• Prostudujte si důkladně účinky éterických olejů.
 • Pečlivě si vybírejte kvalitu éterických olejů.
  Nelze zde podat přesný návod na její rozpoznání. Kritéria, kterými se můžete řídit při nákupu, jsou uvedena u „Kvality éterických olejů“ (latinský název rostliny, region původu a způsob pěstování rostlin).
 • Příliš levné éterické oleje nevzbuzují dojem spolehlivosti.
 • Éterické oleje, o kterých se od prodejce nedozvíme nic o původu, o dodavateli, u nichž na etiketě chybí datum výroby nebo jejich latinské názvy, jsou s největší pravděpodobností pochybné kvality.
 • Řada prodávaných éterických olejů nese označení „Pouze do aromalamp nebo do potpourri“ (směsi suchých květů). Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro zevní či vnitřní užití nejsou vhodné. Syntetické éterické oleje voní podobně jako přírodní, postrádají však příslušnou biologickou aktivitu. Syntetické jsou také tzv. „přírodně-identické“ éterické oleje.
 • Vyšší cena éterického oleje by teoreticky měla být zárukou kvality, na druhé straně je zbytečné kupovat předražené zboží. Rostliny, ze kterých se éterické oleje získávají, se pěstují v řadě zemí celého světa, a dodavatelé je získávají často ze stejných zdrojů.
  Jestliže nám tedy dva obchodníci nabízejí éterické oleje ze stejné oblasti a stejné sklizně pátrejme, co je příčinou vyšší ceny. Pokud nedostaneme uspokojivou odpověď, kupme si bez obav tu levnější.
 • Zachovejte kvalitu éterického oleje během užívání. Éterické oleje jsou vysoce těkavé látky, které rychle vyprchávají. Nenechávejte lahvičky s éterickými oleji dlouho otevřené. Nevystavujte éterické oleje teplotním extrémům a výkyvům teplot. Ideální způsob uchování je v chladu, temnu a ve zcela naplněných nádobách bez přístupu vzduchu.
 • Dbejte na správnou koncentraci a ředění. Éterické oleje se užívají ve zředěné formě. Vyšší koncentrace v kosmetických přípravcích může způsobit vážná poškození kůže a sliznice.
  Pro příklad: do koupele a do sauny se přidává okolo 10 – 20 kapek éterického oleje, do 50 ml masážního oleje cca 25 kapek, do aromalampy 4 – 8 kapek éterického oleje.
 • Chcete-li použít éterické oleje k podpůrné léčbě, nezapomeňte se poradit s lékařem.
 • Přistupujme k darům přírody s úctou. Přírodní látky, a tedy i éterické oleje, nás od nepaměti provázejí a slouží nám. Jejich vůně zjemňuje citlivost našich smyslů a vylaďuje nás do přirozené a ušlechtilé sounáležitosti s okolním světem. Připomíná nám i to, že štěstí a harmonie našeho žití leží na dosah ruky. Zacházejme s nimi opatrně.