Světově známý aromaterapeut Robert Tisserand přednášel v listopadu v Praze. Celovíkendová konference přilákala aromaterapeuty z Čech, Evropy i Austrálie. Tématem víkendu byla farmakologie éterických olejů. Konferenci uspořádala Asociace českých aromaterapeutů.
Tradiční podzimní aromaterapeutická konference se letos konala 11. – 12. 11. 2017 v prostoru Paspova sálu v komplexu Pivovarů Staropramen na Smíchově a redaktorky Kouzla vůní byly samozřejmě u toho. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku akce.
Robert Tisserand přednášel na téma: Farmakologie éterických olejů
Už při cestě z metra bylo poznat, kdo míří na konferenci. Úsměv na rtu a rozzářený obličej byly společnými rysy. Chvilka hledání vstupních dveří, pár schodů do patra a před námi se otevřel elegantní prostor Paspova sálu. Z fotek mě příliš nezaujal, naživo mě přímo uchvátil. Velikost sálu, akustika a dostatek osvětlení šly ruku v ruce se skvělou organizací zástupkyň Asociace českých aromaterapeutů.
Odbilo 10 hodin a slova se ujala moderátorka Anna Krutová, aby nás se svým milým moravským přístupem během chvilky uvolnila a navnadila na nadcházející víkend. Po ní se již mikrofonu chopil Robert Tisserand a téměř okamžitě bylo potřeba zapnout mozkové závity a uvolnit se přijímání nových informací. A že často nebyly jednoduché nebo snadno akceptovatelné snad nemusím zdůrazňovat.
V programu nás čekala témata jako mechanismus působení a chemické složení éterických olejů, aplikace přes pokožku i inhalacemi, to vše prodchnuté posledními vědeckými výzkumy. Simultánní tlumočnice Hana Viola Bělíková se svojí kolegyní ihned začaly ve sluchátkách zajišťovat perfektní překlad do češtiny.
Video shrnutí víkendu od Roberta Tisseranda
Podívejte se na stručné shrnutí toho, o čem přednášel Robert Tisserand. V angličtině i češtině.
Blok první – působení éterických olejů, složky éterických olejů
Přednášející Robert Tisserand každý logicky poskládaný blok proložil praktickými příklady a studiemi. Hned během dopoledne mě nadchla klinická studie klientů s lupénkou (psoriáza). Doma jsem objednala doporučený olej z kopaiby (též kopaiva, copaifera) a recept jsem aplikovala na klientku, která je lupénkou postižena téměř po celém těle a dochází ke mně již více než půl roku. Za tu dobu jsme vyzkoušely snad všechny doporučované oleje. Teď máme před sebou konkrétní návod a obě se těšíme na pokrok.
Robert po každém výkladovém bloku s perfektně připravenou prezentací nechal prostor pro individuální dotazy, což bylo skvělé oživení přednášky a zároveň mile vstřícné a interaktivní gesto. Moderátorka téměř nestíhala přenášet mikrofon mezi tázajícími.
Přišel čas oběda. Výborné jídlo potvrdilo akci bez chybičky. Výběr i pro vegetariány byl samozřejmostí. Z organizátorů opadla prvotní nervozita.
Blok druhý – teorie funkčích skupin, chemie éterických olejů
V dalším bloku Robert přednášel o chemii éterických olejů včetně teorie funkčních skupin. Dostal se i k otázce kontraindikace máty peprné v těhotenství, která je v odborných publikacích rozšířena. Tuto domněnku však snadno vyvrátil díky jedné z nedávných studií. S takovýmito nepřesnostmi kopírovanými v aroma-literatuře a na internetu se setkáváme dnes a denně, domnívám se, že nás aromaterapeuty čeká ještě kus cesty.
Večer zakončilo setkání příznivců Asociace českých aromaterapeutů a skvělý raut. Robert Tisserand slavil 11. listopadu narozeniny, a tak nechybělo předání krásného dortu z rukou pořadatelů. Snad jediný háček na celém dni byl příliš velký taneční parket, nic jiného nešlo vytknout 🙂
Blok třetí – absorpce pokožkou, inhalace
Následující ráno byla na všech znát lehká únava z prosezeného dne, o to více však byla atmosféra uvolněna. Očekávání ze všech spadlo, posluchači byli spokojeni. Robert se začal věnovat tématu absorpce éterických olejů pokožkou. Překvapivě jako nejlepší médium nevycházely oleje, ale gely přírodního původu. V jednom z následujících praktických příkladů varoval před aplikací neředěného éterického oleje z bergamotu na kůži. Na fotografiích nám ukázal, co si člověk sám sobě může způsobit při neopatrném zacházení s fototoxickým citrusem.
Blok čtvrtý – imunita, antioxidanty
Jsou éterické oleje skutečně imunostimulační, jak se o nich tvrdí? To bylo jedno z témat posledního odpoledne. Robert také vybídl posluchače, aby si poctivě vedli evidenci svých příkladů z praxe a naznačil, že by bylo potřebné o nich psát. Tyto texty se v budoucnu mohou stát podkladem pro vědecké studie.
Znáte to, když tak dlouho hledáte správné informace, až ve správné době samy přijdou? Tenhle pocit jsem zažila o víkendu hned několikrát. Děkuji za sdílení skvělého receptu pro zdravá prsa (breats health oil) jako prevenci rakoviny prsu. Krásně navazuje na Robertův článek Citrusové oleje a zdravá ňadra, který jsme na jaře publikovali na Kouzlu vůní. Ve směsi se objevuje šípkový a pupalkový olej doplněný o éterický oleje, např. citron nebo kopaibu. Jako vždy je důležité aplikovat často a pravidelně, kontraindikován je při kojení.
Co říci závěrem? Kde zjistíte více informací?
Celý víkend byl perfektní. Stalo se zvykem, že z konferencí pořádaných Asociací českých aromaterapeutů jsou pořizována skripta v českém jazyce. Bohužel z této konference skripta k dispozici údajně nebudou, a tak nám nezbývá než se vracet ke svým poznámkách vepsaným do vytištěné prezentace. (Přednášející si nepřál nahrávání a skripta se tvoří hlavně z nahrávek). Vás, kteří jste konferenci nestihli, můžeme odkázat na Robertovu knihu: Essential Oil Safety (Bezpečnost éterických olejů, v češtině nevyšla) nebo na některý z online kurzů Tisserand Institute v angličtině.
Naši čtenáři vědí, že celý letošní rok u nás vycházely články z pera Roberta Tisseranda, které jsme doplnily o překlady některých starších textů publikovaných Českou aromaterapeutickou společností a vydali pod názvem Zápisky z aromadeníku. Zápisky vyšly ku příležitosti konference 11.11.2017 v papírové i elektronické podobě, jsou šířeny zdarma a najdete v nich mnohé z toho, o čem Robert Tisserand o tomto víkendu hovořil.
Robert Tisserand (*1948)
Robert Tisserand přednáší, vyučuje a konzultuje v oblasti vědeckých poznatků o účincích éterických olejů a o jejich bezpečném a účinném užití. V posledních letech inspiroval účastníky seminářů ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii, Brazílii, České republice, Číně, Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Korejské republice a Japonsku, kde přednášel o různých tématech, od terapeutických účinků až po dynamický vztah mezi rostlinnými oleji a pokožkou. Robert má za sebou 50letou kariéru v aromaterapii, včetně vývoje „funkčních parfémů“ – produktů, které jsou nejen terapeutické, ale také fungují jako vůně. V roce 2007 mu Mezinárodní aliance aromaterapeutů (AIA) udělila ocenění za celoživotní přínos a je spoluautorem druhé edice knihy Essential Oil Safety (Bezpečnost éterických olejů, Elsevier 2014). Jeho kniha Umění aromaterapie byla v češtině publikována v roce 1992 a pro mnohé aromaterapeuty se stala biblí.
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: Asociace českých aromaterapeutů, Robert Tisserand.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku: