Jak mám vybrat tři oblíbené směsi, když jich mám za ty roky vyzkoušených tolik?

Jedno z témat nadcházející konference jsou ženy v období menopauzy. V tomto období života je velmi potřebné podpořit hormonální rovnováhu a sliznice. Sama jsem v období přechodu požívala tuto směs éterických olejů:

Ylang ylang (Cananga odorata) 4 kapky, šalvěj muškátová (Salvia sclarea) 3 kapky, geránium (Pelargonium x asperum) 3 kapky do 10 ml nosného oleje. Tyto tři oleje velmi dobře synergicky působí na hormonální úrovni. Do směsi je možné přidat ještě smrk černý (Picea mariana) – buď jako součást standardní směsi, nebo jen v období, kdy se žena cítí velmi unavená. Použijte jeden mililitr směsi ráno a večer na spodní část zad a podbřišek. Počet kapek éterických olejů je vypočítán na základě poměru 200 kapek na 10 ml. Pokud je vám vůně příjemná, aplikujte pár kapek na krk a horní část hrudníku k navození příjemného pocitu.

V období mé menopauzy, která přišla kolem 54. roku věku, jsem slýchala mnoho žen mluvit o různých potížích, se kterými se setkávaly. Když to přišlo na mne, byla jsem zvědavá, co mne čeká. Přišly návaly horka, které mne opravdu obtěžovaly – když jsem učila na kurzech, přednášela na konferencích, bavila se s přáteli. Všem jsem říkala, že tyto návaly jsou příčinou mého rudého a zpoceného obličeje. Moje menstruační krvácení také hodně zesílilo a musela jsem s tím během dne počítat.

To nejtěžší mne čekalo, když se dostavilo noční pocení. Přikrýt, odkrýt, přikrýt, odkrýt…tak to šlo celou noc. Nakonec jsem byla tak unavená, že pro mne bylo prakticky beznadějné soustředit se na jakýkoli úkol. V té chvíli jsem se rozhodla ukončit svoji studii příznaků menopauzy a připravila jsem si směs éterických olejů. Musím říci, že mne její účinky opravdu překvapily – i v porovnání se vším ostatním, co jsem dříve při používání aromaterapie zažila.

Použila jsem směs na podbřišek a spodní část zad před spaním a spala jsem celou noc! V té době jsem byla už opravdu vyčerpaná. Od toho dne jsem směs používala před spaním a přes den a postupně, během několika měsíců, návaly horka ustaly. Pak jsem směs přestala používat a vše bylo několik měsíců dobré, až jednou v noci to přišlo znovu – přikrýt, odkrýt, přikrýt, odkrýt… Moje směs se zase dostala ke slovu. Tento příběh se odehrál již před pár lety, tak si přesně nepamatuji, kolik takových cyklů proběhlo. Co vím určitě je, že tato směs pro mne byla požehnáním.

Tady ve Finsku máme v zimě rádi svíčky. Proto dáváme přednost difuzérům, jejichž součástí je svíčka. V zimě je těžké se vyhnout nachlazení. Kombinace ravintsary (Cinnamomum camphora ct cineol), citronu a borovice nebo rozmarýnu je vhodná na pročištění vzduchu v místnosti. Pokud náhodou nastydnete, tato směs vám pomůže lépe dýchat a vypořádat se s nachlazením rychleji.

Smrk černý je nejlepší vůně do sauny nebo do páry. Můžete přidat ještě eukalyptus radiata, pomůže kůži lépe dýchat a detoxikuje. Oba tyto oleje můžete použít samostatně nebo ve směsi, jsou velmi osvěžující.

Dalším tématem konference je péče o seniory. V závěru druhého dne seznámím účastníky se studií, která byla provedena ve Finsku a v Japonsku. Probíhala čtyři roky a byla zaměřena na snížení úzkosti a neklidu seniorů v pečovatelských domech, v geriatrických nemocničních odděleních a v zařízeních pro pacienty s demencí. Během studie používali pouze jednu směs, která pro většinu pacientů velmi dobře fungovala. Je to pro vás zajímavé téma?

Těším se na viděnou na konferenci.

Ulla-Maija