Podzim představuje dobu sběru, ukládání, uzavírání a odumírání. Jinu přibývá a Jangu ubývá. Je to čas, kdy se míza stromů stahuje dovnitř a klesá ke kořenům. Opadává listí i plody a i my se uzavíráme do tepla svých příbytků a zklidňujeme se. Symbolem podzimu v čínském pentagramu je element Kovu a přináleží mu bílá barva. V cyklu pěti prvků je Kov prvkem představujícím houstnutí hmoty, ale také výměny energie. Z orgánů patří k elementu Kovu plíce a tlusté střevo.

V následujícím článku se dozvíte, jak můžete plíce a tlusté střevo podpořit právě v tomto období pomocí vhodné stravy, bylin a také éterických olejů. Jednoduché recepty na čaj vhodný při nachlazení či chřipce a masážní směs při kašli si snadno vyrobíte doma sami.

Krásný podzim, čas náročnější pro naše plíce

Co na podzim jíst a čeho se vzdát?

Na podzim je vhodné začít stravu déle tepelně upravovat, abychom tělu dodali potřebné teplo. Jídlo by mělo být bohaté a vydatné se silnou chutí a dlouhým procesem úpravy (pečení, grilování, opékání).

Je super do svařeného vína i na ranní kaše

Nejvhodnější je kořenová zelenina a hlízy – brambory, sladké brambory, tuřín, mrkev, ředkvičky, zázvor, česnek, cibule, květák, pastiňák, petržel, celer, křen, fenykl. Na podzim je ideální jíst více ořechů, ryb, masa a rostlinných olejů a přidávat pálivé koření jako zázvor, skořice, muškátový oříšek, bazalka, chili, rozmarýn, hřebíček, černý i kajenský pepř, majoránka. Nejvhodnější obilovinou je rýže. Vyplatí se nezapomínat na teplé snídaně buď ve formě kaší nebo polévek.

Bylinky na onemocnění plic a tlustého střeva

Plíce

Na úvod je třeba poznamenat, že při onemocnění plic je nejvýhodnější kombinovat několik různých způsobů terapie tj. byliny, aromaterapii, homeopatii, reflexní terapii, akupresuru nebo akupunkturu. Při závažnějších onemocněních je určitě vhodné kombinovat klasickou medicínu s některou z výše uvedených alternativních terapií.

Obecný zdravý udržovací čaj pro období podzimu:

smícháme listy maliníku, ostružiníku a jahodníku, podle potřeby lze přidávat další byliny jako kopřivu, vřes, měsíček, diviznu nebo lékořici.

Bylin vhodných při onemocnění plic je celá řada, lze je rozdělit do několika skupin podle obsahových látek.

Jablečník, skvělá podzimní bylinka, jen trochu hořká

Mezi sliznaté rostliny, které svým slizem potahují sliznice a tím je chrání a léčí patří: podběl, sléz, proskurník, jitrocel a jablečník.

Mezi saponinové rostliny řadíme diviznu, prvosenku a lékořici.

Yzop, tymián, máta a opět jablečník jsou rostliny antiseptické.

Do křemičitých rostlin s vysokým obsahem křemíku řadíme plicník, konopici, přesličku a truskavec.

Siličnaté rostliny jsou anýz, fenykl, mateřídouška.

Jablečník má kromě výše zmíněných účinků i dobrý vliv na zažívání, je ale velmi hořký, proto ho nelze dávat do čaje malým dětem.

Čaj na plíce a průdušky:

smícháme jitrocel, podběl, lékořici a proskurník. Použijeme 1 polévkovou lžíci směsi na 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a pijeme 3-4x denně s medem.

Čaj při nachlazení a chřipce:

vyrobíme smícháním lékořice, jahodníku, maliníku a ostružiníku. Použijeme 1 polévkovou lžíci směsi na 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a pijeme 3-4x denně s medem.

Tlusté střevo

Při onemocněních tlustého střeva je důležité upravit stravu: omezit ostrá jídla a koření, alkohol, nasycené tuky, maso a řepný cukr.

Z bylin jsou vhodné hořec, zeměžluč, pelyněk, len, krušina, aloe, senna, řebříček, heřmánek, mochna, lišejník, pryšec, šalvěj, tymián, fenykl, kmín, koriandr, kurkuma, skořice, anýz, kopretina řimbaba, jmelí , lichořeřišnice.

Čaj z devíti bylin na pročištění tlustého střeva a celého trávicího traktu:

připravíme smícháním stejných dílů čekanky (kořen/nať), pampelišky (kořen/nať), rozrazilu, třezalky, řebříčku, popence, jablečníku, puškvorce a měsíčku. 2 polévkové lžíce směsi zalijeme 330 ml vařící vody, krátce povaříme, scedíme do termosky a vypijeme po doušcích během dne.

Éterické oleje v elementu Kovu

Z energetického hlediska můžeme plíce a tlusté střevo podpořit také éterickými oleji. Mezi oleje náležející k elementu Kovu patří borovice, cypřiš, čajovník, eukaplytus citriodora i globulus, kajeput, myrta, niaouli, ravensara, šalvěj muškátová, tymián a yzop.

Éterické oleje můžeme kapat do aromalampy nebo si vytvořit masážní směs naředěnou panenským olejem.

Jednoduchá masážní směs na kašel

  • 3 kapky eukaplyptus radiata nebo globulus
  • 2 kapky tymián
  • éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 10 ml a doplňte panenským rostlinným olejem (např. mandlovým)

Masírujte 2x denně oblast hrudníku. Uchovávejte stejně jako éterické oleje z dosahu dětí a domácích zvířat.

Ať je vám i na podzim krásně.
Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová. Foto: autorka a Pixabay.com.

Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní.
Zdroj článku:
kouzlovuni.cz

Použitá literatura:

  • Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr. Učební texty Školy přírodních terapií, 1.ročník 1.část, , Český Krumlov 2017
  • Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr., Malinovská Radmila, Učební texty Školy přírodních terapií, 2.ročník, Český Krumlov 2017
  • Novák, Petr. skripta Diagnostika pěti elementů. Praha: Institut aromaterapie. 2014