Svět vůní a bylin je mou velkou vášní. Neméně mě zajímají a fascinují příběhy lidí, kteří rostliny a byliny pěstují, starají se o ně s láskou, pak je zpracovávají a nabízejí své výrobky, ať už z oblasti potravinářství nebo kosmetiky. Tyto farmy, lisovny a obchůdky jsou oblíbeným místem mých výletů a ráda je vyhledávám a navštěvuji i při mých dovolenkových cestách v zahraničí.
Kdysi mi jeden můj italský kolega vyprávěl, že jejich pobočka sídlí kousek od jezera Garda, jak jsou tam krásné hory a vůbec se jedná o úžasné místo. Tuto informaci jsme uložila do mozku v kategorii „tam bych se jednou určitě chtěla podívat“ a trvalo více než 10 let, než došlo k její realizaci.
Vyrazte na dovolenou – za citrusy i olivovým olejem
Když jsme asi v březnu začali s partnerem plánovat letní dovolenou a zvažovat možnosti a co bychom tak rádi, padla volba na jezero Garda. Já jsem člověk, který je radši v horách, než u moře – horka a válení na pláži nemám moc ráda. Tato volba se tak zdála být ideální – hory, jezero, promenády, jedinečná italská gastronomie… kdo by odolal?
Přiznávám, že mou slabinou je, že si většinou o místě, kam jedu s partnerem, nic moc nezjistím. On rád plánuje a vymýšlí program, já se většinou nechávám unášet přítomným okamžikem a jsem otevřená všemu, co nás potká.
Není to úplně ideální přístup, jak zjišťuji, protože tak se vám lehce může stát, jako mně, že sice jedete na hory, ale je to tam jako u moře!
Jezero Garda a městečko Limone
Jezero Garda je jedinečným místem, kde se potkává alpské a středomořské klima. Takže můžete obdivovat majestátní horské velikány a přitom ležet na pláži, koupat se, surfovat…a taky výletovat!
Což my jsme dělali hojnou měrou a objeli jsme celé jezero. Plánovala jsem si, že narazíme na nějakou rodinnou lisovnu olivového oleje, budeme ochutnávat, majitelé budou vyprávět a historii a výrobě…a pak se o tyto zážitky podělím s čtenáři Kouzla vůní 😊! Ovšem chyba lávky…na adrese, která byla jako ověřená uvedena v průvodci, se bohužel žádná nenacházela…
Nečekaným a o to příjemnějším překvapením a zážitkem pro mě nakonec bylo městečko Limone, kde se ještě dnes pěstují citrusy a můžete zde navštívit zbytky starodávného skleníku.
Jak to všechno začalo
Ačkoliv název malebného městečka Limone vůbec není odvozen od citrónů, přesto je citrón jeho symbolem. Je ve skutečnosti odvozen od latinského slova limes = hranice, protože u Limone dlouhé roky vedla státní hranice mezi Rakouskem a Itálií.
Když středověcí mniši přinesli toto exotické ovoce k jezeru Garda, obyvatelé tehdejší odlehlé rybářské vesnice dokázali vytvořit ty nejlepší pěstitelské podmínky, takže roku 1750 mohla proběhnout první sklizeň citrónů.
Citróny se ovšem nepěstovaly pro místní obyvatele. Žluté plody používali hlavně jako prostředek směny za jiné zboží. Citróny se brzy staly žádaným obchodním artiklem. Dokonce i odběratelé v Rakousku, Rusku a Anglii dychtivě žádali tyto severoitalské citróny.
Dnes už nejsou citróny z Limone vývozním artiklem, spíše turistickým lákadlem a všudypřítomným znakem městečka.
Limonaia del Castel – muzeum citronů
Už od přístavu vás všude provázejí krásné keramické tabule s názvy ulic a vyobrazením citrónů a vedou vás vzhůru do kopce až k El Castél, ruinám dřívějšího skleníku. Tento skleník byl dříve vždy v rukou nejbohatších místních rodin, ale nyní je v majetku města a od roku 2004 byl opět otevřen pro návštěvníky. Je zde umístěno muzeum historie pěstování citrónů v této oblasti Alp.
Muzeum je to malé, ale o to zajímavější. Kromě tabulí s texty a obrázky tu najdete i starodávný lis, nářadí a pomůcky ke sběru citrusů. Nejzajímavější je samozřejmě venkovní část skleníku, kde můžete na vlastní oči vidět různé typy citrusů – i pomeranče, grapefruity, pomela, ale i pro mě daleko exotičtější druhy jako kumquat, cedrát či yuzu.
Mimochodem kumquaty pěstovala majitelka penziónu, kde jsme bydleli, na zahradě, a byl součástí snídaňového bufetu. Malinký plod se jí i s kůrou, bez oloupání, a je hořkosladký. Pár kousků vás dokonale osvěží.
Až prozkoumáte všechna zákoutí skleníku a dosytnosti se pokocháte krásnými výhledy, které se odtamtud na jezero Garda otevírají, sestupte do uliček malebného městečka. Úzké, křivolaké uličky vás zavedou až k promenádě, která je lemována krámky s citróny ve všech podobách.
Citróny samy o sobě mají zde tak krásnou a silnou citrusovou vůni, kterou jsem u koupených v supermarketu nikdy nezažila. Prostě je to tím jižním sluníčkem a láskyplnou péčí.
Z široké palety citrónových potravinářských i kosmetických výrobků se vám až zatočí hlava a nebudete vědět, co si dříve koupit! My jsme neodolali citrónové marmeládě, která je opravdu báječná a delikátní, bonbónům, mýdlu a likéru Limoncello.
A zmrzlina! Musím říct, že lepší citrónovou zmrzlinu jsem nikdy nejedla! Pokud vás prázdninové toulky zavedou do této oblasti, určitě doporučuji městečko Limone navštívit!
Když ti život dává citróny, dělej z nich limonádu!
Autorkou článku je Petra Torová. Titulní foto: Wikimedia commons, foto: autorka.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní – Online časopisu o vůních, bylinách a jejich využití. Zdroj článku.
Zdroje: