Strom původem z Filipín, rostoucí na mnoha tichomořských ostrovech, na Madagaskaru, Réunionu. Roste planě nebo je kultivován. Kvete od listopadu do března.
Z jednoho stromu se získá 4 – 5 kg květů. Květy se skládají ze tří nenápadných zelených lístků kališních a z protáhlých na konci zašpičatělých nápadných žlutě zbarvených lístků korunních.
Lichospeřené listy jsou 50 – 70 cm dlouhé, měkké a na okrajích zvlněné. Silice známá jako ylang – ylang, se vyrábí destilací vodní párou. Její obsah v květech je 1 – 2 %. Destilace trvá 18 – 20 hodin.
Podle intenzity vůně se získávají 4 frakce: extra, I, II, a III. Nejžádanější, avšak téměř nedosažitelná je kvalita „extra“.
Z obsahových látek jsou významné monoterpenické alkoholy (55 % linalolu) a vonné estery (benzyl a geranyl acetát 15 %). Ylang-ylang je velmi ceněnou silicí v kosmetice i v terapii.
Má vliv na oddálení a zmírnění tak zvaného buněčného stresu. Při pravidelném užívání se zlepšuje elasticita podkožního vaziva. Užívá se také při bušení srdce a vysokém krevním tlaku.
autor Zbyněk Šedivý
publikováno v Listech aromaterapie a Fytoterapie 1/2004