Třezalka (Hypericum perforatum) patří k bylinkám sbíraným na slunovrat. Letní slunovrat začíná 21.6. a trvá celých 12 dní. V té době slunce dosáhne svého nejvyššího postavení. Na chvíli se zastaví, aby pak mohlo zase putovat dál. Lidé vyšli oslavovat pod širé nebe, veselili se, milovali se, sbírali bylinky a posvěcovali je, protože v tuto dobu je největší léčivá energie přírody dostupná každému.
V přírodě je nejvíce světla a třezalka je plně rozkvetlá. Je to doslova květina plná světla a já popravdě neznám žádnou českou bylinku, která by dokázala dát člověku tolik světla ve chvílích, kdy se zmítá v těžkém životním období. V následujícím článku najdete informace, s čím vším může třezalka člověku pomoci – od fyzických obtíží až po ty duševní. A také recepty, jeden na velmi oblíbený a vysoce účinný třezalkový olej, tedy macerát bylinky v rostlinném oleji, a na čaj proti neplodnosti. Čtěte dále!
Třezalka byla vždy bylinou svátků, pohanských i křesťanských
Jakmile se v Evropě ukotvilo křesťanství, změnil se pohanský svátek slunovratu na svátek Jana Křtitele. A třezalka se stala jeho symbolem. Její lístky vypadají jako svatozář a když ji promneme, zůstane nám červené barvivo na prstech. To symbolizuje světcovu krev. Můj manžel pocházející ze Slovenska ji nazývá lubovník.
Žlutá proti zlobě a strachům
Název Hypericum je odvozen z řečtiny a znamená „nad zjevením, nad obrazem.“ Prostě nás táhne z vnitřního pekla do výšin štěstí a nebe. Z temnoty ke slunci, které tak miluje a jehož barvu nosí. Žlutá barva patří přítomnosti a třetí čakře. V třetí čakře jsou uschovány naše strachy, nenávisti a zloby. Třezalka nás dokáže vyvést do radosti a pohody.
Odhání hysterii i samotného ďábla
Používala se na odehnání zla, proti bouřce. Ve středověku při mučení čarodějnic se hojně vykuřovala a dávala se ubohým do úst, aby řekli pravdu. Což bylo úžasné, protože musela ohromně pomoci snášet takové zlo v podobě mučení. Také mohla mučitele a jejich strach z ďábla ukonejšit do takové míry, že byli klidnější a lidštější? Věřilo se totiž, že třezalky se bojí samotný ďábel. Je velmi vhodná pro přecitlivělé osoby, které mají sklony k hysterii.
Na záněty i deprese
Na fyzické tělo je výborná při popáleninách, ekzémech, ústřelech, depresivních stavech, na kašel, bolest hlavy, žlučník, žaludek a dvanácterník, nespavost, přepracovanost, neklid, neplodnost. Je silně protizánětlivá, s přestávkami se osvědčila při léčbě roztroušené sklerózy. Napomáhá rehabilitaci po mozkové mrtvici (Ing. Věra Žďárská).
Kontraindikace třezalky
Pozor při sbírání. Může být alergie na její pyl, kterého má hodně. Předávkování se projevuje průjmy, vnitřním krvácením. Z toho důvodu se nesmí používat ve vysokých dávkách. Také bylinář Franěc vypozoroval, že u nádorových onemocnění se po podání třezalky stav nemocného zhorší.
Obsahuje hypericin, hyperforin, cytochrom. Hypericin je fotodynamicky účinná látka. Po jejím požití a vlivem světla dochází na pokožce k podobným projevům, jako po nadměrných dávkách UV paprsku. Vyvolává světloplachost a podráždění kůže u býložravců, kteří je spasou. Hyperforin je hlavní účinnou složkou třezalky tečkované. Je účinný nejen při oparu, ale může být nápomocný i při léčbě alkoholismu. Také bylo zjištěno, že hypertrofin podporuje uvolňování neurotransmiteru norepinefrinu, což odstartovalo spekulace nad tím, že by mohl být nápomocný při zmírňování symptomů ADHD (poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou). Cytochrom ovlivňuje účinky léků. Proto je potřeba být opatrný, např. pokud bere žena antikoncepci.
Éterický olej není fototoxický, velké molekuly hypericinu nejsou obsaženy v destilovaném éterickém oleji (éo). Díky alfa-pinenu éo oxiduje, proto starší éo může iritovat pokožku. Éterický olej obsahuje alergen limonen (Florihana, 2017).
Macerace aneb jak na vlastní „zlatý“ olej
Macerovaný olej občas bývá pojmenováván jako fytol. „Phyto“ znamená rostlina a „ol“ znamená zkratka pro oleum, olej. Fytol je ale i zvláštní chemická látka, proto je potřeba vždy dávat pozor, v jakém kontextu je toto slovo použito.
Už od nepaměti se používaly různé masti a maceráty jako léčebné prostředky. Je to typ extrakční metody, která se dodnes používá v Africe. Jak uvádí Jan Kusmirek, britský aromaterapeut, je zbytečné dávat do takového bohatého macerátu ještě éterický olej z té samé rostliny.
Solární (sluneční) extrakcí po několik týdnů se dostanou do oleje i éterické oleje. Rostlina poskytla nejen složku éterického oleje, ale i látky rozpustné v tucích. Éterický olej z třezalky se dá získat velmi těžko. Proto také stojí tolik peněz.
Recept na třezalkový olej
Trháme 20 – 30 cm kvetoucí nať, bez dřevnatých lodyžnatých částí. My s manželem většinou třezalku trháme začátkem července v Itálii, koupíme zdejší kvalitní olivový olej a macerujeme na střeše auta na přímém slunku. Třezalkový macerát je základem tzv. Breussovy masáže. Tato masáž je známá hlavně v souvislosti s Dornovou metodou.
Postup
Vezmeme skleněnou láhev, naplníme ji čerstvými květy třezalky a zalijeme rostlinným olejem – olivovým nebo slunečnicovým olejem. Přikryjeme plátýnkem. Necháme 3 týdny stát na slunci. Občas protřepeme. Scedíme do hnědé láhve a uložíme v chladnu.
Hydrolát z třezalky
Používá se na zklidnění při astmatickém záchvatu. Když je člověk méně ve stresu, tak je menší pravděpodobnost, že se astmatický záchvat stane. Můžeme tento hydrolát kombinovat s hydrolátem z neroli.
Po dobu 3 týdnů užíváme 2 polévkové lžíce v 1 litru vody. Popíjíme během dne. Hydrosol/hydrolát podle Suzanne Catty není fotosenzitivní ani při vnitřním užití, ani při vnějším užití. Výborně se doplňuje s hydrolátem ze slaměnky, kdy krásně ošetřuje pleť.
Léčivé čaje s třezalkou
Čaj paní Hanseové proti neplodnosti:
- 100g natě třezalky
- 100g natě kopřivy
- 100 g natě kontryhelu
- 50 g květu hluchavky bílé
- 30 g květu měsíčku
- 20 g natě řebříčku
Jedna polovina lžíce směsi se spaří 250 ml vroucí vody a 15 minut se nechá vyluhovat, potom se scedí. Pije se neslazené 3krát denně v čase jen mimo menstruaci. Pro využívání dávky je pauza 14 dní a kúru je možno zopakovat. Podle okolností byl řebříček někdy vypuštěn, jindy bylo dávkování sníženo na 250 ml denně. Vypít po doušcích.
Lidový recept na čaj proti hlístům
20 g sušené natě se vaří 2 minuty v 0.25 l vody a nechá se 10 minut odstát. Scedí se. Užívají se 3 šálky denně.
Bachovy esence, homeopatie a třezalka
Bachova esence z třezalky je vhodná pro malé děti, které trpí úzkostí ve tmě a osoby obecně citlivé na světlo. Přináší světlo do života, radost, vášeň a ochranu. Můžeme přidat éterický olej myrtu, heřmánek římský. Také se výborně doplňuje s tkáňovou solí Magnesia phosphorica.
Recept na vlastnoručně vyrobené bachovky
Najdeme si palouk, kde roste třezalka. Nejlépe tiché a klidné místo. Chodíme na toto místo meditovat aspoň 3 dny předtím, než budeme vyrábět „Bachovu“ esenci. Při slunečním světle, nejlépe okolo 24. 6., vezmeme křišťálovou mísu, čistou pramenitou vodu a květy třezalky, posbírané na místě, kde jsme se ladili na Duši třezalky. Vložíme s láskou do křišťálové mísy s vodou a necháme na sluníčku 5 hodin. Kontrolujeme, aby slunce svítilo bez přestávky na naši misku. Během těch 5 hodin si můžeme zpívat, milovat se, číst si a prociťovat krásu a ochranu vesmíru. Po 5 hodinách vezmeme esenci, nalijeme ji do modré, fialové, hnědé nebo zelené lahvičky (podle pocitu), zakonzervujeme brandy nebo slivovicí a používáme po kapkách.
Homeopatický lék Hypericum perforatum
Třezalka v homeopatické podobě je výborná proti bolesti. Říká se jí „Arnika na nervy“. Tento lék se indikuje ve chvíli, kdy dokážete přesně popsat dráhu vystřelující bolesti. Poranění s poškozením nervových zakončení. (Ing. Iva Valentová)
Zdroje:
- FARMER-KNOWLES, Helen. Léčivé rostliny od A do Z: nejnovější průvodce světem bylin, stromů a květin : [podrobný přehled květin, stromů a plodů s uzdravovací silou]. V Praze: Metafora, 2011. ISBN 978-80-7359-270-7.
- HRUŠKA, Blahoslav. Jak se léčit rostlinami: herbář 145 léčivých rostlin s předpisy lidového léčení. Praha: Ottovo nakladatelství, 2011. ISBN 978-80-7451-110-3.
- CATTY, Suzanne. Hydrosols: the next aromatherapy. Rochester, Vt.: Healing Arts Press, c2001. ISBN 0892819464.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- NOVÁČEK, František. Fytochemické základy botaniky. Vyd. 2., dopl. Olomouc: Fontána, 2008. ISBN 978-80-7336-457-1.
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
- BODLÁK, Jiří. Byliny v léčitelství, v kosmetice a v kuchyni. V Olomouci: Poznání, 2005. ISBN 80-86606-40-6.
Autorkou článku je Xenie Bodorík Pilíková. Foto: autorka, Pixabay.
Zdroj článku: