Připravili jsme pro vás pár slov k letošní XXI. aromaterapeutické konferenci s názvem Zpátky ke kořenům přímo od těch, kdo tam byli. Hádejte, které tři bylinky vybrala Bevin Clare, přední americká fytoterapeutka, takzvaně na pustý ostrov? Jak zázračný je česnek a jaké jsou všemožné způsoby jeho aplikace? A třeba i vás potěší, že ocenila vysokou kvalitu námi používaných olejů.

Organizátorům konference tleskáme!

Zaplněný sál posluchárny
Zaplněný sál posluchárny

Určitě budou všichni zúčastnění souhlasit, že jsme společně strávili dva příjemné a obohacující dny. Bevin Clare přednášela srozumitelně a jasně, prezentace i příklady ze studií byly na vysoké informační úrovni. Na mě osobně působila tak nějak indiánsky, silná žena s respektem k přírodě.

Velké díky a obdiv patří Adéle Zrubecké za výborné překlady, včetně názvů všech zmiňovaných rostlin, dobrá práce! Stánky sponzorů se nacházely v neustálém obležení a očichávání, tedy i u nich předpokládám spokojenost. A bylo co prohlížet. Mimo jiné výtečná šance pro praktikující aromaterapeuty naživo si otestovat nabídku různých výrobců a dovozců na jednom místě, což ocenili hlavně mimopražští.

Co mě odborně nejvíce zaujalo

Bevin-Clare-prednasi
Bevin Clare (vpravo) tlumočila Adéla Zrubecká

K psaní tohoto článku vykuřuju damiánou, česky pastalou, ale pod tím názvem u nás moc známá není. Nikdy jsem ji zatím nepoužívala, ale konference mne inspirovala. Tato americká bylinka harmonizuje nervový systém a vyrábí se z ní skvělý likér žaludeční a afrodiziakální. Voní krásně, sladce tajemně a má mít lehce euforizující účinky.

Od soboty se průběžně vracím k myšlenkám, kterými Bevin zahajovala celou svou prezentaci. Evoluce lidstva a rostlinstva probíhá společně, máme tudíž s bylinami společný biochemický jazyk. Rostliny nás nepotřebují, ale my jsme bez nich ztracení. Příjemnou informací pro mne bylo, že americká asociace fytoterapeutů je proti vzniku licencí k provozování bylinné medicíny. Bevin této organizaci předsedá, podle ní používání bylin patří do rukou všem.

 

KURKUMA, ČESNEK, SKOŘICE

Česnek je univerzální všelék
Česnek je jednou ze 3 hlavních bylin

Další velké plus byly citace z výsledků celé řady případových studií o působení přírodních léčiv. Plno překvapení a mnoho pozitivních zpráv. Lesklokorka je hodně zkoumaná s výtečnými výsledky. Kurkuma je pro člověka takový žlutý zázrak. Česnek je téměř univerzální „lék“ na všechno včetně vaginálních infekcí. Skořice dobrá, zdravá, voňavá, krásně zahřívá, ale i léčí záněty. A existuje 30 studií o příznivých účincích antroposofického životního stylu na lidské zdraví.

Prostě Bevin doporučovala věci jednoduché, praktické a většinou snadno dostupné i u nás. Hodně se probírala taky „obyčejná“ kopřiva, pampeliška, černý bez či měsíček.

Stejné byliny, různé ceny

A ještě jeden můj osobní top příspěvek přednášky. Hodně se mi líbilo porovnání ceny doporučovaných bylin, pokud jsou konzumovány v podobě extraktu, kapslí nebo prášku. Vzhledem k tomu, že sama často různé přírodní prostředky radím klientům, už jsem na to mnohokrát narazila. Kapsle jsou sice „uživatelsky“ jednoduché, ale zase si připlatíte. Nejvýhodnější je většinou prášek, navíc můžete jednoduše pracovat s dávkováním. Třeba do některého z receptů od Bevin.

Ozvěny spřízněných účastnic

Krásné stánky sponzorů
Krásné stánky sponzorů

Během konference jsem poprosila nejbližší sousedící („náhodou“ spolužačky mého oranžového ročníku Institutu aromaterapie) o zachycení toho pro ně osobně nejzajímavějšího z přednášek.

Sobotní dopolední blok zanechal mimo jiné tyto otisky:

  • „Měsíček a kopřiva jsou tradičně používanými rostlinami jak u nás, tak v Americe.“
  • „Spojení měsíčku a růže do koupele proti stresu ze ztráty někoho nebo něčeho.“
  • „Univerzální použití a bezpečnost gannodermy – reishi (lesklokorka lesklá).“
  • „Bezpečnost užívání česneku s léky.“
  • „Možnost propojení účinků a společného užívání léků a bylin.“

Po odpolední části jsem zaznamenala následující:

  • „Že 3 byliny stačí, méně je vlastně více.“
  • „Recepty na použití léčivého koření a bylin v kuchyni.“
  • „Medicinální koule z bylin a použití česneku.“
  • „Moc se mi líbilo Bevinino přirovnání zdraví ke košíčku. Své zdraví si neseš v košíčku a ten musíš pořád udržovat v rovnováze. Když jeden den ubereš, musíš druhý den zase doplnit 🙂 Takže nejde nejen pořád ubírat, ale ani to přehánět s přidáváním.“
  • „Na konference AČA jezdím ráda. Je tam vždy úžasná voňavá atmosféra, příjemní lidé s podobnými zájmy a přísun nových informací z oboru, kterému se věnuji. Letošní byla obzvlášť zajímavá, protože byla o bylinkách a jejich praktickém použití. Kromě toho je to vždy super příležitost očichat si a porovnat mezi sebou kvalitní přírodní éterické oleje a produkty z nich, a také poznat osobně jejich distributory.“ 
  • „Konference byla po odborné stránce skvělá, lektorka výborná, tlumočnice rovněž. Moc se mi líbilo provedení skript.  Nejvíc jsem se těšila na téma Pouze tři byliny, a tak jsem hned večer uhňácala česnekovou pomazánku s kurkumou a ráno do kaše přidala skořici.“
  • „Na konferenci s Bevin Clare, jsem se moc těšila. Spojuje ve své práci to, co i mě oslovuje a je mi blízké – využití bylin pro udržení zdraví, vitality a radosti ze života. Opět se mi potvrdilo, že celostní pohled na člověka – na jeho životní styl, stravu, pohyb, vztahy a užití přírodních prostředků jsou tou správnou cestou. Využití jen 3 bylin (česnek, kurkuma a skořice) dokáže zázraky, navíc tyto složky stravy přece znaly už naše prababičky a my je také sami hojně využíváme. Velmi jsem ocenila i recepty jak je lze moderněji a i nenápadně a chutně zařadit do jídelníčku celé rodiny – např. v hummusu, raw kuličkách, domácí čokoládě apod.“

Kombinace jednoduchých postupů a dostupných bylinek se líbila nám všem. Při takovém a takovém problému, musíme zvolit takový a takový postup. Žádné dlouhé seznamy nebo složité recepty, na které nejsme schopni sehnat suroviny.

Příspěvky do článku poskytly a já jim za to děkuji:

Anna Krutová, Veronika Němcová, Petra Torová, Iveta Klímová, Kateřina Hrazdírová, Mirka Gajarská, Vlasta Spoustová.

Recept na medicinální koule podle Bevin Clare

Zaujala-li vás zmínka o receptech, tak tady jeden máte. Jde o ideální a chutný způsob, jak konzumovat byliny v podobě sypkého prášku.

Potřebujete:

  • namleté nebo rozdrcené ořechy (kešu, pistácie, mandle apod.)
  • kokosový olej
  • med nebo javorový sirup
  • troška soli
  • ořechové máslo
  • sušené ovoce nebo kvalitní čokoláda
  • bylinný prášek

Ke všem základním surovinám přidáte bylinný prášek, smícháte, zpracujete na hmotu, ze které uděláte kuličky. Ty se ještě dají obalit ve skořici, kakau nebo namletých oříškách. Poměr a konkrétní druhy ingrediencí můžete přizpůsobit a obměňovat. A kuliček pak udělejte odpovídající množství a pravidelně konzumujte. V chladu vydrží až 14 dnů.

A ještě jeden recept mám v záloze, pracovně je pojmenován „kurkuláda“. V podstatě domácí čokoláda s kurkumou, ale ten hodlám zpracovat jako fotoreport z výroby, takže vydržte.

Stálo by něco za zlepšení?

Skripta ke kurzu

To je spíše téma k diskuzi.  Ale celé dva dny v podzemní místnosti bez oken byly, zvláště ke konci, dost těžké. K bylinám prostě tak nějak patří světlo a vzduch. Naštěstí bylo všude kolem plno vůní….

A můj osobní postřeh. Proč nepozvat příště více přednášejících? Třeba od nás a s kratšími příspěvky k tématu konference, aby doplnili hlavního hosta.

 

NOVINKY ASOCIACE ČESKÝCH AROMATERAPEUTŮ


Asociace českých aromaterapeutů (AČA) představila koncepci další činnosti. Hodně zlepšení, zajímavé možnosti, profesionální vzdělávání. Nově budou mít certifikovaní členové osobní profily přímo na webu AČA. Zájem byl o možnost fungovat jako odborný lektor akreditovaný AČA. Zřejmě se obnoví i „setkávací“ večery členů. A pro mimopražské dobrá zpráva, v plánu jsou „regionální centra“. Tím vznikne možnost propojení aromaterapeutů v regionech.

Autorkou článku je Kateřina Polívková, foto: autorka, AČA. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.