Testování pravosti éterických olejů (EO) s pomocí kapky na (přednostně) filtrační papír je pouze hrubá indikace. Mnohé EO zanechávají stopu po rozpití, a to i po 24 hodinách, např. kvůli tomu, že mají malý obsah barviva (rostlinného pigmentu).

Sem patří různé citrusové oleje nebo hřebíček, těžší EO, většinou původu tropického jako ylang-ylang. EO s vysokým obsahem seskviterpenů jako např. šalvěj muškátová, nechávají stopy právě kvůli seskviterpenům, které jsou těžší, nevyprchají a navazují se na papír.

Většina EO skladováním polymeruje a polymery se potom také zadržují na filtračním či jiném papíru. Absolue a jiné extrakty, které nebyly získány přímo destilací, vždy zanechávají stopy. Falzifikace jsou ale mnohem rozsáhlejší než pouze přidáním rostlinného oleje, a tyto falzifikace se vůbec na filtračním papíru neobjeví.

Pokud je obava z falzifikace přidáním rostlinného oleje, můžete si sami vyzkoušet jednoduchý test – přidejte pár kapek rostlinného oleje do čistého EO, protřepejte a dejte kapku na filtrační papír. Uvidíte, že střed rozpitého kruhu je tmavší a jaksi „olejnatý“. Celá skvrna je po 24 hodinách tmavší než ta, kde není přidaný žádný rostlinný olej.

Některé zdroje uvádějí, že naředěné EO jsou jaksi olejnatě cítit na kůži – já to tedy nerozpoznám, ledaže by to bylo opravdu silně naředěno, což se také stává. Jiné zdroje zase uvádějí, že takto naředěný olej se drží na hladině vody, ale to nepovažuji vůbec za dobrý příklad.

Pro zajímavost bych doporučila mít filtrační disky, např. v průměru 10 cm, a kápnout do středu malou kapku (vždy stejnou), jeden EO na jeden papír. Tužkou ohraničit rozpitý obrys. Potom naředit třeba z 5 % nebo 10 % rostlinným olejem a udělat to samé – uvidíte, jaká je změna v barvě a rozpití. Sama jsem vyzkoušela zaručeně pravé EO, které jsem osobně destilovala, a téměř vždy byl vidět kruh. Nejméně u jehličnanů, které mají převážně pineny, nejvíce u EO se seskviterpeny, např. u cedru atlaského.
Z výše uvedených důvodů bych metodu pomocí filtračního papíru nedoporučovala coby přesvědčivou pro pravost EO, v nejlepším případě pouze coby hrubý ukazatel.

PhDr. Kateřina Svoboda