Taky máte pocit, že snad každý druhý je teď nemocný? Chřipky, kašle, rýmy… bacily jak ping-pongové míčky na každém kroku. A přitom ten virus rýmy vypadá tak elegantně, že? Co tedy pro sebe a své blízké můžete v tomto období učinit? Aromaterapie a fytoterapie mohou být příjemnými a při tom silnými pomocníky při prevenci nebo léčbě.
Jak můžeme předejít viróze
Dětské koupele s éterickými oleji
V zimním období považuji za vhodnou prevenci pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek odpočinku a doporučuji eliminovat, pokud to lze, stres a stresové situace.
U dětí jsem obvykle v nejvíce exponovaných obdobích dělala koupele s éterickými oleji. V případě prevence jsem oleje vybírala spíše podle toho, co dětem vonělo. V zimním období jsem nabízela oleje, pokud možno, teplejší energetické povahy například eukalyptus radiata, borovice, smrk, cedr, vanilka, kafrovník, kajeput, rosalinu nebo oblíbený pomeranč sladký.
Také můžeme jeden z těchto olejů nakapat do bambuckého másla nebo do kokosového oleje (např. do 10 ml bambuckého 2 kapky od vybraného oleje) a dávat tuto směs dětem pod nos, třeba když jdou ráno do školky nebo do školy. Ze zkušeností s touto metodou vyplývá, že nemocnost dětí se poměrně výrazně snižuje. Éterické oleje mají totiž antiseptické vlastnosti a jejich inhalace pomáhá zvyšovat imunitu a také harmonizovat psychiku (víme, že pohodová mysl dovolí nemoci jen obtížně vypuknout).
Někdy se ale i přes naši veškerou snahu stane, že choroba nás navštíví a my čelíme kašli, rýmě, vysoké teplotě, bolesti kloubů, bolení v krku.
Když přijde teplota a celková nepohoda
S teplotou pracuji jako se signálem těla, že s „něčím“ bojuje1. Obranný systém se nastartuje a dělá svou práci. Čekám, co teplota přinese. Děti hlídám, opečovávám. Čekám zhruba 3 dny, než se situace ustálí. Během prvních tří dnů je situace „na bojišti“ proměnlivá – stav a výrazné symptomy se často mění.
U první fáze horečky se tělo nahřívá a sbírá síly. První fáze horečky se obvykle vyznačuje zimnicí a studenýma nohama a rukama. V tuto chvíli horečku nesrážím, nechávám tělo se zahřívat, přidávám marodovi do postele termofor nebo nahřáté lávové kameny. Opatrně masíruji chodidla zahřívacími éterickými oleji. Jako první vždy sahám po eukalyptu radiata nebo po čajovníku. Pro malé děti do 3 let udělám masážní směs 1 PL rostlinného oleje a do ní nakapat 7-8 kapek éterických olejů. Nohy masíruji touto směsí, většinou intuitivně. Pokud znáte reflexní plošky, můžete ošetřit brzlík, uzliny a lymfatický systém. Masáž nohou dělám během dne, nejpozději 2 hodiny před spaním.
Je-li příjemná koupel, lze připravit voňavou vanu. Opět používám spíše zahřívací silice. Vezmu 1 PL rostlinného oleje smíchám s 1 PL soli a nakapu na sůl maximálně 8 kapek éterických olejů. Na pomoc si beru eukalyptus radiata, tymián linalool či borovici. U bolesti kloubů, která většinou postihuje dospělé, přidávám ještě éterický olej ravintsara nebo tymián thymol.
První fáze horečky může trvat dlouho, nemusí se ani dostat do druhé fáze. Pokud jsou studené ruce a nohy, nedoporučuji dělat ani zábaly ani horečku jinak snižovat. Obzvláště zábaly nohou a rukou by mohly způsobit tepelný šok.
Pokud se tělo nahřeje, horečka přejde do druhé fáze. Tu signalizuje horkost na rukou i nohou, nemocný se začne zbavovat oblečení, je mu teplo a jsou mu příjemné studené zábaly, obklady, chce pít studené nápoje.
V tu chvíli můžeme začít používat chladivější éterické oleje například citron, eukalyptus citronovonný, grapefruit, levandule nebo kadidlovník.
Nejčastěji používám chladivé zábaly s octem: do 1 litru vody dám 2-3 PL jablečného octa, do kterého nakapu 10 kapek éterických olejů a zamíchám do vody. Já nejraději používám citron. Látkovou plenu či větší kapesník namočím do směsi a přiložím na lýtka, předloktí, případně čelo.
Můžeme také vyrobit koupel s chladivými éterickými oleji o pár desetinek stupňů nižší, než je aktuální horečka.
Lékaře doporučuji navštívit v těchto případech:
- horečka ani po 3 dnech neustává,
- jedná se o miminko do půl roku, horečka neustává do 24 h,
- nemocný je apatický, výrazně spavý,
- dítě se jeví opravdu nemocné,
- dítě nepije,
- stav se dramaticky zhoršil,
- pociťujete nejistotu ve svém konání.
Léčba kašle s aromaterapií
Recept pro vlhký kašel
Na vlhký kašel, kdy je potřeba zbavit se hlenu, můžeme připravit tuto směs:
- 15 ml rostlinného oleje (např. mandlový, při chladu lze použít slunečnicový nebo hořčicový– oba zahřívají)
- 6 kapek borovice lesní
- 3 kapky cypřiše
- 6 kapek eukalyptu (pro děti je vhodný eukalyptus radiata)
- 2 kapky ravintsary
Pro děti do 3 let bych raději vynechala cypřiš a ravintsaru a nahradila kadidlovníkem a snížila počet kapek na polovinu. Pro děti od 3 do 6 let bych nechala počet kapek také poloviční.
Recept pro vlhký kašel s horečkou
Na vlhký kašel s horečkou se mi osvědčila tato směs:
- 15 ml rostlinného oleje
- 5 kapek citronu
- 1 kapka eukalyptu citronovonného
- 4 kapky eukalyptu radiata
- 3 kapky ravintsary
Pro děti do 3 let bych raději vynechala eukalyptus citronovonný a ravintsaru a nahradila levandulí a kadidlovníkem a snížila počet kapek na polovinu. Pro děti od 3 do 6 let bych nechala počet kapek také poloviční.
Tyto směsi aplikuji masáží na hrudník nebo s nimi masíruji nohy – chodidla, případně připravuji olejový zábal2 na hrudník.
Recept pro dráždivý kašel
Při dráždivém kašli doporučuji směs pro děti od 4 let:
- 15 ml rostlinného oleje
- 3 kapky benzoe
- 3 kapky niaouli
- 1 kapka vavřínu
- 2 kapky anýzu
Pro malé děti do 4 let se výše uvedené éterické oleje nehodí. Můžeme připravit čaj ze semínek fenyklu, anýzu a kmínu:
1 čajovou lžičku semínek rozdrtit (např. válečkem) zalít 250 ml vroucí vodou. Nechat 15 minut odstát a popíjet. Pokud je chuť čaje problém, můžete udělat silný odvar z těchto semínek a ten postavit někam do místnosti, aby se vůně odpařovala a děti inhalovaly.
Uzdravení podporuji také těmito bylinkami
Jitrocel kopinatý
Jitrocelový sirup – buď zakoupit nějaký vhodný v lékárně nebo si na jaře vyrobit vlastní.
Natrhat čerstvé mladé lístky jitrocele kopinatého (občas přihodím i jitrocel větší), nakrájet na malé 1-2 cm plátky, dát zalít vodou a zatížit. Nechat 24 h louhovat. Potom svaříme s cukrem v poměru 1:1 (tzn. na 1 litr vody 1 kg cukru) až do zhoustnutí. Pro konzervaci přidáme trošku kyseliny citronové. Stočíme do lahví ještě horké a dobře zazátkujeme.
Cibule kuchyňská
Cibulový sirup – nakrájet cibuli na kolečka, prosypat cukrem či medem, nechat cibuli až pustí šťávu. Podávat jednu PL lžíci cca po hodině až dvou.
Sléz lesní
Sléz – sléz obsahuje slizy a je vhodný při kašli suchém a dráždivém. Já tomu říkám „bolavá trubka“, když kašel bolí hlavně v krku, sliznice jsou podrážděné. Můžeme udělat čaj i s dalšími bylinkami: květ slézu + listy jitrocele + semena fenyklu + nať mateřídoušky. Zalít 1 PL 0,4l vody, nechat louhovat v zakryté nádobě 15 minut. Popíjet teplý několikrát denně.
Lípa srdčitá
Lipový květ – vyvolává pocení, vhodná na snížení horečky a proti suchému dráždivému kašli. 1 PL lžíci lípy zalijeme 0,4l vody. Proti kašli lze kombinovat s medem a jablečnými slupkami. Nebo kdo má pampeliškový med, tak může osladit s ním.
Řepík lékařský
Řepík – při kašli i bolení v krku. Lze kombinovat s majoránkou, tymiánem, mátou a šalvějí (šalvěj a mátu ne v těhotenství a pro děti do 3 let!).
Bább rýbu … aneb jak zatočit s rýmou
Pokud rýma začne, je vodová a řídká, nechávám jí projít. Cítím, že je důležité nechat tělo zbavit se virů pomocí rýmy.
Když se hůře dýchá, prokapávám nos Vincentkou.
Koupím láhev minerální vody Vincentka. Vezmu trošku do lahvičky s kapátkem, VYBUBLÁM, a pak každou hodinu prokapávám nos. Je potřeba, aby minerálka protekla nosem až do krku! Spreje ulpí na sliznici jen velmi málo.
Recept na kapky do nosu pro děti
U malých dětí používám olejové kapky do nosu:
- 10 ml rostlinného oleje (já používám mandlový)
- 1 kapka eukalyptu radiata
- 1 kapka levandule úzkolisté
Obě silice zlepšují dýchání, levandule snižuje otok sliznice. Obě jsou protivirové. Vykapávám dle potřeby 3x-4x denně.
Recept na kapky do nosu při zánětlivé rýmě
Při další fázi rýmy, kdy nos je ucpaný a už je obtížné smrkat a rýma je zánětlivá, používám protizánětlivé kapky s heřmánkem
- 10 ml mandlový olej smíchaný s třezalkovým extraktem v olivovém oleji (cca 1:1)
- 2 kapky rozmarýnu b. s. cineol
- 1 kapka eukalyptu radiata
- 1 kapka levandule úzkolisté
- 1 kapka heřmánku modrého
- 1 kapka rozmarýnu b. s. verbenon
Při náběhu na zánět dutin nebo zánět středního ucha je možné přidat do nosních kapek ještě geránium, snižuje otok sliznic a napomáhá průchodnosti Eustachovy trubice. Při bolesti v oblasti vedlejších nosních dutin nahřívejte tuto oblast co nejvíce a prokapávejte nosním olejem. Z mé zkušenosti mohu říci, že kapky, v kombinaci s teplem, výrazně a téměř okamžitě uleví od bolesti.
„Protirýmové silice“ lze použít pro koupele, masáže chodidel, masáže hrudníku a zad, inhalace z aromalampy nebo přímá inhalace z páry silic (nádoba s horkou vodou, přikrýt hlavu ručníkem a vdechovat po dobu 20 minut).
Proti rýmě si můžete také vyrobit inhalační tyčinku, použijte třeba eukalyptus radiata, niaouli a levanduli.
Au au, bolí mě v krku
Recept na směs ke kloktání při bolesti v krku
Na bolení v krku používám pro děti od 4 let a dospělé ke kloktání tuto směs:
- 1 šálek teplé vody (lze přidat i lžíci jablečného octa)
- 1 kapka niaouli
- 1 kapka ravintsary
Nakapat éterické oleje na lžičku soli, zamíchat a kloktat dle potřeby několikrát denně. Niaouli a ravintsara jsou velmi účinné v boji s viry. Pro starší děti, u nichž si můžeme být jistí, že kloktadlo nepolknou, můžeme přidat 2 kapky tea tree – je protivirové a také protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické (taková pojistka).
Při náběhu na angínu se mi velmi osvědčilo vytírat krční mandle neředěným éterickým olejem jedle. Ale to spíš pro starší děti a dospělé. Neumím si představit, jak by malé dítě bylo ochotné si toto nechat líbit.
Pak na bolení v krku je úžasný zázvorový čaj. Nastrouhám 1 lžičku čerstvého zázvoru, zaliji vroucí vodou, nechám 5 minut louhovat a pak scedím.
Dále je možné ke kloktání použít:
- extrakt ze šalvěje (není vhodné pro těhotné a děti do 3 let),
- propolis (nejdříve ověřit snášenlivost propolisu kožním testem! – někomu může způsobovat alergie),
- odvar z řepíku lékařského, který lze kombinovat s odvarem ze šalvěje.
Úsporná varianta – na lžičku do medu kápnout kapku tea tree (nebo geránia – spíše pro dospělé) a pomalu vycucat nebo do medu namočit plátek zázvoru a žvýkat několik minut, pak vyplivnout.
Recept na směs ke kloktání při bakteriální infekci
Při již prokázané bakteriální infekci používám kloktadlo pro děti od 4 let a dospělé:
- 1 šálek teplé vody
- 1 kapka tymiánu (pro děti použijte linalool)
- 1 kapka zázvoru
- 3 kapky citronu
- 5 kapek čajovníku
Éterické oleje nakapat na lžičku soli, zamíchat a kloktat. Dospělým lze ještě tuto směs obohatit o 2-3 kapky šalvěje lékařské.
Použité silice mají antibakteriální účinky. Z těchto éterických olejů vyrábím i Priessnitzův obklad (nakapat do vody, namočit šátek nebo kapesník, přiložit na krk, dobře zabalit a nechat 20 minut působit).
Celkově léčbu ještě podporuji echinaceovým extraktem a extraktem z grepového jádra.
Přeji vám pevné zdraví!
Ludmila Kotalíková
Rychlý přehled použitých éterických olejů
- Kadidlovník (Boswelia carterii) velmi dobře čistí vzduch, ulevuje při katarech, posiluje imunitu. Při kašli vyvolaném nervovým napětím, také na hleny, které se obtížně vykašlávají. Zpomaluje dýchání, je vhodný při dýchavičnosti a katarální hleny.
- Pomeranč (Citrus sinensis) ničí bakterie, dezinfikuje a snižuje horečku. Nadto uvolňuje nervové napětí, pomáhá při nespavosti a celkově zlepšuje náladu.
- Citron (Citrus limon) detoxikuje, čistí, chladí, rozjasňuje náladu. Zmírňuje zahlenění. Je protivirový. Osvěžuje, snižuje teplotu.
- Cypřiš (Cupressus sempervirens) je vhodný při kašli, rýmě, zánětu dutin, zánětu průdušek. Čistí od hlenu, snižuje vazkost hlenu v dýchacích cestách. Používejte pro děti od 3 let.
- Majoránka (Origanum majorana) zahřívá, odstraňuje hleny, vhodná při rýmě.
- Eukalyptus (Eucalyptus globulus/radiata) – globulus – vhodný pro děti od 5 let a dospělé, zahřívá, má expektorační a mukolytické účinky. Pomáhá zlepšovat dýchání, otevírá hrudník. Dětem do 10 let neaplikujte do oblasti obličeje a krku.
- Eukalyptus citronovonný (Eucalyptus citriodora) – je výrazně sedativní a snižuje teplotu, je protivirový a dezinfekční, uvolňuje křeče. Nepoužívám ho pro děti do 3 let.
- Levandule (Lavandula angustifolia)– sedativní, chladivá, uvolňuje křeče. Pomáhá při záchvatovitém kašli.
- Tymián linalool (Thymus vulgaris) – je silně protiinfekční a imunostimulační (tady pozor, aby to byl opravdu zmíněný tymián linalool, je více variet a většina z nich obsahuje látku thymol, která je silně antibakteriální, ale není vhodná pro děti cca do 3 let).
- Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) – silně stimulační, zahřívá, vhodný při malátnosti, únavě. Snižuje otok sliznic. Nepoužívat na noc. Pozor jsou různé variety. V receptech je použitý rozmarýn cineol a rozmarýn verbenon
- Benzoe (Styrax benzoin) – silice, která zahřívá, usnadňuje vykašlávání. Hodí se i při astmatickém kašli (při astmatu dělejte vždy opatrný test snášenlivost) a při zánětu průdušek.
- Borovice (Pinus sylvestris) – čistí plíce od hlenu, vhodná při zánětu průdušek, stimuluje meridián Ledvin.
- Ravintsara (Cinamomum camphora var. ravintsara) – výrazně protivirová, vhodná při rýmě, bronchitidě, kašli, má expektorační účinky.
- Anýz (Pimpinella anisum) – působí proti kašli, zahlenění, ředí hleny a napomáhá jejich vykašlávání (pro děti od 4 let).
- Heřmánek modrý (Matricaria chamomilla) – silně protizánětlivý, působí jako antihistaminikum.
- Zázvor (Zingiber officinalis) – podporuje pocení, hodně zahřívá, stimuluje – nepoužíváme tedy na noc. Dáváme hlavně ve dne, při velké únavě, třesavce a malátnosti. Nepoužívejte v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.
Zdroje
- ŠPŮRKOVÁ, Anna. Rosalina, nerolina a dětský imunitní systém. Listy Aromaterapie a Fytoterapie. Praha 3: Asociace českých aromaterapeutů, 2009, V.(24), 2-9.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2312-9 .
- TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978-0-4430-6241-4.
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
- WORWOOD, Valerie Ann. Aromatherapy for the healthy child: more than 300 natural, non-toxic, and fragrant essential oil blends. Novato, Calif.: New World Library, c2000. ISBN 1577310950.
1 https://www.celostnimedicina.cz/dulezitost-horecky-pri-infekcich.htm
2 Olejový zábal – olej zahřejeme na tělesnou teplotu, nakapeme příslušné éterické oleje, namočíme látkovou plenu či delší pruh měkké látky a obalíme hrudník a záda. Můžeme zafixovat potravinářskou folií. Ideálně necháme půl hodiny působit.
Autorkou článku je Ludmila Kotalíková. Foto: autorka.
Zdroj článku: kouzlovuni.cz