Inhalace

Vzhledem k tomu, že silice jsou prchavé látky, dochází, pokud jsou ponechány volně, k jejich rozptylu do okolního prostoru. Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do čichového centra v mozku. Z tohoto místa vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, odstranit bolesti hlavy a další.

Inhalace silic je možné využít v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. Stejně tak může příjemná vůně přispět k zlepšení atmosféry doma i na pracovišti.

Inhalovat rostlinné silice je možné několika způsoby. Běžně se dnes používají různé inhalátory nebo aromalampy. Použití inhalátoru je přesně stanoveno výrobcem.

Pokud se týká aromalampy, je její podstatnou součástí miska, kterou plníme po okraj vodou.
Optimální objem misky je cca 100 ml a její vzdálenost ode dna aromalampy by měla být nejméně 7 cm tak, aby nedocházelo k příliš rychlému vypaření vody.
Pod miskou zapalujeme speciální svíčku z čistého parafínu. Je zdrojem tepla pro ohřátí misky s vodou a urychluje odpařování rostlinné silice, která se do vody nakape v množství 4 – 8 kapek.
Aromalampy se vyrábějí z keramiky, porcelánu, kovu, skla nebo kombinacemi uvedených materiálů.
Je prokázáno, že k inhalaci rostlinných silic dochází vždy při práci s aromaterapeutickými preparáty. Výrazného účinku je dosaženo například při užití koupelových olejů a saunových směsí. Silici pro inhalování volíme podle vyhovujícího aroma a žádoucího terapeutického účinku.

Rostlinné silice se uplatňují také v parfémových kompozicích jako samostatné přírodní látky, anebo v komplexu s látkami syntetickými.

Perkutánní aplikace – pronikání silic pokožkou

Pokud jsou silice neseny vhodným nosičem, pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Optimálními nosiči jsou rostlinné oleje, které snadno pronikají mezibuněčnými prostorami.

Když nebereme v úvahu užití samotných silic, pak nejjednoduššími aromaterapeutickými preparáty pro vnější použití jsou masážní oleje. O těchto olejích je možno hovořit jako o regeneračně-masážních. Názvem „regenerační“ je zdůrazněn komplexně příznivý vliv na náš organismus. Tyto oleje se využívají zejména při aromaterapeutické masáži, ale nacházejí své uplatnění také při ostatních typech masáží. Vhodná je také lokální aplikace při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních, jako podpůrné prostředky léčby a k běžnému dennímu ošetření.

Výhodou masážně-regeneračních olejů je jejich jednoduchá příprava.

Návod k přípravě masážního oleje:

Mezi běžně užívané rostlinné oleje patří olej slunečnicový, olivový, mandlový, sezamový, olej z pecek vinných hroznů a jojobový vosk. Tyto oleje používáme jednotlivě nebo ve směsi, libovolnou kombinací dvou až tří.

Do základního rostlinného oleje nebo jejich směsi přidáme určitý poměr rostlinných silic. Množství silice se pohybuje obvykle v rozmezí 1 – 3%. Lahvičky se silicemi jsou většinou opatřeny kapátkem. Zapamatujeme si, že 30 kapek odpovídá objemovému množství 1 ml. Při přípravě 100 ml základního masážního oleje odpovídá 1% koncentrace přidání 30 kapek, 2% koncentrace 60 kapkám a 3% koncentrace 90 kapkám silice.

Výborným regeneračním olejem určeným k běžnému dennímu ošetření obličeje je základní olej složený z jednoho dílu jojobového vosku a jednoho dílu oleje z vinných hroznů, doplněný např. levandulovou, březulovou, růžovou, jasmínovou, neroliovou nebo santalovou silicí.

Perorální aplikace – vnitřní užívání silic

Vnitřní užívání silic je podobné pití bylinných nálevů a odvarů. Jejich aktivní látky poměrně rychle pronikají do krevního oběhu, a tím se účinek dostaví téměř okamžitě.

Při vnitřním použítí klademe zvláštní důraz především na potenciální toxicitu látek obsaženýczh v některých silicích (např. tujon  v šalvějové silici, myristicin v muškátové silici).

Tomu musíme přizpůsobit dávkování. Zde je třeba upozornit na fakt, že mnohé silice nejsou vůbec vhodné k tomuto typu aplikace. Vnitřní užívání silic je způsob nejméně rozšířený a značně rizikový.