Miluji růže! Pokud si mohu vybrat, jaké květiny bych ráda dostala jako dárek, vždy vyhrávají. Ve všech tvarech, barvách a velikostech… Stále více se ovšem od krásných, dlouhých a vyšlechtěných (ale bez vůně) přikláním k méně nápadným, zato omamně vonícím růžím historickým nebo divoce rostoucím. Chodím kolem zahrad a očichávám. A pokud lze, trhám a zpracovávám.
Patříte-li také k milovníkům jejich křehké krásy, zvu vás na krátkou voňavou exkurzi do historie i současnosti pěstování. K tomu přidám i pár tipů na využití pro domácí péči o zdraví a krásu.
Vůně starých časů
Představte si, že žijete v době, kdy se plátky růží používaly k pokrytí podlah a stolů, lázně byly posypány růžovými květy. Římané si opravdu uměli užívat!
Slovo rosa je odvozeno z řeckého slova rodon, znamenajícího červený. Říká se, že rudá barva růže pochází od krve Adonise, mladého boha přírody. Básnířka Sapfó nazývala růži „královnou květin“, Řekové růže kultivovali a Římané je začali používat ve velkém.
Historie vonných látek je hluboce spjata s růží. Říká se, že Kleopatra se plavila po Nilu na lodi s plachtami namočenými do růžového oleje, aby ta překrásná vůně oznamovala její příchod. Také se traduje, že růžový olej hojně používala při kosmetickém ošetření a díky tomu získala pověst mimořádné zářivé krásky s vnitřním i vnějším půvabem.
Růžový olej byl pravděpodobně prvním éterickým olejem, který v 11. století vydestiloval arabský lékař Avicenna a dodnes patří k nejoblíbenějším.
Původně byl růžový éterický olej vedlejším produktem výroby růžové květové vody, ta byla hlavním a velmi žádaným zbožím.
Odrůdy a pěstování
Je známo více než 250 odrůd růží, ale éterický olej se především získává z hlavních 3 druhů – růže damašské (Rosa damascena), růže stolisté (Rosa centifolia) a růže galské (Rosa gallica).
Kde dnes roste?
Růže damašská je pěstována hlavně v Bulharsku, dále pak v Turecku a v menší míře v Tunisku, Číně a Indii. Růže stolistá bývá destilovaná v malých množstvích v Maroku. Růže galská je druh speciálně pěstovaný ve Francii pro potřeby parfumérů.
Růže prospívají nejlépe v písčité nebo lehce kamenité půdě na plném slunci a při dostatečném zavlažování. Keříky růží mají první květy v druhém roce, ale maximum květů pro sklizeň se získává až mezi 4. a 10. rokem. Experti tvrdí, že růže pěstované v nadmořských výškách 1000 – 2700 m n. m. na Balkáně, jsou, co se týče kvality éterického oleje, daleko lepší než růže pěstované v nižších polohách.
Proč je pravý růžový olej tak drahý?
Křehké květy růží jsou pro destilaci sbírány ručně. Tuto těžkou práci vykonávají především ženy. Začínají se sběrem brzy ráno před východem slunce a končí před polednem, kdy slunce začíná odpařovat drahocenné těkavé látky a tím snižuje kvalitu. Umění utrhnout jen květ bez lístků a stopky a vyhnout se přitom trnům, je opravdu výsadou zkušených a zvyšuje to hodnotu ženina výdělku.
Výtěžek destilace je velmi nízký. Jeden z nejkrásněji vonících éterických olejů je také jedním z nejdražších, k získání jedné unce (28 g) je zapotřebí až 60 000 růží.
Nepatříte mezi šťastlivce, kteří mají tyto odrůdy růží na své zahrádce? Nezoufejte! I v našich zeměpisných šířkách se vyskytují voňavé typy růží. Například má oblíbená, nenápadná růže svraskalá (Rosa rugosa).
Láskyplná léčivá růžová náruč
Růže pro duši
Růže otevírá srdeční čakru, pročišťuje zmatek, odstraňuje pochyby a duševní vyčerpání. Je užitečná pro ty, kteří trpí depresemi, úzkostmi, sklíčeností a emocionální otupělostí. Pomáhá léčit rány naší duše, odmítnutí, přináší schopnost opět milovat sami sebe.
Růže dle TČM
Podle orientálního lékařství je povaha růže chladná a vlhká, léčí horkost a záněty a pomáhá obnovovat tělesnou energii jin. Růžový olej ochladí a reguluje játra a je indikován pro horké, stagnující potíže, které vyúsťují v napětí, popudlivost, bolest hlavy a zácpu. Může pomoci zlepšit tok žluči, odstraňovat nevolnost a tišit zánět žlučníku. Také při stagnaci energie čchi a krve, jejichž důsledkem je nepravidelná a bolestivá menstruace, je růžový olej velmi prospěšný.
Růže zmírňující menstruaci
Posilující účinek na dělohu spolu se svíravými a hemostatickými účinky předurčují esenci z růže jako prostředek proti nadměrnému menstruačnímu krvácení, zejména v kombinaci s cypřišem a gerániem růžovým.
Domácí možnosti zpracování a použití růže
Nasbírané lístky růží ráda suším a používám pak jako složku bylinkových čajů či tělových olejů pro harmonizaci srdeční čakry, ženské energie a posílení sebelásky. Z čerstvě natrhaných okvětních plátků jde i v domácích podmínkách květovou vodu, tedy pokud máte destilační přístroj. Ale i bez něj lze vyrobit „růžovou“ vodu jednoduchým namočením lístků.
Recept: „Konečně doma“ čaj pro ženy po náročném dni
Složení: okvětní lístky růže, květ měsíčku, list kontryhele, květ třezalky, list meduňky (ve stejných poměrech)
Růže patří dle TČM do elementu Ohně a z vnitřních orgánů odpovídá tomuto elementu srdce a oběhový systém. Sobě i svým blízkým můžete namíchat s použitím plátků růže harmonizující čajové směsi, které chrání a jemně ošetřují srdce.
Recept: „Pro krásu a hýčkání ženy“ tělový růžový olej
Z okvětních plátků růží připravuji také voňavý olej pro použití na pleť i tělo. Nasbírané plátky necháme 1-2 dny zaschnout a pak vložíme do zavařovací nebo jakékoli uzavíratelné lahve a zalijeme rostlinným olejem za studena lisovaným. K tomuto účelu doporučuji jemné pěstící oleje – směsi oleje mandlového, arganového, meruňkového nebo oleje z lískových ořechů. Tento rok jsem použila svůj nový objev – olej moringový, luxusní balzám pro suchou, zralou pleť.
Dbáme na to, aby všechny květy byly zality olejem a nedošlo k plesnivění. Z tohoto důvodu radši volíme menší zavařovačku, aby ji rostlinný materiál vyplnil celou. Poté necháme macerovat na balkóně alespoň 3 týdny na sluníčku, snažíme se každý den jemně protřepávat, případně energizovat s pomocí afirmací nebo reiki.
Až přijde čas, olej přefiltrujeme přes gázu a naplníme do lahviček, nejlépe s kapátkem či pumpičkou. Můžete do každé lahvičky přidat ještě kapku éterického olej z růže a povýšit svou večerní masáž pleti, prsou či celého těla na luxusní rituál k posílení sebelásky.
Recept: „Voňavá sprška“ růžová voda
Loňské léto jsme začala s destilací růžových květů a výrobou květové vody, tzv. hydrolátu. Krásně vonící růžová květová voda má opravdu univerzální použití – ve spreji pro osvěžení pleti (zejména pokud ji skladujete v lednici), zklidnění podrážděné pokožky i po opalování, jako pleťová voda, pro přípravu domácí přírodní kosmetiky – např. pleťových masek, krémů, odličovačů.
Dá se použít také k provonění místnosti jako interiérový sprej. Na Balkáně se hojně používá dokonce kulinárně – pro přípravu domácích sirupů, želé, marmelád apod.
Ne každý ovšem vlastní destilační přístroj. Náhradní variantou je možnost nechat okvětní plátky voňavých růží vyluhovat v destilované vodě např. přes noc nebo i déle, pak květy zfiltrovat a do výluhu přidat trochu čistého lihu ke konzervaci. V každém případě je takto získaná květová pleťová voda určena k rychlé spotřebě.
Přeji Vám krásné a voňavé léto s růží i dalšími květinami a doufám, že Vás mé tipy a zkušenosti inspirovaly! Budu ráda, pokud se také podělíte se svými oblíbenými způsoby využití. Třeba na FB stránce Kouzla vůní…
Autorka článku: Petra Torová, foto: archiv autorky, Pixabay.
Zdroj článku:
Použitá literatura:
- PETERSEN, Dorene. A rose by any other name. eBook. American College of Healthcare Sciences. Dostupné z: http://cdn2.hubspot.net/hub/193476/file-519191304-pdf/a_rose_by_any_other_name_ebook_V12_2-14-1
- LUNNY, Vivian. Vůně života: aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl. Přeložil Marie NOE. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-40-X.
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.