Problémem nejsou bakterie, ale prostředí vhodném k jejich usazení. Aby bylo prostředí čisté, o to se snaží lymfatický systém, který je součástí imunitního systému. Prostředí se mění díky hromadění homo toxinů – lidských jedů.

Mandle jsou součástí lymfatického systému, který je často příliš zatěžován tím, že musí produkovat lymfocyty potřebné k boji s toxiny. Toxiny pocházejícími z nezdravé potravy, prostředí (zakouřeného vzduchu), ale i psychických stavů. Často jde o projev alergií, obvykle na kravské mléko, čokoládu či jiné silné alergeny. Dle čínské medicíny se stav prostředí nazývá tzv. „vlhko a horko“ (shi re) a vytvářejí „horký hlen“ (tan re) v „Horním ohništi“ (zvětšené a zduřelé lymfatické tkáně jako nosní a krční mandle, krční uzliny, nosní polypy apod.). Podle toho se upravuje dietetika, byliny, akupunktura včetně masáže tuina.

Jak ještě mohou vznikat toxiny? Můžeme je vyrábět i svým vnitřním vesmírem (psychologicky).

Říká se, že krk je sídlem komunikace a odvahy. Právě, co jsme nevyslovili – k čemu jsme neměli odvahu, tady může dělat neplechu. To znamená, že i jak se přijímáme, hraje velkou roli.

Krční mandle symbolizují komunikaci a nekomunikaci. Je to naše schopnost, jak se projevit, jak se ukázat, vyjádřit se, vyjadřovat své myšlenky a pocity. Přijímáme sami sebe, a to na všech úrovních. Vše, co nepřijímáme, nám zůstává v krku na krčních mandlích. Takže i hádky v rodině a „polykání“ věcí hraje roli. Tak postupně vzniká toxické prostředí

To musí mít i dopad na děti v rodině, kde jsou hádky na denním pořádku, kde děti nikdo nevnímá. Mají pocit, že jsou nechtěné a že je nikdo neslyší. Spíš slyší: „Zmiz!“; „Neotravuj!“; „Jsi normální?“ atd. Vše má samozřejmě své hranice. (I děti potřebují vidět, že dospělí mají svůj životní prostor – jinak by se mohli bát dospět).

Děti jsou napojené na matku a tak to co prožívá ona, prožívají i děti – to je další kámen úrazu. Co prožívá máma, prožívají i děti. To také říká TČM (tradiční čínská medicína): „Nemoci dětí, jsou nemoci matky“. A tak podle TČM nejen dietetika nebo vnější prostředí může vytvořit určité klima (tady vlhké horko) v člověku, ale i emoce, které také mohou zahřívat. Může to dělat zlost nebo bezmoc a už jen přemítání stále dokola, může vytvořit vlhko a už je tu „vlhké horko“ a u dětí se na tom podílí i stav rodiny a jejich členů…

Léčba je přes stravu, čisté prostředí a dobrou láskyplnou komunikaci je možná a dají se připojit i byliny, aromaterapie, masáže atd. Bohužel je to cesta pro menšinu, jak ukazuje zkušenost MUDr. Vladimíra Vogeltanze (Etikoterapie). MUDr. Vladimír Vogeltanz s vyndaváním mandlí měl problém. Když si jako lékař Otorhinolaryngologie (ušní, nosní, krční) všiml rodinných vzorců u dětí se zánětem mandlí, začala se mu jeho práce operatéra zbytečná – nejen že neléčila kořen, ale naopak mohla potíže prohlubovat. Když rodičům řekl, aby změnili svůj přístup k dětem a dění v rodině, tak dostával tvrdé odpovědi: „Pane doktore, vy jste tady od toho, abyste řezal, tak řezejte. Naší rodiny si nevšímejte“. Po svém patnáctiletém období musel opustit nemocnici. Stalo se to v roce 1993, kdy se dvěma atestacemi opustil místo zástupce primáře a odešel z oficiální medicíny… Vlastně to bylo znovuzrození Etikoterapie, které se pak začal věnovat.

Pro ty, kteří chtějí:

Příklad aromaterapie na některé „toxiny“:

  • snadnější tok lymfy – jalovcový či grapefruitový
  • vztahy v rodině – bergamot
  • komunikace, pomáhá projevit emoce pochopení druhých – citronela
  • transformace, pustit staré a přijmout nové (hnízdo) – cypřiš
  • vylučování toxinů, posílení sebedůvěry – grapefruit
  • moudrost do vztahů, sebevědomí, odvaha řešit problémy – borovice lesní
  • silice dýchání, komunikace s okolím, otevření se světu – eukalyptus kulatoplodý
  • sebevyjádření produktivita komunikace – fenykl
  • harmonizuje dýchání, zajizvuje, posiluje imunitu, protiinfekční, protizánětlivé, komunikace s okolím – kadidlo
  • vlhké horko – růže, geránium, palma růžová

 

Tradiční čínská medicína:
Čínská diagnostika, jak bylo řečeno, vnímá vnitřním prostředí a zde je to „horko“ nebo „vlhké horko“. V případě nosních mandlí rozděluje velikost na 3 stádia. V 1. a 2. stádiu lze celkem úspěšně mandli zmenšit nebo jí nechat „odejít“. Podmínkou je však dodržování doporučené dietetiky (výborná je slzovka) a užívání bylinných směsí (např. 012 huanglianjiedu wan, 037 neixiaoluoli wan).
U zvětšených krčních mandlí je čínská medicína opatrnější – po jejich odnětí se dosti často „škodlivina přesune“ o patro níže, do hlubších vrstev organismu (tzv. „Napadení horkem – 4 vrstvy“). Vlastně je to, jako bychom rozbili kontrolku signalizující poruchu, aby nás neobtěžovala, ale závadu (kořen problému) jsme neodstranili. Díky tomu se následně objevují chronické potíže jako astma, alergie, celiakie, autoimunní choroby, revmatická onemocnění, ulcerosní kolitidy apod.

Opět nám pomůže slzovka včetně upravené dietetiky a například 012 huanglianjiedu wan a další směsi podle diagnostiky.

Vlhké horko (játra/slezina) vhodná jídla:
jablka, fazole, hrušky, papája, bambusové výhonky, ananas, hořký salát, mořské řasy, mrkev, brokolice, červená řepa, shiitake, celer, rajče, zelí, meloun, kukuřice, cuketa, okurka, fazole mungo a adzuki, bílá houba, daikon, basmati rýže, grapefruit, olivy, jáhly, ječmen, tofu, lotus kořen, bílá rýže, semínka melounu, aloe, kukuřičné vlasy, otruby ovesné, otruby ovesné, máta, otruby pšeničné, čekanka, pampeliška, grapefruit.

Nevhodné potraviny:
rafinovaný cukr, mléčné výrobky, vinegar, ostrá jídla, mnoho masa, smažená, tučná jídla, káva, alkohol.

Také můžeme vybrat akupunkturní body vhodné na komunikaci, horkost, hlen, psychiku a proti strachu. KI3, Pc6, HT7 psychika a i komunikace, LI4, LI11, LR3, CV22, SP6, např. St40 – čistí „Horký Hlen“ kdekoliv v těle, rozpouští vlhko a hleny, katary, cysty, astma, zamlžené myšlení, kalná moč, hleny ve stolici, zklidňuje ducha (napětí, úzkost, strach, fobie).

Fonoforéza – tónová akupunktura:
K vibrační práci na vyšší úrovni se dají použít ladičky. Např. ladička s frekvencí 128.00 Hz Mistrovská ladička je vhodná pro malé děti – harmonizuje a léčí; 134,29 Hz Slunce – komunikace, deprese, radost; 136,10 Hz Srdeční „Óm“ – léčivá, antidepresivní; 140,25 Hz Pluto – vynáší potlačené; 141,27 Hz Merkur – pomáhá krku a nevyřčeným emocím, je to ladička komunikace; 149,7 Hz Geomagnetické pole – čistí včetně lymfy, harmonizuje vnitřní ženu a matku.

Ale přes všechny terapie je podstatou láskyplná komunikace a dietetika!