Autorka: Marie Noe
Přinášíme vám druhou část článku na téma udržitelnost v aromaterapii. V první části jsme se dotkli termínu udržitelnost a na příkladech z praxe si ukázali, jak touha po vonných látkách může ovlivnit jejich přírodní zdroje.
Od koho nakupuji
Zejména v chudších oblastech světa je běžné, že enormní zájem o určité rostliny vede k tomu, že se sbírají „načerno“ a prodávají pochybným zpracovatelům. Pro místní je to zdroj jednoduchého přivýdělku, bohužel však často končí devastací životního prostředí rostlin či přímo populace dané rostliny, protože sběrači neřeší, co bude za rok. Jde jim o rychlý výdělek. Dalším aspektem nelegálního sběru je otázka, zda je rostlinný materiál sbírán odborně, tedy ve správný čas a správná část rostliny, zda tam není přimíchána jiná rostlina, a pak samozřejmě, jak je zpracován (destilován), tedy zda je výsledný produkt, éterický olej, vůbec kvalitní.
Pro spotřebitele to znamená, že by měl nakupovat od důvěryhodných firem, které nakupují pouze od dodavatelů s prověřenými výrobci, případně nakupují přímo u výrobců, což jim dává možnost kontroly nad tím, jakým způsobem je rostlina pěstována/získávána. Pouze u těchto firem bude mít spotřebitel jistotu, že éterické oleje (a další suroviny) pocházejí z oficiálních farem (ideálně z ekologických farem, které svým hospodařením bez chemikálií přirozeně zajišťují zdravou půdu) a z legálních sběrů rostlinného materiálu ve volné přírodě a že při jejich zpracování byly dodrženy správné postupy.
Otázkou samozřejmě je, jak poznat důvěryhodné firmy. Upřímně řečeno, v dnešní době dokonale propracovaných marketingových prezentací zaměřených na emoce je to těžké. Pokud začínáte s éterickými oleji, zeptejte se na doporučení několika zkušených aromaterapeutů.
Důvěryhodná firma by měla obsáhnout jak obchodní profesionalitu, tak profesní odbornost – důkladnou znalost problematiky éterických olejů. Něco se dá zjistit už z informací na etiketě, kterou si můžete na lahvičce zkontrolovat sami. Hledejte následující:
-
- Název éterického oleje (obchodní název běžný v ČR)
- Latinský název zdrojové rostliny
- Země původu zdrojové rostliny
- Ze které části rostliny je EO vyroben
- Datum expirace / spotřeby
- Číslo šarže
- Číslo produktu
- Název a adresa výrobce a/nebo distribuční firmy
- Popis produktu, např. 100% přírodní éterický olej
- Doporučený způsob použití
- Složky podle INCI
- Doporučení ke skladování
- Bezpečnostní upozornění formou symbolů nebo bezpečnostních vět
- Pokud je produkt v bio kvalitě, mělo by být uvedeno, která organizace jej certifikovala. Pokud název organizace není uveden, pouze název BIO/ORGANIC, máte právo požadovat tuto informaci od výrobce/distributora/prodejce.
Důležitá je také dostupnost – zda lze firmu přímo kontaktovat, dále komunikace a ochota dodat doklady, např. k bio certifikaci nebo bezpečnostní listy.
Mějte na paměti: výběrem dodavatele aroma surovin dáváte najevo svou odpovědnost.
Spotřeba
K udržitelnému přístupu samozřejmě patří i otázka spotřeby.
Ač nás někteří prodejci matou tím, že se k éterickým olejům chovají jako ke spotřebnímu zboží a nutí nás kupovat si velká balení/množství a užívat je ve velkém, pravda je taková, že éterické oleje jsou přírodní surovina s léčivým potenciálem a jako u všech přírodních drog/léčiv platí, že dávka určuje, zda jde o lék či jed. Jak víme z praxe i vědeckých studií, éterické oleje jsou účinné již při silném zředění a při „pouhé“ inhalaci a jsou tedy velmi výhodné, neboť nám stačí malé množství. U dávkování éterických olejů rozhodně neplatí čím více, tím lépe.
Je rozumné a ekologické kupovat je častěji v menším balení, aby se opravdu spotřebovaly a měli jste je co nejčerstvější, a dávkovat je dle doporučení vzdělaných aromaterapeutů, kteří jsou schopni zohlednit věk a zdravotní stav uživatele.
Přírodní éterické oleje se však nepoužívají pouze terapeuticky, ale také k parfemaci drogistických produktů. Osobně si myslím, že nedává smysl používat je někde, kde se rovnou spláchnou do výlevky – v čisticích prostředcích. Ani v prádle jejich vůně dlouho nevydrží, pokud je z tohoto důvodu přidáte do pracích prostředků a aviváží, jako žádná vůně, pokud není fixovaná. Prádlo můžete navonět mnohem výhodněji a trvaleji: stačí 2-3 kapky oblíbeného éterického oleje nakapat na kosmetický tampon a zavřít s prádlem ve skříni či v šuplíku. A pokud při domácích pracích chcete inhalovat příjemnou vůni, aby vám úklid rychleji uběhl, pořiďte si difuzér či vhodnou aromalampu a éterické oleje rozptylujte. Využijete je mnohem lépe.
V čisticích prostředcích nicméně správně vybrané éterické oleje mohou fungovat jako dezinfekční prostředek. Pak volte z těch, které se dají snáze získat, neboť zdrojové rostliny nejsou náročné pro pěstování a/nebo mají vyšší výnosy, např. citrusy, čajovník, kajeput, lavandin, palmarosa apod. A z těchto éterických olejů také vybírejte, pokud se přece jen rozhodnete použít je k parfemaci drogistických produktů.
A pak tu máme vonné svíčky, což je docela žhavé téma. Ze zdravotních důvodů mnoho lidí preferuje svíčky z přírodních vosků, včelího, sójového, kokosového či olivového, a někteří výrobci je parfémují přírodními éterickými oleji, protože se považují za ekologičtější a bezpečnější variantu k syntetickým vůním. Aby takové svíčky vůbec voněly, musí se použít vyšší koncentrace éterických olejů, a přesto jejich prospěšné vlastnosti nemohou být zcela využity. Působením vysokých teplot, které při hoření vznikají, se mění složení éterických olejů a vlastně i charakter vůně, dojde k jejich znehodnocení, takže jde o naprosto zbytečné plýtvání, které je provázeno zvýšenými zdravotními riziky.
Pokud si chcete vytvořit útulnou atmosféru při svíčkách, opět mi připadá mnohem efektivnější a šetrnější éterický olej rozptylovat pomocí k tomu určených přístrojů a zapálit si neparfémovanou přírodní svíčku. Já osobně mám nejraději svíčky z včelího vosku, protože tento vosk voní sám o sobě úžasně.
Nyní se nabízí otázka, kdy a jak často vlastně éterické oleje používat, aby to dávalo smysl: přinášelo nám to užitek a nešlo o zbytečné plýtvání.
Nejprve si tedy zopakujme, že éterické oleje nejsou z pohledu profesionálního aromaterapeuta spotřební zboží, ale přírodní léčivo, a tudíž bychom se k nim měli takto chovat. Léky také neužíváme jen tak, ale ze zcela konkrétních důvodů, abychom zbytečně nezatěžovali náš organismus (játra) a abychom si na účinnou látku nezvykli, protože v případě potřeby by už nebyla účinná, nebo jen ve vyšších dávkách, což organismus o to více zatíží. Éterické oleje sice běžně neužíváme vnitřně, ale i samotná inhalace umožňuje jejich efektivní distribuci v našem organismu a nadměrná pravidelná „konzumace“ jej zatíží.
Jak jsem již uvedla, éterické oleje samozřejmě používáme i pro jiné než léčivé účely. Než tedy použijete éterický olej, ujasněte si, proč ho chcete použít. Zde pár návodných otázek:
- Chci řešit tělesné potíže typu nachlazení, špatné zažívání nebo odřeniny na kůži?
- Chci harmonizovat psychiku, protože pociťuji smutek, mám depresivní nálady, špatně spím, nesoustředím se?
- Chci dodat svým domácím kosmetickým produktům přírodní účinnou složku či je jen ovonět?
- Chci éterickými oleji nahradit běžnou dezinfekci při úklidu?
Podle toho, co chcete řešit, pak lze zvolit vhodný druh éterického oleje, který bude adekvátní závažnosti situace a okolnostem použití. Například vzácnou a dražší manuku použiji na léčbu tělesných potíží, kdežto levnější čajovník na dezinfekci povrchů. Obecně používám na dezinfekci povrchů při úklidu, např. koupelny, prošlé éterické oleje, které se již nehodí pro terapeutickou práci.
Mimo volby adekvátního druhu éterického oleje, je však nutné zvolit také správné dávkování, způsob aplikace a délku používání.
S tím vším vám mohou pomoci vzdělaní aromaterapeuti nebo můžete absolvovat kurz pořádaný OSČA, kde máte záruku, že dostanete důvěryhodné informace pro bezpečnou práci s éterickými oleji. Další možností je nákup odborné literatury. V ideálním případě absolvujete kurz pro základní pochopení aroma problematiky, koupíte si literaturu, abyste měli doma rychlou nápovědu, a v závažnějších situacích, kdy to nestačí, si objednáte konzultaci u odborníka, vzdělaného aromaterapeuta.
Poznámka k bezpečnosti: éterické oleje degradují vlivem světla, tepla a kyslíku, tzn. že v nich dochází k přeměně původních chemických složek na jiné, které mohou mít/zvyšovat nežádoucí účinky, mezi které patří kožní přecitlivělost, fotosenzitivita, podráždění dýchacích cest a toxicita. Aby zůstaly co nejdéle v co nejvyšší kvalitě, uchovávejte je v tmavých, skleněných, dobře uzavřených lahvičkách v suchu a temnu (ve skříňce/šuplíku) při konstantní teplotě (nemají rády velké výkyvy teplot). Protože jsou hořlavé, neukládejte je poblíž otevřeného ohně a zabraňte jejich kontaktu s plamenem.
Obalový materiál
Bez obalů to bohužel nejde, tak se alespoň můžeme snažit, aby jich bylo co nejméně. To, jak je produkt zabalen, patří také k ekologické, udržitelné spotřebě. Ideální samozřejmě je, když je zabalen jen do nejnutnějších obalů.
Éterické oleje se mimo jiné znehodnocují světlem, takže by měly být uchovávány v lahvičkách z tmavého skla. Ideální je laboratorní sklo, které je vhodnější i pro přepravu, protože je robustnější, lépe chrání obsah a hned tak se nerozbije. A to by bylo ideálně všechno, protože sklo se dá lehce recyklovat.
Jsou tu však povinné informace, které musí být uvedeny na etiketě produktu, v našem případě na lahvičce s éterickým olejem, a není jich málo (viz výše). Pokud firma nepoužívá chytré etikety, které se obtočí kolem lahvičky v několika vrstvách a opakovaně se dají odlepit a nalepit, musí použít ještě další obal, někdy i příbalový leták, a je tu další odpad.
Pokud nakupujete přes eshopy, množství obalového materiálu se zvyšuje. Zásilka musí být bezpečně zabalená, protože jde o skleněné lahvičky. Ideální je, když váš dodavatel recykluje obaly a používá např. krabice, ve kterých mu chodí zásoby, používá skartovaný kancelářský papír jako výplň atp. Obalový materiál by měl být každopádně vždy z recyklovatelného materiálu.
I když je pěkné, když se balíčky posílají v dárkovém provedení, ponechejte tento způsob zasílání pro výjimečné případy a pro běžné zásilky preferujte ekologické, recyklované balení.
Z hygienických a ekonomických důvodů není možné vracet lahvičky k opětovnému použití výrobci (zaslání, umytí lahviček a dezinfekce je obvykle finančně i ekologicky náročnější než nákup nových lahviček). Jak jsem již zmínila, recyklace skla má již svou tradici a je funkční, takže odložením lahviček od éterických a rostlinných olejů i hydrolátů do tříděného odpadu uděláte to nejlepší – zajistíte jejich opětovné použití.
Prázdné skleněné obaly může opakovaně využít sám spotřebitel. Malé lahvičky od éterických olejů se zrovna nehodí, ty opravdu raději rovnou hoďte do tříděného odpadu, ale lahve od hydrolátů či rostlinných olejů lze znovu použít pro přípravu vlastních olejových směsí nebo pokojových sprejů.
Na závěr bych ráda připomněla, že používáním přírodních éterických olejů, hydrolátů či rostlinných olejů, kterými nahradíme jiné, např. syntetické produkty, uděláme skvělou věc pro své tělesné i psychické zdraví, ale nestáváme se tím automaticky ekologičtí, zelení nebo šetrní, pokud je náš přístup spotřební. Teprve při zodpovědném a rozumném užívání přírodních darů, tedy když zohledníme co, od koho, kolik a jak, můžeme naši aroma spotřebu považovat za více udržitelnou. A tento přístup můžeme nazvat „pomalá aromaterapie“*, protože udržitelnost není v souladu s rychlou a nadbytečnou spotřebou podporovanou konzumním přístupem k životu.