Cordyceps (Cordyceps sinensis) má čínské jméno Dong Chong Xia Cao, které by se doslova přeložilo „Housenka v zimě, tráva v létě“. Je z rodu hub Cordyceps (cordy a ceps což znamená latin. „palička“ a „hlava“) kam patří i další druhy (C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii atd. a asi jich je 700 druhů).
Hezká pohádka o otužilé housence a houbě:
Jde o jedlou vřeckovýtrusnou parazitickou houbu. Její výtrusy se zachytí na povrchu housenky motýlů Thitarodes baimaensis nebo Thitarodes armoricanus, ale i dalších druhů rodu Thitarodes. Housenka je doslova houbou nakažena a pro své další vývojové stadium se zahrabává do půdy. Míra infekce se zvyšuje, když velké rozdíly mezi denní a noční teplotou zvyšují vertikální pohyb larvy. Housenka je však parazitickou houbou postupně strávena za živa. Houba vyplní její chitinovou schránku sklerociem – podhoubím, které je základem pro zralou houbu. Tento proces může zabrat dva roky (někteří uvádí i víc). V posledním roce, v letních měsících, houba pomocí produkovaných mykotoxinů housenku definitivně usmrtí a z její hlavy doslova vyrazí útvar složený z vláken zvaných hyf, který se jmenuje stromatum a je ve tvaru kyjovité hlavičky. Hlavičky (stroma) dosahují velikosti kolem 8‒10 cm a mají červenohnědou barvu. Když vyroste a dozraje tak uvolní spory a infikuje další housenky.
Sbírá se pouze začátkem léta (dokud se nevysypou semena z výtrusnic), dříve než roztaje poslední sníh. Metamorfóze ve prospěch cordycepsu mohou přispívat i plísně, které urychlují proces. Suší se na slunci nebo v troubě. Housenky motýlů Thitarodes baimaensis nebo Thitarodes armoricanus májí extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky (rhizoma) vysokohorských rostlin, včetně takových, jako je např. hořec nebo kozinec – elixír „věčného“ života. Ale i cordyceps snáší tvrdé podmínky během dlouhého vývoje v zemi, například hladovění, chlad a nedostatek kyslíku – proto buduje energii a zahřívá.
Používá se již více než 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako „prodlužovač života“.
Dnes na webech můžeme najít dlouhé seznamy na co cordyceps je dobrý. Ve škole TČM jsme se učili toto:
Účinky:
Bu Shen Yang/ Yi Jing – Nedostatečnost ledvin (esence a Yangu)
- ekonvalescence po dlouhé nemoci se slabostí, spontánním pocením, atd
- pobolívání a slabost v bedrech a kolenou
- neplodnost, poruchy potence
- časté močení
Bu Fei Hua Tan – Nedostatečnost plic a ohnivý hlen
- kašel a krátký dech z nedostatečnosti plic a ledvin se zahleněním
- nedostatečnost plicní Qi a Yin s hutným hlenem a žilkami krve
Houba je velmi žádaná a proto velmi drahá. V přepočtu u nás stojí jeden gram 600 Kč (v Číně 300Kč/g) a asi ani nepřekvapí, že některá naleziště hlídají ozbrojené skupiny. K zjištění ceny stačí googlit a počítat (cordyceps sinensis cena 1 gram – 冬虫夏草价格1克) juen je zaokrouhleně 3,2 Kč. Většinou to vyjde 300 Kč za gram, takže 30 g by v Číně vyšlo na 9000Kč. Uvádím ceny v Číně a než to přijde do Evropy nebo USA, tak je to o 100% víc – 600 Kč/gram. Proto také bývá cordyceps označován jako zlato – 600Kč za gram cordycepsu synensis a rovněž 600 Kč za gram 18 Gt zlata – proto se na nalezištích střílí. Berou to jako vykrádání zlatých dolů. Přesto se traduje příběh jednoho Čecha, který v Himalájích vždy nasbíral pár houbiček, aby měl na letenku na příští dovolenou ve stejných horách. Teď se podívejte, jestli máte doma krabičku cordycepsu, na gramy a vypočítejte si to gram krát 600 Kč….
Z důvodu ceny (zhruba jedna hlavička s housenkou za 300 Kč – 0,5 g) a i velké poptávky, bývá vysokohorská housenice čínská (Cordyceps sinensis) vědomě zaměňována za housenici červenou (Cordyceps militaris). Záměna obou housenic je tak častá, že žádný čínský houbový odborník nevěří prodávaným housenicím, pokud si ji sám nepřiveze přímo z hor. Housenice červená (C. militaris) by vůbec v drsných vysokohorských podmínkách nepřežila. Roste v nížinatých oblastech na úrovni moře, kde roste velmi hojně a agresivně. Vlastně se využívá jejích militantních vlastností a to nejen, že se snadno kultivuje, ale její militantnost je dobrá i v terapii. Kvalita housenice červené (C. militaris) se však nedá srovnat vysokohorskou housenicí (C. sinensis), protože nedosahuje její vysokohorské kvality, naopak spíše housenice červená lidský organismus zatěžuje a způsobuje snižování imunity. Zas na druhou stranu někteří říkají, že je lepší na léčbu rakoviny.
Co se týká formy, Cordyceps militaris je částečně podobný Cordyceps sinensis. Stroma u cordycepsu červeného je oranžové a má tvar tyče s mírně napínací hlavou. U uměle pěstované formy je stroma dlouhé 3-5cm a tloušťku 3-5 mm, ale původní je delší a širší, průměrná délka 5-7 cm a průměrná šířka 5-7 mm. Cordyceps sinensis je jediné stroma ve tvaru dlouhé 4-10 cm a tenké tyče s šířkou kolem 0,1-0,5 cm a je tmavě hnědé barvy. Proto je možné je rozlišovat podle formy. No, někdy se cordiceps červený vlepí do housenky, aby vypadal jako pravý…
Housenice červená (C. militaris) se uměle pěstuje například na bourci morušovém. Také byla vyvinuta technologie kultivace Cordyceps militaris s rýží jako kultivačního média. Prodejci housenice červená (C. militaris) záměnu většinou ani nezakrývají a u prodávané suroviny udávají, jaké množství peptidu cordycepsin obsahuje a veškeré pozitivní účinky původní vysokohorské housenice čínské vztahují právě k jeho obsahu… Vlastně se na obou cordycepsech provádí výzkum.
Jelikož, jak jsem psal, je cordyceps sinensis velmi žádaný a proto drahý, tak se hledali levnější způsoby pěstování. Právě cena vám ukáže (napoví), co je to za zboží… Chtěli byste vysokohorskou levanduli z údolí? Nezáleží u vína na podloží? Aby se ušetřilo, tak se místo na housence pěstuje na prosu a dalších obilovinách a dokonce byl vyvinut živný roztok na pěstování cordycepsu. Ty férovější firmy v Čechách o tom napíší. Ty méně férové ne a ještě jedna z nich uvádí zákazníka v omyl větou: „Náš výrobek je 100% přírodní“. Ano to je přírodní, ale vyprávění o housence vytváří dojem, že přírodní je s housenkou a ta tam není…
Výhody cordycepsu sinensis bez housenky:
- Cordyceps bez housenky se také propaguje jako cordyceps pro vegetariány…
- Cordyceps bez housenky méně zahřívá a tak je snesitelnější pro lidi, co mají problém s horkostí
Příklad firem, které uvádí způsob pěstování:
- Například firma Mycology Research Laboratories Ltd. (MRL), kterou u nás zastupuje Pragon. https://www.pragon.cz/mrl-houbova-vyziva/, pěstuje v Holandsku cordyceps na obilovinách.
- Také se cordiceps sinensis pěstuje na živném roztoku s označením CS-4, jak uvádí firma z Německa Hawlik, která má u nás víc zastoupení např. http://www.houbyhawlik.cz/ nebo https://www.mycomedica.cz/
TCM charakteristika cordycepsu sinensis
- teplota – teplá
- chuť – sladká
- tropismus – Fei (plíce), Shen (ledviny)
Většinou se v Čechách uvádí u cordycepsu sinensis, že je bez kontraindikací, ale stačí zabrousit na čínské stránky a vše je jinak.
Kontraindikace cordyceps sinensis – zvyšuje teplo (týká se to hlavně cordycepsu s housenkou):
/TCM Bohemia škola Pěti dovedností – kdy nedávat – dávat opatrně: Projevy horka – nutno modifikovat. Nedostatečnost Yin = (tzv. Prázdné horko) – vyjimku zde tvoří plíce/
- Kojení
- horečka – hyperpyrexie – vysoká horečka s teplotami přes 40 °C
- kontraindikace v menstruačním období žen (může zvýšit krvácení)
- hypertenze
- pacientky s rakovinou by měly být během radioterapie používány s opatrností (nedostatek krve a Yinu)
- krvácení v těle jako je hemoptýza = vykašlání krve z dolních cest dýchacích nebo plic.
- Lidé s cerebrálním (mozkové) krvácení
- revmatoidní artritida – opatrně
- děti s opatrností nebo ne
Proč jsem v úvodu napsal, že je to hezká pohádka? Protože většina webů sice obšírně popisuje vývoj cordycepsu v housence, ale takový cordyceps neprodávají. A také jsem zvědavý, jaké obrázky budeme potkávat na etiketách houbových potravinových doplňku – ty cordycepsové soudě podle ceny housenku neviděly. Vlastně i český název „Housenice“ je u prodávaného cordycepsu spíš symbolický.
Petr