Rozhovor o tom, že homeopatie a aromaterapie mohou jít ruku v ruce,
o budoucnosti éterických olejů, ale i o zodpovědnosti za vlastní zdraví

Ingeborg Stadelmann je superstar mezi porodními bábami. Její kniha „Zdravé těhotenství, přirozený porod“ provází obdobím očekávání miminka tisíce žen po celém světě. 4. února 2017 přijede německá homeopatka a aromaterapeutka na jedinečný seminář do Brna, kam se samozřejmě chystají i redaktorky Kouzla vůní. Přinášíme exkluzivní rozhovor, který vznikl díky pořadatelům ze Vzdělávacího centra Uroboros.

článekJaké vůně vás provázejí zimním obdobím? Kterými éterickými oleji se zahříváte?

Raději si obléknu oděv z vlny, ten dokáže zahřívat déle, a piju čaj se zázvorem. Pokud ale chci spontánně podpořit dobré prokrvení, používám jednu z mých Original-Stadelmann® aromatických směsí určených k natírání, která obsahuje skořici, hřebíček nebo rozmarýn, a touto směsí se natřu. O zázvorovém oleji je dobré vědět, že neobsahuje gingerol, tyto pálivé látky se během destilace nemění, takže nemá zahřívací účinky. Rozmarýnový olej používám jen tehdy, pokud potřebuji trochu povzbudit svůj krevní oběh, v takovém případě dávám většinou přednost chemotypu verbenon.

Jako porodní asistentka jste s ženami v každodenním kontaktu. Kterých pět olejů byste zařadila do “ženské sady” – ať už pro PMS, těhotenství, šestinedělí, přechod…

Protože upřednostňuji aromatické směsi a sama řadu z nich nabízím v podobě hotových produktů, je těžké na tuto otázku odpovědět. K čistým éterickým jednodruhovým olejům se v tomto případě řadí: růže, šalvěj muškátová, jasmín, sporýš a neroli. Je však důležité vědět, že tyto oleje není možné míchat jen tak, bez potřebných vědomostí. Jedná se o vzácné oleje, které jsou drahé i v pravém slova smyslu, a které se coby jednodruhové oleje nebo i v podobě směsí používají jen v malých dávkách.

Z mých hotových směsí, které jsou k dostání i v Česku, doporučuji: Nálady při menstruaci při výkyvech nálad před vlastní menstruací, Masážní olej při menstruaci při bolestech spojených s menstruací, Porodní olej pro masáž při porodních bolestech, Masážní olej na břicho v období šestinedělí pro masáž břicha po porodu, Olej pro období klimakteria nejen v roli pečujícího tělového oleje, ale také pro podporu hormonálního systému.

Jaké bude téma brněnského semináře?

V plánu je odborný seminář „Aromaterapie a homeopatie provázejí ženu od touhy po dítěti až po šestinedělí“. Řeč bude o obrazech homeopatických léků a profilech éterických a rostlinných olejů. Představeny budou obrazy léků z klasické homeopatie jako Caulophyllum, Cimicifuga, Coffea, Gelsemium, Sepia, Staphisagria, Lycopodium a Pulsatilla, ale také účinky éterických olejů z jasmínu, růže, šalvěje muškátové, ylang-ylang či rostlinných olejů z jader granátových jablek a semen pupalky.

Je něco, co byste dnes do knihy „Zdravé těhotenství, přirozený porod“ doplnila nebo co byste změnila? Mě osobně by zajímala hlavně péče o ženu, která zažije traumatický porod. Jakou aromaterapeutickou směs byste doporučila pro psychicky náročné šestinedělí, kdy se žena vyrovnává třeba s pocity zklamání nebo následky císařského řezu?

Vámi zmiňovaná témata jsem již zahrnula do přepracovaného vydání z roku 2005, zatím se však nedočkalo českého překladu. V současné době však pracuji na dalším (posledním?) přepracovaném vydání této knihy. Moji aromatickou směs s názvem „Tělový olej zpevňující“ jsem vyvinula pro tuto obtížnou životní fázi. Pomohla již celé řadě žen se zpracováním prožitků v šestinedělí. (Pozn. Redakce: Již brzy by se na pultech knihkupectví měla objevit i další kniha Ingeborg Stadelmann s názvem Aromaterapie od těhotenství po kojení: http://www.stadelmann-verlag.de/buch-aromatherapie.html)

Často se mě maminky ptají na kombinování homeopatie s aromaterapií. Jaký je váš názor? Je to vhodné?

Ano, samozřejmě jsou kombinovatelné! Podle tohoto hesla žiju, doporučuju a vyučuju již 30 let. Snad jedinou výjimkou by mohlo být užívání éterického oleje z kafru. A jako antidotum ho popisoval i Samuel Hahnemann. Právě tento olej, stejně jako složky obsahující kafr, jsou v těhotenství a u malých dětí kontraindikovány a v moderní aromaterapii jsou používány také jen zřídka. Proč pouze jednu cestu? Jde přece o to, poskytnout rychlou pomoc, nikoliv o to, abychom vyčkávali, zda pomůže první možnost, a až poté použili možnost druhou. Homeopatie si velmi cením, nedokáže však působit a pečovat! Právě to ale potřebuje většina lidí tehdy, když mají problémy, proto jsem se vydala cestou aromaterapie. Nikdy bych však nechtěla upustit od homeopatie.

Ovšem ten, kdo pracuje nebo léčí vědecky, mívá při několika druzích terapie problémy. Na nemoci a porody se však dle mého názoru nedá nazírat vědeckou optikou, naopak vyžadují lidský přístup plný empatie a pozornosti. Tyto léčebné metody umožňují obojí, celostní přístup klasické homeopatie a působící aromaterapie se skvěle doplňují.

Aromaterapii akceptuje v České republice stále více porodnic. Mnoho žen se s éterickými oleji setká poprvé právě během těhotenství nebo pak při péči o miminko. Jaká je teď situace v Německu? Je tam aromaterapie populární?

Aromaterapie se na poli porodní asistence již velmi dobře etablovala. Řada žen však mé směsi nespojuje přímo s terapií, spíše je považuje za přírodní kosmetiku. Což samozřejmě také není špatné. Přibývá také klinik a pečovatelských zařízení, v nichž se využívá aromaterapie. Zde je řady dobrých výsledků dosahováno především v rámci paliativní péče. Aromaterapie se patrně bude rozšiřovat stále více. Často přitom pracujeme s éterickými oleji ve smyslu fytoterapie, nikoliv v rámci pojmu aromaterapie. Bohužel to řada odborníků považuje za „ezoterickou nafoukanost“. Čeká nás ještě spousta osvětové práce, abychom medicínu a farmacii přiměli k uznání aromaterapie jako terapie. Ve společnosti FORUM ESSENZIA e.V. jsme však o velký krok napřed. V listopadu se konal velký kongres s odbornými přednáškami. Přednášky budou v únoru publikovány v našem odborném časopise. V rámci spolku jsme také měli možnost hovořit s naším spolkovým ministrem zdravotnictví, u něhož jsme se setkali s porozuměním v otázkách multirezistentních choroboplodných zárodků, protože právě toto je jedna z největších hrozeb budoucnosti – a to pro celé lidstvo. Právě v této oblasti se může aromaterapie prosadit. Potěšilo by mě, pokud bychom si mohli vyměnit informace i s českými aromaterapeuty.

Může si aromaterapeutické ošetření německý pacient nechat proplatit pojišťovnou? Kde byste ráda viděla zlepšení?

Ne, aromaterapie jako taková se neřadí k uznaným typům terapie. Ale každý lékař může předepsat receptury tak, jako by šlo o fytoterapeutické receptury, které jsou částečně hrazeny pojišťovnami. Pro nás ve spolku i pro mě osobně je důležité, aby byli lidé podporováni v jejich odpovědnosti za sebe sama a aby k ní byli vedeni. Odpovědnost za sebe sama je však rychle omezena úhradami zdravotních pojišťoven a znovu se tak redukuje jen na nařízení a determinaci ze strany cizí instituce.

Jak vy osobně aromaterapii užíváte v mimopracovním životě?

Bez homeopatie a aromatických směsí by naše rodina byla velmi nešťastná a bezradná! V rodinách mých dětí, stejně jako u mě samotné si život bez esencí, rostlinných olejů a hydrolátů nedovedeme představit. Ať už při každodenní péči o tělo, při nemocech, zraněních nebo při jemném provonění místností, proti nepříjemným zápachům pak ve formě spreje. V mé koupelně byste našli jen mé vlastní produkty. Nic jiného nepotřebuji.

Kdybyste si měla vzít jeden éterický olej na pustý ostrov, který by to byl?

Slamněnka. Protože pomáhá téměř při všech zraněních. A pokud bych měla ještě jednu možnost, tak tělovou emulzi s bambuckým máslem, olejem z neroli nebo růže a růžový hydrolát.

Děkujeme za rozhovor!

Ingeborg Stadelmann (*1956)

Ingeborg Stadelmann je světově uznávaná porodní asistentka. Po mnoho let se věnovala domácím porodům. Sama je matkou tří dětí. Ve své práci kombinuje klasické bylinkářství, homeopatii a aromaterapii. Dnes přednáší o přirozeném porodnictví po celé Evropě.

Autorkou rozhovoru je Anna Krutová. Kouzlo vůní. Foto: archiv Ingeborg Stadelman. Za překlad děkujeme Jakubu Marušákovi, Ivě Valentové a Vzdělávacímu centru Uroboros v Brně! 

Děkujeme partnerům článku:

Devatero

Zdroj článku:

kouzlostred2-1