Autorka textu a foto: Gabriela Olšanská

Ve druhé části se zaměříme na kategorie produktů s obsahem éterických olejů, na terapeutické dávky silic ve farmacii a skončíme u příkladů léčivých přípravků, doplňků stravy a kosmetických prostředků.

Uvádění silic (éterických olejů) na trh v současnosti

Éterické oleje balené v různých objemech, ve skleněných nebo kovových nádobách, lze uvádět na trh v různých kategoriích.

 • surovina pro kosmetiku
 • surovina určená pro výrobu aromatických látek
 • surovina pro výrobu léčivých přípravků
 • kosmetický prostředek
 • ve směsích jako zdravotnický prostředek

 

100% éterický olej nelze uvádět na trh jako doplněk stravy, jelikož nesplňuje dle mého názoru definici doplňku stravy. Výrobu, značení a uvádění do oběhu doplňků stravy upravuje vyhláška č. 58/2018 Sb., o doplňcích stravy a složení potravin, ve znění pozdějších předpisů. Tato vyhláška vznikla transpozicí směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/46/ES. O případech, kdy jsou silice součástí doplňků stravy se zmiňuji v kapitole Kategorie výrobků. 

Silice pro magistraliter přípravu se distribuují přes distribuční firmy do lékáren od výrobců léčivých přípravků. Silice ve farmaceutické kvalitě nelze distribuovat pro širokou veřejnost a pro výrobu jinou než farmaceutickou, případně pro výrobu kosmetických přípravků. Cena éterických olejů ve farmaceutické kvalitě je také vyšší, zejména z důvodu přidané hodnoty v podobě kontroly kvality, která musí parametricky přesně odpovídat lékopisu, vedení dokumentace, certifikace výrobců a zpracovatelů. Neznamená to však, že by například éterický olej určený pro výrobu kosmetiky nebo látek určených pro aromatizaci měl být automaticky méně kvalitní.

Cílem tohoto článku není podrobný rozbor kategorií, proto zůstaneme u výrobků, do kterých se silice přidávají a zůstanou nám léčiva, doplňky stravy a vybrané kosmetické přípravky.

Kategorie výrobků

Použití silic v léčivých přípravcích individuálně nebo hromadně vyráběných se řídí zákonem o léčivech (č. 456/2023). Tento zákon upravuje výzkum, výrobu, přípravu, distribuci, kontrolu a odstraňování léčivých přípravků; dále registrace, poregistračních sledování, předepisování a výdej léčivých přípravků.

Léčivým přípravkem se rozumí látka nebo kombinace látek s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí nebo zvířat. Za léčiva se nepovažují potraviny a krmiva, kosmetické přípravky, přípravky na ochranu rostlin, laboratorní diagnostika a dezinfekční a dezinsekční přípravky, které nejsou určené k přímému styku s organismem člověka nebo zvířete.

Doplněk stravy je potravina, která se od běžných potravin odlišuje vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Slouží k doplnění běžné stravy spotřebitele a příznivě ovlivňuje jeho zdravotní stav. Výroba, značení a prodej doplňků stravy podléhá zákonu o potravinách. Výrobce dokládá posouzení zdravotní nezávadnosti, označení a posouzení použitých zdravotních tvrzení. Tvrzení nejsou po odborné stránce posuzována. Na doplňku stravy nesmí být uvedeny informace týkající se prevence, léčby nebo vyléčení onemocnění ani daný text nesmí na tyto vlastnosti odkazovat. Není ověřována účinnost deklarovaná výrobcem. Pokud uvedené účinky výrobku nejsou v rozporu s právními předpisy pro označování potravin a doplňků stravy, je umožněno jejich uvádění na obalech a v dalších materiálech doprovázejících výrobek bez ohledu na jejich pravdivost. To znamená, že lze například uvádět zdravotní tvrzení z tzv. on-hold seznamu, který obsahuje i tvrzení pro různé druhy rostlin.

Pro každou silici byly a jsou i dnes uvedeny v lékopise terapeutické jednotlivé a maximální dávky, a maximální denní a  maximální jednotlivé dávky pro dospělé. Maximální dávky nesmí lékař předepsat a lékárník lék nesmí vydat. Terapeutické dávky, stejně jako maximální dávky jsou dané nejnovějšími studiemi, které se na silicích provádí.

Pokud jde o dávky silic v doplňcích stravy, nesmí být rovny nebo vyšší než terapeutická dávka v léčivech. Pokud se podíváme na složení doplňků stravy, vidíme, že hodnoty u silic jsou 5x až 10x nižší než terapeutické dávky. Z toho plyne také skutečnost, že doplňkem stravy se neléčíme a takovéto poddávkování nemá ekonomický ani zdravotní smysl u složek, které nejsou vitamíny, minerály, aminokyseliny, zkrátka substance, které vstupují v našem organismu do metabolických dějů.

Kosmetický prostředek je jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. Kosmetické prostředky nesmí léčit, nesmí mít systemický efekt, nesmí se polykat nebo vpichovat. Pokud existuje pochybnost a jde o tzv. hraniční přípravek nebo lékařskou kosmetiku, rozhodující slovo má Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Tymián obecný
Heřmánek římský
Příklady terapeutických dávek pro silice (ČL 2009, dospělí)
SiliceJednotlivá dávka (JD)Denní dávka (DD)Způsob podání
Anisi etheroleum
anýzová silice
0,05 – 0,2 ml0,15 – 0,6 mlperorálně
Carvi etheroleum
kmínová silice
1 – 2 kapky3 – 6 kapekperorálně
Cineolum0,2 gperorálně
Cinnamomum zeylanici etheroleum
silice ze skořicovníku pravého
0,02 – 0,03 g0,05 – 0,2 g
Eucalypti globuli etheroleum
silice eukalyptová
0,15 g0,3 – 0,5 gperorálně
Eucalypti globuli etheroleum
silice eukalyptová
0,6 g1,8 ginhalačně
Eugenol0,0026 g/kg max. JDperorálně, lokálně
Foeniculi amari etheroleum
silice fenyklu obecného hořkého
0,2 mlperorálně
Lavandulae etheroleum
levandulová silice
0,02 g0,08 gperorálně
Lavandulae etheroleum
levandulová silice
0,1 – 0,5%lokálně
Menthae piperitae folii etheroleum
silice z máty peprné
0,6 – 1,2 gperorálně
Menthae piperitae folii etheroleum
silice z máty peprné
10%lokálně, max. 2 týdny
Rosmarini etheroleum
rozmarýnová silice
0,5 – 1,0 gperorálně
Thymi etheroleum
tymiánová silice
0,1 gperorálně

Vybrané léčivé přípravky s obsahem silic

Léčivé přípravky se nazývají zkráceně léky nebo léčiva, prošly všemi předepsanými fázemi testování a registračním řízením. Mají kód SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) pro Českou Republiku, lze je uvádět na trh v lékárnách. Jsou bezpečné v doporučeném dávkování a dodržení všech instrukcí v příbalovém letáku. Lze je koupit bez lékařského předpisu. Bližší informace najdete v lékárně.

Léčivé přípravky s obsahem silic (trh v ČR)
NázevFormaÚčinné látkyIndikaceKontraindikace
LAVEKAN
Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co.KG, SRN
měkké enterosolventní tobolky80 mg standard. levandulového extraktuprevence přechodné úzkostné nálady, problémy s usínáním, stres v prácipřecitlivělost na levandulový olej, porucha jater, osoby do 18 let
SOLEDUM
Klosterfrau GmbH, SRN
měkké enterosolventní tobolky100 mg nebo 200 mg cineoluakutní bronchitida, nehnisavý zánět vedlejších nosních dutin, běžné nachlazení, přídavná léčba při chronické obstrukční plicní nemoci, chronické bronchitidy, průduškové astmapřecitlivělost na cineol, nadměrná přecitlivělost dýchacích cest, dávivý kašel, subglotická laryngitida, akutní zúžení dýchacích cest, dušení
osoby do 12 let
GASPAN
Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co.KG, SRN
měkké enterosolventní tobolky90 mg silice z máty peprné, 50 mg silice kmínovémírné křeče gastrointestinálního traktu, plynatost, bolest břicha, nespecifický průjem (syndrom dráždivého tračníku)alergie na mátový nebo kmínový éterický olej, na menthol, onemocnění jater, žlučových cest, žlučové kameny, děti do 12 let
ROWATINEX
Rowa Pharmaceuticals Ltd., Irsko
měkké tobolky/kapkyalfa-pinen, beta-pinen, kamfen, cineol, fenchon, borneol, anetolakutní i chronické záněty močových cest,  přispívá ke zvýšenému vylučování močitěžké,  opakující se koliky, se zástavou močení, těžké a opakujících se infekce močových cest, těhotenství (I.trimestr) a kojení, děti
ROWACHOL
Rowa Pharmaceuticals Ltd., Irsko
měkké tobolky/kapkyalfa-pinen, beta-pinen, kamfen, cineol, menton, levomentol, borneolzmírnění žlučníkových potíží, zvyšuje vylučování žluče, uvolňuje křeče v oblasti žlučníku a žlučových cest, zvyšuje látkovou výměnu v játrech, k rozpouštění žlučových kamenů,  preventivně proti vzniku kamenů novýchtěhotenství (I.trimestr), kojení, děti
Léčivé přípravky s obsahem silic (trh mimo ČR)
NázevFormaÚčinné látkyIndikaceKontraindikace
GeloMyrtol®️ forte
G. Pohl-Boskamp GmbH & Co. KG, SRN
měkké enterosolventní tobolkykomplex silic ELOM-080 300 mg: eukalyptová, pomerančová, myrtová a citronová silice (66:32:1:1)bylinné mukolytikum, při léčbě infekcí horních i dolních cest dýchacích, při akutní a chronické bronchitidě a sinusitiděpřecitlivělost na některou ze složek, zánětlivá onemocnění žlučových cest, závažná onemocnění jater
COLPERMIN Tillotts Pharma AG, Švýcarskotvrdé enterosolventní tobolkymátová silice 187 mgsyndrom dráždivého tračníkuachlorhydrie, cholecystitida, obstrukce žlučových cest, poškození jater, těhotenství, kojení, alergie na arašídy, děti mladší 8 let, přecitlivělost na mentol

Vybrané doplňky stravy s obsahem silic

Připomeňme si, že doplňky stravy nejsou léčivými přípravky, jsou to potraviny. Denní dávka hlavních složek se nesmí rovnat nebo být vyšší než terapeutická dávka. Je stanovena denní dávka a je doporučeno ji nepřekračovat.

Doplňky stravy s obsahem silic (ČR i mimo ČR)
NázevFormaHlavní složkyPoužití
NOBALL
Green-Swan Pharmaceuticals CR, s.r.o.
tobolky80 mg simethiconu a 5 mg mátové siliceplynatost, pocit plnosti v podbřišku
přípravek mohou užívat těhotné a kojící, je vhodný i pro dlouhodobé užívání
BABY CALM
E. M. B. Beit Shemesh, Izrael
tekutý koncentrátsilice z fenyklu, máty, anýzu, méně než 1 %nadýmání u kojenců, malých dětí
děti od ukončeného 1. měsíce
GOUTTES AUX ESSENCES
Naturactive, Laboratoires Pierre Fabre, Francie
roztokEO z tymiánu, skořice čínské, levanduleakutní bronchitidy u dospělých a dětí od 30 měsíců
MINTEC
Key Pharmaceuticals, Austrálie
enterosolventní tobolkymátová silice, 0,2 mlsyndrom dráždivého tračníku

Vybrané kosmetické prostředky s obsahem silic ve farmaceutické distribuci

V tabulce najdete některé kosmetické prostředky s obsahem silic. Kosmetika nesmí mít systemický efekt, nesmí vyvolávat v klientech pocit, že léčí choroby.

Kosmetické prostředky s obsahem silic (ČR)
NázevFormaHlavní složkyPoužití
ROSEN PINIO-NASAL
Rosen Pharma, ČR
nosní kapky nebo sprejilice z máty, borovice, eukalyptu, thymol, extrakt z rozmarýnu, mandlový olejrýma, ucpané nosní dutiny, k inhalaci, kapání, do inhalačních přístrojů, pro aromaterapii
dospělí a děti od 3 let
ONDŘEJOVA MAST
Herbacos Recordati, ČR
mastvazelína, parafín, lanolin, silice ze šalvěje levandulové, kyselina salicylová 1 %k promaštění suchých, šupinatých ložisek na kůži, na nohou či loktech, k péči o kůži se sklonem k opruzeninám a zapařeninám
děti od 3 let
PUPÍK DĚTSKÝ EMULGEL
Herbacos Recordati, ČR
emulgelheřmánkový extrakt, mátová a fenyklová silicenadýmání, plynatost
pro děti od narození
DĚTSKÝ PRSNÍ BALZÁM
Dr. Müller Pharma, ČR
mastsilice borovicová, fenyklová, tymiánová a hřebíčkovák masáži hrudníku a zad
děti od 1 roku

Doporučení pro používání přípravků s obsahem silic

Při používání léčivých přípravků nebo doplňků stravy, případně kosmetiky, ve kterých jsou éterické oleje (pozn. ve farmaceutickém průmyslu silice) bych doporučila následující:

 • Řiďte se indikací, pro kterou je přípravek určen (stres, spánek, zažívání, rýma atd.).

 • Pokud jste alergičtí nebo přecitlivělí na jakoukoliv složku, nenasazujte si přípravek.
 • Pečlivě si pročtěte příbalový leták.

 • Léčivé přípravky mají vyšší obsah účinných látek a jsou určeny k terapii, v daném dávkování. 

 • Zatímco doplňky stravy mají až 5-10x nižší obsah stejné účinné látky a jsou určené pro velmi mírné potíže.

 • Dodržujte dávkování a maximální dobu používání.

 • Pokud zaznamenáte jakoukoliv negativní změnu, zhoršení stavu, vyrážku, svědění, dýchací potíže, přípravek vysaďte, včetně kosmetiky, která způsobí např. vyrážku, začervenání atd.

 • U přípravků, jejichž účinné látky mohou ve vysokých dávkách poškozovat játra (Lavekan, Gaspan, GeloMyrtol) neberte zároveň vyšší dávky paracetamolu a jiných léčiv, která zatěžují játra.

 • Až na výjimky nejsou perorální léčiva a doplňky stravy s obsahem silic vhodné pro malé děti, většinou až od 12 let. BabyCalm je sice pro děti od ukončeného 1. měsíce, ale osobně považuji tento přípravek za kontroverzní. Byly po jeho užití takto malými dětmi zaznamenány nežádoucí účinky, reakce na fenyklovou silici, při současném podávání fenyklového čaje. Myslím si, že takto malým dětem stačí pomoci nálevy z léčivých rostlin a vnitřní podání silic je zbytečné.

ZDROJE

BĚLOHOUBEK, A. Výklad ku Fakmakopoei rakouské. Díl 1. VIII. Praha: Bursík & Kohout, 1906. 422 s.

Československý lékopis (ČsL 1). 1. Praha: Ministerstvo zdravotnictví, 1947. 610 s.

DRÁBEK, P. Naše léčivé přípravky na konci 18. století II. část – polotuhé a pevné lékové formy. Online. Česká a slovenská farmacie. Roč. 2011, č. 6, s. 296-302. Dostupné z: https://www.prolekarniky.cz/casopisy/ceska-slovenska-farmacie/2011-6/nase-lecive-pripravky-na-konci-18-stoleti-ii-cast-polotuhe-a-pevne-lekove-formy-36615/download?hl=cs. [cit. 2024-04-29].

DRÁBEK, Pavel. Naše léčivé přípravky na konci 18. století I. část – polotuhé a pevné lékové formy. Online. Česká a slovenská farmacie. 2011, č. 6, s. 247–254. Dostupné z: https://www.prolekarniky.cz/casopisy/ceska-slovenska-farmacie/2011-6/nase-lecive-pripravky-na-konci-18-stoleti-ii-cast-polotuhe-a-pevne-lekove-formy-36615/download?hl=cs. [cit. 2024-04-29].

Německý lékopis (1926). 6. Praha: Tiskárna Protektorátu Čechy a Morava v Praze, 1941. 617 s.

TOMÍČEK, O. Stručný výklad k Německému lékopisu 6. Praha: Ústřední svaz lékárníků, 1942. 359 s.

Pharmacopoea Austriaco-provincialis emendata. Viennae 1794.

ČESKÝ ROZHLAS DVOJKA. Expedice do historie lékárenství. Online. 2021, 16.1.2021. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/expedice-do-historie-lekaren-a-lekarenstvi-8405186. [cit. 2024-04-29].

EPONYMA A VŽITÉ NÁZVY V LÉKÁRNĚ VI. Online. In: ARNDT, Tomáš. Magazín Healthcomm. 2022. Dostupné z: https://www.hcmagazin.cz/serial_eponyma-a-vzite-nazvy-v-lekarne-_4278.html. [cit. 2024-04-25].

EPONYMA A VŽITÉ NÁZVY V LÉKÁRNĚ V. Online. In: ARNDT, Tomáš. Magazín Healthcomm. 2022. Dostupné z: https://www.hcmagazin.cz/serial_eponyma-a-vzite-nazvy-v-lekarne-_4278.html. [cit. 2024-04-25].

Praescriptiones pharmaceuticae. Addendum 1958.

Praescriptiones pharmaceuticae. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČSR 1972; 102 s.

Příbalové letáky léčivých přípravků, doplňků stravy a kosmetických prostředků.