii jsem se dostala v roce 2001, kdy jsem poprvé navštívila aromamasáž u aromaterapeutky Adély Zrubecké. To byl první nádech světa vůní spojených s dotykem a s něčím, po čem jsem v té době už vnitřně toužila. Také hned po první masáži jsem věděla, že to je TO, co jsem hledala a hned jsem si chtěla udělat nějaký kurz masáží. Vůně bylin a květů mi byla velmi blízká, a tak mi Adéla nabídla studium na Institutu aromaterapie.

Aromaterapii navíc předcházelo učení Reiki v roce 1989. A tomu zase předcházela nehoda, kdy jsme doma hořeli a manžel byl dosti popálený. A vlastně tím to všechno začalo. Oheň jaksi vzplanul i ve mě a já pak najednou vnímala, že se manžel díky Reiki rychleji zotavuje, že láska, síla a doteky fungují i nějak jinak, než jsem doposud vnímala, a narůstala ve mně potřeba péče o druhé.“

Kdy jste tedy začala studovat Institut aromaterapie a kdy jste ho dokončila?

„Studovat na Institutu aromaterapie jsem začala v září 2001 a studium jsem dokončila v roce 2003. S úsměvem vzpomínám na začátky ve škole: zrovna první víkend byl o chemickém složení éterických olejů a to nebyla moje parketa :-). Chtěla jsem to vzdát, nevěřila jsem si. Mé povolání v té době bylo učitelka mateřské školy, a tak jsem si říkala, že zůstanu u svých dětiček a Reiki. Jenže dnes už vím, že osud je osud a naštěstí má duše, vůle a zvědavost mne vylákala znovu do Prahy na další studijní víkend. A tak se to rozjelo. Už tam vznikla přátelství, následovali báječní lektoři a témata, která mne zajímala. Během studia jsem už postupně začala pomaloučku míchat oleje a masírovat známé.

Studium aromaterapie jsem ukončila v roce 2003. Tématem mé diplomové práce bylo Terapie dotekem a vůní na bolestivé stavy hlavy a na migrény. Toto téma jsem si vybrala, protože okolo mne byly ženy, které trpěly bolestmi hlavy a já jsem tak měla možnost s nimi pracovat. Cítila jsem, že mě baví kombinovat vůně olejů, dotek a pootevírání nitra lidí a hlavně hledání skutečné příčiny jejich problému.“

Co bylo potom?

„Po ukončení studia jsem aromaterapii využívala doma, u svých známých a i při mé dosavadní práci v mateřské škole. Dětem ve školce jsem začala dávat éterické oleje do aromalampy, občas jsem zařadila nějaký ten olejíček na chodidla dětí v rámci cvičení nebo rozhovoru o rostlinách a jejich možností dostat se až do kouzelné lahvičky 🙂 Mým záměrem bylo vedení dětí k pozitivnímu vztahu k přírodě, vnímání vůní a možnosti pomoci si navzájem i láskyplným dotekem. Do výuky jsem také zařadila tzv. míčkování (masáž míčky) a pak následně i ošetření olejem s lehkou intuitivní masáží (v té době to ještě šlo).

Začala jsem ale i více a více masírovat a bylo náročné všechno časově skloubit dohromady. Následovaly ještě další semináře týkající se masáží a aromaterapie. Byla to taková velká smršť, byla jsem nadšená ze všeho nového, otevíral se mi nový svět. Ale mělo to i svá úskalí: cítila jsem se vyčerpaná, dávala jsem více než jsem přijímala. Ozvalo se mé podvědomí, že musím volit – mateřská škola nebo aromaterapie. A nebylo to pro mne vůbec jednoduché, protože jsem býk, který má rád jistoty. Ale hlas duše opět zvítězil. Vesmír je dokonalý a zná nás jako sebe sama 😀 a hlavně věděl, že je třeba mne trošku nakopnout, abych se pohnula a rozhodla. A pak jsem dostala nabídku od Adély a firmy Nobilis Tilia odjet do Thajska učit se thajské masáže. V roce 2005 jsme odletěly se skupinou žen do Thajska, kde jsem dostala odpověď na svoje dilema. Vrátila jsem se a dala v mateřské školce výpověď.

Tudíž od léta 2005 masíruji a věnuji se aromaterapii, psychoterapii v mém malém království světa vůní.“

Na Institutu nás učili, že „životnost“ maséra je 10 let, co děláte proto, aby to u vás neplatilo?

Lenka Bluetee při své letošní návštěvě Indie

Už téměř 17 let pracuji s lidmi a práce je to krásná, i když poslední dobou nějak více náročná. Lidí, kteří se otevírají a chtěli by relaxaci či nějakou jinou pomoc je stále více a více. Ale čas je jeden a mám jedny ruce, a tak jsem velmi ráda, že se tu objevují další maséři. Jsem taková aromababička a říkám to i lidem, že životnost maséra je 10 let, a proto už nemohu přibírat další lidičky, abych mohla pracovala i nadále….

Ve volném čase se věnuji cestování, ráda v zimě jezdím do sauny a bazénu se slanou vodou, to je velká očista. Také chodím na jógu, ráda si čtu, ale nejraději chodím do lesa, dříve s mým chlupatým čtyřnohým kamarádem, nyní s malým vnoučkem. Také kolo a zahrada jsou mou zálibou, vše beru jako možnost načerpání energie. Je toho spoustu, proto televize u mne nemá šanci. Musím si hodně vybírat, abych vše propojovala.

Já se také stále učím, pracuji se sebou, i skrze druhé, uvědoměním si, jak pracují naše emoce, mysl a jak na vše reaguje tělo. Je to má cesta a dává mi to smysl. Každý má svůj vlastní příběh. I ten můj mě vedl a vede, a i když není všechno růžové, tak právě to je největším přínosem a darem, i když to v přítomnosti vůbec tak nevypadá.

Hodně informací o sobě jsem čerpala na cestách. Právě uvědoměním si toho, KDO JSEM a PROČ JSEM TU? Mise, které jsem absolvovala a poznání obyčejných lidí mi dalo velmi mnoho.“

Lenko, podle čeho vybíráte éterické oleje svým klientům?

„Z počátku jsem s lidmi vyplňovala dotazník, později jsem od toho upustila. Nyní éterické oleje míchám podle intuice a dle rozhovoru s klientem. Za ta léta práce mé klienty znám a považuji většinu za přátele. Už sami mi mnohdy začnou říkat, co je trápí. Pokud je třeba, míchám oleje tzv. na míru. S nimi si vyhraji, čaruji s vůněmi a pokud to je možné, nabíjím je venku. Nikdy nevím předem, co mi vyjde. Zpočátku jsem si vše zapisovala, ale s posouváním hranic ve mě, mohu tvořit oleje tak, jak mě to oslovuje. I když chemici by ze mě radost neměli 🙂 Hlavně je to o dohodě mezi mnou a klientem a když vůni něco chybí, klient se nadechne a já kompozici dotvořím…“

Jaké masážní techniky používáte? Zůstala jste u aromaterapeutické holistické masáže, která se vyučuje na Institutu aromaterapie, nebo jste techniku nějak změnila?

„Masáž používám stále tak, jak jsem se ji naučila, tedy holistickou aromaterapeutickou masáž, ale často intuitivně zařadím i nějaký ten jiný tah. Všechno dělám tak, jak to cítím nebo jak potřebuje klient. Dělala jsem i thajské masáže, Dornovu metodu, havajskou masáž, ale postupně jsem od nich ustoupila. Mám pocit, že jsem se narodila pro aromamasáž. Někdy zařazuji také medovou masáž a reflexní terapii, ale také v kombinaci s éterickými oleji.“

Věnujete se také psychoterapii, jak jste se k ní dostala?

„V letech 2005 -2006 jsem absolvovala Cestu k sobě psychoterapie, sebepoznání, také Zen tarot, cestu šamanskou (moje druhé jméno Bluetee jsem dostala od šamanky, je to moje milované jméno duše), vše další, co se mi nabízelo jako možnost prozkoumávání nitra v nás. Nemohu říci, že by to byla konečná, nesmírně mě to baví a stále mám co objevovat. Vesmír v nás je nekonečný. Ale vše propojuji s aromaterapií, nemám to oddělené, právě ta spolupráce olejů, tzn. světa přírody, v nichž je ukrytá síla Země a láska Slunce mě fascinuje. K tomu se přidává otevřenost klienta – jeho duše i těla, má otevřenost a vzájemná důvěra… to je teď má cesta. A co bude dál? Zatím nevím, nechávám se vést… „

Nejkrásnější na práci aromaterapeuta je podle mne, když klient odchází spokojený a s úsměvem. Co byste k tomu řekla?

„Mám velikou radost, když ode mne odchází člověk ve větší lehkosti a radosti a já děkuji vůním, hudbě, plamínkům svíčky, prostoru, kde se nacházím a všem, co mi pomáhají a též sobě 🙂 Na aromaterapii mne překvapuje, že mám stále co objevovat, i po tolika letech.“

Aromaterapie je stále pro spoustu lidí naprostou neznámou, že?

„Ano, aromaterapie je opravdu ještě málo v podvědomí lidí. Raduji se, když vidím, že další člověk použil éterický olej a řekne mi, že mu pomohl. Občas také kolem sebe slyším, že ženy sem a tam hovoří o bylinkách a chtějí přejít na přírodní kosmetiku. Ale vím, že každý máme svůj čas rozhodnout se pro krásné změny. Vnucování se nevyplácí, spíš jde o to být příkladem.“

Máte nějaké oblíbené éterické oleje, na které nedáte dopustit?

„V průběhu mé práce jsem měla nějaký ten éterický olej radši, ale bylo to spojené s tím, jak jsem se učila a co jsem v danou dobu potřebovala. Ale vždy jsem měla ráda citrusové vůně, zvláště grep, ten mám ráda dodnes. Nyní mám ráda většinu olejů, protože kombinováním vznikají vůně, které samostatně tolik nosu neladí, ale mohou pomoci. Mou největší láskou je ale růže, to je ta skutečná královna, která otevírá ty nejhlubší komůrky, které mnohdy nejprve bolí. Ale růže je i laskavá a konejšivá, léčí, harmonizuje a hlavně nám říká: „je třeba vše dostat na světlo a vyléčit“. Miluji i benzoe v kombinaci s ylang-ylang, pomerančem sladkým a geránií růžovou.

Na mých cestách vždy byly přítomny levandule, máta peprná, tea tree, ravintsara a nějaký citrus pro rozptýlení na pokoj a bez tzv. mazadla na tělo s příjemnou vůní bych ani nikam nejela.“

Lenko, moc děkuji za krásný rozhovor, bylo mi ctí vás poznat.

Kátma

Recept na masážní směs podle Lenky Svobodové

Několik kapek benzoe, ylang-ylang, pomeranče sladkého a geránia růžového nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml. Počet kapek všech éterických olejů dohromady by neměl přesáhnout 15 kapek. Do lahvičky přidejte 30 ml panenského rostlinného oleje a dobře promíchejte.

Lenka Bluetee Svobodová

Pracuje už 17 let jako aromaterapeutka, psychoterapeutka a masérka v jedné z nejsevernějších oblastí naší země – Šluknovském výběžku. Ve volném čase se věnuje cestování, cvičí jógu, ráda si čte a velmi ráda chodí do lesa. Věnuje se také péči o svoji zahradu a jízdě na kole. Televize u ní nemá žádnou šanci.

Autorkou článku je Kateřina Kátma Hrazdirová. Foto: archiv Lenky Bluetee.

Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku.