IMG_0820První listopadový víkend byl opravdovým svátkem pro všechny, kdož propadli kouzlu éterických i rostlinných olejů, jejich míchání a používání pro aromaterpeutickou praxi.

Na osmnácté konferenci Asociace českých aromaterapeutů ve dnech 2.-3. listopadu se představil odborník nad jiné povolaný – britský aromaterapeut, bylinář, naturopat
a dietolog JAN KUSMIREK.

IMG_1088První den konference se nesl ve znamení aromafyziky- neotřelý pohled přednášejícího ukazoval propojení smyslů v netušených souvislostech, podložených ovšem hlubokou znalostí problematiky. Zabrousili jsme do alchymie, zmínili Gaia hypotézu Jamese Lovelocka, teorii morfogenetických polí Ruperta Sheldrakea či doktrínu signatur.

IMG_1083Míchání látek, tedy záležitost navýsost důležitá v aromaterapii, pak bylo přednášejícím povýšeno na umělecké dílo, jímž ovšem
ve správných rukách nepochybně je.

A nakonec jsme se dozvěděli, co vznikne propojením aromaterapie a zvuku – mocné spojení zvuku a vůně, tedy ZVŮNĚ. Zde byla předvedena i praktická ukázka, lahvička éterického oleje vložená
do tibetské mísy, která po rozezvučení mění vůni éterického oleje. Čistá alchymie? Ne, zvůně je předmětem klasického vědeckého výzkumu.

Večerní raut umožnil rozhovor u dobrého vína i na jiná témata, než je aromaterapie, a Jan Kusmirek též losoval výhry v letošní tombole. Výherci obdrželi zajímavé produkty od zúčastněných sponzorů.
IMG_0935IMG_0999       IMG_1006

Druhý den konference byl pak věnován novým poznatkům v péči o pokožku, což upravilo naše dosavadní znalosti, hlavně co se týče rozdílu mezi dehydratovanou a suchou pokožkou. Také odstraňování svrchní vrstvy epidermis za pomoci různých syntetických kosmetických přípravků nebylo doporučeno – dokonce mýdla. Kožní mikroflóru si musíme chránit a ne ji likvidovat, je to naše unikátní pachová značka. Detailní informace o bakteriálním osídlení kůže by mohly v budoucnu pomoci v boji s ekzémy, akné, lupénkou a dalšími kožními nemocemi.

IMG_0882       IMG_0878

Poslední část přednášek druhého dne se týkala kvality éterických olejů – dětí slunce. Éterický olej byl představen jako komunikační prostředek mezi lidmi a přírodou a mezi lidmi navzájem.

IMG_0877IMG_0876

 

 

 

 

 

 

IMG_1153Letošní konference prolétla jako létavice, nabitá poznatky a setkáními s přáteli aromaterapeuty. Těšíme se na vás opět za rok!

IMG_1199Celá fotogalerie Veroniky Jiravové.