Dvě čárky na těhotenském testu značí radostnou novinu – miminko je na cestě k Vám. Čeká Vás doslova dobrodružství. Ideálně čtyřicetitýdenní cesta, která se změní v životní pouť. Pojďte na ni kráčet pohodově, i v prvních třech měsících. Nenechte si radost z těhotenství kazit nevolnostmi, zvracením, chutěmi nebo bolestivými prsy.
Důvěřujte. Sobě, dítěti i svému čichu
V minulém článku o přirozeném početí a jeho podpoře aromaterapií jsem se Vám snažila předat informaci, že Vaše tělo ví, zda je na těhotenství připraveno či nikoliv. Některé ženě je početí souzeno, na jinou „se štěstí usměje“ po ujití určitě cesty, jiné dáno není. Důležité je napojení na sebe sama – své fyziologické, emoční i psychické potřeby. Těhotenství je životním obdobím, které Vám může být dokonalým učitelem. Potřebujete k tomu jedno zcela zásadní vědomí – obrátit důvěru dovnitř, k sobě samé a ke svému děťátku. Pokud tak učiníte, jsem si jistá, že budete vědět, co Vaše tělo potřebuje a proč tomu tak je. Průvodcem Vám bude nejstarší, nejdříve vyvíjející se smysl – čich. Vnímejte ho jako spolehlivého ukazatele, kompas, který nikdy neselže. Když vůní potřebujete, budete z ní uneseny. Jestliže Vám vůně nemá co nabídnout nebo brnká na příliš citlivou vnitřní strunu, odsunete ji stranou a nebudete s ní chtít pracovat. To je třeba respektovat – „Váš nos ví, co potřebuje.“ Toto je základní předpoklad práce s aromaterapií, v těhotenství zvlášť je nesmírně důležitý.
Od jemnosti k síle: hydroláty – éterické oleje
Prvotním znakem těhotenství bývá u mnohým žen zvýšená citlivost čichu. Vnímání vůní a pachů může být v průběhu těhotenství jiné. Co Vám vonělo před početím dítěte, nyní nemůžete doslova ani cítit. Čemu jste nemohly přijít na chuť a co Vám nejvíce zapáchalo, po tom možná nyní prahnete. V aromaterapii platí, že méně je více a u těhotných žen doporučuji používat nižší koncentrace ředění. Výjimku tvoří řešení aktuálních zdravotních nebo psychických obtíží.
K zachování co nejjemnějšího aromaterapeutického přístupu v těhotenství je vhodné používání hydrolátů, známých často jako květové vody. O hydrolátech bravurně napsala Kateřina Kloudová, Dis. v článku Hydroláty: jemná aromaterapie. Doporučuji užívat hydroláty prvotně, před rostlinnými oleji a oleji éterickými. Proč? Hydroláty představují „vedlejší produkt“ destilačního procesu výroby éterického oleje. Jsou jemné, šetrné, bezpečné a dají se užívat také vnitřně, zředěné ve vodě.
Používání rostlinných olejů představuje v době očekávání velký přínos pro matku i dítě, pokud jsou rostlinné oleje kvalitní a lisované za studena. Velmi pomáhá pravidelné vnitřní užívání rostlinných olejů 2x denně (ráno a večer) po jedné čajové lžičce, například při řešení zácpy (lněný olej) nebo psychického napětí (makový olej).
Užívání éterických olejů v průběhu těhotenství je nezbytně nutné v nízkých koncentracích ředění a s absolutní jistotou, že konkrétní éterický olej je v těhotenství bezpečný.
Těhotenské nesnáze č. 1: Nevolnosti a zvracení
Zvedání žaludku, ranní nevolnosti a zvracení mají příčinu ve zvýšené hladině estrogenu, progesteronu a hormonu vylučovaného placentou – humánního choriogonadotropinu, známého jako HCG.
Ideálními metodami, které se pro řešení nevolnosti nabízejí, jsou inhalace éterických olejů a rozprašování hydrolátu do prostoru. Vybrat si můžete z těchto éterických olejů:
- Bergamot Citrus aurantium var. bergamia) – vhodný, pokud je žena vystavena stresu, typické jsou pro ni změny nálad a jako emoční projev vládne vztek a agrese, často vnitřně utajená.
- Mandarinka (Citrus reticulata) – citrusová vůně výrazně spojená s dětstvím ve všech jeho podobách je účinná všude tam, kde je aktuální napětí, melancholie, přepracování. Podporuje trávení, ulevuje od bolestí, osvěžuje a oživuje.
- Neroli (Citrus aurantium var. amara) – volba č. 1 pro pracující těhotné ženy, které žijí ve stresu a napětí. Ingeborg Stadelmann doporučuje neroli jako olej první pomoci při nevolnostech a zvracení. Éterický olej z pomerančového květu v nás otevírá mateřství a prohlubuje kontakt se sebou sama. Voní hořce a trpce, ocení jej ty ženy, které irituje svěží a lehký nádech ostatních citrusových vůní. Neroli si můžete pořídit v jojobovém oleji.
- Grapefruit (Citrus paradisi) pomůže tam, kde je trávicí ústrojí drážděno přejídáním způsobeným stresem.
- Eukalyptus smithii (Eucalyptus smithii) – pokud prahnete po osvěžující, ostřejší vůní, než nabízí citrusy, může Vás eukalyptus smithii zaujmout.
TIP: Vytvořte si olejový přírodní parfém
Potřebujete vůni, díky níž nacházíte úlevu, cítit přímo na vlastní kůži? Vytvořte si snadno a jednoduše vlastní olejový přírodní parfém.
Budete potřebovat:
- lahvičku s roll-on,
- kvalitní olej lisovaný za studena (mandlový, meruňkový, jojobový aj.,
- a éterické oleje, které Vám voní a odpovídají vaším aktuálním obtížím či potřebám.
Postup: V bezpečném ředění smíchejte éterické oleje, abyste posílily jejich účinek, přidejte rostlinný olej a zamíchejte. Nanášejte z roll-onu na oblast pod uchem, zevnitř zápěstí, na předloktí a do okolí klíčních kostí. Díky pulzu srdce se bude vůně linout do vašeho těla a uklidňovat rozbouřený žaludek.
TIP Vivian Lunny: Úlevu přinesou hydroláty
Smíchejte do 100 ml lahvičky z tmavého skla, kterým nepronikají sluneční a UV paprsky a je tak chráněn obsah lahvičky, následující hydroláty:
- Cypřiš (Cupressus sempervirens) 20 ml
- Eukalyptus globulus (Eucalytus globulus) 20 ml
- Lavandin (Lavandula burnatii) 30 ml
- Tymián (Thymus vulgaris linalol) 20 ml
- a heřmánek římský (Anthemis nobilis) 10 ml
Směs používejte v rozprašovači přímo kdykoliv potřebujete. Můžete rozprašovat do prostoru, ve kterém pobýváte, na pokožku, obličej, vlasy. Kamkoliv.
Těhotenské nesnáze č. 2: Těhotenské chutě
Vzpomínám, jak jsem během svého těhotenství čelila návalům odlišných chutí. Jednou vtíravá chuť na sladkosti, vzápětí na kyselé, hned na to na slané. Někdy k pobavení, jindy ubíjející. Ale ta úleva potom…
Dala jsem na knižní doporučení Ingeborg Stadelmann a signály svého těla jsem respektovala a těhotenské chutě uspokojovala. Když jsem měla chuť na kyselé, jedla jsem kyselé (především zelí nebo okurky), při slaných chutích jsem si vyráběla domácí zeleninové pečené „brambůrky“, které jsem solila, a při nezkrotných touhách po sladkostech jsem se snažila jíst tzv. složité cukry obsažené v obilovinách, z čokolád jsem vybírala pouze ty hořké nad 70%, ideálně nad 80%. Co jsem se snažila výrazně omezit bylo přejídání a jídlo v noci, těsně před spaním. Někdy se dařilo lépe, jindy byly snahy méně úspěšné. To jsou mé tipy směrem k vám při řešení chutí v těhotenství.
Vhodné je doplnit zásoby minerálů v těle, především hořčíku, aby nedocházelo k přejídání ze sladkostí. Jednoduchý, rafinovaný cukr může vést k potížím s plísněmi, množením bakteriím uvnitř těla a ovlivňuje přirozené Ph, také v oblasti dělohy, což v těhotenství není vůbec přínosem, ba naopak komplikací.
TIP: při chutích na čokoládu rozkousat 5 oloupaných mandlí
Pokud sáhneme do zásob aromaterapie, bylo by dobré použití grapefruitu bílého (Citrus paradisi) nebo kopru (Anethum graveolens). Oba oleje podporují trávení a detoxikaci organismu. Grep i kopr jsou neocenitelnými pomocníky při řešení přejídání, při závislostech na jídle (zde by přišel vhod také kmín římský) a pro dodání pocitu, že nejen jídlem živ je člověk. Z metod použití sáhněte po inhalaci z flakonku lahvičky, kapesníku nebo nakapejte olej na absorbent – například keramickou destičku a několikrát si během dne přivoňte. Vhodné jsou také masáže bříška ve směru hodinových ručiček.
Těhotenské nesnáze č. 3: Napětí v prsech
Prsy představují v těhotenství doslova a bez nadsázky životně důležitý orgán, protože už od momentu početí se připravují na svou „živící roli“. Mateřské mléko je zdrojem nejen všech potřebných živin pro narozené miminko, ale poskytuje matce a dítěti pouto, je komunikačním kanálem, sídlem konejšení a útěchy. Bohužel, takto důležitá funkce si často vybírá nepříjemnou „daň“ ve formě napětí nebo bolestí v prsech.
Jako první opatření na cestě za prsy bez bolestí a tenze doporučuji úvahu, zda je nutné celodenní nošení podprsenky. Doporučuji zvážit přechodné nošení podprsenky. Zkuste, zda vám v domácím prostředí bude vyhovovat volnost.
TIP: levandulová masáž prsa zklidní
Připravte si masážní směs s levandulí lékařskou, neroli a růží v mandlovém oleji. Směs jemně naneste na prsa a vmasírujte směrem k bradavkám.
Pokud jsou bradavky podrážděné, můžete kromě uvedené směsi využít také hydroláty z růže, meduňky nebo heřmánku římského, kterými budete bradavky stříkat nebo natírat. Je důležité, aby hydroláty neobsahovaly alkohol – podrážděná pokožka prsou potřebuje zvlhčit, nikoliv vysušit.
Když dítě nebylo v plánu
Ne vždy je příchod děťátka plánovaný, ne vždy je dítě chtěné. Pokud vás těhotenství zaskočilo a nejste s ním vnitřně v jednotě, vezměte si na pomoc aromaterapii. Působí na třech úrovních lidského bytí současně – po fyzické, emoční a psychické stránce. Pomůže Vám dostat se k „jádru“ a zaujmout rozhodnutí i přijmout realitu.
Éterické oleje pro životní rozhodnutí:
- Nard (Nardostachys chinenesis): dokonale propojuje pozemskou a duchovní sféru, pomáhá nacítit se na své vnitřní Já a zaujmout nezaujatý, pevný postoj, pomáhá snášet životní zkoušky,
- Kadidlo (Boswelia carterii) – přerušuje vazby na minulost a Ego, umožňuj klidné a hluboké rozjímání, odlehčuje zatížení centrální nervové soustavy a je vhodné při pohlcení negativními myšlenkami,
- Jasmín (Jasminum grandiflorum) – má silný emoční vliv – vhodný na deprese, úzkosti, strachy, působí při nových začátcích a nutnosti rozhodnout se – mít nápad, přijít na řešení, ulehčuje v průběhu prožívání traumatu, pro přijímání životních lekcí s pokorou,
- Citron (Citrus limon) – redukuje přehlcenost myšlenkami, absorbuje negativismus, všeobecně čistí, rozptyluje zmatek a mírní starosti,
- Heřmánek římský (Anthemis nobilis) – umožní vnímat to, co cítíme uvnitř sebe, harmonizuje, pro zaujetí tolerančního přístupu a možnosti „vyjednávat“, vede k poznání vlastních potřeb a tužeb.
Éterické oleje pro přijetí reality:
- Levandule (Lavandula angustifolia): vůně přijetí, nositelka bezpečí, jistoty a pocitu, že všechno je v pořádku,
- Pačuli (Pogostemon cablin): dodává vnitřní sílu typickou pro postoj „Ustojím to!“, je nositelkou racionálního a konstruktivního myšlení, ulevuje při přetížením myšlení,
- Růže (Rosa damascena): pomáhá přijmout – sebe, okolnosti, život, podporuje při proživání šoku a těžkého životního období, je zdrojem výrazné emoční podpory, uvolňuje při beznaději a úzkosti,
- Santal (Santalum spicatum) – pomáhá odpoutat se od minulosti a přesunout pozornost do přítomného okamžiku, při pocitech osamělosti a opuštění, pro zpracování pocitů zrady, vnáší do života klid a bezpečí.
Věřím, že těhotenstvím procházíte naprosto v klidu a bez potíží. Pokud tomu tak není, přeji brzké ustálení situace a radost z důležitého životního období.
Vaše Tereza
Tento článek plní informativní charakter. Pokud potřebujete za pomoci éterických olejů řešit své zdravotní, fyzické či emoční potíže, vždy dodržujte zásady bezpečného užívání aromaterapie. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na odborného aromaterapeuta, např. v registru odborných aromaterapeutů.
Zdroje:
- 20. LUNNY, Vivian. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl.
- 22. STADELMANN, Ingeborg. Zdravé těhotenství, přirozený porod: citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.
- 23. STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení.
- 2. NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů.
Autorkou článku je Tereza Machová, foto: Pixabay.
Zdroj článku: