eukalyptus2Sychravé podzimní počasí, nedostatek času sama pro sebe, všudypřítomné svěšené koutky úst a prskající kapénková infekce. Ideální prostředí pro rýmu, kašel, horečku a pořádnou depku. Pojďte s tím vším zatočit. Pojďte na to jinak a doslova polapte druhý dech. Pomohou vám eukalypty!

Na úvod o druzích eukalyptů

Blahovičníky, známé jako eukalypty, patří k nejvyšším stromům na světě. Eucalyptus amygdalin je vůbec nejvyšším stromem a jejich domovinou je „protinožská“ Austrálie, kde jsou Modré hory v Novém Jižním Walesu nazvány podle podivuhodného modravého oparu, který se vine z vypařující se eukalyptové silice a zahaluje celou krajinu. Léčivé účinky tohoto univerzálního všeléku tak není možné přehlédnout.

V rostlinné říši existuje zhruba 900 druhů blahovičníků. Éterický olej se získává z 500 druhů, přitom aromaterapie prakticky využívá hrstku eukalyptových olejů, které jsou bohaté především na eucalyptol. Chemicky odlišné druhy se využívají ve voňavkářství.

Mezi mnou nejčastěji používané blahovičníky patří globulus, radiata, citriodora a camaldulensis, které vám představím v tomto článku.

Jak vám mohou eukalypty pomoci

Eukalyptové oleje jsou nejvíce známé pro své příznivé účinky při rýmě, kašli a snižování horečky. Řeší disharmonii dýchací soustavy i virózy – nachlazení, chřipka, černý kašel, infekce dýchacích cest, podporují vykašlávání, uvolňují stažené dýchací cesty a ulevují od případné bolesti při dýchaní.

Vykazují vynikající účinky na všechny typy horeček, kde ústřední roli zde sehrávají antiseptické (čistící) a chladivé účinky. Eukalyptus tak oceníte při chřipce a nachlazení, jako prevenci i řešení febrilních křečí z horečky, při horečce se zimnicí i horečce v průběhu šestinedělí.

Paleta využití eukalyptů a jejich pozitivních reakcí na organismus je však mnohem pestřejší, neboť:

 • dobře působí při zánětech močového měchýře – podporují tvorbu a vylučování moči,
 • redukují pohlavní patálie – kandidóza, páchnoucí výtoky, hnisavé procesy v reprodukčním systému, pohlavní nemoci, včetně kapavky,
 • regenerují opary i spáleniny od slunce,
 • podporují hojení ran – hnisající rány, gangrény, vředy,
 • čistí krev, proto se skvěle uplatňují v řešení revmatoidní artritidy,
 • vyrovnávají hladinu cukru v krvi, účinné jsou při cukrovce,
 • uplatňují se také ve veterinární péči,
 • působí proti bolestem při popáleninách a urychlují zajizvení,
 • díky eucalyptolu (oxid 1,8 cinelol) působí silně proti plísním a odhleňují organismus,
 • působí proti bolesti svalů a kloubů, ulevují při bolestech nervového původu,
 • a vykazují silné imunostimulační, protiinfekční, antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Eukalypty jsou podobné svými účinky čajovníkovému rodu Maleleuca, jmenovitě éterickým olejům tea tree, kajeput, niaouli, rosalina (levandulové tea tree). Ve směsích se eukalyptus s čajovníkem a jejich odrůdy vzájemně skvěle doplňují vůní, fyzickými i emocionálními účinky.

Domácí eukalyptová lékárnička

Pokud si právě zařizujete domácí aroma lékárničku, určitě do ní zařaďte eukalypty. Jako oleje jsou všestranné, užitečné a bezpečné. Ohled berte na těhotenství, věk dětí a aktuální zdravotní stav osoby, která bude olej užívat. Právě s ohledem na to, komu je olej určen, vyberte druh eukalyptu. Následující výčet blahovičníků a jejich účinků vám s tím pomůže.

 1. Blahovičník kulatoplodý – EUCALYPTUS GLOBULUS

Kašel, kašel a zase kašel

Snad nejznámější a nejvíce používaný eukalyptus vůbec. V chemické výbavě kulatoplodého blahovičníku dřímá vysoké zastoupení oxidu 1,8 cinelol, což z něj činí předního odborníka na mykózy (plísně) a infekce. Skvěle se osvědčuje při dýchacích obtížích, zánětu hrtanu (laryngitidě), zánětu průdušek (bronchitidě), astmatu a kašli, kde pomáhá vykašlat hlen. Oceníte jej při zánětech v močovém ústrojí i častých bolestech hlavy.

Mně se osvědčuje také při bolestech kloubů, potřebě zahřátí a uvolnění svalů. U přepracovaných lidí je skvělý na migrény.

Eucalyptus globulus není vhodný pro malé děti, starším dětem doporučuji neaplikovat na obličej. Pro děti je vhodnější varianta Eucalyptus radiata, o kterém se dozvíte níže.

Doplňuji také malé upřesnění od kolegyně Kateřiny Kloudkové: „Doporučuji používat éterický olej Eukalyptus globulus s opatrností zejména u osob trpících bronchiálním astma. Ačkoliv výzkum ukazuje, že Eukalyptus globulus je užitečný na bronchiální neboli průduškové astma, také v některých případech prokázal, že by mohl naopak být příčinou začátku astmatického záchvatu.“

 1. Blahovičník citrónový – EUCALYPTUS CITRIODORA

PROTI BAKTERIÍM A ŠKŮDCŮM

Pokud není vašemu nosu zrovna dvakrát sympatické výrazné, kořenité, kafrová aroma „klasického“ Eucalyptu globulu, možná vás osloví citriodora, příjemně a svěže vonící blahovičník, který se mi velmi osvědčil tam, kde je potřeba zklidnit, tlumit a jemně bojovat.

Eucalyptus citriodora (zvaný též citronovonný) je skvělý do směsí pro odlákání hmyzu. Já jej miluji v létě při cestování autem – na osvěžení, udržení pozornosti, proti vosám a komárům. Protože obsahuje málo cinelol oxidu, není ideálním pomocníkem pro odhlenění, což vynahrazuje svým osvědčeným působením proti bakteriím.

 1. Blahovičník paprsčitý – EUCALYPTUS RADIATA

JEMNÝ BOJOVNÍK PRO DĚTI

Eucalyptus radiata je velmi dobře přijímám dětmi, má totiž výrazně jemnější, přívětivější, čistou a svěží vůni. Výrazně čistí a podporuje imunitu. Radiata je opora, pokud s dětmi řešíte dýchací onemocnění. Na rýmu je skvělý na celou noc do difuzéru, pro podporu dýchání a odhlenění zase na masáž nožiček a poklepovou masáž hrudníku.

Dospělým pomáhá při vleklé, chronické únavě a na unavené svaly. Ženy jej ocení při poševních zánětech.

 1. Blahovičník pobřežní – EUCALYPTUS CAMALDULENSIS

UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ

Pokud hledáte eukalyptový olej zcela bezpečný a bezproblémový pro těhotné ženy i malá miminka, přitom vhodný na onemocnění ORL, pak jste u camaldulensisu na správné adrese. Tento ne příliš známý druh eukalyptu účinně a rychle řeší infekce v oblasti krční, ušní, nosní, velmi výrazně napomáhá vykašlávání a bojuje při infekcích v dýchacích a močových cestách.

 1. Blahovičník mátový – EUCALYPTUS DIVES

Blahovičník mátový patří k méně známým odrůdám blahovičníku, kterým stojí věnovat pozornost. Vzhledem k nízkému obsahu oxidu 1,8 cinelol je v 1% ředění vhodný i na pokožku, kde výrazně podporuje hojení. Vhodný je na zánět dutin a středního ucha, bronchitidu, zánět pochvy a vaginální výtoky, při zánětu ledvin.

 1. EUCALYPTUS STAIGERIANA

Tento jemný eukalyptus vonící po ovoci a citronu působí antivirově, je protizánětlivý, pracuje s oblastí našeho středu (solar plexus), při zánětech kloubů. Ulevuje napjaté psychice, zklidňuje, vhodný při úzkostných stavech. Dětmi je dobře přijímán a snášen.

V dalším článku se s vámi podělím o konkrétní receptury na aroma směsi s různými eukalypty a také tipy, které mi pomáhají na mateřské „dovolené“ se synem, sama sebou i v práci s klienty.

Zatím vám přeji krásné voňavé dny a uvolněný dech 😉

Tereza Machová

Autorkou článku je Tereza Machová, Kouzlo vůní. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.

Použitá literatura:

Tisserand, R.: Umění aromaterapie, Alteranativa, spol. s.r.o.., Praha 5, r. 1992

Noe, M.: Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, Praha, 2014

Worwood, V.A.: Voňavá lékárna, One Woman Press, Praha, 2009