Rakouská aromaterapeutka Ingrid Kleindienst – John žije nedaleko Vídně a i

ve svých 70 letech stále provozuje soukromou praxi. 12. září přijede přednášet na Aromakonferenci Brno o tom, jak bezpečně a účinně využít aromateapii při psychických potížích. Ať už jde o špatnou náladu, paniku, zármutek či deprese.

Ingrid, můžete s námi sdílet nějaký příklad z praxe, kdy zafungovala aromaterapie při řešení psychických obtíží?

IKJ: “Například v době, kdy mi velmi dlouho umírala moje maminka. Mohla jsem ji doprovázet pomocí éterických olejů a hydrolátů. Ji, sebe i mou rodinu. Vybrala jsem éterické oleje z růže, neroli, jasmínu a sladkého pomeranče. Účastníci Aromakonference Brno budou moci přivonět.

Které éterické oleje byste doporučila každému do domácí aromalékárničky pro řešení špatných nálad?

IKJ: “Pro mě je to právě neroli, růže a jasmín a k tomu pak grepfruit. Ten dává naději. Ale na druhou stranu by to mohla být i vůně borovice limba opět dohromady s grepem. Tato kombinace vás totiž vynese na vrchol hory a všechny problémy vám budou připadat malí jako mravenečci. Někdy máme náladu na něco sladkého, pak ráda používám tonku s krvavým pomerančem. Přijde mi, že tato kompozice dodá pocit bezpečí a pohodlí.

Který způsob aplikace byste doporučila při řešení psychiky? Je něco, co je totálně bezpečné?

IKJ: “Určitě neexistuje něco, co je bezpečné pro všechny z nás. Každý má svoje vlastní pocity a potřeby. Vždy je potřeba to s klientem otestovat a pak se rozhodnout, který éterický olej vybrat a jak ho použít.”

12. září vystoupíte na Aromakonferenci Brno. O čem bude vaše přednáška?

IKJ: “Chci mluvit hlavně o tom, jak vytvořit dobré směsi pro různé situace, se kterými se setkáváme. Jak postupovat, když máme špatnou náladu, jak aplikovat éterické oleje při krizových situacích jako je péče o umírajícího, ztráta partnera nebo deprese. Ale také se zmíním o tom, jak se naladit na lepší notu a jak posílit  a uzdravit svou mysl. Společně připravíme směsi pro lepší náladu. Na závěr se zaměříme na posilování mozku.

V posledních dnech na nás z médií srší samé negativní zprávy. Jaká je vaše směs proti panice?

IKJ: “Aktuálně používám tuto: 1 kapka růže damašské, 1 kapka jasmínu, 1 kapka santalu, 5 kapek grepfruitu. Je to velmi klidná a přitom šťavnatá vůně, která navozuje dobrou náladu.”

Co třeba téma nervozity?

IKJ: “Na nervozitu bezvadně funguje troška anděliky nebo kozlíku v kombinaci se svěžými tóny grepu a jedle. Ale vždy záleží na konkrétním člověku. Někdy by to mohl být citron se smrkem.”

Pokud pracujeme s klientem, který má nějakou psychickou diagnózu, na co bychom měli dávat pozor?

IKJ: “Vždy se soustřeďte na to, co diagnóza říká a nikdy nemíchejte silně koncentrované směsi. Já ráda používám slabé kompozice, třeba jen 0,5 procentní ředění. Někdo by mohl říct, že to vůbec nevoní. Ale voní a dobře to funguje.”

A co kombinace s klasickou zdravotní péčí?

IKJ: “Ta je určitě možná, pokud máte šanci hovořit s terapeutem nebo doktorem. Pokud ne, tak je to složité. Někdy je lepší nepokoušet se pomoci, když k tomu nejsou vhodné podmínky. Já vždy hovořím s terapeuty mých klientů o tom, jak by jim mohly éterické oleje pomoci. V tomto případě je vždy lepší být opatrný!”

Registrovat na Aromakonferenci Brno se můžete do středy 9. září na tomto odkazu: https://www.aromaterapieabylinky.cz/konference/