Meduňka je náš neodmyslitelný domácí pomocník. Plný jemné síly, lásky a tolik potřebného klidu v dnešní uspěchané době. To vše a ještě mnohem více se ukrývá v této rostlince.
V dnešním článku se podíváme na účinky meduňky jako bylinky, éterického oleje i hydrolátu. Navíc vás čekají i 2 meduňkové recepty.
Meduňka
Meduňka (Melissa officinalis) je vytrvalá rostlina, která dorůstá cca 80cm výšky. Jedná se o nenápadnou rostlinku se světlezelenými listy a s drobnými bílými, růžovými či žlutými kvítky. Meduňka má ráda chráněné a slunné stanoviště s propustnou půdou. Při promnutí listů nás obdaruje svojí lehkou citrónovou vůní. Vhodná doba ke sběru je těsně před obdobím květu.
Troška z historie
Meduňka původně pochází ze Středomoří, kde je známá již od starověku. Do Evropy se dostala díky Arabům, kteří ji v 7. století začali pěstovat ve Španělsku. Dnes již meduňku můžeme nalézt téměř po celém světě.
Ve středověku nosily ženy tuto bylinku pro štěstí v lásce v látkových amuletech na krku. Používala se také pro samotné kouzlo lásky. Listy meduňky se vylouhovaly ve víně, které pak pár vypil z jednoho společného poháru. V 16. století ji lékař a přírodovědec Paracelsus pro její účinky nazýval „elixírem života“. V 17. století vyráběl řád karmelitánů z meduňky a směsi dalšího koření známou „Karmelskou vodu“, která se úspěšně používala a dodnes používá při zvýšeném nervovém napětí, ochablosti a mdlobách. Jen pozor, obsahuje alkohol.
Citrónově vonící zlato
Meduňka působí jak na naši psychiku, tak i na většinu orgánů našeho těla. Meduňka laskavě opečovává a účinkuje v oblasti 4. srdeční čakry. Pro posílení této čakry do ní například můžeme lehce vmasírovat meduňkový hydrolát. Krásně s ní můžeme pracovat také na meridiánu Ochránce srdce. Meduňku řadíme k elementu Ohně a Dřeva.
Její jemná síla dodává potřebný klid. Pomáhá nám zahánět černé myšlenky, neblahá tušení, melancholii, neklid, nespavost a stres. V těhotenství si dokáže poradit s nevolností a po porodu podporuje kojení. Sáhnout po ní určitě můžeme i při nejrůznějších bolestech. Ulevuje při bolestech hlavy a zubů, migréně, menstruačních a různých svalových bolestech. Při nachlazení podporuje pocení a ulevuje při záchvatech kašle. Uklidní a pohladí nám srdíčko i zažívání. Po meduňce můžeme sáhnout, i když se začne hlásit opar. I s ním si dokáže poradit. Pokud se opar již objeví, kombinace éterického oleje Meduňky Melissa officinalis) a Levandule (Lavandula Angustifolia) výrazně zmírní jeho průběh.
Éterický olej
Éterický olej z meduňky se řadí mezi vzácné oleje a patří tedy mezi dražší esence. Z tohoto důvodu se velmi často pančuje a nahrazuje se levnějšími přírodními silicemi nebo se do něj přidávají syntetické složky. Při nákupu je tedy dobré být velmi obezřetní. Někdy již i samotná cena mnohé napoví.
Éterický olej z meduňky se nedoporučuje pro děti do dvou let, těhotné a kojící ženy, osoby se zbytnělou prostatou a zeleným zákalem. Je vhodné se vyhnout aplikaci na přecitlivělou pokožku a při užívání léků na diabetes. Pokud používáme éterický olej meduňky na pokožku, je jeho doporučená koncentrace do 1%. Vnitřní užití éterického oleje meduňky se nedoporučuje.
Vyzkoušeli jste již meduňkový hydrolát?
Na meduňkový hydrolát nedám dopustit. Osvědčil se nám zejména při suchém kašli. S dochucením troškou sirupu jej zvládá i náš nejmladší mlsoun.
Hydroláty jsou báječné jemné prostředky obsahující pouze stopové množství éterického oleje. Získávají se parovodní destilací. Jsou bez kontraindikací a můžeme je použít, tam kde jsou éterické oleje příliš silné. Vhodnou alternativou éterických olejů jsou zejména u malých dětí, těhotných, starších osob a zvířat. Hydroláty je dobré skladovat v uzavřené nádobě na chladném místě.
Meduňkový hydrolát pro děti
Pokud je Vaše dítko úzkostné, nemůže usnout a čaj do něj nedostanete ani „heverem“ zkuste před spaním rozprašovat v pokojíčku meduňkový hydrolát. Vhodné je aplikovat jej i na polštář a opatrně můžeme poprášit i obličej ratolesti.
Zvláště v teplých letních dnech mohou být naše zlatíčka často nevrlá díky opruzeninám. Kombinací meduňkového a heřmánkového hydrolátu vznikne směs na prevenci a léčbu opruzenin i pro ty nejmenší.
I pleť má ráda meduňku
Meduňkový hydrolát je vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé. Pleť tonizuje, posiluje a má anti-ageing účinky. V letních měsících báječně osvěžuje. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Je vhodný pro ženy i pro muže.
Recept: Meduňkový balzám na rty
Na péči o rty zase můžeme vyzkoušet doma vyrobený meduňkový balzám.
K výrobě budeme potřebovat:
- 1 díl včelího vosku
- 4 díly kvalitního nejlépe za studena lisovaného oleje (např. kokosový, mandlový, olivový)
- vitamin E
- na drobno nasekanou meduňku
- nebo 2 kapky éterického oleje z meduňky
Včelí vosk rozpustíme ve vodní lázni, poté pomalu přidáme olej. Po spojení vosku a oleje směs odstavíme. Přidáme několik kapek vitaminu E, nasekané bylinky či kvalitní éterický olej. Přelijeme do dóziček, necháme do druhého dne ztuhnout a máme hotovo.
Pozn.: 1 díl = 1 polévková lžíce.
Meduňka v kuchyni
Pokud máte doma přebytek meduňky, nebojte se experimentovat a využijte ji například v kuchyni. Možností je skutečně nepřeberná řada. Od osvěžujícího bylinkového letního nápoje, přes přípravu chutného smoothie, sirupu, uklidňujícího čaje na spaní, meduňkového medu, octa, likéru, lahodných dezertíků, marmelády až po zpestření úpravy masa.
Recept: Meduňkový ocet – pro inspiraci
Naplňte zavařovací sklenici do půli meduňkou. Zalijte bílým vinným octem a nechte 3 až 4 týdny ustát. Poté přeceďte. Meduňkový ocet je báječný například do salátových dresinků či salsy.
Báječné chvilky v citrónovém meduňkovém objetí Vám přeje
Vaše Kateřina
Použitá literatura:
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. 1. vyd. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- Studijní materiály Institut aromaterapie: Aromaterapie v péči o duši, Rostlinné silice, Akupresura
- Herbář Wendys. Www.botanika.wendys.cz [online]. [cit. 2017-04-19].
- Bylinky pro všechny. Http://www.bylinkyprovsechny.cz/ [online]. [cit. 2017-04-19].
Autorka článku: Kateřina Langerová, Foto: autorka.