Zima představuje dobu uzavírání a uschovávání, odpočinku, rozjímání a šetření energií. Je to čas velkého jinu, kdy všechen pohyb směřuje dolů a dovnitř. Symbolem zimy v čínském pentagramu je element Vody, přináleží mu černá barva a slaná chuť. Zima podle čínského kalendáře začíná zhruba v polovině listopadu a končí začátkem února, neodpovídá tedy – stejně jako ostatní roční období – zimě v našem kalendáři. Článek je 5. dílem seriálu.

Z orgánů patří k elementu Vody ledviny a močový měchýř. V následujícím článku se dozvíte, jak můžete ledviny a močový měchýř podpořit právě v tomto období pomocí vhodné stravy, bylin a také éterických olejů. V článku najdete zbrusu nový recept na zimní fazolovou polévku s kořenovou zeleninou a také recept na masážní směs na podporu ledvin.

Co v zimě jíst a čeho se vzdát?

V zimě je vhodné stravu dlouho tepelně upravovat, abychom tělu dodali potřebné teplo. Jídlo by mělo být jednoduché a neobsahovat žádné extrémy. Ideální jsou polévky z kořenové zeleniny a vývary z masa. Lze více solit než v létě, protože sůl v mírné dávce posiluje ledviny. Vhodné je přidat do jídelníčku mořské řasy, ječmen, kulatozrnnou rýži, jáhly, sójovou omáčku, pečenou kořenovou zeleninu. Velmi vhodné jsou luštěniny, zejména tmavě červené a černé fazole, fazolky adzuki, ale také všechny druhy čočky. Je dobré zařadit do jídelníčku vejce, maso, černý sezam, vlašské ořechy, kustovnici a zahřívací koření jako je zázvor, skořice, muškátový oříšek, rozmarýn a hřebíček. Opět se vyplatí nezapomínat na teplé snídaně buď ve formě kaší nebo polévek. Vzdát bychom se měli všeho, co příliš zatěžuje ledviny, tj. pepř, ostré koření, káva, alkohol, cukr ve velkém množství, ochlazující strava, tj. ovoce, syrová zelenina ve větším množství a velké množství mléčných výrobků. A nyní se s vámi podělím o zbrusu nový recept na zimní fazolovou polévkou s kořenovou zeleninou.

V zimě oceníte staré dobré zavařeniny

Recept: Zimní fazolová polévka s kořenovou zeleninou

Budeme potřebovat:

  • 1 cibuli,
  • 1 větší mrkev,
  • 1 petržel,
  • zhruba čtvrtku celeru,
  • malou červenou řepu,
  • hrst nebo dvě pohanky,
  • hrnek uvařených červených fazolí nebo fazolek adzuki,
  • koření – kardamom, kurkuma, nové koření, bobkový list,
  • kousek mořské řasy.

Začneme tím, že na troše oleje zesklovatíme cibuli nakrájenou na jemno, přidáme sůl, půl lžičky kardamomu, lžičku kurkumy, cca deset kuliček nového koření a krátce osmahneme. Potom přidáme všechnu zeleninu nastrouhanou na hrubo, kousek mořské řasy, několik bobkových listů a pohanku, zalijeme vodou a vaříme cca 15 minut, poté přidáme fazole a ještě necháme chvíli prohřát. Kořenová zelenina dodá polévce minerály, které je vhodné doplňovat do těla právě v zimě, fazole jsou zdrojem kvalitních bílkovin a navíc podporují ledviny, pohanka zahřívá a doplňuje rutin, který potřebují naše cévy. Zkrátka ideální zimní pokrm, který můžete doplnit třeba kváskovým žitným chlebem.

Bylinky na problémy ledvin a močového měchýře

Bylinkou číslo jedna na všechny problémy ledvin je celík zlatobýl. Celík má antibakteriální a močopudné účinky, je vhodný i na problémy s prostatou, nemá žádné kontraindikace, ale je lepší přidávat ho do směsí s dalšími bylinkami. Celík je velmi důležitou složkou Jančova ledvinového čaje. Tento čaj obsahuje kromě celíku zlatobýlu ještě další bylinky např. rdesno ptačí, rdesno blešník a přesličku rolní, záleží na výrobci. Pokud si budete kupovat ledvinový čaj, vždycky se podívejte, zda opravdu obsahuje celík zlatobýl, je totiž nejdůležitější složkou čaje. Jančův ledvinový čaj lze v zimě pít i preventivně. Naše ledviny nám budou určitě vděčné.

Teď se podíváme na další bylinky, které nám mohou pomoct při problémech s močovým ústrojím:

Svízel syřišťový

Svízel syřišťový je považován za významné diuretikum, má pozitivní vliv na funkci ledvin, dále zrychluje látkovou výměnu a má také protikřečové účinky, hlavně na noční křeče v nohou. Bohužel má nepříjemnou chuť, proto je třeba přidávat svízel do směsí s dalšími bylinami. Svízel lze užívat také ve formě tinktury.

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařská (nať nebo kořen) má močopudný účinek, obsahuje řadu minerálů, nemá žádné kontraindikace a lze ji pít i dlouhodobě.

Bez černý

Bez černý (květ) působí příznivě na ledviny a lymfatický systém, má antibakteriální účinky, podporuje pocení a snižuje tělesnou teplotu. Bez černý lze pít samostatně, ale i přidávat do různých směsí s dalšími bylinami.

Medvědice lékařská

Medvědice lékařská je velice účinná bylinka, bohužel u nás moc neroste. Čaj z medvědice se musí vyluhovat 25-45 minut. Nejúčinnější je kombinace čaje a tinktury z medvědice, doporučuje se např. při těžších zánětech močových cest. Medvědici se nedoporučuje pít preventivně, není vhodná pro děti do tří let.

Pýr plazivý

Pýr plazivý známe téměř všichni jako obtížný plevel na zahrádkách, ale jeho oddenky mají řadu pozitivních účinků. Pýr ovlivňuje látkovou výměnu, ledviny, játra, slinivku, čistí krev (např. po užívání antibiotik). Oddenky pýru obsahují velké množství minerálů a vitamínů, nálev nemá žádné kontraindikace a je vhodný i při jarním detoxu.

Lopuch větší

Lopuch větší (mladé kořeny) čistí ledviny a krev, detoxikuje játra, podporuje růst vlasů. Užívá se ve formě nálevu, odvaru nebo tinktury.

Truskavec ptačí

Truskavec ptačí (rdesno ptačí) je silným diuretikem, pozitivně působí na ledviny, čistí krev, má antibakteriální i protiplísňové účinky, podporuje rozpad močových kamenů. Truskavec lze pít samostatně i přidávat do směsí.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový má také pozitivní vliv na ledviny, podporuje močení a pomáhá rozpouštět močové kameny. Tužebník se nemá užívat samostatně dlouhodobě, ve směsích je možné dlouhodobější užívání. Tužebník se nedoporučuje užívat spolu s léky, které ovlivňují srážlivost krve!

I v zimě jsou krásné

Éterické oleje v elementu Vody

Z energetického hlediska můžeme ledviny a močový měchýř podpořit také éterickými oleji. Mezi oleje náležející k elementu Vody patří borovice, cedr, cypřiš, geránium, jalovec, kmín, pepř, santal, tymián, saturejka, vetyver a zázvor.

Éterické oleje můžeme kapat do aromalampy nebo si vytvořit masážní směs naředěnou panenským olejem. Jednoduchou masážní směs na podporu ledvin vytvoříme podle následujícího receptu.

Masážní směs na podporu ledvin

  • 5 kapek zázvoru
  • 10 kapek cedru

Oba éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml a doplňte panenským rostlinným olejem (např. mandlovým). Masírujte 1-2x denně spodní část zad.

Ať je vám i v zimě krásně.

Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová. Foto: Pixabay.com.
Článek byl publikován ve spolupráci s Kouzlem vůní. Zdroj článku:

Použitá literatura:

  • Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr. Učební texty Školy přírodních terapií, 1.ročník 2.část, Český Krumlov 2017
  • Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr., Malinovská Radmila. Učební texty Školy přírodních terapií, 2.ročník, Český Krumlov 2017
  • Novák, Petr. skripta Diagnostika pěti elementů. Praha: Institut aromaterapie. 2014
  • TEMELIE, Barbara a [PŘEKLAD BARBORA VLACHOVÁ A IVA WLASCHINSKÁ]. Výživa podle pěti elementů: jak můžete s radostí a požitkem posílit své zdraví, vitalitu a energii lásky. 2. vyd. Bratislava: Eugenika, 2002. ISBN 8088913934.