Po úrazu na lyžích jsem si přivodila natržení a natažení vazů v pravém koleni. Ráda bych vám předala svoje vyzkoušené zkušenosti, jak zjednodušit a urychlit návrat do běžného života po úrazu.
1. Po sundání ortézy
Byl stehenní sval o jednu třetinu svalstva chudší. V noze jsem neměla žádnou sílu a koleno bylo zatuhlé, tak že se s ním nedalo hýbat. Koleno bylo nafialovělé a oteklé.
Nejdříve jsem nohu potírala šípkovým olejem z růže vinné (Rosa rubiginosa) pro nejbohatší zdroj vitaminu C, jeho účinky k regeneraci tkáně, vyhlazování a potlačování jizvové tkáně.
Do 10 ml šípkového oleje jsem dala 2 kapky řebříčku obecného (Achillea millefolium). Řebříček obecný reguluje krev a čchi v játrech a používá se při vymknutých kloubech, zabraňuje křečím, působí proti zánětlivě a usnadňuje zajizvení.
Po dvou dnech se kůže na celé noze sloupala a s pomocí příměsi šípkového oleje a řebříčku obecného se objevila hebká kůže a barevně noha vypadala jako zdravá. I když navečer byla vždy mírně oteklá a zbarvila se do fialova.
2. Fáze rehabilitace, rozcvičování a zároveň jemných masáží v oblasti nehybného kolene
Do 10 ml šípkového oleje jsme namíchala směs:
- 3 kapky řebříčku obecného (Achillea millefolium),
- 3 kapky vavřínu vznešeného (Laurus nobilis),
- 2 kapky pačuli obecného (Pogostemon patschouli).
Po prvním týdnu rehabilitace
Jsem odložila berle, sice jsem napadala na nohu a koleno nebylo ani ohebné ani pohyblivé. Večer jsem měla mírně oteklou nohu od kolene ke kotníku a po použití směsi se mi otok ztrácel.
Po týdnu rehabilitace, jemných masáží v okolí kolene a mačkání akupresurního bodu pro svaly a šlachy, jsem na jeden týden vše vynechala, abych mohla aspoň částečně posoudit vliv.
Akupresurní bod ŽL 34 – bod pro svaly a šlachy, mistrovský bod pro kloubní poruchy (v jamce diagonálně pod koncem kosti lýtkové směrem ke středu nohy).
3. Vynechaní na jeden týden a návrat k masážím
Noha se rozhýbávala pomalu a postupně. V týdnu vynechání výše zmíněných prostředků s výjimkou rehabilitace se uvolňování, ohebnost a pohyblivost stala úpornější, těžší a náročnější na rozcvičování.
Po tomto týdnu jsem se vrátila k jemným masážím s využitím výše uvedené směsi, mačkání akupresurního bodu ŽL 34 a přidala jsem koupele.
Pro koupele jsem se rozhodla, protože jsem již mohla vlézt a vylézt z vany a zároveň jsem potřebovala více uvolnit zatuhlé vazy, šlachy a svaly v oblasti kolene. Koleno postupně získávalo ohebnost, pohyblivost i sílu. Již jsem lépe chodila po rovině, ale do schodů i ze schodů to nešlo. Při posilování mě začali brát křeče do svalů, až jsem nemohla chodit.
Do koupele na celou vanu jsem do smetany namíchala směs:
- 4 kapky rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis),
- 4 kapky majoránky zahradní (Origanum majorana).
Koupel jsem realizovala jedenkrát týdně.
Majoránku zahradní jsem přidala také s ohledem, že se mi zhoršilo dýchání, často jsem se nemohla nadechnout a cítila jsem se jako přidušená = stagnace čchi v plicích.
Celková směs měla vést ke stimulaci svalové činnosti a uvolnění zaťatých svalů. Již druhý den po první koupeli jsem pociťovala částečně uvolnění „obruče“ kolem kolene, kterou jsem neustále cítila a bránila mi v ohebnosti a v pohyblivosti. Dále nastalo uvolnění svalového napětí lýtkového svalu, neboť jsem měla slabý stehenní sval a přetěžovala jsem lýtkový sval.
Po třech týdnech
Pohyblivost, ohebnost a síla se postupně zlepšovali, jsem upravila směs na koleno.
Do 10 ml šípkového oleje jsem namíchala směs:
- 4 kapky rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis),
- 4 kapky majoránky zahradní (Origanum majorana).
Zároveň jsem pokračovala v koupelích.
Po dalších třech týdnech
Se mi zlepšilo dýchání a pohyblivost i ohebnost kolenního kloubu. Velmi pozvolna mi zesiloval stehenní sval, a proto jsem upravila směs na koleno, aby více stimulovala svalovou činnost.
Do 10 ml šípkové oleje jsem namíchala smě:
- 4 kapky rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis),
- 4 kapky lavandinu (Lavandula hybrida).
Za neustálého pravidelného cvičení, postupného zatěžování kolene a s využitím éterických olejů se noha dostávala do původního rozsahu pohyblivosti, ohebnosti a síly. Stehenní sval se pozvolna vracel do původní podoby.
Autorka článku je Štěpánka Zeithamlová, Foto: Pixabay.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku.
Zdroje:
- Závěrečná práce Využití aromaterapie při úrazu, Ing. Štěpánka Zeithamlová, Asociace českých aromaterapeutů, 2009
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- TISSERAND, Robert. Umění aromaterapie. 2. dotisk. Přeložil Emílie HARANTOVÁ. Praha: Alternativa, 1992. ISBN 80-85993-22-8.
- Barbora Nováková, Zbyněk Šedivý: Praktická aromaterapie, Alternativa, 1992
- GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
- Materiály Institutu Aromaterapie, Skripta o rostlinných silicích a jejich biochemickém složení, II. část, Věra Chvojková, 2007 – 2009