Jeho vůně je prý nejsilnější těsně nad ránem, když končí noc a začíná pomalu svítat. V noci také kvete a je spojován s Měsícem. Jasmín nenechá nikoho chladným. Vzbuzuje vášně, probouzí spící energie, podporuje vznik nového, harmonizuje ženské a mužské polarity. Ano, je to vůně velmi výrazná a je dobré s ní pracovat jemně a s citem. Jinak je schopná svou sílou vše převálcovat a z příjemně vzrušujícího je nesnesitelně intenzivní. Jasmín je prostě osobnost, když vám vstoupí do života, už na něj nikdy nezapomenete.

Jako pomoc se hodí do stavů, kdy něco zaniká a nové se rodí. Kdy se transformujeme, to staré ještě tíží a přicházející je dosud skryté. Exkluzivní vůně jakoby tomu všemu pomohla a radostně nás postrčila k „lepším zítřkům“.

Vůně pro královny je seriál o vzácných esencích a absolue.

První díl byl věnovaný neroli.

Jasmín vládne noci, probouzí v nás spící potenciál

Umí polechtat „tam dole“

Na fyzické rovině nejsilněji pracuje s orgány pohlavního ústrojí. Je skvělým afrodiziakem pro muže i ženy. Zaplaví náš podbřišek jako vlna vášně a znovuobjeveného potěšení z vlastního těla a jeho možností. Zbaví strachu z nedostatečnosti a pochyb o svých kvalitách. S jasmínem jsme prostě jedinečnou úžasnou bytostí sršící sexappealem… 🙂

Ovšem nejen to, často najdete doporučení použít jasmín k porodu. Technicky se najdou silnější éterické oleje pro podporu děložních stahů, ale jasmín v sobě spojuje radost ze zrodu nového života, podporu při transformaci, kterou v životě porod způsobí, uklidnění strachů a rozbouřených emocí…

Prostě dobrý společník v náročném čase, antidepresivní a euforizující.

Silný lék naší psyché

Je psychoterapeutickým lékem na různé druhy úzkosti, panického strachu, prostých obav, ale i na komplexní paranoiu, hypochondrii a apatii. Jasmín má oduševnělou podstatu, která je silně inspirující.“ Damien, 1995.

Jasmín rozproudí a posílí

  • Při přechodech do nových začátků
  • V obavách, smutku a depresích
  • Necítíme-li se dobře ve svém těle
  • V období tvůrčí krize či nedostatku inspirace
  • Harmonii mužské a ženské polarity v nás
  • Radost a potěšení z prožívání bytí

Síla něžná, ale i nekompromisní, to je jasmín

Ajurvéda zužitkuje z jasmínu i listy a kořeny

Jasmínů je celkem až 300 druhů, většinou tropických a subtropických. Do jižní Evropy se dostal v 16. století. Jeden z jasmínů má jméno lékařský (lat. officinale), což znamená že byl na starých seznamech oficiálních léčivých rostlin.

V Číně se květy jasmínu léčí žloutenka, zánět spojivek, vředy i nádory. Kořeny se používají na bolest hlavy, nespavost, bolesti vymknutých kloubů a revmatismu.

V indické ajurvédě se kořen divoce rostoucího jasmínu používá na podporu menstruace. Listy jako obklad na kožní problémy a teplotu. Květy pak na oční, ušní a ústní nemoci, katary, hemeroidy atd.

Zmiňují ho i staří evropští bylináři, Culpeper na léčení ztuhlých končetin, Gerard jako mazání po koupeli těm, kdo potřebují nabýt tepla a pružnosti.

Jasmín jako král i královna noci

Je jednou z nejdražších esencí, získává se těžko, složitě a dlouho! A to nejen díky nízké výtěžnosti, ale také pro náročnost získání silice z něžných jasmínových květů nasbíraných za rozbřesku… Tehdy totiž klesá obsah indolu, látky, která zhoršuje jasmínovou vůni.

K výrobě hustého a sytého jasmínového absolue se dnes využívá hlavně extrakce plyny. Původní způsob enfleuráže, tedy absorbce do vrstev tuku, je sice náročný časově i jinak, ale je (trochu překvapivě) výnosnější.

Je tomu tak proto, že květy se nezničí okamžitě (jako při plynové extrakci), ale dostanou čas na to „pustit“ své vzácné silice do vrstev tuku. Ty se kladou na sebe, čímž se zabrání úniku těkavé vůně.

Zajímavé je, jak se mění vnímání polarity jasmínu. Běžně se udává jeho mužský náboj, ale třeba v Číně je považován za typickou ženskou vůni. U sebe jsem zjistila, že se můj pohled na jasmín průběžně mění, také záleží s čím se v aromaterapeutické kompozici smíchá. Myslím, že to krásně potvrzuje jeho slaďování ženské a mužské energie. Co vy na to?

Jaké jasmíny můžete v lahvičce potkat?

V aromaterapii se pravděpodobně nejspíš setkáte s jasmínem indickým (velkokvětým lat. gradiflorum) nebo arabským (sambac). Jasmín je součástí snad všech klasických slavných parfémů a je také oblíbenou přísadou do drahé kosmetiky.

Kdyby se vám chtělo trochu se mezi jasmíny porozhlédnout, tady je rozcestník z Wikipedie.

Silice je hustá, vazká a možná trochu překvapivě (na rozdíl od sněhobílých květů) má jantarovou až medovou barvu.

TIP redakce: O síle jasmínu v aromaterapii si můžete přečíst v Příběhu z praxe od Lusíliji.

Jasminum grandiflorum

Někdy je také nazýván katalánský. Je to ten nejpopulárnější mezi výrobci parfémů. Jedním z nejznámějších s jasmínovou notou je Miss Dior. Pro potřeby „vysokého“ parfemářství se pěstuje v jižní Francii. Ten aromaterapeutický je spíše z Indie či Egypta.

Jasminum sambac

Původem z horských oblastí severní Indie, Pakistánu a jižních Himalájí. Dnes je pěstován komerčně i v Číně, Alžíru či Egyptě.

V hinduismu je tento jasmín zasvěcen Višnuovi. Věnce z květů zdobí významné hosty. Podněcují prý lásku a soucit. Hinduistický bůh lásky Kama má své lásku rozdávající šípy ozdobené jasmínem, to velmi dobře ukazuje působení jasmínové vůně.

Jasminum auriculatum

Druh jasmínu komerčně pěstovaný dnes v Indii a v Thajsku. Jeho vůně je méně těžká a cena bývá lehce nižší než je jasmínový průměr. Špatně se ale shání.

Kdy v aromaterapii na jasmín raději zapomenout?

Vivian Lunny ho nedoporučuje v těhotenství. Při kožních alergiích a dermatitidách (a obecně při přecitlivělosti pokožky) používat s velkou opatrností, může stav zhoršit. Což ale podle mne platí obecně o absolue.

TIP redakce: Kontraindikace v aromaterapii v našem článku.

Jasmínový čaj, asi nejznámější podoba jasmínu, ale dopřejte si kvalitu

Jasmínový čaj za studena

A na konec jeden recept, nikoli však z aromaterapie. Jasmín naprostá většina lidí zná z čínského ovoněného čaje. V jeho druzích jsou propastné rozdíly v kvalitě i ceně. Celkem logicky u těch levných se o přírodním původu jasmínové vůně v čaji dá s úspěchem pochybovat.

Doporučuji, máte-li tento čaj rádi, si jednou zajít do prodejny / čajovny nabízející jejich výběr a očichat si jich víc. Věřte, že poté už budete sahat po sice dražších, ale opravdu jasmínových. Ten rozdíl je obrovský!

A nemusíte ho vždy zalívat jen teplou vodou, lahodný čajový nápoj připravíte i s vodou studenou, stačí pár hodin čajové lístky macerovat. Za mě ideální letní drink! Jasmínové vůni svědčí tato chladná příprava.

Autorka článku: Kateřina Polívková – Dobré vůně. Foto: Pixaby.com a Michaela Lusílija Makulová.

Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní – Online časopisu o vůních, bylinách a jejich využití. Zdroj článku.

Zdroje:

  • LIND, Eva-Marie. Výprava za královnou noci. Listy Aromaterapie, jaro 1999. Vlčí hora: Asociace českých aromaterapeutů, 1999.
  • LUNNY, Vivian, NOE, Marie, ed. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-40-X.
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
  • DAMIAN, Peter a Kate DAMIAN. Aromaterapie: vůně a duše : využití éterických olejů pro získání tělesné i duševní pohody. Praha: Volvox Globator, 1997. Garuda. ISBN 80-7207-020-7.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • NOVÁKOVÁ, Barbora. Skripta Aromaterapie v péči o duši: Institut Aromaterapie, 2010.
  • SVOBODA, Kateřina. Skripta Rostlinné silice II: Institut Aromaterapie, 2010.