„Táta je na posledních antibioticích, co jsou na trhu k dispozici, na každé je MRSA okamžitě rezistentní, moc nadějí nám nedávají. Do nemocnice se dostal na začátku května s diverkulitidou a bohužel došlo k protržení střeva. Po odstranění narušeného střeva bylo nutné vytvořit vývod – stomii. Až při rekonvalescenci došlo k nákaze MRSA. Prosím o radu, jestli by mohly pomoct éterické oleje. V tuto chvíli jsem ve stavu „tonoucí se stébla chytá“ a doufám, že tato bylinná cesta je stéblem hodně silným, neboť tátovi v nemocnici již nezabírá vůbec nic a bojuje o holý život se sepsí v celém těle.“ Podobné dotazy se množí, může být tedy aromaterapie v takovém případě užitečná?
Antibiotika nezabírají
Masový nárůst užívání antibiotik způsobil vznik MRSA, což je zkratka pro methicillin -resistant Staphylococcus aureus, neboli bakterii zlatého styfylokoka, která je odolná léčbě antibiotiky. V současné době už existuje pět druhů bakterií, na která antibiotika nezabírají a způsobují vážná onemocnění. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pacienti v nemocnicích, kde tyto bakterie často přežívají. Pacienti se sníženou imunitou jsou obzvlášť náchylní na vznik druhotné infekce, kdy se bakterie dostane například do rány po operaci a následně krevním oběhem do celého organizmu. To může mít pro pacienta fatální následky. Medicína si toto nebezpečí uvědomuje a v některých ordinacích již narazíte na upozornění, aby pacienti nevyžadovali antibiotika na běžné nemoci a zachovali jejich použití pro život ohrožující případy.
Využívání éterických olejů na rezistentní typy bakterií přináší velmi nadějné výsledky. V laboratořích byla prokázaná vysoká účinnost éterických olejů jako je tymián, vavřín, oregano, eukalytus citronovonný, kadidlo, myrha, heřmánek modrý nebo tea tree na růst mikroorganizmů. Je potřeba zdůraznit, že koncentrace éterických olejů musí být vyšší než 4 %, jinak může dojít k adaptaci bakterie a vzniku rezistence, stejně jako je tomu u antibiotik. Doporučuje se míchat směsi, spíš než používat jednodruhové oleje, a směsi obměňovat minimálně jednou za tři měsíce. Právě lidský faktor je v tomto ohledu důležitý – nikdy se nepodaří směs namíchat v naprosto stejných poměrech, a to je pro prevenci rezistence bakterií dobře.
Do žil nebo do pusy?
Měla jsem příležitost ověřit si v praxi, jak silnou a účinnou pomoc éterické oleje v boji proti rezistentním bakteriím představují. V září loňského roku jsem dostala výše uvedenou prosbu od své studentky, jejíž otec byl toho času v akutním stavu v nemocniční léčbě. Uvědomila jsem si, že informace, které mám o působení éterických olejů na mikroorganizmy, jsou již několik let staré a leccos se v této oblasti mohlo změnit. Požádala jsem tedy o pomoc Dr. Kateřinu Svoboda, která má velmi dobrý přehled o aktuálních výzkumech, a dostala jsem následující odpověď: „Jakmile jsou mikroorganizmy v oběhu, je to samozřejmě strašně nebezpečné a i mladí odolní lidé umírají, aniž by se jim dalo pomoci. Vnitřní užívání éterických olejů stejně nepomůže, protože se rychle rozkládají v zažívacím systému a do krve se jich nedostane dost na to, aby bakterie vybily. Ale člověk nikdy neví, takže spolknout antiseptické oleje v tobolkách není v tomto stadiu na závadu. Ovšem řádný účinek by měla všestranná antibiotika, která se kapají rovnou do krve, aby se dostala na místa, kde se již bakterie množí.“
S intravenózní aplikací éterických olejů nemám žádnou zkušenost a bez pomoci zdravotnického personálu by to ani nešlo. Doporučila jsem tedy k vnitřnímu užití následující směs do 200 ml kokosového rostlinného oleje v bio kvalitě:
tymián b.s. thymol – 40 kapek
dobromysl – 40 kapek
anýz – 40 kapek
tea tree – 40 kapek
myrha – 40 kapek
Navrhla jsem směsí naplnit želatinové tobolky na vnitřní užití a brát třikrát denně jednu kapsli.
Slivovice a vysoké dávky lásky
V lednu mi přišla od studentky další zpráva: „V polovině října se moje máma rozhodla, že zůstane s tátou doma a bude se o něj starat. Táta přišel domů ve zcela zbídačeném stavu, troufnu si tvrdit, že na hranici života a smrti. Prakticky nebyl schopen přijímat potravu, natož, kromě své početné medikace, polykat ještě tobolky s bylinkami. Takže jsem se nakonec rozhodla olej dle tvého receptu namíchat, ale udělat ho jako olej masážní. Vtíraly jsme ho do míst, kde, jak jsi nás na kurzu učila, je nejtenčí kůže, a tudíž se nejrychleji dostane do krve. Kromě toho jsme získali ještě naložené konopí do slivovice, kterého mu dáváme vždy jednu lžičku ráno. Když přišel z nemocnice, měl aktivní MRSA v kombinaci s E.coli. Samozřejmě byl nucen v určitých intervalech brát i antibiotika. Mámina domácí péče a také sestřiček z organizace, které za ním denně jezdí, zabrala, takže se hodně zlepšil. Po aktuálních krevních testech MRSA tzv. „spí“ a E.coli není vůbec. O masírování oleji si sám říká, dělá mu to dobře psychicky i na prokrvování. Olej míchám jednou za tři týdny vždy nový buď do kokosového nebo slunečnicového oleje. Táta se spravil o 6 kg, dokonce nám slíbili, že by se mohl brzy zbavit stomie. Takže moc děkuji za pomoc, stále musíme doufat, že s tátou vše dobře dopadne, dle doktorů to bylo beznadějné, teď se ale chytají za nos a nevěří, že poslední krevní testy jsou mého otce.“
Ukázalo se, že vtírání olejů byla správná volba, protože do krevního oběhu se jich dostalo tímto způsobem víc než při případném vnitřním užívání. Láskyplné doteky a domácí péče sehrály neméně významnou roli a velkou radost mi udělala i poslední předvánoční zpráva: „Zdravím a hlásím, že bylinná směs proti MRSA pravděpodobně zabrala dokonale. Na tátu se chodí dívat doktoři jako na exota, podle nich už měl být rok „na druhém břehu“, on ale s jednou francouzskou holí chodí do sklepa přikládat…“.
ADÉLA ZRUBECKÁ
Diplomovaná aromaterapeutka a lektorka IA