Na čem teď pracuješ?

V minulém roce jsem dokončila česko-anglický atlas mikroskopických struktur aromatických rostlin. Za tím účelem jsem prošla na půdě desítky krabic a strávila jsem tam desítky hodin, takže se John  (můj manžel) podivil, že si tam stavím nový přístřešek a snad se tam budu stěhovat. Po tomto delším traumatickém údobí jsem se rozhodla, že nebudu pracovat na ničem; jen ten, kdo někdy sepisoval cokoliv podobného knize, to může pochopit. Toto rozhodnutí se ovšem nezdařilo, jako mnoho dalších v mém životě, a tak pracuji nyní na mojí přednášce pro konferenci AČA 2019, na přednášce pro konferenci Botanica 2020, na zavedení pěstování Anthemis nobilis v Austrálii na Cangaroo Island  (prosím, nesmějte se), a na sebevzdělání v oboru hojení ran, protože se všichni kolem mě stále poraňují. Asi to dělají schválně.

Co Tě těší na Tvé krásné zahrádce?

Opravdový střed mojí radosti je jezírko, které z absolutního ničeho založil John před osmi lety.

Skládá se ze dvou částí, horní část je osázena kosatci, které jezírko čistí. Na zahradě nepoužíváme žádné chemické prostředky, a vodu svádíme ze všech střech. To bylo před deseti lety, když jsme dům stavěli, považováno za výstřelek. Jezírko má dva metry hloubku, lekníny, žáby, užovky a můžeme v něm plavat. Když se pozorně podíváte, uvidíte velkou vrbu, ale to je původně pařez z lesa, který jsme si tam dali na sezení. Vyrostl ve vrbu. Asi pro Vodníka.

Jinak ovšem mám celou řadu bylinek, na všech možných místech, v dobré víře, že porostou.

Co je v poslední době Tvůj největší objev?

Začetla jsem se do odborné literatury pro moji přednášku na konferenci. Mám před sebou knihu Klinická Fysiologie z r 1965 od S. Wrighta, která byla přeložena v r 1967 českým profesorem F Karáskem. Srovnávám funkci endokrinního systému, jak byl chápán v té době a jak je popsán nyní a žasnu stále znovu nad neobyčejným pokrokem lidského poznání a zároveň nad tím, jak jednoduché může být poslechnout přírodu. Jak v této moderní době ztrácíme kontrolu nad sebou samým. Jak těžké je najít cestu, která vlastně je tak jednoduchá. Tváří v tvář nekonečnému letnímu hvězdnému nebi stojí duše každého jednotlivého člověka, a celý ten systém vytvářený po miliony let je stále neuchopitelný. To ovšem není objev, to je pokora.

Jaké jsou Tvoje oblíbené ženské bylinky?

S přibývajícími lety a zkušenostmi se stále více obracím k bylinkám a EO, které rostou v našem regionu. Tím se ovšem nechci zcela zříci EO z tropických a subtropických oblastí. Jeden z mých oblíbených EO je kadidlo, ale protože jsem pracovala v tomto regionu a vím, za jakou cenu se tento olej získává, není mi to vlastně příjemné, naopak jsem vnitřně nešťastná. Tak si již ten EO nekupuji a voním si k těm pryskyřicím, které mám z dob výzkumu (kdo slyšel moji přednášku, ví, o čem mluvím). Tak tedy, které EO jsou moje oblíbené, jsou zde vypsány a buď jednotlivě, nebo ve směsi mohu dosáhnout nejrůznějších účinků, od antimikrobiálních po duševní a po fyziologické.

 • Anthemis nobilis
 • Citrus ssp všechny druhy
 • Eucalyptus různé druhy
 • Lavandula různé chemotypy
 • Levisticum officinale
 • Melissa officinalis   
 • Ocimum basilicum
 • Origanum majorana
 • Pinus sylvestris
 • Rosa damascena
 • Rosemarinus officinalis  různé chemotypy
 • Salvia různé druhy
 • Zingiber officinalis